Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Velká červnová hospodská revoluce

8. 06. 2017 11:16:33
Možná se tento název vžije a v budoucích učebnicích dějepisu si budou děti připomínat poslední revoluční vzplanutí našeho národa proti utlačovatelům, kteří bestiálním způsobem sáhli na právo hostů kouřit a právo hostinských krást.

Aby bylo jasno, ač nekuřák, principiálně nesouhlasím s touto podobou protikuřáckého zákona a výhrady má i k EET, fascinuje mě však, že v zemi, která je stižena takovou spoustou nepravostí, je toto druhořadé téma tak diskutovaným problémem a vyvolává takové vášně. Dokonce mě napadlo, že by to mohl být záměr. „Veďte vášnivou společenskou diskusi o vodních dýmkách a možnosti či nemožnosti kouření pod pergolami zahrádek, milí občánkové, a nepleťte se nám do zahraniční politiky, fatálních ekonomických zákonů a kompetencí ústavních činitelů. To vám nepřísluší, udávejte se kvůli nevydaným účtenkám, vajglům a smradu pod okny. My to budeme proaktivně řešit.“

Vnímám, stejně jako mnozí jiní, že zásahy do občanských svobod začínají malichernostmi, ale také si myslím, že protesty a ona společenská diskuse má mít charakter sestupný, tedy od záležitostí zásadních k těm méně podstatným. Tím spíše to platí o boji proti kouření a daňové morálce. Obojí je principiálně správné, správné nejsou jen některé prostředky, jakým je ten boj prováděn. Pokud je právo kouřit nezpochybnitelným osobním právem, měl by také kuřák nést veškeré důsledky. Proč by měl zdravě žijící člověk v rámci solidarity dotovat ze svého „nevyčerpávaného účtu zdravotního pojištění“ toho, kdo si své zdraví vědomě a systematicky ničí a svůj účet za život několikanásobně „přečerpá“. Ten princip solidarity má platit pro ty, kteří mají nějakou genetickou predispozici nebo prostě smůlu, ale ne, když si někdo vědomě škodí, kouřením, drogami, alkoholismem i třeba život ohrožující obezitou. Systémově je to asi těžko řešitelné, ale požadovat, aby ten, jehož zdraví dotuji, mi nesmrděl do ksichtu, mi nepřijde nikterak nepatřičné.

Stejné je to s daněmi, proč má být některé podnikání z hlediska daní exaktně kontrolovatelné a jinému byznysu má být umožněno existovat na základě daňových podvodů? Co si budeme nalhávat, většina hospod končí kvůli EET ne proto, že jim znemožňuje podnikání vlastní procedura a náklady elektronické kontroly, ale proto, že zisk těchto podniků pramenil z krácení daně za neevidované položky prodaného jídla a zvláště pití. Tímto opatřením se onen zisk smrskl na takovou úroveň, že příslušný podnik je třeba na hraně rentability a o nějakém velkém zisku si mohou majitelé nechat jen zdát. Nevím, jestli stojí eventuální „výjimkování“ zákona za to, aby byla zachována hospodská kultura, nebo prostě nerentabilní hospody být nemají a lidé se mají na malých vsích místo v hospodě potkávat u soudku, lahvinky a grilovaného čuníka na svých zahradách. Tam se také mezi sebou mohou svobodně dohodnout, jak to bude s fajčením.

Tyto dva „hospodské zákony“ jsou plošně kritizovány a vypadá to, že se proti nim staví jen hrstky „pomatenců“ z řad zdravotníků a „výběrčích daní“. Jelikož všude, kde se fyzicky i virtuálně nacházím, je to podrobováno zdrcující kritice, musí existovat onen „paradox skryté hmoty“. Protože když straně a jejímu vůdci, jejichž tým první zákon připravil a druhý schválil, stále rostou preferenční hlasy, musí jim ty hlasy někdo dávat, a ten někdo se nikterak nezapojuje do veřejné diskuse. Tito lidé jsou jakousi skrytou „agrohmotou“, která je podobná té „skryté rudé hmotě“ volící komunisty, ale nikdy a nikde se ke komunistům nehlásící.

Švejkovský naturel našeho národa má své nepochybné přednosti, jsme přizpůsobivý a proti různé zvůli odolní. Postěžujeme si, zanadáváme si, a když je to už špatně snesitelné, uchýlíme se na chaty, chaloupky, zahrádky a ke svým koníčkům, kde přežijeme, dokud to nepřejde. Třeba i dvě, tři generace, než se staneme součástí změn, které zajistí někdo jiný. A těm, co tak dlouho čekat nechtějí, se vysmějeme a posléze jim nasadíme psí hlavu. Bylo to tak a je to tak stále. Snad kdyby nám ještě po tom zákazu kouření v restauracích omezili konzumaci piva nebo ho dramaticky zdražili, to už bychom vytáhli asi i do ulic.

Autor: Jiří Turner | čtvrtek 8.6.2017 11:16 | karma článku: 17.82 | přečteno: 916x

Další články blogera

Jiří Turner

Píseň, co mě učil 17. listopad

Řeč bude o onom historickém mezníku, ale nadalo mi to, a do názvu jsem propašoval odkaz na včera zesnulého Wabiho Daňka, a to ne ve snaze vše spojovat, ale chtěl jsem místo nekrologu pouze vyjádřit to, že jsem ho měl rád.

17.11.2017 v 9:33 | Karma článku: 13.45 | Přečteno: 347 | Diskuse

Jiří Turner

Jaký je rozdíl mezi Krymem a Kosovem?

Prý žádný. Evropská unie to tak chybně měří dvojím metrem. Já bych řekl, že je to jako rozdíl mezi virózou a ožralstvím, při troše fantazie, s vírou a s notnou dávkou publicity to může vypadat podobně. Ale není to ani podobné.

17.11.2017 v 0:15 | Karma článku: 20.47 | Přečteno: 904 | Diskuse

Jiří Turner

Me too - kdo neobtěžuje, nebo není obtěžován, neexistuje.

Kdo nebyl sexuálně obtěžován, měl by se nad sebou hluboce zamyslet. Buď nechápe význam pojmu „sexuální obtěžování“, nebo je úplný asociál, či působí tak, že se k takovému činu na něm nikdo nesnížil.

15.11.2017 v 14:29 | Karma článku: 33.96 | Přečteno: 2488 | Diskuse

Jiří Turner

Nápravník islámských bubáků V.

Ghettoizace islámu, halál a harám, Hamás, hidžáb, Hizballáh, homosexualita a charita v muslimské společnosti a Chomejní nakonec.

15.11.2017 v 11:35 | Karma článku: 10.00 | Přečteno: 473 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Karol Wild

Nevýhoda pana Drahoše

Prezidentský kandidát pan Jiří Drahoš byl podroben pečlivému zkoumání při návštěvě Olomouce. Časopis Respekt si všiml, že nerad zvedl prsty na vítězství, byl nedochvilný a není šoumen.

18.11.2017 v 21:30 | Karma článku: 8.78 | Přečteno: 187 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Samomluvy Miroslava Macka“

Kniha českého stomatologa, bývalého politika, publicisty, překladatele a politického komentátora Miroslava Macka „Samomluvy Miroslava Macka“ je podivuhodná. Pobaví, rozesměje, inspiruje i obohatí, neboť je plná životní moudrosti.

18.11.2017 v 19:14 | Karma článku: 16.19 | Přečteno: 420 | Diskuse

Martin Houška

Slavíme 129 let od vzniku výmluvy na lenost

Za pár dní naše planeta oslaví významné výročí a to 129 let od počátků automobilové historie. Nestali jsme se však otroky našich plechových miláčků?

18.11.2017 v 18:55 | Karma článku: 4.42 | Přečteno: 136 | Diskuse

Oto Jurnečka

Já jsem větší demokrat než vy pane, aneb už se perou

Po volbách se jedna část politické scény prohlásila jedinou demokratickou silou. V dojemném souladu s médii rozjeli příběh, kterak strany se kterými nekamarádí, nejsou demokratické.

18.11.2017 v 18:29 | Karma článku: 32.70 | Přečteno: 560 | Diskuse

Karel Ábelovský

Souboj mozků a názorů

... kandidatura na prezidenta, nic jiného není a ani by být neměla. Zaznívají zde však nestoudné názory, že prezidentští kandidáti mají prázdné programy, že na to nemají; velmi pravděpodobně jde jen o prázdné výkřiky z neznalosti

18.11.2017 v 17:17 | Karma článku: 10.28 | Přečteno: 299 | Diskuse


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.