Neruš mi mé kruhy v obilí!

23. 07. 2019 9:47:20
Ledaskdo má někde své kruhy. Archimédés v písku, Saturnin nad postelí, olympionik na tričku, Turner dnes pod očima a autor agrosymbolů je má pochopitelně v obilném lánu.

Přestože žil Archimédés ze Syrakús ve 3. století před Kristem, byl to bezpochyby osvícený člověk: vědec, který v době mýtů, pověr a pro nás směšných náboženských představ definoval dodnes platné matematické a fyzikální principy. Je zajímavé, že v době, která stojí na vědeckých poznatcích a racionálním myšlení, může být rozšířena víra v jakési obskurní působení mimozemských civilizací či nadpřirozených sil v obilných polích.

První popsané agrosymboly patrně souvisely s určitými vzácnými přírodními úkazy, jako jsou věrné víry, působení kulového blesku či neobvyklé elektromagnetické jevy. Pověrčiví lidé si je v 17. stol. logicky vysvětlovali jako boží znamení. Jakási renezance obrazců v obilí nastala v polovině 20. století, a to v souvislosti s fenoménem UFO, činností záhadologů, jakým byl třeba Erich von Däniken, a na s tím paralelním boomu esoteriky.

Lidská touha po tajemnu, záhadnu a nevysvětlitelnu je asi odvěká a podstatou víry vždy nejsou (a často ani nemohou být) nějaká racionální stanoviska. Proto také zastánci představ o působení mimozemšťanů na naší planetě ignorují problematickou dostupnost Země z míst ve vesmíru, kde by se mohl čistě teoreticky vyskytovat inteligentní život. Nejbližší taková místa jsou vzdálena více jak pět milionů světelných let (spíše více). Aby k nám ufouni létali vždy před sklizní obilovin na prázdniny "kreslit" po polích, tak to dle mého soudu působí až komicky.

Jiné "vědecké" teorie hovoří o jakýchsi vzkazech Matky Země lidstvu. Ne snad, že by snad matička Země neměla důvody stěžovat si na to, co zde lidé vyvádějí, ale že by kvůli tomu vytvářela v pšenici svastiky? Záhadou mají být i místech obrazců projevy neznámých typů energie, které nejsou pochopitelně standardně měřitelné (to by nemohly být záhadné), ale stačí se vybavit virgulí nebo siderickým kyvadélkem a energetické proudy na lidském těle, stejně jako na planetě jsou hned zřetelné.

Je vskutku záhadné, že "vědci" zabývající se agrosymboly ignorují i skutečnost, že byla již odhalena řada "polních umělců". Někteří se přiznali, že šlo o recesi, a že se pak bavili tím humbukem, který způsobili, jiní to učinili z touhy po senzaci a další chápou pole jako velké plátno pro své výtvarné projekty. Nejznámější je asi případ dvou Britů, Douga Bowera a Dava Chorleye ze Southamptonu, kteří se v roce 1991 doznali k tvorbě více jak dvou set obrazců, které tvořili od 70. let minulého století. Je zjevné, že mají mnoho nadšených pokračovatelů.

Je známá i metodika, jak se příslušné obrazce vytváří a jaké předpoklady jsou k tomu nutné. Jedním z nich je vlhko. Mokrá stébla se za pomoci nástrojů na principu velkého kružítka nezlomí, ale pouze ohnou. Obrazce jsou také vykolíkovány ještě v době, kdy má obilí podobu osení. Je-li tedy v období sklizně sucho, jsme "potrestáni" aktuálním nedostatkem agrosymbolů. Až zaprší, bude líp (čtěte zde).

Nemyslím si, že by víra a s ní související propagace různých tajemství a nadpřirozených jevů a událostí byla společensky nebezpečnou činností a záhadologové působili nějakou významnou škodu. Většina těchto lidí klidně využívá všeho, co přinesla a přináší lidem seriózní věda, a tajemno je pro ně asi jen koníčkem a útěkem od konformního života. Do jiné kategorie pak patří ti, pro niž se blbnutí lidí stalo byznysem. O nich jsem ale již psal (odkazy jsou pod článkem).

Příroda, stejně jako historie naší planety a lidstva jsou obestřeny mnohými tajemstvími a člověk poznal a rozluštil jen část z nich. Nerozumíme mnohým vztahům v přírodě a mnohým biologickým principům. Nechápe zcela detailně ani fungování lidského mozku. Nerozumíme řadě historických souvislostí a nemáme zcela jasno v tom, jak vznikla naše planeta, jak vznikl život a jak se od zvířat oddělil člověk. To vše ještě čeká na osvícené příslušníky druhu Homo sapiens. V této souvislosti mi tak přijde poněkud pošetilé hledat záhady, tam kde nejsou, a činit tak ne za pomoci vědy, ale představ, které někteří chytří lidé opustili již před tisíci lety.

Možná, že je to jenom můj pocit, ale připadá mi také, že stejně jako záhadologové snadno propadají dezinformacím v oblasti pavědy, tak jsou také ochotni věřit podivným ideologickým principům, pochybným informacím a manipulativním zprávám v oblasti společenského života a politiky. Princip je úplně stejný: proč věřit seriózním zdrojům a seriózním lidem, když je tak lákavé věřit lhářům, podvodníkům, hochštaplerům a mediím, která tito lidé ovládají.

Autor: Jiří Turner | úterý 23.7.2019 9:47 | karma článku: 12.26 | přečteno: 332x

Další články blogera

Jiří Turner

Babolice

Do našeho právního systému se možná dostane nový pojem, který po vzoru současného premiéra zabezpečí vybraným ústavním činitelům beztrestnost. Je to dobře, protože stíhaní nestíhatelného je ztrátou času, prostředků i nervů.

20.9.2019 v 11:06 | Karma článku: 18.38 | Přečteno: 319 | Diskuse

Jiří Turner

Pane Zálome, neraďte studentům, nemoralizujte a neurážejte je!

Pan Zálom je mladý člověk, takže nemůže sám pamatovat ty kydy, které kdysi nabádaly studenty a mladé lidi obecně, aby řádně studovali, nepodléhali „škodlivým“ ideologiím a angažovali se jen v rámci té jediné „správné“ ideologie.

19.9.2019 v 12:04 | Karma článku: 22.34 | Přečteno: 1185 | Diskuse

Jiří Turner

Plavat proti Protiproudu

Mohlo by se zdát, že to znamená plavat po proudu. Protiproud však ve vodácké terminologii neznamená celkové obrácení toku, ale pouze to, že nás jen trochu pozlobí ta podivná anomálie. Stačí jen nemít Hájka na háčku, ale na háku.

18.9.2019 v 10:48 | Karma článku: 20.53 | Přečteno: 708 | Diskuse

Jiří Turner

Zastavení stíhání Andreje Babiše jako lest demokracie

Toto je polemika s článkem paní Lhotské, od jehož názvu se název toho mého liší sice jen jedním písmenem, ale naopak poněkud odlišná jsou moje stanoviska k této kauze a jiná jsou i má hodnocení obecných principů demokracie.

17.9.2019 v 11:29 | Karma článku: 33.54 | Přečteno: 4956 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Beata Krusic

Zase se našel důvod, jak sejmout Zemana. Abolice.

Spor o pojem- abolice - z úst prezidenta ČR, pana Miloše Zemana. Znova se rozjíždí snahy sejmout hlavu státu.

20.9.2019 v 15:15 | Karma článku: 14.64 | Přečteno: 228 | Diskuse

Beata Krusic

Vidět ho viset!

Často myslím na to, jak dělá lidem dobře, když to někdo, jak se říká.....pěkně schytá. Hlavně někdo, na koho má dav pifku. Často takovým terčem bývá politik.

20.9.2019 v 14:02 | Karma článku: 13.82 | Přečteno: 297 | Diskuse

Mirka Švarcová

Přijde chlap s velkým pérem a prošťourá tě..

Jak je ta čeština kouzelná, bohatá na slovíčka, tvárná, květnatá, kolik dvojsmyslů nabízí! Někdy se nestačím divit..a mnohdy, než vypustím větu s jistým "zavádějícím" dvojsmyslem z pusy, raději mlčím. Což je u mě nadlidský výkon!

20.9.2019 v 11:42 | Karma článku: 28.82 | Přečteno: 1374 | Diskuse

Jakub Beznoska

Žijeme v právním státě?

Kde se za porušení zákonů spravedlivě trestá? Zdá se, že ne. Existují totiž lidé, na které jsou i zákony krátké a rozhodnutí soudu nemá žádnou váhu.

19.9.2019 v 23:19 | Karma článku: 22.56 | Přečteno: 667 | Diskuse

Jakub Beznoska

"Takhle se tu opravdu žije?"

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová strávila noc v ghettu. A nestačila se divit. Doslova nevěřila vlastním očím. Změní její návštěva něco? Těžko...

19.9.2019 v 21:09 | Karma článku: 29.22 | Přečteno: 1094 | Diskuse

Najdete na iDNES.cz