Deset mýtů o Izraeli

8. 06. 2022 10:17:52
„Dějiny nelze studovat objektivně. Historik musí být upřímný, profesionální a transparentní a netvrdit, že je něčím, čím není, tedy objektivní. Ke studiu dějin je naopak morální motivace potřebná.“

To jsou slova izraelského historika Ilana Pappého, o jehož názorech se obecně říká, že jsou velmi kontroverzní. Možná, že vůbec kontroverzní nejsou, ale Izraelec, který se vyjadřuje k izraelsko – palestinské problematice vůči Izraeli kriticky, je jaksi kontroverzní už jen tímto přístupem.

Izrealsko-palestinská problematika je složitá a její hodnocení je ovlivněno několika zcela zásadními faktory. Osmdesát let trvající konflikt, který je průběžně živen a vyhrocován, emotivně vnímá velká část Židů i Palestinců, což je vcelku pochopitelné. V obou táborech jsou sice zastánci smířlivých a kompromisních řešení, ale v zásadě se těm nikdy nepodařilo takový přístup na delší dobu nastolit. Na obou stranách jsou také radikálové, kteří naopak úspěšně jakémukoli smíru brání.

Náhled lidí stojících mimo může být ovlivňován politikou, tedy tím, jak se v průběhu historie několika posledních desetiletí měnila politická mapa světa a Izrael byl spojenec, pouhý obchodní partner, nepřítel, opět spojenec, přičemž ne každý stát měl svůj přístup sjednocený v rámci mocenských sdružení a paktů. V posledních cca třiceti letech, kdy je Izrael pro státy euroatlantické civilizace partnerem a spojencem, je kromě této skutečnosti náš přístup ovlivněn "antiarabským", respektive "antimuslimským" smýšlením, které je logickou reakcí na události této doby a z nich plynoucí hrozby a kontroverze.

Jednoduše řečeno, není divu, že člověk, který se o příslušnou problematiku příliš nezajímá, nestuduje jí a netřídí zprávy a informace na základě kritického myšlení a přístupu, zcela spontánně zaujímá proizraelský a protipalestinský postoj. To je asi obecný většinový stav u nás i ledaskde jinde ve světě. Navíc stát Izrael a Židé jako takoví vyvolávají po dobách zcela opačných emocí, křivd a zločinů emoce veskrze pozitivní, ve smyslu civilizovaného a demokratického ostrova v moři arabského, respektive muslimského marasmu.

V určitém rozporu s výše jmenovaným historikem si myslím, že dějiny lze studovat objektivně alespoň z hlediska faktografického, souhlasím však, že hodnocení faktů je do značné míry emoční záležitostí a ona morální motivace je zcela zásadní, protože potlačíme-li morální hodnocení, můžeme schvalovat i hrůzné prostředky vedoucí k bohulibému účelu. A když už jsem se zmínil o bohu, zapomeňme na to, že by snad s touto problematikou nějak souvisel bůh, kterýžto je z logiky věci tentýž pro Palestince jako pro Izraelce.

Izraelský historik Ilan Pappé v knize Deset mýtů o Izraeli (Ten Myths about Israel) ve dvou částech knihy vztahujících se k minulosti a současnosti řeší mýtus o Izraeli jako demokratickém státu, který byl založen na základě jakýchsi historických práv, poukazuje na mýtus o nutnosti obrany, jenž sionisty vedl a vede ke kolonizaci Palestiny, nebo oblíbený mýtus Gazy, kterou Izrael vyklidil, a přece se dočkal teroristických útoků Hamásu. Pappé na příkladu izraelské manipulace s dějinami ukazuje, jak důležité je pochopení minulosti k řešení problémů dneška a jak účelové deformování historie vede jejich nositele k nutnosti deformovat i přítomnost. To v případě izraelského postupu vůči Palestincům znamená jen prohlubování represe vůči těm, jejichž pouhá existence jako národa je ze strany židovského státu popírána.

Není asi třeba zdůrazňovat, že Pappé je vnímán většinou izraelské společnosti i státními orgány jako nepřítel Izraele. Za své názory byl vyštván z univerzity v Haifě, kde coby docent přednášel dějiny Středního východu a po vyhrůžkách smrtí emigroval do Velké Británie, kde již dříve získal doktorát na Oxfordské univerzitě. V současnosti je profesorem na Vysoké škole sociálních a mezinárodních studií na Exeterské univerzitě, je ředitelem Evropského střediska pro palestinská studia univerzity a spoluředitelem Exeterského centra pro etnopolitická studia. Pappé je svým ideologickým založením socialista a v rámci izraelsko-palestinské otázky podporuje jednostátní řešení, které předpokládá dvojnárodnostní stát pro Palestince a Izraelce. V Izraeli má Pappé nemnoho zastánců z řad tzv. Nových historiků zpochybňujících tradiční verzi izraelských dějin, je pochopitelně adorován Palestinci, často je na něj odkazováno v arabském světě a jeho názory dělí i světovou odbornou veřejnost.

V rámci českého vydání výše uvedené knihy byl Pappé nedávno hostem v České republice, kde vedl přednášky na FF UK a veřejně diskutoval např. s Karlem Schwarzenbergem či Lubomírem Zaorálkem. I na základě svého vlastního stanoviska předpokládám, že akademici, studenti či politici automaticky nepřejímají Pappého názory, argumenty a východiska, ale chápou, že k pochopení velmi složité a velmi citlivé problematiky je třeba se seznámit z různými fundovanými stanovisky, podrobovat informace a názory kritickému myšlení a bořit mýty, které zkreslují naše vnímání reality. Pouze to je také smyslem tohoto článku a doporučení knihy Deset mýtů o Izraeli od Ilana Pappého.

https://ism-czech.org/tag/ilan-pappe/

https://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-3516193,00.html

https://ism-czech.org/2022/05/10/tiskova-zprava-vyznamny-izraelsky-novy-historik-ilan-pappe-vystoupi-v-debatach-s-karlem-schwarzenbergem-a-lubomirem-zaoralkem-16-18-kvetna-2022-v-praze/

https://ism-czech.org/2022/05/13/doporucujeme-izraelsky-historik-ilan-pappe-v-praze-16-18-05-peticni-stanek-na-kontroverznim-festivalu-izrael-na-vltave-14-15-05/

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/dejiny-studovat-objektivne-nelze-rika-izraelsky-novy-historik/2208824

Autor: Jiří Turner | středa 8.6.2022 10:17 | karma článku: 14.96 | přečteno: 670x

Další články blogera

Jiří Turner

Ta politika je ale svinstvo!

Při vhledu do Sněmovny to ledaskoho napadne. Též takto reagujeme, chceme-li se od politiky distancovat. Politika je ovšem základem společenského uspořádání a je taková, jací jsou občané, z jejichž vůle se jiní politiky stávají.

20.3.2024 v 11:26 | Karma článku: 19.95 | Přečteno: 389 | Diskuse

Jiří Turner

Tomáš Klus, Tomáš Halík a jiní „pomatenci“

Co intelektuál, to antisemita a nepřítel Izraele a FF UK jako líheň „hamásníků“. A pak tu máme ty naše angažované umělce, jako je Klus. Emoce, které vyvolává palestinsko-izraelský konflikt, už asi mnohým trochu zatemňují mozek.

18.3.2024 v 11:05 | Karma článku: 38.14 | Přečteno: 10643 | Diskuse

Jiří Turner

Hloupí Švédové vstupují do NATO a prozíraví Slováci možná opráší Varšavskou smlouvu

A kdo ví, třeba se k nim společně s Maďary přidáme časem taky, a jako za starých dobrých časů zatneme západním imperialistům tipec. Rusové přeci nejsou a nikdy nebyli agresoři, ale jenom si hájili a hájí své zájmy.

12.3.2024 v 15:50 | Karma článku: 45.05 | Přečteno: 7338 | Diskuse

Jiří Turner

Když se ti líbí více slovenská zahraniční politika, tak se na to Slovensko vrať!

Když se bratr bratří s nepřítelem, tak to rodinným vztahům moc neprospívá. V ruské státní televizi se seriózně diskutuje o bombardování evropských měst a slovenští politikové utužují přátelské vztahy s Putinem a Fico žvaní o míru

7.3.2024 v 10:13 | Karma článku: 43.66 | Přečteno: 5240 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Ladislav Jakl

Dělají z nás ženy! Nebo jen hlupáky?

Jsme všichni obětmi tajemného spikleneckého experimentu, kdy pomocí přísad do potravin globální vládci nadělají z chlapů zženštilé hermafrodity, neschopné plodit děti?

28.3.2024 v 18:55 | Karma článku: 10.95 | Přečteno: 103 | Diskuse

Milan Šupa

Čerpejme sílu ke vzestupu z prožití reality Ducha

Myslím, tedy jsem! Tato slova jsou lež! Jsou omylem! Kdo je akceptuje, sází na falešnou kartu a promrhává svůj život. Ztotožňování vlastní jsoucnosti s rozumem a myslí je tou největší tragédií, která nás může postihnout.

28.3.2024 v 16:13 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 24 | Diskuse

Jiří Herblich

Slovo, které radí člověku je Božské tím, že chápe princip Božství

Kdo najde slovo své jako Božské tím, že uvěří. Ten najde slovo společné jako svoje a bude to slovo Boha v člověku.

28.3.2024 v 6:28 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 23 | Diskuse

Yngvar Brenna

Jakou chcete budovat společnost aneb pryč s Velikonocemi

Skutečně je to něco, za co máte utrácet peníze i čas a úsilí, abyste ty dopady potírali, či alespoň pokoušeli, byť zcela marně, zmírnit? Přece jde o to, jakou chcete budovat společnost.

28.3.2024 v 1:56 | Karma článku: 14.84 | Přečteno: 280 |

Jan Andrle

Nový oblek

Jak slíbil, tak udělal. Sliby se mají plnit, že. A já to stihnu nejen do vánoc, ale dokonce do velikonoc. Tady to je, přátelé blogeřníci.

27.3.2024 v 22:17 | Karma článku: 19.52 | Přečteno: 481 | Diskuse

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...