Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mainstreamová media nehlásají mainstreamové názory

30. 07. 2017 8:23:16
Soudě podle ohlasu čtenářů a názorů vyjádřených ve všemožných diskuzích, jsou mainstreamovými názory kritika EU, migrace, islámu, naší vládnoucí politické garnitury a také paradoxně mainstreamových veřejnoprávních médií.

Na základě toho se cítím občas jako revolucionář, když ze svého úhlu pohledu nabádám k tomu, abychom nepaušalizovali, ale naopak rozlišovali, co je v hodnocení výše uvedených témat realitou, a co jen pliváním na něco, co se nám v nějakém, mnohdy velmi úzkém zorném poli jeví jako komplexně špatné. Je tak určitým paradoxem, že anglické označení hlavního proudu, které aktuálně nejčastěji skloňujeme v souvislosti s orientací médií k uvedeným tématům, a to v pejorativním smyslu, evokuje pocit, jakoby jakýsi oficiální názorový proud byl vždy ten hlavní a špatný a okrajové proudy menšinové a správné.

Kdybych to měl v rámci této logiky zobecnit, pak by vedle nesprávného hodnocení světa mainstreamovými veřejnoprávními médii, bylo i nesprávné mainstreamové hodnocení událostí oblíbenými komentátory a blogery. Ten správný náhled by pak přinášel třeba bulvár a na blozích a různých portálech kdejaký provokatér. Na základě zcela prostého pozorování je však patrné, že popis nějakých událostí, stavů a dějů je buď pravdivý nebo nepravdivý, přesný nebo nepřesný, a v obecné rovině nic jako dobrý a špatný názor neexistuje, je pouze názor, který je vždy špatný, je-li vydáván za pravdu a principiálně vždy v pořádku, pokud zůstává názorem.

To je pochopitelně zcela obecné hodnocení, konkrétní realita je jistě úplně jiná. Za blba bude ten, kdo vyjádří názor, že Slunce obíhá kolem Země a za špatného člověka ten, kdo bude velebit masové vrahy a zločinné ideologie. Ten první příklad je vlastně chybný, protože předmětem názoru by se nemělo stávat to, co je objektivně zhodnotitelné a důkazně potvrzené, byť toho každý nemusí být schopen. V oblasti, kterou prezentuje druhý příklad, je to složitější, protože se přesouváme do oblasti morálky a etiky. Hodnocení od zcela negativního ke zcela pozitivnímu bude velmi pestrá škála.

Těmito skutečnostmi je nutně zatížen i pojem mainstream. Činnost médií se dá rozlišit na prezentaci informací o faktech a událostech a potom na prezentaci určitých názorů. Obecně platí, že informace o událostech by měly být bez nějakého názorového podbarvení a názory by měli vyjadřovat lidé sami za sebe, tedy optimálně ti, kteří jsou příslušným mediem vyzváni, aby své názory vyslovili, případně o nich diskutovali pomyslně nebo reálně s těmi, kteří mají názory jiné. Dobré noviny, televize a rádia berou informace ze spolehlivých zdrojů a ještě si je různými způsoby ověřují a v druhé oblasti dávají prostor lidem s různými názory. A hodnota názorů nespočívá v tom, jestli je to mínění většiny nebo menšiny.

Pokud se toto projevem mainstreamu, tak je většinový proud jistě správný a naopak ti, co činí opak, tedy prezentují informace z pochybných a neověřených zdrojů a prezentují jen určitý typ názorů, činí možná něco čtenářsky atraktivního, leč hodnota toho je mizerná. Byly doby, kdy byla jen „veřejnoprávní“ média, a ta svorně lhala. Zkreslovala se fakta a názory byly cenzurovány. Neřekl bych, že je to současný stav veřejnoprávních médií. Jediné, co se, myslím, dá vždy úspěšně napadnout je výběr. Výběr událostí, které se prezentují, výběr témat, o nichž se diskutuje a výběr lidí, kteří nějak události prezentují a výběr lidí, kteří prezentují nějaké názory. Výběr vhodných, respektive nevhodných událostí, témat a diskutujících může mít a má zcela zásadní vliv na kvalitu a také na to, jak je příslušné médium vnímáno. Určitými výběry může tak někdo odpovědný zásadně ovlivňovat onu kvalitu, důvěryhodnost i sledovanost (poslouchatelnost a čtivost) a tím i oblíbenost, přičemž oblíbenost se rozhodně nemusí snoubit s kvalitou.

Osobně současný stav našich medií vnímám tak, že právě ta média, která jsou pejorativně označovaná za mainstreamová, poskytují nejkvalitnější informace a v rámci nikdy a nikde nedosažitelné snahy o nestrannost a vyváženost i poměrně pestré spektrum názorů. Naopak mnohá media vedlejších proudů nemají ani technickou možnost získávat kvalitní informace a v názorové oblasti se často přizpůsobují tomu, co chtějí diváci, posluchači a čtenáři vidět slyšet a číst. Sází na kontroverznost, senzačnost a vždy deklarovanou opozici k maistreamu, přičemž v této podobě nelze vůbec definovat, co to vlastně je. Čest a sláva těm, kteří toto nečiní. Tím pochopitelně nemám na mysli ty, kteří jsou nějak úzce tematicky zaměřeni, kynologické a motoristické časopisy tyto problémy asi nemají, byť i v nich se mohou objevovat postoje maistremové a řekněme alternativní.

V tomto ohledu je blog poměrně specifický, protože jakýkoli „názor redakce“ se ve své podstatě může promítnout jen v „marketingové“ podpoře, a to umístěním příslušného článku do nějakého výběru a udělením privilegovanějšího statusu pro autora. Vše ostatní je v rámci určitých pravidel na autorech samotných, kteří v informativní i názorové prezentaci vystupují pouze sami za sebe. Nicméně i tady, jak už bylo výše vyjádřeno, jsou zjevné tendence mainstreamové a „minorstreamové“, přičemž rozdíl mezi oběma proudy vytváří pouze majorita nebo minorita názorové příslušnosti čtenářů, kterým se autor zavděčí nebo nikoli.

Až se tedy budete vyjadřovat o něčích názorech jako o mainstreamových, zamyslete se, jestli jsou to skutečně názory většinové, ale hlavně, jestli jsou to názory rozumné či nerozumné bez ohledu na to, kdo jsou jejich nositelé a kolik jich je. Protože vězte, že dnešní „mainstreamový názor“, že Země obíhá kolem Slunce, byl dlouhou dobu názorem revolučním a rizikovým, a mainstreamem byl pravý opak.

Autor: Jiří Turner | neděle 30.7.2017 8:23 | karma článku: 13.27 | přečteno: 589x

Další články blogera

Jiří Turner

Nápravník islámských bubáků II.

Co je to basmala? Jak to bylo s knihou Bez dcerky neodejdu? Je bičování jen trest? Bilal Philips – poturčenec horší Turka. Odkud kam sahá Blízký východ? Boko Haram. Burky a burkiny. Jak chápe Korán cizoložství? Komu sluší čádor?

18.10.2017 v 11:05 | Karma článku: 14.09 | Přečteno: 2433 | Diskuse

Jiří Turner

Miloš Zeman zvládne prezidentskou kandidaturu se ctí

Jsem o tom již dnes přesvědčen, i když nedávno jsem tvrdil něco jiného. K tomuto názorovému obratu mě přivedly události posledních měsíců, a zvláště pak posledních týdnů a dnů, kdy se pan prezident někde veřejně prezentoval.

11.10.2017 v 17:56 | Karma článku: 26.17 | Přečteno: 1722 | Diskuse

Jiří Turner

Nápravník islámských bubáků I.

Alkohol a muslimové. Co je to za boha ten Alláh? Kdo křičí: Alláhu akbar! Amputace končetin v islámském právu. Andalusie země muslimů. Antikrist. Antisemitismus v praxi. Arabské písmo jako klikyháky a arabština jako skřeky.

10.10.2017 v 12:02 | Karma článku: 21.18 | Přečteno: 3025 | Diskuse

Jiří Turner

Referendum o osamostatnění Moravy, Slezska a Lašska

Chcete se osamostatnit? To by se vám tak hodilo, cypi! Referendum byste si chtěli uspořádat? Jen si to zkuste! Pošleme na vás „pohotovostní pluk VB“, jako to udělali ve Španělsku. A ve fotbale vám to nandáme taky.

2.10.2017 v 10:48 | Karma článku: 18.89 | Přečteno: 907 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Přemysl Čech

Poštovní doručovatelka - ohrožený druh

Lidé, žijící o samotě, se na ně vždycky těšili. I když nenesly důchod, dopis od blízkých, nesly alespoň úsměv a pozdrav. A ten den zase lépe uběhl, člověk se měl na koho těšit a koho vyhlížet.

19.10.2017 v 12:32 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Marie Kolářová

Zrušte stravenky, bude víc svobody

Stravenky patří k nejoblíbenějším zaměstnaneckým bonusům, a i když občas přijde na přetřes laškování s jejich rušením, v okamžiku, kdy se láme chleba, politici zařadí zpátečku a stravenkový byznys běží dál.

19.10.2017 v 11:44 | Karma článku: 8.88 | Přečteno: 241 | Diskuse

Martin Prášek

Ostravsko musí zůstat chudé a volit levici! Aneb předvolební analýza privatizace OKD

O privatizaci OKD se většinou uvažuje jako o tunelu a zlodějině. Ten druhý a možná důležitější rozměr celé causy zůstává opomenut. A zrovna před volbama se hodí jej připomenout.Šlo o to Zachovat Ostravsko chudé a tudíž LEVICOVÉ...

19.10.2017 v 11:08 | Karma článku: 13.87 | Přečteno: 302 | Diskuse

Pavel Chalupský

Je to náš problém.

Oni mají jinou víru. Oni jsou ti, kdož svoji vnitřní víru neztratili. Co máme MY? Myslím tím naši západní "vyspělou" civilizaci". Víru jsme přetavili do konzumu, mamonu, vlastnit, hromadit.

19.10.2017 v 10:12 | Karma článku: 3.09 | Přečteno: 137 | Diskuse

Magdalena Westman

Zastavme populismus dřív než bude pozdě!

S vědomím, že jen málokdo sleduje panelové diskuze v angličtině, dovolím si reprodukovat některé myšlenky z LIVE DEBATE: Western Democracy Is Threatening Suicide. (Západní demokracii hrozí sebevražda.)

19.10.2017 v 9:42 | Karma článku: 4.39 | Přečteno: 322 | Diskuse


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.