Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Blogeři jsou banda hlupáků, pochopitelně vyjma mě

26. 07. 2017 9:24:00
Měl bych na takové vyjádření nárok, kdybych mohl argumentovat nějakým evidentně hloupým blogem? A mohli by se oprávněně cítit dotčeni i ti autoři, kteří jindy a jinak úplně stejným způsobem paušalizují?

Pominu-li oblasti, jako je ta v perexu, ve kterých je velmi subjektivní jakékoli hodnocení, je definování velkých celků a soustav složité, což platí zcela obecně pro jakékoli velké množiny s mnoha podmnožinami, které nejsou homogenní. Každý asi chápe, že na základě definice jedné nebo několika zcela různorodých podmnožin z mnoha, které tvoří celek, je onen celek těžko popsatelný. Bylo by pošetilé se o to pokoušet v teoretické matematice, stejně jako v jednoduchých praktických problémech. Na základě krátké procházky po okraji rozsáhlého lesa není možné definovat charakter lesa o mnoha čtverečných kilometrech. Převažují-li okolo naší procházkové trasy duby, nic nám nedává záruku, že dub bude dominantní dřevinou celého porostu. Matematici mají poměrně složité metody, jak velké soustavy definovat (třeba pomocí fraktálů) a v případě lesa nám nezbude nic jiného, než ho prozkoumat. Když nechceme jednotlivé stromy počítat, tak alespoň musíme vytvořit soustavy dílčích homogenních částí a na jejich základě pak ten les popsat.

Proč tak obšírně tento princip popisuji? Inu proto, že tato metodika platí obecně, v případě lesa se jí bude řídit každý svéprávný člověk, ale v jiných oblastech tyto principy mnozí zcela ignorují. Paušálně hodnotíme příslušníky národů, etnik a náboženství, od pasu pálíme charakteristiky obyvatel regionů, měst nebo třeba profesí. Vznikají tak archetypy agresivních Němců, líných Řeků, pracovitých Japonců, fanatických muslimů, slitovných křesťanů, mírumilovných budhistů, arogantních Pražáků, zakomplexovaných Brňáků, hrdých Valachů, roztržitých matematiků, pedantských účetních, hloupých policistů a tak dále. Ona paušální hodnocení jsou někdy pronášena i bez té pomyslné procházky po okraji systému, tedy bez osobní znalosti té či oné skupiny, a prakticky vždy bez znalosti analytické, protože ta není většinou reálně možná a navíc hodnocené ukazatele bývají vesměs subjektivní.

V takové té „lidové slovesnosti“ o nic nejde, obyvatele států, měst, regionů a profesí se vzájemně špičkují a také jsme vždy jaksi podvědomě potěšení, když onen archetypální popis na někoho sedí. To nás utvrzuje o jeho správnosti, přičemž ignorujeme příklady, které se do příslušné definice nehodí. Příkladně si vůbec nemyslí, že by byli Němci pracovitější, než my. Vytvořili si pouze efektivní systém, z jehož fungování profitují. Naopak Řekové si vytvořili systém sebezničující. Abych nebyl špatně chápán, nepopírám, že nějaké obecné charakteristiky existují, což souvisí s historií, genetikou nebo třeba s klimatem. I náš za příklad sloužící les je nějak předdefinován. Víme, že v Brdech nebudou žádné palmy, z důvodu absence písečných půd tam bude málo borovic a z důvodu dlouhodobého lesního hospodaření bude dominovat smrk a jako původní dřeviny různé listnáče s převahou dubu.

Problémy začnou, pokud se na základě nějakých paušálních charakteristik vytvoří cosi jako veřejné mínění, které ovšem přeroste rozměr hospodských tlachů a začne ovlivňovat společnost jako takovou. V takovém případě je velmi pravděpodobné, že společenského klimatu využijí i politici a nastane nekontrolovaný koloběh příčin a důsledků, jehož výsledkem může být cosi velmi nepěkného. Ukázkovým, a také dostatečně odstrašujícím příkladem z historie je židovská problematika. Z pověr, z mýtů, z nepochopení a z velmi povrchního pozorování byl vytvořen archetyp žida - bohovraha, žida- mamonáře, žida- zvrhlíka, žida- nepřítele. Stačilo pak tyto lidové nálady správně uchopit, přičemž Adolf Hitler, nebyl prvním, ale naopak jedním z posledních, kdo židy použili jako univerzální nepřátele k prosazení svých vlastních zvrácených plánů.

Mám obavu, že jsme se ze zločinů páchaných na židech nijak nepoučili. Kam se člověk podívá, tam slyší paušální soudy na adresu Romů, Asiatů, Ukrajinců a aktuálně především muslimů. Ale nejsou ušetřeny ani sexuální menšiny nebo různí aktivisté, a to i ti, které paušálně zveme radikály. V případě muslimů to cítím asi nejmarkantněji, protože se v této věci snoubí fatální neznalost hodnotitelů a absurdní nepoměr hodnocené skupiny vůči celku s hysterií, předsudky a dezinformacemi. Pokud opět použiji příklad lesa, tak nehodnotíme ono rozsáhlé brdské polesí na základě svých zkušeností, znalostí a úvah, ale podle informací někoho, kdo si v něm udělal výlet po cyklostezce. Tváříme se, že máme jasno, jak celý ten prostor vypadá, charakterizujeme ho a hodnotíme, přičemž máme strach ze šelem, o kterých jsme slyšeli, že tam žijí, a proto se bojíme i zajíců. Co kdyby to byli převlečení vlci!

Na rozdíl od Brd v lese muslimského světa šelmy žijí, to je realita. Konečně lidské šelmy žijí všude, jen někdy a někde více, a také nikdo nestojí o to, aby ti, co odedávna žijí v Brdech, hromadně přesídlili do Prahy, ale to samo o sobě nám neposkytuje nic, na základě čeho bychom mohli ten nám neznámý brdský komplex hodnotit. Jinými slovy, paušálně hodnotit něco paušálně nehodnotitelného považuji za stejně hloupé, jako za každou cenu spojovat nespojitelné. Příslušníky jiných náboženství, etnik, národů a komunit nelze hodnotit podle excesů (stejně tak pozitivních kvalit) nepatrného nepřímo pozorovaného zlomku jejich příslušníků, stejně jako nelze spojovat náboženství a etnikum s problematikou migrace kdykoli, kdy se nám to hodí.

Autor: Jiří Turner | středa 26.7.2017 9:24 | karma článku: 16.27 | přečteno: 673x

Další články blogera

Jiří Turner

Šedesátej vosmej, vole!

„To se nám na den osvobození, udělalo pěkně, co?“ „Co?“ „Je přece 21. srpen, ne?“ „Co?“ „Rusové, tanky, okupace...“ Útržek rozhovoru mezi starším mužem a mladým prodavačem mě přesvědčil o tom, že 21. srpen 1968 je už asi středověk.

21.8.2017 v 11:40 | Karma článku: 16.32 | Přečteno: 523 | Diskuse

Jiří Turner

Potvrzeno! Brouk Pytlík je nesmrtelný!

Mohlo by se zdát, že se to rozumí samo sebou, protože kreslení hrdinové jsou nesmrtelní z podstaty věci, ale nesmrtelný je zjevně i jeho předobraz, stejně jako používané příměry.

17.8.2017 v 12:05 | Karma článku: 15.92 | Přečteno: 899 | Diskuse

Jiří Turner

Mimozemšťané nad Letnou

Představte si, že by mimozemská entita monitorovala naši planetu a z časových důvodů nebylo možné sledovat celé území, a tak by si, bůh ví proč, vybrala malý prostor na pražské Letné. A zrovna v okamžiku fotbalového derby...

16.8.2017 v 11:32 | Karma článku: 9.42 | Přečteno: 351 | Diskuse

Jiří Turner

Ohrožení tradiční rodiny - pražský prejt

Během uplynulého víkendu bylo vše pečlivě semleto, okořeněno a posléze i upečeno. Naštvané matky, Aliance pro rodinu, D.O.S.T. a jim podobní kulináři dodali té tradiční české pochoutce patřičnou pikantnost.

14.8.2017 v 11:18 | Karma článku: 20.04 | Přečteno: 1306 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Ervín Dostálek

Tak tu máme zas to neblahé výročí toho Osmašedesátýho! A za rok to už bude dlouhých 50 let

"Lidé se pokoušeli vysvětlovat Rusákům, co tady vlastně chtěj, že je tu nepotřebujeme, že si vystačíme sami, pak to začalo vřít a muselo se prchat, tam v Italské už - tatatatata - trochu to tam pokropili z kulometu a začala..."

21.8.2017 v 14:22 | Karma článku: 6.58 | Přečteno: 134 | Diskuse

Karel Ábelovský

Podivná ruleta ... je srpen a slunce září

... a ano, ta blížící se noc, vskutku nebude vůbec krátká ... a je s podivem, jak lze vždy a vše překroutit a využít; a je stejně podivné, jak málo tomu vždy rozumíme a jak si každý vykládá vše po svém, a tak jak se jen jemu hodí.

21.8.2017 v 14:04 | Karma článku: 5.74 | Přečteno: 153 | Diskuse

Otto Černý

Jedenadvacátý ....

Srpen, samozřejmě, a čtyřicátý devátý v řadě. Žádné kulaté výročí, ale některé přispěvovatele neodolatelně přitahuje proto, aby si při té příležitosti přihřáli protiruský guláš.

21.8.2017 v 14:01 | Karma článku: 14.33 | Přečteno: 217 | Diskuse

Martin Faltýn

Čím je mi 21. srpen 1968

Mohla by to být typická školní úloha v tzv. Univerzitě třetího věku, kdyby to nebyla realita. Přesto, a možná právě proto, si člověk musel zažít v životě spoustu paradoxů, které život dal i vzal.

21.8.2017 v 12:07 | Karma článku: 11.73 | Přečteno: 361 |

Josef Prouza

Vize Česko 2040, tentokrát odporně politicky nekorektní

V poslední době se politici předhánějí v předkládání vizí budoucího vývoje ČR. Tak jsem i já roztrhal mlhy, vznášející se nad našimi světlými zítřky, a nahlédl do české kotliny roku 2040.

21.8.2017 v 12:02 | Karma článku: 31.11 | Přečteno: 858 | Diskuse
Počet článků 500 Celková karma 18.73 Průměrná čtenost 1018

Ten, který mluví se psy, lidem moc nerozumí a světu také ne, což mu ovšem nebrání se ke všemu vyjadřovat. 

Seznam rubrik

Oblíbené články

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.