Sobota 29. února 2020, svátek má Horymír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 29. února 2020 Horymír

Jak to, že Lékaři bez hranic zachraňují i životy migrantů?

16. 08. 2019 11:31:47
Žijeme ve světě, kde přijdou na pomoc desítky profesionálů tomu, kdo v horách či ve vodě přecení své síly, havaruje díky fatální nezodpovědnosti nebo ignoruje životosprávu. A máme nechat utopit klidně ty, co chtějí jen lépe žít?

Pokládáme již za naprostou samozřejmost, že se dostane pomoci každému, kdo se vlastní vinou, vlastní nezodpovědností i vlastní hloupostí dostane do ohrožení svého zdraví a života. Žádné úsilí zachraňujících složek není přehnané, žádné náklady nejsou dost vysoké. Jde přeci o život, tak kdo by hleděl na vynaložené prostředky i rizika záchranářů (hasičů, policistů členů HS aj.), je to přeci jejich práce.

Lidé si poškozují své zdraví a ohrožují své životy i dlouhodobě, neúměrně pijí, fetují, kouří a "prožírají se" do nelidských hmotností a očekávají, že je moderní medicína zachrání. To se také často alespoň částečně stane. Stojí to sice často mnohonásobně více, než si tito jedinci ze svého zdravotního pojištění "nastřádali", ale co na tom, zaplatí to v rámci solidarity ti zdraví, případně prostřednictvím státního rozpočtu každý z nás.

Nechci tvrdit, že je to takhle úplně správně, ale nastavit spravedlivý systém je těžké a kvalitní záchranné složky a zdravotní peče jsou atributy každé vyspělé společnosti. Pomoci někomu v nouzi nebo v případě zranění je i základním etickým principem každé slušné společnosti a mnohé z toho není jen povinností morální, ale i zákonnou. Slušný člověk nenechá svého bližního bez pomoci, když se topí, když krvácí, nebo když je stižen jakoukoli jinou zdravotní indispozicí. Nečiníme rozdíl mezi tím, kdo je obětí cizí viny nebo vyšší moci, a kdo si své problémy sám zavinil. Pomoc nesmíme odmítnout ani zločincům.

To, co popisuji je obrázek civilizovaného světa. I v jiných částech světa je asi normální pomáhat postiženým, ale prostředky k tomu tam bývají velmi omezené. Právě tam působí organizace Lékaři bez hranic. Členy organizace jsou obecně lidé s lékařským nebo jiným odpovídajícím vzděláním a praxí, kterým není lhostejný tento stav. Tito lidé stejně jako nikdo jiný neumí zachránit svět jako takový, tak se alespoň snaží zachraňovat jeho miniaturní část v rozsahu své působnosti.

Je vcelku logické, mají-li Lékaři bez hranic nějaké prostředky, tak je použijí pro to, co je náplní jejich činnosti a také co je posláním každého lékaře. Mají-li vybavenou loď, tak s její pomocí zachraňují lidi ze Středozemního moře. Je vskutku pozoruhodné, a to používám hodně mírné slovo, že někomu tato činnost může vadit a Lékaře bez hranic za ní kritizuje. Nemluvím o tom, že někomu vadí příliv nelegálních migrantů z Afriky do Evropy, to mě vadí také, a nemluvím o tom, že je třeba tento problém zásadním způsobem komplexně řešit. Řeč je o tom, že migranti jsou lidé, jejichž život má stejnou hodnotu jako život kohokoli jiného. Mně by přišlo hodně divné, kdyby "lékaři" věděli o topících se migrantech a kotvili s lodí v nějakém přístavu.

Fatální nepochopení dané situace spočívá patrně v tom, že si mnozí neuvědomují, že není úkolem lékaře (potažmo záchranáře) řešit, kdo je zachraňovaný, jak se na moře dostal, proč se tam vydal a jak to, že ho někdo pustil? Není úkolem lékaře se zabývat ani tím, jestli zachráněné milostivě na svou půdu vpustí civilizovaný evropský stát. Lékaři neposkytují jinou péči tomu, kdo jí potřebuje vlastní vinou, cizí vinou nebo ničí vinou, proto ani není jejich úkolem a posláním řešit systémové problémy migrace a její dopad.

Nevím, jestli je každému dostatečně jasný ten rozdíl mezi migrací jako politickým a společenským či legislativním problémem, který je třeba zásadním způsobem řešit, a problémem čistě lidským, etickým a humanitárním. Je to opět stejné jako v případě jakkoli jinak ohroženého člověka: V případě zraněného řidiče se nejdříve řeší jeho život a zdraví a až potom stav vozidla, silnice, dopravní předpisy, systémová opatření a jakékoli jiné příčiny a důsledky. Nepřijde mi nijak složité to pochopit, přesto to mnohým asi činí potíže.

Autor: Jiří Turner | pátek 16.8.2019 11:31 | karma článku: 34.10 | přečteno: 8232x

Další články blogera

Jiří Turner

Milé Slovensko, přeji ti, aby ses nestalo fašistickým státem!

Přeji ti, abys nezůstalo jako my státem populistické autokracie, státem prolezlým korupcí a klientismem, ve kterém se státní moc snoubí s organizovaným zločinem a s rejdy oligarchů. Přeji ti „vítr změn“,který zavál a vát přestává.

28.2.2020 v 9:15 | Karma článku: 22.15 | Přečteno: 1115 | Diskuse

Jiří Turner

„Hnusný“ Mubarak nastoupil cestu do džahannamu se státními poctami

Husní Mubarak se tak stal ukázkovým příkladem toho, jak těžké je někdy hodnotit význam a činy představitele určitého režimu, a to nejen z hlediska nezávislých pozorovatelů, ale i z pohledů občanů příslušného státu.

27.2.2020 v 15:07 | Karma článku: 9.67 | Přečteno: 318 | Diskuse

Jiří Turner

Trikoloravirus

Mizerné volební preference Trikolory pro mě nejsou překvapivé. Smysl této strany chápu pouze jako vyjádření touhy po politické kariéře, která je obecnou příčinou roztříštěnosti politického spektra, což vnímám jako jasné negativum.

25.2.2020 v 17:11 | Karma článku: 39.74 | Přečteno: 9195 | Diskuse

Jiří Turner

Budeme mít symbol rekatolizace i symbol odporu proti putinizaci!

V brzké době bude na Staroměstském náměstí znovupostaven Mariánský sloup a náměstí před ruskou ambasádou ponese jméno Borise Němcova, který byl za svého života neoficiálním „předsedou fanklubu“ Vladimira Vladimiroviče.

25.2.2020 v 11:23 | Karma článku: 18.50 | Přečteno: 639 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Michal Konečný

Válka na český způsob.

Kdekoliv se ve světě cosi šustne (a media to vždycky připepří), tašku do ruky a jde se nakupovat. Když budeme vědět, že na Zemi se řítí asteroid a vůbec nikdo z lidstva nepřežije, stejně půjdeme nakoupit mouku, špagety a vajíčka.

28.2.2020 v 19:35 | Karma článku: 17.11 | Přečteno: 426 | Diskuse

Zbyšek Hlinka

Estébácký udavač obviňuje jiné z udavačství. Pecka!

Stále stejná písnička - zloděj křičí chyťte zloděje, udavač obviňuje jiné z udavačství, zrádce jiné ze zrádcovství atp. Zkrátka, existuje typ lidí, kteří mají dlouhý seznam svých vážných provinění, ale rádi poukazují na druhé.

28.2.2020 v 19:35 | Karma článku: 30.93 | Přečteno: 817 | Diskuse

Karel Trčálek

Nepanikařte, zásoby jídla nejsou nutné. No tak určitě

Říká-li Babiš, že zásoby nejsou nutné, je to jasný pokyn k nakoupení zásob aspoň na rok. Nebo snad věříte politikům?

28.2.2020 v 18:00 | Karma článku: 15.23 | Přečteno: 641 | Diskuse

Jiri Kucera

Všude ho vyhazovali, až u A-Z Kučera, s.r.o. si ho váží

Pan Karel si prošel tím, čím mnohý začínají muž po ukončení studií. I když absolvoval s červeným diplomem a při škole měl dostatek praxe, díky přestěhování z Prahy do Hradce Králové neměl začátky jednoduché.

28.2.2020 v 13:58 | Karma článku: 8.47 | Přečteno: 404 | Diskuse

Jindřich Kubánek

Zkreslené vidění - Všudypřítomnost

Některých věcí se nelze zbavit, jsou stále s námi. Například pomluvy, pochybných příbuzných, závislosti na penězích a nutnosti platit daně.

28.2.2020 v 13:30 | Karma článku: 7.99 | Přečteno: 130 | Diskuse

Češi začínají panikařit. Vykupují těstoviny i čističe, klidně i za 20 tisíc

Část regálů v prodejně Lidl na pražské Zbraslavi je poloprázdná. Lidé vykoupili konzervy s gulášem, ale také některé...

Rakousko pobavil „křečkující“ muž v plynové masce, nákup ani neodvezl

Nákaza wuchanským koronavirem se v posledních dnech rozšířila do mnohých evropských zemí. Někteří lidé proto začínají...

Hospody, kolo a památky. Orlando Bloom si v Česku užívá se psem i snoubenkou

Orlando Bloom (43) natáčí v české metropoli seriál Carnival Row. Kromě herectví se tu nejčastěji věnuje svému psovi,...

Manžel toleroval v domě milence své ženy. Po Výměně se pár rozvádí

V televizní reality show Výměna manželek šokovala ve středu večer rodina z domku v Doksech. Operátorka Helena tam žije...

Příběh Jirky: Manželka je po rodičovské jak utržená z řetězu

Se ženou jsme byli svoji téměř deset let, když jsme se konečně stali rodiči. Žena dlouho nechtěla, já bych byl otcem...