Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Velká červnová hospodská revoluce

8. 06. 2017 11:16:33
Možná se tento název vžije a v budoucích učebnicích dějepisu si budou děti připomínat poslední revoluční vzplanutí našeho národa proti utlačovatelům, kteří bestiálním způsobem sáhli na právo hostů kouřit a právo hostinských krást.

Aby bylo jasno, ač nekuřák, principiálně nesouhlasím s touto podobou protikuřáckého zákona a výhrady má i k EET, fascinuje mě však, že v zemi, která je stižena takovou spoustou nepravostí, je toto druhořadé téma tak diskutovaným problémem a vyvolává takové vášně. Dokonce mě napadlo, že by to mohl být záměr. „Veďte vášnivou společenskou diskusi o vodních dýmkách a možnosti či nemožnosti kouření pod pergolami zahrádek, milí občánkové, a nepleťte se nám do zahraniční politiky, fatálních ekonomických zákonů a kompetencí ústavních činitelů. To vám nepřísluší, udávejte se kvůli nevydaným účtenkám, vajglům a smradu pod okny. My to budeme proaktivně řešit.“

Vnímám, stejně jako mnozí jiní, že zásahy do občanských svobod začínají malichernostmi, ale také si myslím, že protesty a ona společenská diskuse má mít charakter sestupný, tedy od záležitostí zásadních k těm méně podstatným. Tím spíše to platí o boji proti kouření a daňové morálce. Obojí je principiálně správné, správné nejsou jen některé prostředky, jakým je ten boj prováděn. Pokud je právo kouřit nezpochybnitelným osobním právem, měl by také kuřák nést veškeré důsledky. Proč by měl zdravě žijící člověk v rámci solidarity dotovat ze svého „nevyčerpávaného účtu zdravotního pojištění“ toho, kdo si své zdraví vědomě a systematicky ničí a svůj účet za život několikanásobně „přečerpá“. Ten princip solidarity má platit pro ty, kteří mají nějakou genetickou predispozici nebo prostě smůlu, ale ne, když si někdo vědomě škodí, kouřením, drogami, alkoholismem i třeba život ohrožující obezitou. Systémově je to asi těžko řešitelné, ale požadovat, aby ten, jehož zdraví dotuji, mi nesmrděl do ksichtu, mi nepřijde nikterak nepatřičné.

Stejné je to s daněmi, proč má být některé podnikání z hlediska daní exaktně kontrolovatelné a jinému byznysu má být umožněno existovat na základě daňových podvodů? Co si budeme nalhávat, většina hospod končí kvůli EET ne proto, že jim znemožňuje podnikání vlastní procedura a náklady elektronické kontroly, ale proto, že zisk těchto podniků pramenil z krácení daně za neevidované položky prodaného jídla a zvláště pití. Tímto opatřením se onen zisk smrskl na takovou úroveň, že příslušný podnik je třeba na hraně rentability a o nějakém velkém zisku si mohou majitelé nechat jen zdát. Nevím, jestli stojí eventuální „výjimkování“ zákona za to, aby byla zachována hospodská kultura, nebo prostě nerentabilní hospody být nemají a lidé se mají na malých vsích místo v hospodě potkávat u soudku, lahvinky a grilovaného čuníka na svých zahradách. Tam se také mezi sebou mohou svobodně dohodnout, jak to bude s fajčením.

Tyto dva „hospodské zákony“ jsou plošně kritizovány a vypadá to, že se proti nim staví jen hrstky „pomatenců“ z řad zdravotníků a „výběrčích daní“. Jelikož všude, kde se fyzicky i virtuálně nacházím, je to podrobováno zdrcující kritice, musí existovat onen „paradox skryté hmoty“. Protože když straně a jejímu vůdci, jejichž tým první zákon připravil a druhý schválil, stále rostou preferenční hlasy, musí jim ty hlasy někdo dávat, a ten někdo se nikterak nezapojuje do veřejné diskuse. Tito lidé jsou jakousi skrytou „agrohmotou“, která je podobná té „skryté rudé hmotě“ volící komunisty, ale nikdy a nikde se ke komunistům nehlásící.

Švejkovský naturel našeho národa má své nepochybné přednosti, jsme přizpůsobivý a proti různé zvůli odolní. Postěžujeme si, zanadáváme si, a když je to už špatně snesitelné, uchýlíme se na chaty, chaloupky, zahrádky a ke svým koníčkům, kde přežijeme, dokud to nepřejde. Třeba i dvě, tři generace, než se staneme součástí změn, které zajistí někdo jiný. A těm, co tak dlouho čekat nechtějí, se vysmějeme a posléze jim nasadíme psí hlavu. Bylo to tak a je to tak stále. Snad kdyby nám ještě po tom zákazu kouření v restauracích omezili konzumaci piva nebo ho dramaticky zdražili, to už bychom vytáhli asi i do ulic.

Autor: Jiří Turner | čtvrtek 8.6.2017 11:16 | karma článku: 16.89 | přečteno: 909x

Další články blogera

Jiří Turner

Proč mají politici stále potřebu otevírat události z 2. světové války a z období po ní?

Sedmdesát dva let po válce, tedy v době, kdy nejmladšímu možnému, žijícímu, tehdy dospělému účastníkovi války musí být kolem devadesáti let, probíhal soudní spor mezi českou odnoží sudetoněmeckého landsmanšaftu a naším Senátem.

25.9.2017 v 11:02 | Karma článku: 14.04 | Přečteno: 523 | Diskuse

Jiří Turner

Teroristi v Čechách nekřičí: „Allahu akbar!“ Řvou: „Uber!“

Tak už je to i u nás! Jedni vyhrožují blokádou Prahy a likvidací konkurence a druzí chtěli vyhodit do vzduchu vojenský vlak. Ti první našli inspiraci v 90. letech u mafiánů od Thorgesu a ti druzí se asi zhlídli v Bakuninovi.

22.9.2017 v 19:06 | Karma článku: 31.18 | Přečteno: 3257 | Diskuse

Jiří Turner

Byl rozsudek v kauze „hidžáb“ vynesen na základě společenské poptávky?

Verdikt jako takový asi správně potvrdil rozhodnutí soudu obvodního, ale odůvodnění soudce mělo pachuť čehosi, co by vůbec v soudní síni zaznít nemělo. Z banálního občanskoprávního sporu se stala fraška a demonstrace islamofobie.

22.9.2017 v 0:19 | Karma článku: 19.99 | Přečteno: 2318 | Diskuse

Jiří Turner

O ceně, kterou odmítl Cohen, dostal Trump a teď i Zeman

Náš prezident převzal ocenění stejného druhu, jaká sám často rozdává. Není to vyznamenání za zásluhy nebo obecný přínos, ale je to ocenění od těch, kterým vyjadřuje podporu a sympatie za to, že jim vyjadřuje podporu a sympatie.

21.9.2017 v 11:30 | Karma článku: 20.95 | Přečteno: 568 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jan Dvořák

Je lepší být nezdravým Čechem než být zdravým Afgháncem?

Jedna britská klinika plastických operací kromě vynikající zkrášlovací praxe je rovněž významným vědeckým pracovištěm.

26.9.2017 v 21:15 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 61 | Diskuse

Karel Babica

Contradictio in adjecto naše soudy nezajímá!

Ale možná je naše soudnictví OK. A chybu hledejme v neobratném vyjádřování novináře způsobeném "misunderstandingem". Vlastně nakonec ani novinář za nic nemůže, vinna patrně bude jazyková bariéra, která může úplně za všechno.

26.9.2017 v 19:50 | Karma článku: 10.75 | Přečteno: 194 | Diskuse

Aleš Hodina

Homosexuální osvojení neprojdou

Vcelku bez povšimnutí médií zůstala skutečnost, že končící Poslanecká sněmovna už rozhodně nestihne projednat novelu zákona o registrovaném partnerství.

26.9.2017 v 19:01 | Karma článku: 18.63 | Přečteno: 355 | Diskuse

Jiří Goldman

Existují v podstatě jen dvě základní koncepce života a politiky

Při pohledu na politický vývoj ve světě vidím jen dvě základní koncepce politického a společenského života.

26.9.2017 v 17:52 | Karma článku: 3.94 | Přečteno: 139 | Diskuse

Adam Mikulášek

Tak nám papeže Františka obvinili z kacířství

Zní to možná archaicky, ovšem jde o to, že papež podle konzervativních kruhů církve hlásá bludné učení. Podle mého je papež ještě něco horšího, trojský kůň v cizích službách.

26.9.2017 v 17:08 | Karma článku: 26.14 | Přečteno: 538 | Diskuse


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.