Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Už to s tou kampaní proti migrantům trochu přehánějí

11. 06. 2017 8:53:39
Čeho je moc, toho je příliš. Angažuje se ministerstvo, odpovědné organizace a pražští magistrátní bojovníci a teď už i představitelé Úřadu městské části Prahy4, což mi přijde skoro zbytečné. Nadělá se s tím více škody než užitku.

Řeč bude o Ministerstvu životního prostředí, Agentuře ochrany přírody a krajiny ČR, Lesech české republiky s.p., Odboru životního prostředí magistrátu a konečně Odboru životního prostředí Prahy 4. Všechny ty instituce vyhlásily válku velmi rozšířenému a odolnému druhu migranta, trnovníku akátu.

Trnovník akát (Robinia pseudoacacia), lidově prostě akát, je velmi rozšířený invazní druh stromu, který k nám přivandroval ze Severní Ameriky, jmenovitě z Appalačského pohoří hned na počátku 17. století. Má na tom zásluhu francouzský botanik Jean Robin, kterému se za tento odsouzeníhodný čin dostalo ještě od Karla Linného té pocty, že tuto dřevinu po něm pojmenoval.

Akát je velmi otužilý a rychle rostoucí strom, který má velmi tvrdé a odolné dřevo, krásné, voňavé a včelami oblíbené květy, takže se zdálo, že bude pro evropskou flóru velkým přínosem. Jelikož je také velmi nenáročný na půdu a klima, nadmořskou výšku, znečištění vody i vzduchu (což jsme mohli ocenit později), zdálo se, že může být dobrou náhradou za poněkud zhýčkané středoevropské stromy, které nechtějí růst vždy tam, kde si člověk zamane, rostou často pomalu, trpí na různé škůdce, houby a nemoci, lámou se a vyvrací při kdejaké vichřici a vůbec různě odmítají s lesními hospodáři spolupracovat. Akát snese všechno. Krom toho se také výborně množí.

Zprvu byl akát pěstován jako okrasná dřevina v parcích, později se ukázalo na základě výše uvedených vlastností, že je ideální ke zpevnění volné půdy strmých svahů náspů a navážek. Osvědčil se také na tzv. pařeziny, tj. nízké lesy, ve kterých bylo snadno dostupné výhřevné palivové dříví rychle rostoucí z kmínků vyrůstajících na pařezech po dříve pokácených stromech. Později byl blahoslaven včelaři a také básníky a skladateli, kteří se ve stínu mohutných stromů opájeli těžkou vůní z bohatých hroznů jejich květenství.

Akát má jako většina bobovitých rostlin, mezi které patří, schopnost vázat vzdušný dusík, čímž kompenzuje nedostatek dusíkatých látek v půdě. Mělo se za to, že akáty chudé ruderální půdy obohatí, což se ukázalo jako mylné. Trnovníky činí z ruderálních půd pustinu (s akáty) a z normálních půd ruderální stanoviště, ze kterých mizí původní dřeviny a prakticky veškerý bylinný podrost. V suchých akátových lesích přežívají jen ti nejodolnější. Tak se pomalu a jistě všemi milovaný migrant stal nežádoucím přivandrovalcem, tedy invazní rostlinou, proti které se na konci 20. století začalo pomalu a jistě zasahovat.

Hned se také ukázalo, že to nebude jen tak. Akát se sice může množit i semeny, ale jeho síla je v rozmnožování se kořenovými výmladky, které mohou vyrazit z velmi hlubokých a velmi starých kořenů, které celá desetiletí odolávají rozkladu. Koncem dvacátého století ochránci přírody zjistili, že jsou akátem kriticky ohroženy unikátní stepní a lesostepní teplomilné porosty. Že náš migrant likviduje šípákové doubravy (porosty dubu pýřitého neboli šípáku) a jiné lokality se vzácnou květenou a na ní vázanou faunou. Začal tedy boj, který trvá a nabírá na obrátkách.

Zachraňovat ohrožené lokality a jejich společenstva je jistě správné, ale jak už to tak bývá, musí se taková činnost dělat odborně a uvážlivě, tedy důsledně ale šetrně k příslušné lokalitě. Nelze na takové zachraňované místo vypustit dřevorubce s motorovkami a těžkou technikou, jak se to nedávno stalo v pražském Prokopském údolí. Snad se z toho počinu tamní stepní porost nějak vzpamatuje. Mohlo by se zdát zcela pochopitelné i pro úplného laika, že také není třeba zachraňovat od akátu místa, na kterých není co zachraňovat. U železničních náspů a na navezených haldách může klidně růst a bude tak ku prospěchu, protože zalesní místa, kde nic jiného neporoste. Tento názor ovšem asi nesdílí mnozí bojovníci, kteří z nemalých prostředků vyčleněných (často z dotací EU) na boj proti invazním rostlinám najímají firmy na likvidaci akátů i z těchto míst.

Asi s použitím takových zdrojů se rozhodli bojovat úředníci z Městské části Prahy 4 proti akátům, které rostou (rostly) ve zdejších parcích a v jiných částech „obvodu“. Najatá firma pokácela vzrostlé zdravé stromy, na jejichž místech teď vznikly holiny, které asi budou v budoucnu osázeny nějakými vlastenecky přijatelnějšími dřevinami, jako je dub či naše národní lípa. Škoda jen, že se jejich stínu dočkají (pokud je nějací vandalové nepolámou) až vnoučata dnešních dětí, které pod krásné košaté a voňavé akáty donedávna vodily jejich maminky.

Je to taková typická ukázka toho, jak se dá rozumná myšlenka v podání odpovědných, ale nezodpovědných lidí zkazit nebo spíše zneužít, protože je mnohem pravděpodobnější, že se tak nestalo z nerozumu, ale naopak z vyčůranosti. Je asi snadné si představit, že je možné přihrát takovou lukrativní zakázku nějaké spřízněné firmě a pak na takové akci profitovat. Akát za to nemůže a Jean Robin také ne. Na vině je pouze lidská hloupost, ignorantství, případně chtivost.

Autor: Jiří Turner | neděle 11.6.2017 8:53 | karma článku: 23.49 | přečteno: 1345x

Další články blogera

Jiří Turner

Jsi s Nohavicou, nebo s Ebenem?

Marek Eben si nedávno na festivalu rýpl do hlavy státu, což nijak nepřekvapilo, neboť svou orientaci nijak netají. Jaromír Nohavica si tu a tam rýpne do ledaskoho, byť své postoje obvykle nedeklaruje, teď se ale vyfotil s Okamurou

26.7.2017 v 12:03 | Karma článku: 41.36 | Přečteno: 7655 | Diskuse

Jiří Turner

Blogeři jsou banda hlupáků, pochopitelně vyjma mě

Měl bych na takové vyjádření nárok, kdybych mohl argumentovat nějakým evidentně hloupým blogem? A mohli by se oprávněně cítit dotčeni i ti autoři, kteří jindy a jinak úplně stejným způsobem paušalizují?

26.7.2017 v 9:24 | Karma článku: 16.00 | Přečteno: 650 | Diskuse

Jiří Turner

Ústavní soud dal zapravdu páru gayů, zvítězil zdravý rozum nad neschopností parlamentu

Novela zákona o registrovaném partnerství se začne řešit, když je žalobou vymáháno právo jednoho z partnerů na společně vychovávané dítě. A právě absurdity s tímto spojené by novela měla řešit, ale nikomu se do toho nechce.

24.7.2017 v 10:43 | Karma článku: 16.24 | Přečteno: 1070 | Diskuse

Jiří Turner

Ortodoxní muslimové jako Svědci Jehovovi

U nás prý žije 22 tisíc muslimů, při sčítání obyvatel se však k islámu hlásilo jen 3400 jedinců. Představa o nich bývá dost vzdálena realitě. Nechodí do mešity, často pijí alkohol, mají rádi psy a někteří propadli vepřové pečeni.

23.7.2017 v 9:37 | Karma článku: 12.37 | Přečteno: 1037 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Tomáš Zdechovský

Další obrovský skandál! EU chce zakázat tradiční hranolky!

Už i seriózní média potvrzují, že nám Brusel chce zakázat hranolky, protože jsou karcinogenní! Představte si tu nehoráznost. Brusel prostě musí zasahovat do všeho a diktovat nám, co máme a nemáme jíst!

28.7.2017 v 8:35 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Jindřich Chmelař

Víra - naše ztracená síla

Víra není jen katolická či evangelická. Víra neznamená jen víru v Boha. Víra není omezena na náboženství. Češi toto cítí moc dobře a vědomě či podvědomě vědí, že víra je především síla nezbytná k následování záměru.

28.7.2017 v 8:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 30 | Diskuse

Zdeňka Ortová

Když řidič autobusu za jízdy telefonuje, stává se potenciálním hromadným vrahem

Nestoudnost, s jakou řidič autobusu v městském dopravním chaosu popadl zvonící mobil a začal si za jízdy vyřizovat hovor, vyrazila většině cestujících dech.

28.7.2017 v 1:29 | Karma článku: 10.53 | Přečteno: 396 | Diskuse

Alena Kulhavá

2) Kniha Rogera Scrutona popisuje velmi přesně to, jak a kam se ubírá naše kultura

Ve druhém díle se zabývám zajímavými souvislostmi moderní kultury a dozvíte se i zásadní rozdíl mezi "představivostí" a "hotovými představami" pro život. Podíváme se na to,co je jsou falešné emoce a sentimentalita. Úžasná kniha.

28.7.2017 v 1:17 | Karma článku: 7.52 | Přečteno: 266 |

Eva Kislingerová

Lidovecký ping-pong, aneb k vládě vždy připraveni!

​Hlavním událostem tohoto týdne, bohužel, vévodí vražda české turistky v Egyptě. Poněkud na pozadí tak zůstalo pondělní hlasování naší vlády ve věci odložení dalších dvou vln EET neboli elektrické evidence tržeb.

27.7.2017 v 23:11 | Karma článku: 11.93 | Přečteno: 246 | Diskuse
Počet článků 487 Celková karma 19.56 Průměrná čtenost 1008

Ten, který mluví se psy

Seznam rubrik

Oblíbené články

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.