Čekali jsme vznik nové strany, dočkali jsme se kultivovanější kopie SPD

12. 06. 2019 11:14:52
Minulý týden jsem se ptal: Kdo se sklausne? Dnes je to jasné a již se také rýsuje, jak to sklausnutí může vypadat. Nečekal jsem, že se stanu voličem Trikolory, ale vnímal jsem její vznik pozitivně. Dnes jsem však docela rozpačitý.

Osobně nesdílím "euroskeptické" názory klausovců ("trojbarevní" zní divně a může to být zcela zavádějící), ale těšil jsem se, že se nositelem takovýchto postojů stane někdo kultivovanější, než je SPD, KSČM nebo také ANO, které obecně není euroskeptickou stranou, ale pokud si to volič žádá, euroskepticky se tvářit dovede (a v Bruselu se zase umí prezentovat eurohujersky), což se asi stalo. Těšil jsem se také, že právě SPD a ANO mohou být těmi stranami, kterým Trikolora vezme část voličů, což je též pravděpodobné, ale kladu si otázku, jestli nově vzniklý politický subjekt bude lepší než výše uvedené.

Moje avizovaná rozpačitost ani tak neplyne ze včerejšího odtajnění dalších zakládajících členů, jimiž jsou kromě dříve uvedených také zběhlá poslankyně za ODS Zuzana Majerová Zahradníková, ředitel společnosti Warex Antonín Fryč, starosta obce Jenštejn Norbert Hlaváček nebo právník Tomáš Grygar, ale z toho, že onu předpokládanou kultivovanost vzdělaných pravicových intelektuálů jsem při prezentaci hnutí poněkud postrádal. Nebude to asi tím, že by snad většina těchto lidí nebyla vzdělaná či pravicově smýšlející, ale asi proto, že se takový přístup patrně už nenosí. Naopak hitem jsou hesla a zkratky, které po vzoru bolševiků úspěšně používá právě ANO nebo SPD.

Možná jsem na to zbytečně alergický, možná bláhově hledám nějakou masarykovskou politickou noblesu v době, kdy takovému pojímání politiky již dávno odzvonilo. Nic s tím neudělám, ale tu lítost vyjádřit mohu. "Přišel čas vrátit tuto zemi lidem", zní jedno z hesel nebo jsem také slyšel: "přišel čas vzít si tuto zemi zpátky". Obojí evokuje názor, že tato země byla někým uloupena, a není těžké dešifrovat kým. Je fakt, že někdy mám také takový pocit, ale ten se nezakládá na tom, že tím zlodějen by byla Evropská unie, ale naopak mafie oligarchů, které skoupily národní bohatství a zprivatizovali si i politiku a ústavní funkce.

Konečně garant tohoto hnutí, Otec Klaus, je teoretikem i praktikem procesu, který na základě evidentně mylné představy o "neviditelné ruce trhu", která místo státu vše vyřeší, dopustil a dozoroval právě právě ono odcizení země jejím občanům. Tentýž Klaus má být i garantem zahraniční politiky Trikolory, což mě upřímně děsí. Je třeba připomenout, že Václav Klaus starší s lety dospěl k adoraci putinovského Ruska, komunistické Číny a v civilizovaném světě má renomé šaška, který se rozhodl zviditelňovat se popíráním vlivu civilizace na klimatické změny.

Mimořádně smutná mi pak přišla ta část prezentace hnutí, ve které se Syn Zakladatel pokoušel definovat ideologické pilíře Trikolory obhajobu tradiční rodiny, neafrických a nearabských evropských hodnot a neopomněl se vymezit proti hnutí Grety Thunbergové. Je zcela normální chápat tradiční rodinu jako tátu, mámu a děti, ale to není ničím, co by bylo nutné nějak hájit nebo prosazovat. Tak to prostě je, a je jen potřeba respektovat, že to tak vždy být nemusí. Je absurdní přijímat islámské nebo kmenové společenské normy, nikdo nás k tomu konečně nenutí, ale pokud jsou ty praktikovány v souladu s evropskými zákony a etickými normami, není důvod je nerespektovat. A zmiňovat při prezentaci nové politické strany Gretu Thunbergovou mi pak přijde společně s předchozími body jako něco, čemu říkám populistické kydy. To jsem od Klause při prezentaci hnutí opravdu nečekal.

Čekal jsem naopak, že se hnutí Trikolora chopí tradičních pravicových témat a právě jejich prostřednictvím bude tepat unijního molocha. Čekal jsem vyjádření podpory malým středním podnikatelům a naopak návrhy restrikcí vůči oligarchickému velkokapitálu, který válcuje naše podnikatelské prostředí. Čekal jsem návrhy nastolení procesu, který by vedl ke zjednodušení státní správy, odstranění zbytečných a nevymahatelných zákonů a vyhlášek a omezování byrokracie. Čekal jsem na pravicové definice vztahu občana a státu. Čekal jsem marně. Toto vše nahradily ony populistické plky, kterými se ohání kde kdo. Třeba na výše uvedené dojde, ale později a jaksi tajně, aby na to nepřišel potencionální prostoduchý volič Trikolory, který je zvyklý na program vyjádřený hesly: Stop migraci! Stop EU! Stop genderu! Silné a nezávislé Česko!

Autor: Jiří Turner | středa 12.6.2019 11:14 | karma článku: 26.27 | přečteno: 1120x

Další články blogera

Jiří Turner

Kateřina v KSČM není konečná aneb mladí a rudí

Ona má sice Kateřina Konečná už pár roků po pubertě, ale je patrné, že i po ní "vstanou noví bojovníci" a komunistické ideje nezemřou s generací skalních vyznavačů této ideologie, kteří u nás řádili v druhé polovině 20. století.

19.6.2019 v 14:27 | Karma článku: 21.20 | Přečteno: 658 | Diskuse

Jiří Turner

Mariánský sloup jako zdvižený prostředníček serioznímu náhledu na historické události

Na událostech kolem Mariánského sloupu se dá pozorovat zcela malicherné rozdmýchávání vášní, stejně jako pokusy o falšování historie. Myslím, že bylo zbytečné v roce 1918 sloup bourat a je zbytečné ho v roce 2019 stavět znovu.

18.6.2019 v 11:23 | Karma článku: 38.32 | Přečteno: 5842 | Diskuse

Jiří Turner

Tradiční plky o tradiční rodině

Vím, co je tradiční rodina, jenom nechápu, co znamená ji preferovat, obhajovat, podporovat a chránit. Máme snad přesvědčovat gaye a lesby, aby to nějak překousli a počali zakládat tradiční rodiny, nebo je stačí jen diskriminovat?

17.6.2019 v 11:31 | Karma článku: 36.87 | Přečteno: 5502 | Diskuse

Jiří Turner

Nad Tatrou sa blýská...

...Slováci ožijú. Moc jim to přeji. Přál bych to samozřejmě i nám, ale nad Krkonošemi, nad Jeseníkem, nad Šumavou, dokonce ani nad Vysočinou ani jiskřička, natož pak blesk v podobě solidního prezidenta. Stále jen smog a smrad.

15.6.2019 v 21:05 | Karma článku: 21.79 | Přečteno: 731 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Zuzana Taucová

Dvojí metr na rodiče aneb proč jejich dítě dostane, tvoje ne

Dne 20.6. bude PSP jednat o navýšení rodičáku. Původně měli dostat přidáno všichni, co na to MAJÍ NÁROK - rodiče pečující o děti do 4 let. Pak ale nějaký vykuk řekl, že není cash, pak kývl až na to, že se vybodne na 70 tisíc dětí.

20.6.2019 v 0:16 | Karma článku: 4.67 | Přečteno: 223 | Diskuse

František Novotný

Opozice se obává svržení vlády a jen předstírá...???

Tu a tam si poslechnu rádio. Nebopřečtuzprávy.Nejsem si jist jestli to není hřích. Opozice se prý obává svržení vlády a jen předstírá.

19.6.2019 v 23:40 | Karma článku: 6.27 | Přečteno: 207 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Bubliny praskají (v Babišově světě)

Všímám si, že bubliny praskají, že přetvářka a pokrytectví přestávají fungovat. Třeba bublina kolem premiéra Babiše.

19.6.2019 v 16:26 | Karma článku: 16.36 | Přečteno: 555 | Diskuse

Jan Dvořák

Několik rozhořčených vět o absenci europoslance Pospíšila na lidové demonstraci v Bruselu

Právě v úterý se znovu ukázalo, jakým neštěstím pro Českou republiku a pro TOP 09 zejména, je několikeré politické angažmá jejího předsedy Pospíšila.

19.6.2019 v 14:41 | Karma článku: 26.50 | Přečteno: 838 | Diskuse

Jan Bartoň

Střet zájmů Andreje Babiše anebo střet s politikou

Petr Štěpánek na Neviditelném psu hovoří o jasném střetu zájmů Andreje Babiše od jeho vstupu do politiky. Souhlasím, nicméně není to jen a jen o střetu zájmů Babiše, ale i o snaze vyštípat ho nadobro z politiky.

19.6.2019 v 13:07 | Karma článku: 28.91 | Přečteno: 597 | Diskuse

Najdete na iDNES.cz