Homosexualita není proti přírodě, protože je běžná i u zvířat?

23. 04. 2019 11:57:49
Homosexualita tím pádem nemůže ani odporovat božímu záměru. Homosexualita je tedy běžná alternativní sexuální orientace živočichů. Je to seriózní teorie nebo pouze zoufalá snaha nějakého teplého přírodovědce dokázat nedokazatelné?

V širší slova smyslu bych mohl být považován za přírodovědce, ale ani v tom nejširším smyslu slova nemohu být považován za homosexuála, tudíž nejsem osobně zainteresován. To je třeba konstatovat hned na začátku. Také jsem se nikdy detailně sexuálním chováním zvířat (vyjma chovu psů) nezabýval, ale homosexuálního chování zvířat jsem si často všiml. Nedávno se mi do ruky dostal článek zoologa, který se tím naopak léta zabýval a výsledky jeho výzkumu jsou docela přesvědčivé. Nevím, jestli měl nějakou osobní motivaci, ale na každý pád to byl počin přispívající k boření určitých mýtů, dogmat a nesmyslů.

Začnu trochu zeširoka. V rozporu s obecným přesvědčením není u zvířat vždy úplně jasné, kdo je tatínek a kdo je maminka. Existují hermafrodité, partenogeneticky se rozmnožující živočichové (samci nejsou využiti nebo není jejich existence vůbec známa), ale jsou také druhy, které v průběhu života mění pohlaví, vyskytují se asexuální jedinci či celé jejich kasty apod. To sice přímo nesouvisí s homosexualitou, ale ukazuje to, že příroda nefunguje podle nějakého jednoznačně daného schématu, ale že se naopak velmi plasticky přizpůsobuje různým situacím. Běžně se v přírodě také vyskytují různé odchylky, přičemž příroda nezná nic jako standard, to je bytostně lidský pohled. Odchylky mohou být dlouhodobě neživotaschopné, stejně jako mohou vést třeba k různým novým formám. Těmi může být třeba kastovní systém u sociálního hmyzu, ve kterém jen úzká skupina jedinců má charakter samců a samic, a převažují jedinci bez pohlavní příslušnosti, tudíž i bez sexuality.

Řeknete si, že od mravenců, včel či termitů je k člověku pěkná dálka, ale právě na sociálním hmyzu se dobře demonstrují mnohé biologické principy, platné zcela obecně, tedy i pro člověka. Ani u vyšších zvířat žijících v určitých sociálně strukturovaných skupinách, nejsou všichni jedinci určení k tomu, aby se rozmnožovali. Většinou technicky vzato mohou, neztratili hormonální sexualitu, ale ta není namířena na jedince opačného pohlaví. Chovatelé psů dobře znají asexuální feny a není ani nikterak neobvyklá opačná sexuální preference. U zvířat bývá velmi běžná jakási sexuální nevyhraněnost v době dospívání, ta ale může přetrvat i do dospělosti.

Na tomto místě je asi třeba uvést teorie, které vysvětluji, co stojí z hlediska biologie za sexuální preferencí, co jí řídí a kde je hranice mezi principy biologickými a společenskými. Všechny principy sexuální orientace nejsou stále zcela jasné a hranice mezi biologickými a společenskými faktory je poněkud nezřetelná a nejednoznačná. Homosexualita má však svou genetickou a patrně i evolučněbiologicko podstatu a je dokázané, že určité vlivy mohou působit ještě i na plod. Nepotvrzuje se naopak teorie hormonální (homosexuální živočichové včetně lidí jsou na tom s hormony stejně jako homosexuálové), ani možnost různých vlivů v období dětství a dospívání. V této souvislosti je potřeba odlišit homosexuální chování od homosexuální orientace (a to pochopitelně i u zvířat), přičemž jsou možné různé varianty. Homosexuálně orientovaný jedinec se nemusí homosexuálně chovat a naopak heterosexuální jedinec se může chovat homosexuálně. Na každý pád homosexuální orientace (na rozdíl od chování) není otázkou volby.

Homosexuální chování zvířat má pouze hormonální podstatu, pes se může pokoušet kopulovat z vaším lýtkem, stejně jako s jiným psem, aniž by to mělo vliv na jeho schopnost a ochotu pářit se s fenami. Někteří psi ale mohou mít i trvalou homosexuální orientaci, kterou pravděpodobně zdědili po vlcích, u kterých to může být jakýsi ochranný mechanismus proti příbuzenské plemenitbě. Tyto principy jsou součástí oněch bilogickoevolučních teorií. Jejich součástí jsou pak teorie genetické, které spíše než příčinu vysvětlují mechanismus. Na testech s jednovaječnými i dvouvaječnými dvojčaty se prokázal jakýsi „gen homosexuality“ (správněji určitý úsek chromozomu X) a ke genetickým změnám může dojít ještě v průběhu těhotenství. Rozhodně však ne díky tomu, že by se matka intimně stýkala s osobami stejného pohlaví.

Z náboženského hlediska, které je často významné pro vztah lidí k homosexualitě, se lze k této problematice smysluplně vyjádřit, asi jen když budeme uvažovat o boží vůli ve smyslu iniciace nebo si boha představovat spíše jako princip než bytost. V takových případech se věda a náboženství nemusí nikterak rozcházet. Naopak budeme-li vnímat boha jako permanentně působící morální autoritu sesílající lidem nějaké etické normy, můžeme snadno dle příslušného náboženského výkladu určitého náboženství dospět k přesvědčení, že homosexualita je s těmito normami v rozporu. Nemá smysl vést s věřícími polemiku o základních náboženských principech, ale představa boha dodávajícího společenské normy mi přijde poněkud absurdní. Konečně neslyšel jsem, že by stálo v nějakém přikázání (židovském potažmo křesťanském ani jiném): „gaye a lesby budeš diskriminovati“.

Mohlo by se zdát, že není podstatné, jestli dokážeme odpovědět na otázku, zda je homosexualita přirozená či nepřirozená, náš postoj k ní to ovlivnit nemusí. V některé společnosti však mohou být důsledky příslušné odpovědi vážné. Osobně se domnívám, že člověk se od přirozených přírodních procesů v mnohém zcela zásadně oddělil. Je sice stále biologicky determinován, ale dokáže řadu přirozených principů měnit. U homosexuality to asi neplatí, a to právě proto, že její podstatu „znala“ možná příroda dříve, než člověk vůbec vznikl.

Autor: Jiří Turner | úterý 23.4.2019 11:57 | karma článku: 15.92 | přečteno: 895x

Další články blogera

Jiří Turner

Gustav Husák říkal, že komunismus nastane, až budou banány levnější než brambory

Nikdy jsem si komunismus neuměl dost dobře představit, takže je možné, že vypadá jako to, v čem právě žijeme. Ceny banánů válcuji ceny brambor, pomeranče jsou levnější nežli jablka a ananas než kedlubny. Žijeme v ráji.

23.5.2019 v 14:46 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 3 | Diskuse

Jiří Turner

"Podemonstrační" průzkum (ne)veřejného mínění na trati Praha - Beroun

Bylo mi onehdy vysvětleno, že se všechny agentury zkoumající veřejné mínění mohou vycpat. Stačí si poslechnout lidi v hospodě, v čekárně u doktora nebo ve vlaku. Taková možnost se mi naskytla i dnes ráno. A stálo to za to.

22.5.2019 v 14:46 | Karma článku: 30.67 | Přečteno: 1127 | Diskuse

Jiří Turner

Kterak to Šichtařová v Parlamentních listech nandala Hřebejkovi

Jan Hřebejk vydal prohlášení, ve kterém apeluje na odpůrce EU, aby se voleb do EP neúčastnili. To přeci musí každého euroskeptika rozpálit až doběla. A je nějaké lepší místo, kde si to s ním vyřídit, než jsou Parlamentní listy?

20.5.2019 v 11:10 | Karma článku: 23.92 | Přečteno: 2217 | Diskuse

Jiří Turner

Klub neodsouditelných a neodvolatelných:

Spravedlnost na ně nedosáhne, a jelikož nemají žádné morální zábrany, nic a nikdo jim neznemožní dělat lumpárny a excesy. Jiní si privatizovali své politické funkce. Všichni společně se nám pak smějí do ksichtu.

18.5.2019 v 12:59 | Karma článku: 41.18 | Přečteno: 3720 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jiří Turner

Gustav Husák říkal, že komunismus nastane, až budou banány levnější než brambory

Nikdy jsem si komunismus neuměl dost dobře představit, takže je možné, že vypadá jako to, v čem právě žijeme. Ceny banánů válcuji ceny brambor, pomeranče jsou levnější nežli jablka a ananas než kedlubny. Žijeme v ráji.

23.5.2019 v 14:46 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Hana Šťastná

Květnová agrohistorie a agrohysterie

Květen 1930: V době velké hospodářské krize vedli československou vládu Agrárníci. Prosadili především ochranu domácích zemědělců. Zavedli clo na dovážené obilí, mouku, maso, živý dobytek.

23.5.2019 v 13:25 | Karma článku: 8.80 | Přečteno: 162 | Diskuse

Marek Trizuljak

Je ''soudruh'' sprosté slovo?

Když takto dnes někoho pojmenujete, urazí se. Oslovení "soudruhu" či "soudružko" použité v diskusi je zde na blogu důvodem ke smazání příspěvku.

23.5.2019 v 13:22 | Karma článku: 15.50 | Přečteno: 254 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Plán zahraničních cest našich poslanců

Agentuře Hádám se podařilo získat od nejmenovaného zdroje plán zahraničních cest našich poslanců na druhé pololetí tohoto roku.

23.5.2019 v 13:00 | Karma článku: 21.78 | Přečteno: 350 | Diskuse

Karel Januška

Ano, budeme právním státem

Jak rád bych volil novou stranu, která by se jmenovala „ANO budeme právním státem“. Domnívám se, že by tato strana mohla získat značné preference.

23.5.2019 v 11:52 | Karma článku: 6.63 | Přečteno: 107 | Diskuse

Najdete na iDNES.cz