Už zase ty evropské křesťanské hodnoty, pane prezidente?

8. 03. 2017 19:54:37
Jako mantra se tato fráze opakuje vždy, když cítíme potřebu se vymezit k jiné kultuře a náboženství. Víme však, co je to za hodnoty, nakolik jsou reálné, a na jakých jiných hodnotách je naše civilizace založena?

Co to vlastně ty křesťanské hodnoty jsou? Kdybych měl být důsledný, smíchal bych v odpovědi na tuto otázku ušlechtilé principy křesťanství s těmi problematickými, historii s mytologií a různě hodnocené činy a události „pod hlavičkou“ křesťanských církví. Spojil bych vjedno šíření vzdělanosti, smíru a milosrdenství s bezohledným hromaděním majetku, inkvizicí a násilnou katolizací. Postavil bych vedle sebe víru, naději a lásku s nenávistí, pokrytectvím a zločiny. To samé lze učinit více či méně u každého náboženství, a jestli budu více prosazovat pozitiva a méně negativa nebo opačně, bude ovlivněno jen tím, pro co budu hledat argumenty. V této souvislosti jsou obzvláště absurdní různá srovnání dávných období, událostí a osobnostních charakteristik náboženských reprezentantů, o kterých něco víme většinou pouze „z doslechu“.

Důslednost takového přístupu tedy k ničemu nevede. Ta míra je neměřitelná a vždy individuálně podbarvená. Mluvíme-li v pozitivním smyslu slova o nějakých hodnotách, máme však jistě na mysli ty dobré hodnoty. To je bezesporu správné, ty se mají prezentovat a na nich bychom měli stavět. Pokud však nechceme vytvořit argumentační lapsus, musíme také vedle našich dobrých křesťanských hodnot postavit dobré hodnoty srovnávaných náboženství a kultur. To, že těch cizích nalezneme asi méně, může být důsledkem toho, že jich méně je, stejně jako toho, že jich méně dovedeme nalézt, protože cizí náboženství a kulturu dostatečně neznáme. A to ani nemluvím o tom, jak kdo jakou hodnotu posuzuje. Pokud začneme srovnávat jen naše domnělá pozitiva s cizími domnělými negativy, nedobereme se nikam, pouze si lžeme sami sobě do kapsy.

Ale vraťme se ke „křesťanským hodnotám“ ne jako k tomu, co dobrého se dá na tomto náboženství nalézt, ale jako k tomu, co je z něho zakomponováno v naší civilizaci, společnosti a kultuře. V této souvislosti se používá další mantra: „naše civilizace uzrála na stromě duchovní kultury západního křesťanství“. Rozvinula se tedy Evropa pouze na základě křesťanské kultury? Nemám teď v úmyslu rozebírat ta obohacení, jichž evropská kultura využívala v průběhu staletí, počínaje indickou matematikou, arabským lékařstvím nebo kontakty se vzdálenějším Orientem a konče všemi dalšími prvky, které každá kultura asimiluje z blízkých i vzdálených kultur a přivlastní si je jako své vlastní. Můžeme relativizovat, za kolik toho vděčíme Indům nebo Arabům, ale v žádném případě nemůžeme opomenout řecko-římskou kulturu.

Evropa asimilovala řecko-římskou kulturu, jak z hlediska práva a filosofického myšlení, tak i z hlediska širokého spektra všemožných oblastí lidské činnosti. Křesťanství do sebe i často velmi bezostyšně zahrnulo pohanské rituály a různé druhy polyteismu přežívající v lidové zbožnosti. Nejen renesance se zalidnila Venušemi a Apollóny a znovu objevila svět antiky, ale křesťanský středověk vybudoval svou teologii na Aristotelových myšlenkách, jež byly znovuobjeveny prostřednictvím arabského světa. Pokud byl poněkud přehlížen Platón, novoplatonismus zcela zásadně ovlivnil církevní otce. Samotný koncept říše, na kterém se uskutečnilo tisícileté setkávání evropských států a také státu a církve, je římského původu. Křesťanská Evropa zvolila římskou latinu pro své náboženské obřady, jako jazyk náboženského myšlení, práva a univerzitních disputací.

Na druhé straně si nelze představit křesťanskou tradici bez židovského monoteismu. Text, na němž je založena evropská kultura, první text, který se první tiskař rozhodl vytisknout, je Bible. Křesťanská Evropa se zrodila za zpěvů žalmů, recitování biblických proroků a při rozjímání na Jóbem a Abrahámem. Židovský monoteismus byl také zásadním pojítkem mezi křesťanstvím a islámem. Ale tím to nekončí. Řecká kultura by nebyla myslitelná bez přičinění Egypťanů a Chaldejců a mnoha dalších vlivů v onom šejkru několika tisíciletí starého letopočtu.

Považoval bych tak za přiměřené zmínit jako základ naší civilizace řecko-římské a židovsko-křesťanské kořeny ve spojení s tvrzením, že právě díky těmto kořenům, tak jako se starý Řím otvíral všem okolním vlivům, je náš světadíl otevřen spojení s jakýmikoli jiným kulturním a etnickým dědictvím, přičemž právě ona ochota k otevřenosti je jednou z jeho nejhlubších kulturních charakteristik. Pod tím si lze sice představit leccos, ale na každý pád je vždy třeba si uvědomovat naše skutečné hodnoty (tedy nejen ty křesťanské, které často ignorujeme) v otázkách přístupu ke světu kolem nás. Tedy skutečné hodnoty ve skutečných situacích, ne fráze, jejichž obsah je nám vlastně cizí.

Autor: Jiří Turner | středa 8.3.2017 19:54 | karma článku: 22.18 | přečteno: 2200x

Další články blogera

Jiří Turner

Ta politika je ale svinstvo!

Při vhledu do Sněmovny to ledaskoho napadne. Též takto reagujeme, chceme-li se od politiky distancovat. Politika je ovšem základem společenského uspořádání a je taková, jací jsou občané, z jejichž vůle se jiní politiky stávají.

20.3.2024 v 11:26 | Karma článku: 19.95 | Přečteno: 390 | Diskuse

Jiří Turner

Tomáš Klus, Tomáš Halík a jiní „pomatenci“

Co intelektuál, to antisemita a nepřítel Izraele a FF UK jako líheň „hamásníků“. A pak tu máme ty naše angažované umělce, jako je Klus. Emoce, které vyvolává palestinsko-izraelský konflikt, už asi mnohým trochu zatemňují mozek.

18.3.2024 v 11:05 | Karma článku: 38.14 | Přečteno: 10648 | Diskuse

Jiří Turner

Hloupí Švédové vstupují do NATO a prozíraví Slováci možná opráší Varšavskou smlouvu

A kdo ví, třeba se k nim společně s Maďary přidáme časem taky, a jako za starých dobrých časů zatneme západním imperialistům tipec. Rusové přeci nejsou a nikdy nebyli agresoři, ale jenom si hájili a hájí své zájmy.

12.3.2024 v 15:50 | Karma článku: 45.05 | Přečteno: 7338 | Diskuse

Jiří Turner

Když se ti líbí více slovenská zahraniční politika, tak se na to Slovensko vrať!

Když se bratr bratří s nepřítelem, tak to rodinným vztahům moc neprospívá. V ruské státní televizi se seriózně diskutuje o bombardování evropských měst a slovenští politikové utužují přátelské vztahy s Putinem a Fico žvaní o míru

7.3.2024 v 10:13 | Karma článku: 43.66 | Přečteno: 5241 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Veronika Valíková Šubová

Takže Velký pátek

Čtu radostné ódy na Velký pátek a trochu mi trnou zuby. Tedy stručně: na Velký pátek předhodila jedna náboženská parta vrchnosti nepohodlného proroka inovující party a okupační mocnost ho na nátlak jeho souvěrců nechala popravit.

29.3.2024 v 11:16 | Karma článku: 10.89 | Přečteno: 98 |

Rudolf Pekař

Velikonoce nebo svátky jara a tolerance?

Připomínka jara nám přináší příjemné počasí, kvetoucí zahrady a zároveň i změnu názvu Velikonoc na Jarní svátky či Svátky jara. Jaký to má důvod?

29.3.2024 v 10:56 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 29 | Diskuse

Vlastík Fürst

Velkopáteční zastavení může prospět i ateistům

Velký pátek není v naší zemi svátkem moc dlouho. Volný den máme až od roku 2016. Otázkou je, jak s tímto volnem naložíme. Můžeme vyrazit na nákupy či za zábavou, nebo je možné se rozhodnout, že ho budeme „slavit“.

29.3.2024 v 9:05 | Karma článku: 10.46 | Přečteno: 115 | Diskuse

Karel Trčálek

Fialova vláda by měla zvážit nařízení, kterým bude stanoveno, že se v Česku už žije líp!

ANO, bude líp! Pan premiér se opakovaně vyjádřil, že díky vládě se občanům žije už jen lépe a že téměř vše bylo vyřešeno. Tuto skutečnost je však nutné vtělit do vládního nařízení, neboť je smutné, že ne všichni občané to chápou

29.3.2024 v 8:16 | Karma článku: 17.74 | Přečteno: 208 | Diskuse

Filip Vracovský

Česko jako země plná ateistů a agnostiků přesto žije z křestanských tradic a k Rusku

nebo Ukrajině má poměrně blízko. Těžko však může chápat Blízký východ . Než se v další sérii blogů vrátím do kuchyně dovolte ještě jednu úvahu laika....

29.3.2024 v 7:49 | Karma článku: 6.68 | Přečteno: 163 |

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...