Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mainstreamová media nehlásají mainstreamové názory

30. 07. 2017 8:23:16
Soudě podle ohlasu čtenářů a názorů vyjádřených ve všemožných diskuzích, jsou mainstreamovými názory kritika EU, migrace, islámu, naší vládnoucí politické garnitury a také paradoxně mainstreamových veřejnoprávních médií.

Na základě toho se cítím občas jako revolucionář, když ze svého úhlu pohledu nabádám k tomu, abychom nepaušalizovali, ale naopak rozlišovali, co je v hodnocení výše uvedených témat realitou, a co jen pliváním na něco, co se nám v nějakém, mnohdy velmi úzkém zorném poli jeví jako komplexně špatné. Je tak určitým paradoxem, že anglické označení hlavního proudu, které aktuálně nejčastěji skloňujeme v souvislosti s orientací médií k uvedeným tématům, a to v pejorativním smyslu, evokuje pocit, jakoby jakýsi oficiální názorový proud byl vždy ten hlavní a špatný a okrajové proudy menšinové a správné.

Kdybych to měl v rámci této logiky zobecnit, pak by vedle nesprávného hodnocení světa mainstreamovými veřejnoprávními médii, bylo i nesprávné mainstreamové hodnocení událostí oblíbenými komentátory a blogery. Ten správný náhled by pak přinášel třeba bulvár a na blozích a různých portálech kdejaký provokatér. Na základě zcela prostého pozorování je však patrné, že popis nějakých událostí, stavů a dějů je buď pravdivý nebo nepravdivý, přesný nebo nepřesný, a v obecné rovině nic jako dobrý a špatný názor neexistuje, je pouze názor, který je vždy špatný, je-li vydáván za pravdu a principiálně vždy v pořádku, pokud zůstává názorem.

To je pochopitelně zcela obecné hodnocení, konkrétní realita je jistě úplně jiná. Za blba bude ten, kdo vyjádří názor, že Slunce obíhá kolem Země a za špatného člověka ten, kdo bude velebit masové vrahy a zločinné ideologie. Ten první příklad je vlastně chybný, protože předmětem názoru by se nemělo stávat to, co je objektivně zhodnotitelné a důkazně potvrzené, byť toho každý nemusí být schopen. V oblasti, kterou prezentuje druhý příklad, je to složitější, protože se přesouváme do oblasti morálky a etiky. Hodnocení od zcela negativního ke zcela pozitivnímu bude velmi pestrá škála.

Těmito skutečnostmi je nutně zatížen i pojem mainstream. Činnost médií se dá rozlišit na prezentaci informací o faktech a událostech a potom na prezentaci určitých názorů. Obecně platí, že informace o událostech by měly být bez nějakého názorového podbarvení a názory by měli vyjadřovat lidé sami za sebe, tedy optimálně ti, kteří jsou příslušným mediem vyzváni, aby své názory vyslovili, případně o nich diskutovali pomyslně nebo reálně s těmi, kteří mají názory jiné. Dobré noviny, televize a rádia berou informace ze spolehlivých zdrojů a ještě si je různými způsoby ověřují a v druhé oblasti dávají prostor lidem s různými názory. A hodnota názorů nespočívá v tom, jestli je to mínění většiny nebo menšiny.

Pokud se toto projevem mainstreamu, tak je většinový proud jistě správný a naopak ti, co činí opak, tedy prezentují informace z pochybných a neověřených zdrojů a prezentují jen určitý typ názorů, činí možná něco čtenářsky atraktivního, leč hodnota toho je mizerná. Byly doby, kdy byla jen „veřejnoprávní“ média, a ta svorně lhala. Zkreslovala se fakta a názory byly cenzurovány. Neřekl bych, že je to současný stav veřejnoprávních médií. Jediné, co se, myslím, dá vždy úspěšně napadnout je výběr. Výběr událostí, které se prezentují, výběr témat, o nichž se diskutuje a výběr lidí, kteří nějak události prezentují a výběr lidí, kteří prezentují nějaké názory. Výběr vhodných, respektive nevhodných událostí, témat a diskutujících může mít a má zcela zásadní vliv na kvalitu a také na to, jak je příslušné médium vnímáno. Určitými výběry může tak někdo odpovědný zásadně ovlivňovat onu kvalitu, důvěryhodnost i sledovanost (poslouchatelnost a čtivost) a tím i oblíbenost, přičemž oblíbenost se rozhodně nemusí snoubit s kvalitou.

Osobně současný stav našich medií vnímám tak, že právě ta média, která jsou pejorativně označovaná za mainstreamová, poskytují nejkvalitnější informace a v rámci nikdy a nikde nedosažitelné snahy o nestrannost a vyváženost i poměrně pestré spektrum názorů. Naopak mnohá media vedlejších proudů nemají ani technickou možnost získávat kvalitní informace a v názorové oblasti se často přizpůsobují tomu, co chtějí diváci, posluchači a čtenáři vidět slyšet a číst. Sází na kontroverznost, senzačnost a vždy deklarovanou opozici k maistreamu, přičemž v této podobě nelze vůbec definovat, co to vlastně je. Čest a sláva těm, kteří toto nečiní. Tím pochopitelně nemám na mysli ty, kteří jsou nějak úzce tematicky zaměřeni, kynologické a motoristické časopisy tyto problémy asi nemají, byť i v nich se mohou objevovat postoje maistremové a řekněme alternativní.

V tomto ohledu je blog poměrně specifický, protože jakýkoli „názor redakce“ se ve své podstatě může promítnout jen v „marketingové“ podpoře, a to umístěním příslušného článku do nějakého výběru a udělením privilegovanějšího statusu pro autora. Vše ostatní je v rámci určitých pravidel na autorech samotných, kteří v informativní i názorové prezentaci vystupují pouze sami za sebe. Nicméně i tady, jak už bylo výše vyjádřeno, jsou zjevné tendence mainstreamové a „minorstreamové“, přičemž rozdíl mezi oběma proudy vytváří pouze majorita nebo minorita názorové příslušnosti čtenářů, kterým se autor zavděčí nebo nikoli.

Až se tedy budete vyjadřovat o něčích názorech jako o mainstreamových, zamyslete se, jestli jsou to skutečně názory většinové, ale hlavně, jestli jsou to názory rozumné či nerozumné bez ohledu na to, kdo jsou jejich nositelé a kolik jich je. Protože vězte, že dnešní „mainstreamový názor“, že Země obíhá kolem Slunce, byl dlouhou dobu názorem revolučním a rizikovým, a mainstreamem byl pravý opak.

Autor: Jiří Turner | neděle 30.7.2017 8:23 | karma článku: 13.25 | přečteno: 569x

Další články blogera

Jiří Turner

Šedesátej vosmej, vole!

„To se nám na den osvobození, udělalo pěkně, co?“ „Co?“ „Je přece 21. srpen, ne?“ „Co?“ „Rusové, tanky, okupace...“ Útržek rozhovoru mezi starším mužem a mladým prodavačem mě přesvědčil o tom, že 21. srpen 1968 je už asi středověk.

21.8.2017 v 11:40 | Karma článku: 16.32 | Přečteno: 523 | Diskuse

Jiří Turner

Potvrzeno! Brouk Pytlík je nesmrtelný!

Mohlo by se zdát, že se to rozumí samo sebou, protože kreslení hrdinové jsou nesmrtelní z podstaty věci, ale nesmrtelný je zjevně i jeho předobraz, stejně jako používané příměry.

17.8.2017 v 12:05 | Karma článku: 15.92 | Přečteno: 899 | Diskuse

Jiří Turner

Mimozemšťané nad Letnou

Představte si, že by mimozemská entita monitorovala naši planetu a z časových důvodů nebylo možné sledovat celé území, a tak by si, bůh ví proč, vybrala malý prostor na pražské Letné. A zrovna v okamžiku fotbalového derby...

16.8.2017 v 11:32 | Karma článku: 9.42 | Přečteno: 351 | Diskuse

Jiří Turner

Ohrožení tradiční rodiny - pražský prejt

Během uplynulého víkendu bylo vše pečlivě semleto, okořeněno a posléze i upečeno. Naštvané matky, Aliance pro rodinu, D.O.S.T. a jim podobní kulináři dodali té tradiční české pochoutce patřičnou pikantnost.

14.8.2017 v 11:18 | Karma článku: 20.04 | Přečteno: 1306 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Ervín Dostálek

Tak tu máme zas to neblahé výročí toho Osmašedesátýho! A za rok to už bude dlouhých 50 let

"Lidé se pokoušeli vysvětlovat Rusákům, co tady vlastně chtěj, že je tu nepotřebujeme, že si vystačíme sami, pak to začalo vřít a muselo se prchat, tam v Italské už - tatatatata - trochu to tam pokropili z kulometu a začala..."

21.8.2017 v 14:22 | Karma článku: 6.58 | Přečteno: 145 | Diskuse

Karel Ábelovský

Podivná ruleta ... je srpen a slunce září

... a ano, ta blížící se noc, vskutku nebude vůbec krátká ... a je s podivem, jak lze vždy a vše překroutit a využít; a je stejně podivné, jak málo tomu vždy rozumíme a jak si každý vykládá vše po svém, a tak jak se jen jemu hodí.

21.8.2017 v 14:04 | Karma článku: 5.74 | Přečteno: 157 | Diskuse

Otto Černý

Jedenadvacátý ....

Srpen, samozřejmě, a čtyřicátý devátý v řadě. Žádné kulaté výročí, ale některé přispěvovatele neodolatelně přitahuje proto, aby si při té příležitosti přihřáli protiruský guláš.

21.8.2017 v 14:01 | Karma článku: 14.33 | Přečteno: 230 | Diskuse

Martin Faltýn

Čím je mi 21. srpen 1968

Mohla by to být typická školní úloha v tzv. Univerzitě třetího věku, kdyby to nebyla realita. Přesto, a možná právě proto, si člověk musel zažít v životě spoustu paradoxů, které život dal i vzal.

21.8.2017 v 12:07 | Karma článku: 11.73 | Přečteno: 367 |

Josef Prouza

Vize Česko 2040, tentokrát odporně politicky nekorektní

V poslední době se politici předhánějí v předkládání vizí budoucího vývoje ČR. Tak jsem i já roztrhal mlhy, vznášející se nad našimi světlými zítřky, a nahlédl do české kotliny roku 2040.

21.8.2017 v 12:02 | Karma článku: 31.49 | Přečteno: 871 | Diskuse
Počet článků 500 Celková karma 18.73 Průměrná čtenost 1018

Ten, který mluví se psy, lidem moc nerozumí a světu také ne, což mu ovšem nebrání se ke všemu vyjadřovat. 

Seznam rubrik

Oblíbené články

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.