Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Proč tady měl Karel IV. toho černocha?

Tahle hláška padla při prohlídce kaple sv. Kříže na Karlštejně a byla v rámci dalšího komentáře v originále ještě šťavnatější a nekorektnější. Přivedla mě k prostudování podstaty věci i k úvaze o tom, kam kdo patří, či nepatří.

Je sice obecně známo, že tím černochem na obraze od mistra Theodorika v kapli svatého Kříže na Karlštejně, a to v sousedství obrazů českých patronů svatého Jiří a svatého Víta, je svatý Mořic, ale méně informovaného návštěvníka může mouřenín v gotické kapli překvapit, což se evidentně stalo i v tomto případě.

I jen se základními znalostmi historie křesťanství musí být každému jasné, že rozhodně ne všichni svědci byli „árijci“. Naopak je jasné, že ti první byli Semité, což obecně nejsou jen Židé, ale i většina etnik v oblasti Blízkého východu. Vezmeme-li také v potaz skutečnost, že například koptské a etiopské církve patří k těm vůbec nejstarším státem instituciovaným církvím, jsou logicky i jejich patroni poněkud mimo evropský „rasový standard“.

Samotný svatý Mořic (Mauritius, Moritz, Maurice apod.) je zajímavá persona a legenda o něm, která má minimálně reálný základ, patří k těm poutavějším příběhům svatých. Mořic byl Egypťan, velitel tzv. Thébské legie, která se v rámci římské armády účastnila v letech 286 a 287 tažení v Galii. V oblasti dnešního švýcarského St. Moritz, což v rámci názvu nebude asi náhoda, odmítli členové legie v čele s Mořicem tradičně obětovat pohanským bohům, za což byla legie z příkazu císaře Maximiána zdecimována, a jelikož byli legionáři neoblomní, byla nakonec celá legie včetně Mořice pobita, za což si ten vysloužil svatořečení a stal se z něho významný světec, a to nejen v zemi helvétského kříže.  

Víme, kam až může dospět rasová hyperkorektnost. Myslím si, že není nutné mít černého Jamese Bonda (stejně jako není logické mít v kinematografii bílého Nelsona Mandelu), jinými slovy není nutné vymýšlet stupidní nesmysly. Na druhou stranu je třeba akceptovat skutečnost, že Evropa a její okolí, které ji kulturně ovlivňovalo, rozhodně nebylo ani v dávných dobách monoetnické. Pominu-li nájezdníky, tedy Mongoly, Avary či Huny, byla již od starověku minimálně mediteránní část Evropy vystavena migraci zmíněných semitských etnik, ale i třeba Maurů z oblasti Mahgrebu nebo čistě negroidními etniky ze subsaharské oblasti, jejichž příslušníci se do Evropy dostávali jako námezdní bojovníci nebo později jako otroci.

Vrátím-li se k té hlášce, která padla z úst člověka, který si neuměl představit, že by křesťanský světec mohl být černoch, a že mistru Theodorikovi nic nebránilo ho zpodobnit vedle národních světců a na přání zbožného zadavatele díla, je patrné, že rasové předsudky vždy souvisely nebo byly přímo vyvolávány s nějakou další skutečností a často za tím stály zištné důvody. Křesťanství mohlo mít z logiky věci obecně zcela bezproblémový přístup k židovství, přesto je tento vztah po celou historii provázen značnou nesnášenlivostí, která má ze strany majoritního náboženství často ekonomický podtext. Ani naše antipatie k Arabům potažmo k islámu není odvěká. Ovlivnila ji mimo jiné vojenská expanze Osmanské říše a v nedávné době migrace a islámský terorismus.

Nabízí se, že v této problematice je dobré rozlišovat a ne paušalizovat. Svatý Mořic nám může pomoci. Jeho příběh spadá do doby, kdy na našem území končí éra Keltů (proti kterým, coby Gallům válčí římské legie. Mocný Řím spěje do kritických dob a křesťanství naopak brzy začne dominovat. Egypt je víceméně křesťanský, a právě tam verbují Římané vojáky pro tažení proti „barbarům“ respektive jiným „pohanům“. Etnickou příslušnost evidentně nikdo neřeší a zprvu asi ani tu náboženskou. Už patrně nikdo neobjasní, kde vznikl problém (pokud vůbec vznikl), který vedl k pobití Thébské legie. Ve středověku už nebyli „mouřeníni“ ničím neobvyklým a paradoxně se těšili většímu respektu než Židé, které právě zadavatel obrazu sv. Mořice císař Karel IV. nechal z politických i finančních důvodů v Norimberku fakticky zmasakrovat a umožnil i další židovské pogromy.

Rasové předsudky a z nich i z různých lumpáren vznikající diskriminace jsou svinstvo. Stále v této oblasti panuje značná přecitlivělost, a to na obou stranách, tedy na straně reálně či domněle diskriminujících i reálně či domněle diskriminovaných. Někdy mám pocit, že na obou stranách jsou lidé, kteří stále potřebují něco řešit, někoho urážet, někomu vyčítat chování pradědečka, někomu nasazovat psí hlavu. A namísto toho, aby se jeden nechal poučit, tak vykřikuje něco o „negrech na Karlštejně“.   

https://cs.wikipedia.org/wiki/Svat%C3%BD_Mo%C5%99ic

Autor: Jiří Turner | pondělí 19.9.2022 17:38 | karma článku: 36,81 | přečteno: 7377x
  • Další články autora

Jiří Turner

O mrtvých jen dobře?

Říká se to a mnozí se dle tohoto rčení také chovají. Je to však nutné? Argument, že mrtvý se nemůže bránit, je asi jediným relevantním argumentem. Já si myslím: O mrtvých jen pravdu.

26.4.2024 v 9:39 | Karma: 16,21 | Přečteno: 322x | Diskuse| Ostatní

Jiří Turner

Už začínám věřit tomu, že ANO příští parlamentní volby nevyhraje

Proč? Inu proto, že část aktuálně nespokojených voličů pochopí, že Babišovo hnutí není konstruktivní politickou silou, ale spíše destruktivní „sektou“.

24.4.2024 v 9:25 | Karma: 27,67 | Přečteno: 928x | Diskuse| Politika

Jiří Turner

Křtili Spiknutí

Zeman, Hašek, Volfová, Duka, Paroubek, Bohdalová, Mynář, Balák, Bobošíková, Lipovská, Slováček, Foldyna, Ovčáček, Konečná. Chyběl Sládek, Vandas a Rajchl. I tak: Tým snů!

18.4.2024 v 11:58 | Karma: 28,16 | Přečteno: 879x | Diskuse| Společnost

Jiří Turner

V kolika letech bych si zasloužil jít do důchodu?

Už jsem tam měl dávno být a brát přitom pěkný balík. Dřel jsem jako kůň a také jsem se staral o kupu dětí. Jsem moc rád, že si pan předseda Babiš myslí totéž.

17.4.2024 v 9:49 | Karma: 32,88 | Přečteno: 3552x | Diskuse| Společnost

Jiří Turner

Jestli ti odpůrci elektromobility náhodou netrpí neofobií?

Když vyjely první automobily se spalovacím motorem, před kterými běhal běžec s praporkem, zastánci koňských spřežení říkali, že tudy jistě cesta nevede.

15.4.2024 v 9:36 | Karma: 27,29 | Přečteno: 5153x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nejdřív spor o Green Deal. Sliby politiků pak převrátila umělá inteligence

26. dubna 2024  5:42,  aktualizováno 

Tématu Green Dealu a jeho možné revize se věnovali kandidáti pro volby do Evropského parlamentu v...

Velitelé jsou svině, moji rotu zničili. Ukrajinci hasí průlom v Donbasu

26. dubna 2024  14:54

Premium Zatímco Rusové rozšiřují průnik kolem strategicky položeného městečka Očeretyne, Ukrajinci řeší,...

USA a Čína musí být partnery, řekl Si. Blinken mu vyčetl podporu Ruska

26. dubna 2024  13:10,  aktualizováno  13:45

Ve vztazích mezi Čínou a Spojenými státy zůstává mnoho problémů. Musí ale být spíše partnery než...

KOMENTÁŘ: Byrokracie s vízy? Přitvrdíme. Jak Česko zařízlo studenty z ciziny

26. dubna 2024

Premium Nenápadná úřední klička zásadně zkomplikovala život zahraničních studentů v Česku. Stát ještě...