Kterak to Šichtařová v Parlamentních listech nandala Hřebejkovi

20. 05. 2019 11:10:33
Jan Hřebejk vydal prohlášení, ve kterém apeluje na odpůrce EU, aby se voleb do EP neúčastnili. To přeci musí každého euroskeptika rozpálit až doběla. A je nějaké lepší místo, kde si to s ním vyřídit, než jsou Parlamentní listy?

Nejprve musím konstatovat, že si nejsem vůbec jistý, jestli je takový apel, jaký vyslovil pan Hřebejk, k něčemu vůbec dobrý. Úplně by asi stačilo oslovit ty, kteří evropské myšlence věří a EU chtějí změnit, aby volit šli. Vyzývat k něčemu ty, kteří chtějí, abychom z EU vystoupili, může být zcela kontraproduktivní. Konečně hezky to vyjádřila právě v Parlamentních listech Markéta Šichtařová, cituji: "Pan Hřebejk mě docela „pobavil“. Tou svou hláškou mě přiměl k rozhodnutí, že se musím nutně do volební místnosti doplazit, i kdybych si do té doby zlomila obě ruce i nohy." Úplně vidím tu dramatickou scénu, jak se ředitelka Next Finance ruku v ruce s pane Pikorou plazí s přelámanými údy k urně. Ne, nepřeji jim ani v nejmenším nic zlého, jen tento expresivní obrat z úst finanční analytičky pobavil pro změnu zase mě.

V této souvislosti mne napadá, že nevím, proč by měly být eurovolby pro odpůrce EU tak důležité. Nějak mi nedochází, proč by "euroskeptikové" měli, a to i bez nasazení vlastního života, o volby do EP tolik stát, což úzce souvisí s Hřebejkovým apelem. Chce-li někdo naše vystoupení z EU, případně pokud si přeje zkázu Unie jako takové, asi nemá smysl do jejích struktury volit své zástupce, jejich role je přeci u nás doma. Kdo jsou totiž ti odpůrci EU, kteří kandidují do EP? Pominu-li nesmysly o rozkládání Unie zevnitř, tak to jsou ti, kteří stoji o státní příspěvek své straně, luxusní plat europoslance a čtyři roky flákání se, vymýšlení si a řešení nesmyslů, a to všechno z kapes daňových poplatníků.

Napadá mě tak, že mnohé z toho, co se nám na evropských institucích nelíbí, je způsobeno tím, že tyto úřady okupují lidé, kteří jsou vedeni výše uvedenými pohnutkami. Zajistili si své teplé místečko a z něho pravidelně krmí unijního molocha. Doma se pak hrdinně chlubí, co pro občany vybojovali, respektive vysvětlují, proč nic nevybojovali, přestože bojovali jako lvi. Neopomenou ovšem poznamenat, že Unie je špatná a prohnilá a nejlepší by bylo z ní vystoupit. Říci to mohou bez obav, protože dobře vědí, že během jejich mandátu se nic dramatického nestane. Takže i takto mohou vypadat "euroskeptičtí" kandidáti našich "euroskeptických" voličů.

Záměrně dávám všechny "euroskeptiky" do uvozovek. Jan Hřebejk neoslovuje "euroskeptiky", ale odpůrce našeho členství, a Markéta Šichtařová se dokonce necítí být ani "euroskeptičkou" ale "eurorealistkou". To zmatení pojmů je patrně způsobeno aktuální mediální módou vše pojmenovávat jednoslovnými názvy. Reálným euroskeptikem může být z podstavy věci i sympatizant unijních myšlenek, který to pouze vidí s budoucností EU černě. Eurorealista je pak zcela neutrální pojem, který může použít kdokoli, kdo si o sobě myslí, že vidí situaci reálně.

Ten výraz nabádá k europokrytectví. Pardon, nabádá k normálnímu pokrytectví a vyčůranosti. Nadávat na EU je velmi populární a lze tímto způsobem snadno získávat voličské i čtenářské body. "Euroskeptik" však v případě potřeby může kdykoli říci, že není tak úplně proti, ale chtěl by to prostě jinak. Jak, to ví často jen bůh. Daleko poctivější by bylo sebe sama definovat tak po indiánsku:"Ten, který chce vystoupení ČR z EU; Ten, který si přeje zkázu EU; Ten, kterému se nelíbí současný stav, ale se základní mi hodnotami EU souhlasí; Ten, který chce, abychom zůstali v EU, dokud to bude pro nás výhodné; Ten, kterému je to všechno jedno, ale použije pro svůj úspěch právě to, co frčí nebo Ta, která své stanovisko nikdy jasně neosvětlí, ale kriticky se vyjádří tak, jak to čtenáři rádi čtou."

Každý si tak může sám pro sebe i veřejně říci, kdo vlastně je, a podle toho také může volit a k volbám se vyjadřovat, a to třeba i v Parlamentních listech, kterých se jakožto "hlásné trouby Hradu" trochu štítím a považuji je za místo hodně blízké publicistickému dnu.

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/-Honza-Hrebejk-nabada-euroskeptik, kdo y-at-nechodi-k-volbam-Zde-je-odhodlana-odpoved-Markety-Sichtarove-581914

Autor: Jiří Turner | pondělí 20.5.2019 11:10 | karma článku: 24.23 | přečteno: 2334x

Další články blogera

Jiří Turner

Kateřina v KSČM není konečná aneb mladí a rudí

Ona má sice Kateřina Konečná už pár roků po pubertě, ale je patrné, že i po ní "vstanou noví bojovníci" a komunistické ideje nezemřou s generací skalních vyznavačů této ideologie, kteří u nás řádili v druhé polovině 20. století.

19.6.2019 v 14:27 | Karma článku: 21.20 | Přečteno: 653 | Diskuse

Jiří Turner

Mariánský sloup jako zdvižený prostředníček serioznímu náhledu na historické události

Na událostech kolem Mariánského sloupu se dá pozorovat zcela malicherné rozdmýchávání vášní, stejně jako pokusy o falšování historie. Myslím, že bylo zbytečné v roce 1918 sloup bourat a je zbytečné ho v roce 2019 stavět znovu.

18.6.2019 v 11:23 | Karma článku: 38.32 | Přečteno: 5838 | Diskuse

Jiří Turner

Tradiční plky o tradiční rodině

Vím, co je tradiční rodina, jenom nechápu, co znamená ji preferovat, obhajovat, podporovat a chránit. Máme snad přesvědčovat gaye a lesby, aby to nějak překousli a počali zakládat tradiční rodiny, nebo je stačí jen diskriminovat?

17.6.2019 v 11:31 | Karma článku: 36.87 | Přečteno: 5502 | Diskuse

Jiří Turner

Nad Tatrou sa blýská...

...Slováci ožijú. Moc jim to přeji. Přál bych to samozřejmě i nám, ale nad Krkonošemi, nad Jeseníkem, nad Šumavou, dokonce ani nad Vysočinou ani jiskřička, natož pak blesk v podobě solidního prezidenta. Stále jen smog a smrad.

15.6.2019 v 21:05 | Karma článku: 21.79 | Přečteno: 731 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Vladimíra Bošková

Kde se toulá mé rodné číslo?

Zákon o léčivech má přinést povinnou elektronickou preskripci a zároveň lékaři a farmaceuty sdílený lékový záznam pacienta. Norma by ale neobstála u evropských soudů.

19.6.2019 v 20:12 | Karma článku: 9.74 | Přečteno: 358 | Diskuse

Jan Ziegler

Úžasné lidské svědectví z brutálních gulagů

Poláku Michaelu Krupovi se podařil mimořádný husarský sousek. Uprchl z nelidského prostředí sovětských lágrů na Sibiři do Afghánistánu. Svědectví o komunistické krutosti podal v knize Mělké sibiřské hroby.

19.6.2019 v 18:20 | Karma článku: 25.12 | Přečteno: 532 | Diskuse

Karel Trčálek

Neomylný Václav Klaus st. slaví dnes narozky, všechno nejlepší, pane bývalý (prezidente)!

Václav Klaus, st. jedna z nejvýznamnějších postaviček, ne-li vůbec ta nejvýznamnější, našich moderních (a ovšem i světových dějin) slaví dnes narozeniny, tak mu tedy k tomu vinšuji...

19.6.2019 v 17:28 | Karma článku: 16.72 | Přečteno: 343 | Diskuse

Jiří Turner

Kateřina v KSČM není konečná aneb mladí a rudí

Ona má sice Kateřina Konečná už pár roků po pubertě, ale je patrné, že i po ní "vstanou noví bojovníci" a komunistické ideje nezemřou s generací skalních vyznavačů této ideologie, kteří u nás řádili v druhé polovině 20. století.

19.6.2019 v 14:27 | Karma článku: 21.20 | Přečteno: 658 | Diskuse

Lukáš Burget

Jak Afričan znásilnil a Idnes našel české xenofoby

Idnes, stejně jako jiné zpravodajské portály, přinesl informaci o tom, jak cizinec, spekuluje se, že snad Německem vyhoštěný africký migrant, znásilnil v Česku šestnáctiletou dívku. Idnes však přidává i něco více.

19.6.2019 v 14:23 | Karma článku: 45.50 | Přečteno: 8823 | Diskuse

Najdete na iDNES.cz