Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Boj s lidskou hloupostí se nedá vyhrát I.

Ale utéci z toho boje také nemůžeme, protože pak by blbost zaplavila svět. Úvodní článek exkurze do světa pavědy by se dal charakterizovat tímto citátem Jana Wericha, a jeho podtitul by mohl být: Mladší doba postfaktická.

Před časem jsem se zde zamýšlel nad fenomény doby postmoderní (čtěte zde), a to pod vlivem úvah italského filosofa a spisovatele Umberta Eca. Přestože jsem v tomto článku rozebíral pouze aspekty politologické a sociologické, uvědomoval jsem si, že postmoderní doba přináší mnoho pozoruhodností do oblasti kultury a zvláště pak do oblasti přístupu lidí k vědě a lidskému poznání jako takovému. Tento článek je tedy zaměřen právě na tuto sféru, přičemž jakýmisi imaginárními mentory jsou mi pro změnu pánové Jiří Grygar a Jiří Heřt, tedy jeden významný astrofyzik a druhý, již zesnulý, lékař-anatom, oba společně pak popularizátoři vědy a bojovníci proti tmářství a lidské hlouposti.

Modernismus v tom nejširším slova smyslu (nemíním tím modernismus teologický a umělecký) od konce 19. do cca 70. let 20. století se sebou přinesl téměř až adoraci vědy. Ta se z počátku projevovala poněkud nepokorným přesvědčením, že to, co dosud objeveno a vědecky vysvětleno nebylo, v krátké době objeveno a vysvětleno bude. Věda se se tak stala jakýmsi novým náboženstvím, neochotným (stejně jako klasická náboženství) měnit své základní axiomy a postuláty. Nebyl to však trvalý stav, sami vědci (po vzoru pokorných velikánů vědy jakými byl třeba Albert Einstein) právě díky kritickému myšlení a objevům, které přinesly více otázek než odpovědí na otázky předešlé, výrazně zpokorněli.  Obecné veřejné mínění to však pochopilo spíše tak, že je vlastně všechno jinak, že mýlící se vědci jsou důkazem toho, že je věda jaksi přežitá, a to i přesto, že chyby a omyly vědců v drtivě většině případů nalézají a také napravují opět pouze vědci.

Velmi módní je postmoderní tvrzení, že věda není schopna dokázat nic s jistotou, přičemž lze zároveň ad absurdum diskutovat o tom, co je to jistota. Konstatování, že každý vědecký poznatek je pouhou hypotézou, může být hezkým filosofickým cvičením, ale v reálném životě přijímáme poznatky vědy s automatickou jistotou. Nepochybujeme, že naše auto pohání spalovací motor, a ne nějaké neznámá síla, stejně jako si uvědomujeme, že když s ním spadneme ze srázu, skončíme díky gravitaci pod tím srázem, a nikam neuletíme. Jsou však oblasti, které mnoho lidí takto jednoznačně nevnímá, a kde je pro laika složité proniknout k podstatě věci a prakticky si ověřit vědecké poznatky a také vědecky vyvrátit nevědecké přístupy. Není tedy překvapením, že se určité laické revize rozšířily v oblasti různých aspektů lidské existence a také v oblasti zkoumání „tajemných“ pozemských i vesmírných sil. Propojení obou těchto sfér bylo už snadné, a to i proto, že tyto přístupy mají tisíciletou historii.  Esoterické vnímání světa odstartovalo boom různých nevědeckých nauk, přičemž velmi silným podpůrným elementem se stalo to, že s faktickou krizí klasických náboženských představ a zdánlivou krizí „náboženství vědy“ se uvolnilo místo pro „náboženství esoterie“ či hermetických nauk, jak se tato oblast také někdy nazývá.  

Když jsem se touto problematikou začal podrobněji zaobírat, žasl jsem nad tím, jak neuvěřitelné množství pavědeckých disciplín existuje. Uvědomil jsem si však i to, že je nelze všechny házet do jednoho pytle. Spíše je to velmi rozmanitá škála, na jejímž jednom konci jsou nesmysly, které hraničí se zdravým rozumem a očividné podvody, které byly jasně odhaleny, pak je velni pestrá mozaika bludů, které propaguje malá a velmi specifická část lidí, která volně přecházející v pavědecké disciplíny, které jsou obecně přijímány. Na konci onoho pomyslného spektra jsou zvláštní kategorie jevů, postupů a nauk, o kterých se dá zjednodušeně říci, že jaksi fungují. Fungují jednak na základě jiných poznaných, ale také i jiných dosud nepoznaných nebo nejistých principů, v každém případě však zcela rozdílných, než jejich zastánci tvrdí. A nakonec, nutno přiznat, jsou jevy, metody a nauky, které věda odmítala jako nevědecké, a nakonec byla pod tíhou argumentů osvícených vědců nucena příslušná fakta přijmout, ať už jako nové převratné vědecké objevy nebo dosud nevysvětlené záhady, přičemž v počátcích vědeckého bádání to bylo „denním chlebem“ a dnes bývají vědci naopak někdy až přehnaně skeptičtí.

Mám-li vybrat z celého spektra různých nevědeckých disciplín ty, které aktuálně nejvýznamněji, a také nejabsurdněji ovlivňují současnou společnost, budou to astrologie a léčitelství, které dále dělím do oborů jako homeopatie, tradiční čínská medicína a lidové léčitelství. Záměrně jsem zvolil jednu zcela iracionální kategorii a pak oblast, která má zjevně nevědeckou podstatu, ale je obecně přijímána i určitou částí odborné veřejnosti.  Je pozoruhodné (z mého pohledu spíše šílené), že na rozdíl od astrologie, kterou snad většina lidí nebere úplně vážně, homeopatii a tradiční čínskou medicínu berou vážně i někteří lékaři a dokonce se upravuje legislativa, která počíná klást tyto pavědecké medicínské směry na úroveň klasické medicíně. V následujících třech článcích se pokusím sesumarizovat argumenty, které vyvrací opodstatněnost těchto alternativních nevědeckých nauk. Jsem si vědom, že jejich přesvědčené zastánce nepřesvědčím, ale rámci citátu Jana Wericha, který jsem použil v názvu a v perexu (použil ho i Jiří Grygar v přednášce uvedené ve zdrojích), je nutné se o to stále pokoušet.

Použité zdroje:

Jiří Heřt, Výkladový slovník esoteriky a pavěd, 2008, 264 s., Nakl. Věry Noskové, Praha

Jiří Heřt, Alternativní medicína a léčitelství, 2011, 240 s., Nakl. Věry Noskové, Praha

Jiří Heřt, Homeopatie, clusterová medicína, anthroposofická medicína, 1997, 392 s., Nakl.Lidové noviny, Praha

Jiří Grygar,  https://www.youtube.com/watch?v=OI9-dNu9iz0&t=270s

Český klub skeptiků „Sisyfos“     http://www.sysifos.cz/ (různé články a výkladové publikace na oficiálních stránkách klubu)

Wikipedie

 

 

Autor: Jiří Turner | úterý 6.2.2018 11:20 | karma článku: 18,82 | přečteno: 1286x
  • Další články autora

Jiří Turner

O mrtvých jen dobře?

Říká se to a mnozí se dle tohoto rčení také chovají. Je to však nutné? Argument, že mrtvý se nemůže bránit, je asi jediným relevantním argumentem. Já si myslím: O mrtvých jen pravdu.

26.4.2024 v 9:39 | Karma: 19,63 | Přečteno: 424x | Diskuse| Ostatní

Jiří Turner

Už začínám věřit tomu, že ANO příští parlamentní volby nevyhraje

Proč? Inu proto, že část aktuálně nespokojených voličů pochopí, že Babišovo hnutí není konstruktivní politickou silou, ale spíše destruktivní „sektou“.

24.4.2024 v 9:25 | Karma: 27,67 | Přečteno: 934x | Diskuse| Politika

Jiří Turner

Křtili Spiknutí

Zeman, Hašek, Volfová, Duka, Paroubek, Bohdalová, Mynář, Balák, Bobošíková, Lipovská, Slováček, Foldyna, Ovčáček, Konečná. Chyběl Sládek, Vandas a Rajchl. I tak: Tým snů!

18.4.2024 v 11:58 | Karma: 28,16 | Přečteno: 880x | Diskuse| Společnost

Jiří Turner

V kolika letech bych si zasloužil jít do důchodu?

Už jsem tam měl dávno být a brát přitom pěkný balík. Dřel jsem jako kůň a také jsem se staral o kupu dětí. Jsem moc rád, že si pan předseda Babiš myslí totéž.

17.4.2024 v 9:49 | Karma: 32,88 | Přečteno: 3553x | Diskuse| Společnost

Jiří Turner

Jestli ti odpůrci elektromobility náhodou netrpí neofobií?

Když vyjely první automobily se spalovacím motorem, před kterými běhal běžec s praporkem, zastánci koňských spřežení říkali, že tudy jistě cesta nevede.

15.4.2024 v 9:36 | Karma: 27,29 | Přečteno: 5153x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Izraelský ministr Ben Gvir měl nehodu, auto po nárazu skončilo na střeše

26. dubna 2024  19:04

Izraelský ministr národní bezpečnosti Itamar Ben Gvir měl autonehodu ve městě Ramla ve středu země....

EU se od zemí jako Česko naučila hodně o Kremlu i Putinovi, řekla Leyenová

26. dubna 2024  18:09,  aktualizováno  18:29

Díky hořkým zkušenostem, které mají země ze středu a východu Evropy se Sovětským svazem, se...

Zkusil unést hocha ze školky, vydával se za jeho matku. Mladík dostal rok vězení

26. dubna 2024  18:16

Nejprve telefonicky a poté i osobně se čtyřiadvacetiletý muž snažil vynutit si vydání chlapce z...

Po havárii na koloběžce skončil v řece, bezvládného muže museli oživovat

26. dubna 2024  17:24

Bezvládného muže vytahovali krátce po čtvrteční půlnoci policisté z řeky Svitavy v brněnských...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!