Jaké máte pohlaví a jaký máte gender? Víte to?

9. 01. 2019 12:07:23
Nebyl jsem to sice jenom já, kdo strhl lavinu polemik na toto téma, ale uznávám, že jsem na tom lavinovém svahu byl a hulákal. Možná je načase pokusit se odhrabat to, co pod lavinou zůstalo.

Přestože se již přede mnou ledaskdo smažil vnést do této problematiky jasno, nemohu si odpustit odprezentovat tento biologicko -psychiatrický pohled, a to zvláště proto, že jsem četl názory, které vnášejí do problému prostřednictvím nějakých subjektivních pocitů spíše zmatky a nedorozumění. V článku se často opírám o rozbor a argumenty předního českého psychiatra Radkina Honzáka, který se dle mého soudu snaží srozumitelnou (a zábavnou) formou přinášet do společenské diskuse neutrální odborné pohledy, což je, myslím, ta správná cesta

Pohlaví a gender

Pro to, co v češtině označujeme jako pohlaví, jsou v angličtině nejméně dva významné termíny: "gender" (používá se typicky ve vztahu k sociálním a kulturním spíše než biologickým rozdílům mezi mužem a ženou) a "sex" jakožto jedna ze dvou hlavních kategorií (samec-samice), do nichž dělíme lidi a mnohé další živé bytosti na základě jejich rozmnožovacích funkcí.

Tento důležitý rozdíl ale také vyjadřuje, že pohlavní diferenciace (odlišení, rozrůznění) probíhá na několika na sobě poměrně nezávislých úrovních: chromozomální pohlaví, tj., zda jedinec má chromozomy XX (žena), nebo XY (muž), gonadální pohlaví, tj., zda má varlata, nebo vaječníky, genitální pohlaví, tj., zda se u něj vyvine děloha a pochva, nebo penis, hypotalamické pohlaví, tj. organizace hormonální soustavy, která ovlivňuje pohlavní žlázy a orgány, a psychické pohlaví, jež se diferencuje u člověka patrně v druhé polovině nitroděložního života.

Lidská psýcha

Neuropsychické pohlaví je utvářeno mj. působením steroidů, takže když například těhotné matky užívají androgeny (mužské pohlavní hormony; třeba sportovkyně), jejich tělesně ženské ratolesti se pak namnoze chovají dosti mužsky, což se může projevit i v chlapáckých zálibách. Naopak nedostatek androgenů v kritickém období vede u genetických samečků k víceméně samičí organizaci mozku, včetně určité vlohy k hyposexualitě (nižší zájem o sex), bisexualitě nebo homosexualitě. Jak se však kdo cítí z hlediska subjektivně psychologického a kulturního, to je jiná věc a zde se v poslední době ustálilo několik desítek pojmů, které definují jemné odstíny v prožívané pohlavní identity.

Patří k nim trans-gender („přechýlení“), cis-gender (opak trans, tj. nepřechýlení), cross-dresser (dříve transvestit), „gender dysphoria“, což je vlastně nespokojenost se svou identitou, jež se dá s předpokládaným pohlavím uvádět do souladu třeba za pomoci hormonů nebo i chirurgicky. Jeden z „klíčů k určování pohlaví“ ve smyslu genderu uvádí 63 (!) pohlaví definovaných kombinacemi tělesných proporcí (Muž, Žena, Hermafrodit), osobnostních rysů (M, Ž, MŽ) a sexuální orientace (preference – M, Ž, MŽ). Takže třeba kombinace tělesně M, osobnostně MŽ a preferencí M je androgynní homosexuální muž. Androgynní zde znamená rovnocenné vyjádření mužských i ženských osobnostních rysů (MŽ).

Co považujeme za normu a co za poruchu, je do značné míry určeno společenským konsensem. Gender však z definice není porucha. Pokud jde o faktory, jež „gender“ určují, zdá se, že výchova, kulturní vlivy, móda a následováníhodné vzory se uplatňují pouze na ideové úrovni utváření rolí, jež bychom rádi hráli, zatímco tělesné pohlaví a sexuální orientace jsou biologicky určeny.

Zvířátka

Co z toho vyplývá? Jednak to, že lidi nelze posuzovat jako zvířátka. I když řada živočišných druhů (včetně některých obratlovců) je těžko pohlavně definovatelná, obecně jsou záležitosti pohlaví jasné. Nicméně lidská psychika je naprosto specifická a s ničím v přírodě nesrovnatelná. Proto je i nesmyslná argumentace, že něco je proti přírodě. Stejně nesmyslné je i tvrdit, že je něco proti božímu záměru, protože pokud Bůh něco stvořil, asi věděl, co dělá. Je-li něco proti něčemu, je to dáno společenskými normami té které společnosti, ničím jiným.

Společenské normy

A o ty normy právě jde. Je asi nutné respektovat normy zcela odlišných komunit, třeba přírodních národů (jejich zbytků), na druhou stranu asi nelze moc relativizovat normy demokratické středoevropské země v 21. století. Lidské bytosti by měly mít před tváří státu (a chcete-li i před tváří boží) stejná práva, byť si v řadě ohledů nemohou být zcela rovnocenné. Žena v mužském těle nemůže být zcela rovnocenná, co se dispozic týče, s ženou v těle ženském. Může avšak a také musí být rovnocenná(ý) z hlediska svých práv. Je to prosté. Uplatňování takových práv pak není nejen ničím proti přírodě, nebo proti Bohu, ale ani proti společenským normám civilizované země.

Rizika

Obecně bych řekl, že se rizika zrovnoprávnění různých genderových variant poněkud přeceňují.Třeba už léta probíhá názorový boj ohledně osvojování dětí homosexuálními páry. Bojovníci za "klasickou rodinu" v tom vidí její degradaci. Jiní spřádají prorocké vize o světě, kde budou homosexuálové nadřazeni heterosexuálům a podobně. Tyto "intelektuální " debaty se vedou ve světě, kde nejen miliony dětí trpí hladem, válkami a všestranně nedostatečnou péčí, ale i ve světě, jako je ten náš, kde jsou dětí týrány, zneužívány a jsou svědky zoufalých rodinných vztahů. Přehlížíme situaci tisíců dětí a řešíme etický problém osvojení dětí homosexuálními páry s četností v řádu desítek. Vedeme plamenné diskuse o tom, jak je možné, že si dva homosexuální hollywoodští herci nechali od náhradní matky odnosit potomka, a vedle u sousedů denně dvě děti přihlíží tomu, jak táta bije a ponižuje mámu. Myslím si, že pokud se tento svět "řítí do pekel" není to proto, že na světě existuje genderová pestrost, ale proto, že jsme sobečtí a nesnášenliví.

Autor: Jiří Turner | středa 9.1.2019 12:07 | karma článku: 25.40 | přečteno: 3353x

Další články blogera

Jiří Turner

Zemanovská stigmata Jana Hrušínského a Michala Macháčka

Zaregistroval jsem vyjádření divadelníka, který prý kvůli kritice prezidenta přišel o podporu sponzorů a státních institucí, ale také nářky historika, který prý byl kvůli prezidentově ocenění vyštván z akademických kruhů.

19.1.2019 v 10:36 | Karma článku: 33.88 | Přečteno: 4460 | Diskuse

Jiří Turner

Komedie made in Barrandov

Máme málo politiků, kteří ovládají média, proto je třeba podporovat mediální magnáty, kteří chtějí vstoupit do politiky. Časem se dobereme stavu, kdy veškerá media budou v rukou politiků, kteří nám budou takto zvěstovat pravdu.

17.1.2019 v 11:21 | Karma článku: 38.49 | Přečteno: 3312 | Diskuse

Jiří Turner

Úspěchy reformního islámu

Benjamin Kuras alias Miroslav Kuraš se vysmívá snahám Muslimského reformního hnutí o nápravu islámu. Má je za podvodné a utopické.Není však spíše utopické předpokládat, že se pod tíhou argumentů zřeknou dvě miliardy lidí své víry?

16.1.2019 v 15:17 | Karma článku: 16.62 | Přečteno: 845 | Diskuse

Jiří Turner

Czexit aneb podklady pro přijímací pohovor kandidáta SPD

Není důvod referendum o czexitu nevyhlásit! Stávající prohnilá legislativa to umožňuje. Máme také k dispozici následováníhodný vzor. A není-li k tomu aktuálně politická vůle, je třeba začít dílčími referendy. Já jsem již začal.

15.1.2019 v 12:00 | Karma článku: 21.54 | Přečteno: 486 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Vladimír Havránek

Komentování sjezdového lyžování, aneb horor v ČT pokračuje.

Zlatá medaile Ester Ledecké na ZOH v super G byl jeden z největších sportovních zážitků. V protikladu bylo snad jen komentování Lucie Pešánové. Na zlaté jízdě nenechala nitku suchou. K dalšímu přenosu sjezdového lyžování

20.1.2019 v 13:34 | Karma článku: 22.25 | Přečteno: 588 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Nakupování jako vlastizrada?

Začátkem ledna otevřel Rami Levy, jeden z největších izraelských byznysmenů v oblasti výstavby maloobchodních řetězců, nové nákupní centrum na severu Jeruzaléma, ve čtvrti Atarot.

20.1.2019 v 12:50 | Karma článku: 11.47 | Přečteno: 203 | Diskuse

Jan Ziegler

Srovnávat Palachův týden a protesty žlutých vest je hodně hloupé

Přehlídka mimořádné komunistické policejní brutality se odehrála tenkrát před třiceti lety v Praze na Václavském náměstí v rámci Palachova týdne. Lidé si připomínali památku studenta Jana Palacha.

20.1.2019 v 12:18 | Karma článku: 12.40 | Přečteno: 226 | Diskuse

Radek Šostý

Kabát hanby těch, kteří řeční o Palachovi.

„Nic nechybí na kabátu hanby, který důstojně nese většina řečníků. Prázdnota, zkroucení jejich slov, ze kterých jsou vyšlapány smysl i pravda ...

20.1.2019 v 11:39 | Karma článku: 23.73 | Přečteno: 621 | Diskuse

Terezie Čerbáková

Přerostlý bůček

Až mě sundaj, pořád poběžím. Ale to už budu stařena. Každá minuta je tady dlouhá jak rok. Čumím do stejnýho místa. Večer budu všechny ty reklamy recitovat. Přiznávám, na slalom mezi sněhovými vločkami jsem rozmazlená.

19.1.2019 v 23:59 | Karma článku: 11.23 | Přečteno: 314 | Diskuse

Najdete na iDNES.cz