Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kam se vydal na první zahraniční cestu Donald Trump?

Inu do Saúdské Arábie za přáteli nejvěrnějšími, bratry ve zbrani, spojenci proti islámskému terorismu a fundamentalismu, za kupci zbraní za 350 miliard $ i nepřáteli z „říše zla“ bojující proti jiným nepřátelům z „říše zla".

To všechno jsou (nebo alespoň občas jsou) Saúdové. Není proto divné, že první Donaldova zahraniční cesta vede právě tam. Jelikož snad nikdo nezpochybňuje axiom, že podstatou politiky jsou moc a peníze, neměl by se nikdo výše uvedenému moc divit. Pokud si sundáme jakési růžové brýle a budeme se dívat na politiku velmocí střízlivým pohledem, nalezneme v takovém počínání i logiku. V zásadě jediné, co mě v tomto směru irituje, jsou ty nekonzistentní postoje a kecy.   

Kecy, kecy, kecy. Chápe-li západní svět radikální a militantní islám jako jednu z aktuálně největších globálních hrozeb, s čímž je možné souhlasit, tak jak je možné si hýčkat stát, jehož režim je základnou toho, co je jindy a jinde prezentováno jako ono zlo? Je mimo jakékoli pochybnosti, že ideologie wahhábismu, který prosazuje vládnoucí saúdská královská rodina, je onou ideovou podstatou veškerého islámského sunnitského fundamentalismu, z něhož se generují válečné konflikty v oblasti a celosvětový islámský radikalismus a s ním i terorismus.

Jak je možné na jedné straně vyvolávat a živit protiislámské nálady ve společnosti, a to paušálně i proti lidem, kteří žádné radikální názory nesdílejí, a na druhé straně podporovat režim, který náboženskou nesnášenlivost a bigotní středověkou formu islámu exportuje díky svému bohatství do celého světa? Donald Trump postavil část své úspěšné prezidentské kampaně na nesmiřitelnosti k radikálnímu islámu a k zemím, které ho prosazují, včetně Saúdské Arábie, a když se sešel měsíc s měsícem, z kritizovaného nepřítele je spojenec proti někomu jinému a hlavně milý obchodní partner.

Tím někým jiným je Írán, se kterým se snažil korektně vyjít Obama, a aktuálního vakua hbitě využilo Rusko. Šíitský Írán je hlavní protivník sunnitské Saúdské Arábie, což je ono aktuální politikum. Není sice na místě si šíitský islámský fundamentalismus, který po islámské revoluci zcela odsekularizoval tento stát, nějak idealizovat, ale aktuálně to není Írán, jenž zásadním způsobem  mocensky  destabilizuje celý region, nýbrž právě Saudská Arábie, která zcela nepokrytě a také velmi významně podporuje ve veškerých lokálních konfliktech sunnity proti šíitům.  Aktuálně je Írán stále demokratičtější zemí, než je Saudská Arábie a možnost jeho další jeho určité liberalizace vyjadřují i dnešní výsledky voleb, ve kterých konzervativního duchovního porazil současný prezident Rúhání.

Na tomto místě je asi vhodné zmínit podstatu wahhábismu. Nemá asi smysl uvádět to, co si lze snadno najít pod příslušným heslem, ale tento směr islámu je právě tím, pod čím si mnozí dnes představují islám jako takový. A není to ani nijak divné, protože sami wahhábisté se nepovažují za nějakou islámskou odnož, ale právě za ty jediné a pravé muslimy, což se samo o sobě problém (když se kdokoli a kdekoli považuje za toho jediného pravého věřícího). Učení Muhammada ibn Abd al-Wahhába  od 18. století, kdy vzniklo, až dodnes stojí proti veškerým snahám reformovat islám, o což mnozí v průběhu historie pokoušeli. Absurdní lpění na původních raně středověkých principech Mohammedova učení a doslovné vykládání Koránu z téže doby je právě díky salafistům, jak se zastánci této ortodoxie sami nazývají, aktuální škodlivou ideologií, která se šíří islámským světem. Paradoxním a také aktuálním velmi nebezpečným projevem salafismu, respektive wahhábismu, je takřka fanatická nenávist k jiným výkladům islámu, zvláště proti šíitismu, která dokonce převyšuje jejich zášť k nevěřícím.

Co z toho všeho vyplývá? Asi opět nic jiného než apel k provozování alespoň trochu principiálně zásadové politiky, což platí pro politiky u nás stejně jako ve Spojených státech, stejně jako kdekoli jinde. Nelze jedním dechem (a nejen dechem) bojovat proti  islámskému radikalismu a teroristu a bratřit se ze zištných důvodů s jeho ideovými i reálnými tvůrci a zastánci. Nelze se prezentovat principy humanismu a demokracie a zároveň obdivovat režimy, jejichž ideologická podstata i reálná politika jsou zcela opačné. To platí z našeho pohledu o Číně nebo Rusku a z pohledu Ameriky třeba o Saúdské Arábii. Bylo by naivní předpokládat, že by v dnešním světě bylo možné tak významné státy ignorovat, ale právě ekonomika může být (a měla by být) tím nástrojem, jak tyto režimy alespoň kultivovat. Západní svět nepotřebuje Saúdskou Arábii, stejně jako jakéhokoli jiného exportéra surovin i výrobků, o nic méně, než oni svá západní odbytiště, spíše je to naopak. 

Autor: Jiří Turner | sobota 20.5.2017 15:49 | karma článku: 25,66 | přečteno: 452x
  • Další články autora

Jiří Turner

Už začínám věřit tomu, že ANO příští parlamentní volby nevyhraje

Proč? Inu proto, že část aktuálně nespokojených voličů pochopí, že Babišovo hnutí není konstruktivní politickou silou, ale spíše destruktivní „sektou“.

24.4.2024 v 9:25 | Karma: 27,11 | Přečteno: 901x | Diskuse| Politika

Jiří Turner

Křtili Spiknutí

Zeman, Hašek, Volfová, Duka, Paroubek, Bohdalová, Mynář, Balák, Bobošíková, Lipovská, Slováček, Foldyna, Ovčáček, Konečná. Chyběl Sládek, Vandas a Rajchl. I tak: Tým snů!

18.4.2024 v 11:58 | Karma: 28,16 | Přečteno: 875x | Diskuse| Společnost

Jiří Turner

V kolika letech bych si zasloužil jít do důchodu?

Už jsem tam měl dávno být a brát přitom pěkný balík. Dřel jsem jako kůň a také jsem se staral o kupu dětí. Jsem moc rád, že si pan předseda Babiš myslí totéž.

17.4.2024 v 9:49 | Karma: 32,88 | Přečteno: 3552x | Diskuse| Společnost

Jiří Turner

Jestli ti odpůrci elektromobility náhodou netrpí neofobií?

Když vyjely první automobily se spalovacím motorem, před kterými běhal běžec s praporkem, zastánci koňských spřežení říkali, že tudy jistě cesta nevede.

15.4.2024 v 9:36 | Karma: 27,29 | Přečteno: 5151x | Diskuse| Společnost

Jiří Turner

Podpořil jsi Pellegriniho? Tak u nás končíš!

Jakmile se objevila zpráva, že firma Renault ukončila spolupráci s MMA zápasníkem Attilou Véghem, protože ve slovenských prezidentských volbách podpořil Petera Pellegriniho, objevily se hlasy, že se vrací totalitní praktiky.

11.4.2024 v 9:10 | Karma: 40,20 | Přečteno: 8122x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Další případ zpožděné dodávky zbraní. Česká firma se soudí na Ukrajině

26. dubna 2024

Premium Vztahy mezi Českem a Ukrajinou nejsou vždycky idylické. Svědčí o tom soudní spor, na který narazila...

Světlušky mění válčení ve městech. Nové drony snížily počet padlých Izraelců

26. dubna 2024

Premium Jen několik decimetrů velký přístroj může znamenat revoluci městské války: minivrtulník, který...

Dva ruští vojáci se doznali k trojnásobné vraždě na Ukrajině

25. dubna 2024  23:07

V okupované části Chersonské oblasti na jihovýchodu Ukrajiny zadrželi dva ruské vojáky, kteří se...

Architektonickou cenu EU získal univerzitní pavilon, blízko byla i ostravská galerie

25. dubna 2024  21:23

Studijní pavilon Technické univerzity v německém Braunschweigu se stal vítězem prestižní...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...