Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jsi s Nohavicou, nebo s Ebenem?

26. 07. 2017 12:03:15
Marek Eben si nedávno na festivalu rýpl do hlavy státu, což nijak nepřekvapilo, neboť svou orientaci nijak netají. Jaromír Nohavica si tu a tam rýpne do ledaskoho, byť své postoje obvykle nedeklaruje, teď se ale vyfotil s Okamurou

Mám rád Nohavicu i Ebena. Nemohu vystát našeho současného prezidenta, s panem Okamurou se zcela zásadně názorově rozcházím a jeho politické angažmá hodnotím velmi kriticky. No a co? Měl bych snad začít kvůli tomu poslouchat jinou hudbu nebo se se svými oblíbenými umělci nějak politicky názorově sladit?

Politická angažovanost umělců mi pochopitelně lhostejná není, ale je asi nutné rozlišovat, co je tou politickou angažovaností, co je prostým vyjádřením nějakého názoru a postoje, a co je nějakým, třeba i bezděčným spojením umělce a politika. Jistě není hanba, když umělec převezme od prezidenta státní vyznamenání. Je hanbou prezidenta, že uděluje metály bezvýznamným kamarádům a ignoruje jemu nenakloněné osobnosti, což je pak příčinou smutných dilemat významných umělců, zdali si mají vyznamenání převzít. Není ani nutné podle nějaké poznámky nebo banální příhody spekulovat o politickém přesvědčení či dokonce spolupráce s určitou partají.

Historie umění je plná příkladů, jak umělci, jejichž dílo a význam přetrvaly věky, byli servilní k režimům, panovníkům a politikům, přičemž se mnozí vysloveně prodávali, stejně tak charakterních osobností, po nichž dnes ani pes neštěkne . Přitom těch, kteří zůstali hrdí, čestní a rovní, a ještě promluvili do dějin umění, je pomálu. Většinou se tím mohou "pochlubit" ti, co zemřeli dříve, než se stačili zkompromitovat. Dnes chválabohu žijeme v době, kdy umělci nejsou perzekuováni za kritické vyjádření názorů proti politickým elitám, a tak nemusí být za to ani oslavováni, a to je moc dobře, protože tento princip byl v minulosti dvousečný. Kritikům režimu bylo znemožňováno se prezentovat a kritika režimu a tvorba zakázaného autora někdy vedly k popularizaci díla, aniž to bylo umělecky odůvodnitelné.

Ale vraťme se k aktuálním událostem. Jaromír Nohavica se potkal v krámě s Okamurou a souhlasil, že si spolu udělají selfíčko. Později to slezský bard stroze komentoval, že je ten Okamura sympatický chlapík. Kdo ví, kdybych ho osobně znal, přišel by mi třeba taky sympatický. Pan poslanec zareagoval trochu jinak, nepřímo označil Nohavicu jako sympatizanta své strany. Jestli k tomu měl důvod, vědí jen oni dva, ale na každý pád se vyjádřené sympatie velmi populárního Nohavici ne až tak populární partaji náramně hodí. To je konečně obecný princip, který nutí všechny politiky lovit v uměleckých vodách, a který umělce může vynést do vysoké politiky, což se mi obecně nezdá jako příliš šťastná varianta.

Marek Eben je prezentuje jako pravdoláskař a halíkovec. Přišly mi hodně směšné komentáře lidí, kteří se nad tím pohoršují na základě jakési absurdní představy, že známý umělec a oblíbený komentátor má zůstat neutrální a vyvážený. Proč probůh, když vyváženost není možné docílit ani u veřejnoprávních médií? Když bude jinde a jindy moderovat Dejdar a udělá si legraci z Horáčka, rozhodně nepřepnu program a Dejdara budu mít jako herce rád i nadále. To se týká i kohokoli jiného. Může to někdy ovlivnit mé sympatie k onomu umělci, to je jasné, ale to je můj problém, nijak mě to však neopravňuje někoho takového zostouzet.

Trochu jiná situace sice nastane, když umělci vstoupí jako tváře nějaké politické strany či kandidáta do předvolebního boje, ale ani tak jim to nemohu mít za zlé, ať už to činní z přesvědčení nebo pro peníze. Mohu si v některých případech maximálně jenom postesknout, že se v mých očích přiřazují k těm Nezvalům a Kainarům, kteří ke své nesporné umělecké hodnotě nepřipojili své hodnoty lidské.

Úplně jiná situace však nastane, když vlastní umělecká tvorba dostane charakter politické agitace nebo šíření názorů a idejí, které jsou v rozporu s obecnými demokratickými a humanistickými principy, na kterých je založena společnost, ve které žijeme, byť takové postoje mohou být aktuálně částí veřejnosti oblíbeny. To se týkalo i výše uvedených básníků, kteří však po sobě zanechali i nemalé dílo politicky neangažované. Ti, kteří se v minulosti prosadili jen díky své angažovanosti, skončili v propadlišti zapomnění, a to nepochybně čeká i jejich současné následovníky. To však není příklad nikoho z výše uvedených. Najít ty, kterých se to týká, však není těžké.

Nohavico a Ebene, buďte takoví, jací jste! Říkejte si, co považujete za správné říkat. A foťte se, s kým chcete! Mně záleží hlavně na tom, co tvoříte.

Autor: Jiří Turner | středa 26.7.2017 12:03 | karma článku: 43.32 | přečteno: 10811x

Další články blogera

Jiří Turner

Nápravník islámských bubáků II.

Co je to basmala? Jak to bylo s knihou Bez dcerky neodejdu? Je bičování jen trest? Bilal Philips – poturčenec horší Turka. Odkud kam sahá Blízký východ? Boko Haram. Burky a burkiny. Jak chápe Korán cizoložství? Komu sluší čádor?

18.10.2017 v 11:05 | Karma článku: 14.09 | Přečteno: 2433 | Diskuse

Jiří Turner

Miloš Zeman zvládne prezidentskou kandidaturu se ctí

Jsem o tom již dnes přesvědčen, i když nedávno jsem tvrdil něco jiného. K tomuto názorovému obratu mě přivedly události posledních měsíců, a zvláště pak posledních týdnů a dnů, kdy se pan prezident někde veřejně prezentoval.

11.10.2017 v 17:56 | Karma článku: 26.17 | Přečteno: 1722 | Diskuse

Jiří Turner

Nápravník islámských bubáků I.

Alkohol a muslimové. Co je to za boha ten Alláh? Kdo křičí: Alláhu akbar! Amputace končetin v islámském právu. Andalusie země muslimů. Antikrist. Antisemitismus v praxi. Arabské písmo jako klikyháky a arabština jako skřeky.

10.10.2017 v 12:02 | Karma článku: 21.18 | Přečteno: 3025 | Diskuse

Jiří Turner

Referendum o osamostatnění Moravy, Slezska a Lašska

Chcete se osamostatnit? To by se vám tak hodilo, cypi! Referendum byste si chtěli uspořádat? Jen si to zkuste! Pošleme na vás „pohotovostní pluk VB“, jako to udělali ve Španělsku. A ve fotbale vám to nandáme taky.

2.10.2017 v 10:48 | Karma článku: 18.89 | Přečteno: 907 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Přemysl Čech

Poštovní doručovatelka - ohrožený druh

Lidé, žijící o samotě, se na ně vždycky těšili. I když nenesly důchod, dopis od blízkých, nesly alespoň úsměv a pozdrav. A ten den zase lépe uběhl, člověk se měl na koho těšit a koho vyhlížet.

19.10.2017 v 12:32 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Marie Kolářová

Zrušte stravenky, bude víc svobody

Stravenky patří k nejoblíbenějším zaměstnaneckým bonusům, a i když občas přijde na přetřes laškování s jejich rušením, v okamžiku, kdy se láme chleba, politici zařadí zpátečku a stravenkový byznys běží dál.

19.10.2017 v 11:44 | Karma článku: 8.88 | Přečteno: 241 | Diskuse

Martin Prášek

Ostravsko musí zůstat chudé a volit levici! Aneb předvolební analýza privatizace OKD

O privatizaci OKD se většinou uvažuje jako o tunelu a zlodějině. Ten druhý a možná důležitější rozměr celé causy zůstává opomenut. A zrovna před volbama se hodí jej připomenout.Šlo o to Zachovat Ostravsko chudé a tudíž LEVICOVÉ...

19.10.2017 v 11:08 | Karma článku: 13.53 | Přečteno: 302 | Diskuse

Pavel Chalupský

Je to náš problém.

Oni mají jinou víru. Oni jsou ti, kdož svoji vnitřní víru neztratili. Co máme MY? Myslím tím naši západní "vyspělou" civilizaci". Víru jsme přetavili do konzumu, mamonu, vlastnit, hromadit.

19.10.2017 v 10:12 | Karma článku: 3.09 | Přečteno: 137 | Diskuse

Magdalena Westman

Zastavme populismus dřív než bude pozdě!

S vědomím, že jen málokdo sleduje panelové diskuze v angličtině, dovolím si reprodukovat některé myšlenky z LIVE DEBATE: Western Democracy Is Threatening Suicide. (Západní demokracii hrozí sebevražda.)

19.10.2017 v 9:42 | Karma článku: 4.39 | Přečteno: 322 | Diskuse


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.