Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Boj o Fučíka

21. 06. 2017 9:41:19
„Jak se jmenujete?“–„Doktor Horák*!“–„ Sestro, kleště!“–„Fučík!“ To býval oblíbený studentský žert. Byla to reakce na vytvoření kultu někoho, kdo asi nepatří do pantheonu Národního muzea, ale koho není ani nutné zcela zatracovat.

Před pár dny vzplála diskuse o umístění Fučíkovy busty v pantheonu rekonstruované budovy Národního muzea. Ona sice vzplála trochu zbytečně protože, protože tam už 26 let není a s Fučíkem se svezl i Fráňa Šrámek, jehož socha zde pro změnu nikdy nebyla, a obojí dodnes nikomu asi moc nevadilo, ale stalo se to vhodnou příležitostí prezentovat, že se pohybujeme „ode zdi ke zdi“. Což se může někomu tak jevit, ale nejen v tomto případě to pro stanoviska historiků neplatí.

Rudá Marta a ta parta(j) se rozběsnily do ruda. Zcela zbytečně, a to nejen z výše uvedeného důvodu. Julia Fučíka si komunisté zprofanovali sami jeho zcela absurdním zbožštěním. To vedlo k tomu, že krátce po listopadu ́89 byla zpochybněna i autentičnost Reportáže psané na oprátce, což bylo (pro později narozené) dílo v podobě motáku, které tento meziválečný novinář napsal v pankrácké věznici, v níž byl uvězněn a později (na jiném místě) popraven za odbojovou činnost. I za pochybnosti o pravosti díla je v jistém smyslu zodpovědný komunistický režim, který Fučíkův rukopis přísně střežil a vypustil z něj pasáž, ve které autor píše o spolupráci s gestapem. Pasáž podle znalkyně Fučíkova díla Jaroslavy Janáčkové dokazuje, že Fučík na gestapu vypovídal, ale ne, že by někoho udal.

Do určité míry si za ty pochybnosti může i sám fanatický komunista Fučík, který v meziválečném období napsal dvě komunismus adorující knihy reportáží o Sovětském svazu: V zemi, kde zítra již znamená včera a V zemi milované, ve kterých zcela nepokrytě lže. Na základě svědectví jiných autorů je jisté, že Fučík musel vědět o hrůzách, které se ve stalinském Rusku dějí, ale prezentoval pouze pochybná pozitiva, což jistě kreditu reportujícího novináře příliš nesvědčí. Jestli je zcela pravdivý obsah „Reportáže“, už asi nikdo nezjistí, ale spekulovat o tom na základě Fučíkova přístupu k faktům se jistě dá.

Už před nějakou dobou však znalci potvrdili pravost originálu tohoto díla a byly též na základě dochovaných výslechů vyvráceny spekulace, že byl Fučík kolaborant, tím spíše konspirační teorie, že jako nacistický pomahač dožil kdesi v Bolívii. Naopak je patrné, že chránil Františka Halase, Jaroslava Seiferta a další osobnosti z oblasti kultury. Jestli se choval statečně, anebo jestli podlehl nátlaku věznitelů, zůstává do značné míry spekulativní. V této souvislosti je třeba dodat, že komunistická, neřku-li levicově smýšlející, byla velká část meziválečná generace umělců. Mnozí však byli poněkud zdrženlivější a mnozí také pod vlivem poválečného vývoje toto svoje mladistvé nadšení „zrevidovali“, k čemuž už Fučík nedostal příležitost. Pro jiné, a to i velké spisovatele, se naopak stal komunistický režim dojnou krávou. Mnoho komunistů bylo také za války vězněno a popraveno, a to i řad spisovatelů. Za všechny jmenujme Vladislava Vančuru, jehož dílo zcela zásadně převyšuje dílo Julia Fučíka, takže jeho busta, stejně jako busty mnoha jiných, by se na ona místa hypoteticky hodila asi více.

Obecně je oslavná prezentace historických osobností složitá a tomuto počínání sluší jistá zdrženlivost. Je asi rozumné se povznést nad kontroverze osobností z dávné minulosti, oslava či zatracování Jana Žižky z Trocnova mi přijdou docela legrační, a to platí i pro významné postavy „politicky neutrální“. Je zbytečné relativizovat pohled na díla autorů z důvodu jejich politické orientace či kvůli jakýmkoli osobním selháním. To však není případ Julia Fučíka, ten byl naopak slaven kvůli své politické orientaci. Zbožštění nesluší ani lidem významným a pozitivně vnímaným, natož pak těm, jejichž život i dílo, jak už to tak často bývá, mají své kladné i záporné stránky.

* Doktor Horák bylo jedno z Fučíkových "alter ego". Mladý Fučík měl zálibu v převlecích a na jejich základě vzniklých mystifikacích.

Autor: Jiří Turner | středa 21.6.2017 9:41 | karma článku: 28.62 | přečteno: 1834x

Další články blogera

Jiří Turner

Jsi s Nohavicou, nebo s Ebenem?

Marek Eben si nedávno na festivalu rýpl do hlavy státu, což nijak nepřekvapilo, neboť svou orientaci nijak netají. Jaromír Nohavica si tu a tam rýpne do ledaskoho, byť své postoje obvykle nedeklaruje, teď se ale vyfotil s Okamurou

26.7.2017 v 12:03 | Karma článku: 41.36 | Přečteno: 7655 | Diskuse

Jiří Turner

Blogeři jsou banda hlupáků, pochopitelně vyjma mě

Měl bych na takové vyjádření nárok, kdybych mohl argumentovat nějakým evidentně hloupým blogem? A mohli by se oprávněně cítit dotčeni i ti autoři, kteří jindy a jinak úplně stejným způsobem paušalizují?

26.7.2017 v 9:24 | Karma článku: 16.00 | Přečteno: 650 | Diskuse

Jiří Turner

Ústavní soud dal zapravdu páru gayů, zvítězil zdravý rozum nad neschopností parlamentu

Novela zákona o registrovaném partnerství se začne řešit, když je žalobou vymáháno právo jednoho z partnerů na společně vychovávané dítě. A právě absurdity s tímto spojené by novela měla řešit, ale nikomu se do toho nechce.

24.7.2017 v 10:43 | Karma článku: 16.24 | Přečteno: 1070 | Diskuse

Jiří Turner

Ortodoxní muslimové jako Svědci Jehovovi

U nás prý žije 22 tisíc muslimů, při sčítání obyvatel se však k islámu hlásilo jen 3400 jedinců. Představa o nich bývá dost vzdálena realitě. Nechodí do mešity, často pijí alkohol, mají rádi psy a někteří propadli vepřové pečeni.

23.7.2017 v 9:37 | Karma článku: 12.37 | Přečteno: 1037 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Tomáš Zdechovský

Další obrovský skandál! EU chce zakázat tradiční hranolky!

Už i seriózní média potvrzují, že nám Brusel chce zakázat hranolky, protože jsou karcinogenní! Představte si tu nehoráznost. Brusel prostě musí zasahovat do všeho a diktovat nám, co máme a nemáme jíst!

28.7.2017 v 8:35 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Jindřich Chmelař

Víra - naše ztracená síla

Víra není jen katolická či evangelická. Víra neznamená jen víru v Boha. Víra není omezena na náboženství. Češi toto cítí moc dobře a vědomě či podvědomě vědí, že víra je především síla nezbytná k následování záměru.

28.7.2017 v 8:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 30 | Diskuse

Zdeňka Ortová

Když řidič autobusu za jízdy telefonuje, stává se potenciálním hromadným vrahem

Nestoudnost, s jakou řidič autobusu v městském dopravním chaosu popadl zvonící mobil a začal si za jízdy vyřizovat hovor, vyrazila většině cestujících dech.

28.7.2017 v 1:29 | Karma článku: 10.53 | Přečteno: 396 | Diskuse

Alena Kulhavá

2) Kniha Rogera Scrutona popisuje velmi přesně to, jak a kam se ubírá naše kultura

Ve druhém díle se zabývám zajímavými souvislostmi moderní kultury a dozvíte se i zásadní rozdíl mezi "představivostí" a "hotovými představami" pro život. Podíváme se na to,co je jsou falešné emoce a sentimentalita. Úžasná kniha.

28.7.2017 v 1:17 | Karma článku: 7.52 | Přečteno: 266 |

Eva Kislingerová

Lidovecký ping-pong, aneb k vládě vždy připraveni!

​Hlavním událostem tohoto týdne, bohužel, vévodí vražda české turistky v Egyptě. Poněkud na pozadí tak zůstalo pondělní hlasování naší vlády ve věci odložení dalších dvou vln EET neboli elektrické evidence tržeb.

27.7.2017 v 23:11 | Karma článku: 11.93 | Přečteno: 246 | Diskuse
Počet článků 487 Celková karma 19.56 Průměrná čtenost 1008

Ten, který mluví se psy

Seznam rubrik

Oblíbené články

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.