Pomníky stavíte, prosím vás, komu?

24. 09. 2019 11:06:14
Koněvem to nezačalo a Koněvem to ani nekončí. Na Cínovci má brzy stanout nová socha pohraničníka se psem. Má to na svědomí Klub českého pohraničí, známá to „filiálka“ KSČM. Kupodivu se to ne každému zamlouvá.

Na krušnohorském Cínovci již existuje pamětní deska věnovaná padlým pohraničníkům, která dosud nikomu nevadila a dá se předpokládat, že by nevadila ani nadále. Klub českého pohraničí se ale rozhodl, že tento památník je nedostačující a je třeba ho doplnit o monumentální sochu pohraničníka se služebním psem. Otázka zní: proč?

Ona pamětní deska připomíná smrt pohraničníků, kteří padli pří výkonu služby. Asi nemá smysl se zabývat okolnostmi jejich smrti, stejně jako je zbytečné řešit, z jakých pohnutek a za jakých okolností se stali pohraničníky. Budoucí pomník pohraničníka je však již něco úplně jiného. Je to oslava instituce pohraniční stráže, a tím potažmo i režimu, který tuto instituci zřídil. Je třeba si připomenout, že pohraniční stráž byla složkou Ministerstva vnitra (před tím i Ministerstva národní obrany), která prioritně nechránila republiku před útokem zvenčí, ale měla zabránit tomu, aby se nikdo nelegálně nedostal ze země ven.

Výše uvedené možná neplatilo krátce po 2. světové válce, ale v období od padesátých let do listopadu 1989 to platilo stoprocentně. Nikdo se nás nepokoušel napadnout a eventuální agenti cizích rozvědek k nám mohli přicestovat zcela legálně. Dodnes mi není úplně pochopitelné, proč komunistický režim nenechal po celou dobu svého působení legálně odejít ze země ty, kteří tu být nechtěli, a o které logicky ani nestál, protože mu nesloužili, ale naopak mu často různě škodili. Pohraničníci tak měli (a v očích některých lidí stále asi mají) zcela falešnou gloriolu ochránců vlasti. Byla to však jen prodloužená ruka totalitního režimu trestajícího vlastní občany.

Pohraničníky se stávali prověření branci, kteří později často zůstali ve služebním poměru Sboru národní bezpečnosti, ale příslušníkem pohraniční stráže se mohl stát i ten, kdo o to vůbec nestál, jako v případě jiných složek armády. Podle statistik zemřelo mezi lety 1948–1989 celkem 654 pohraničníků, z toho většina nešťastnou náhodou nebo sebevraždou. Při přestřelce s uprchlíky zemřelo 11 z nich. Civilistů bylo na hranicích zabito zhruba 450 (údaje se díky skartovaným záznamům různí), mnoho dalších bylo zraněno a několik tisíc lidí skončilo ve vězeních, čímž se jejich život od základu změnil.

Organizace, která chce tento pomník postavit, se nazývá Klub českého pohraničí. Pod tímto nevinným názvem se sdružují bývalí pohraničníci z řad vojáků z povolání i základní služby, pomocníci PS, tj. udavači, kteří upozorňovali na podezřelé osoby, a jejich všemožní sympatizanti. Přestože se tento spolek podle svých stanov profiluje jako nepolitické sdružení, je jak ideologicky, tak i svými vztahy blízký zejména KSČM a různým nacionálním stranám. V roce 1995 se první vládní zpráva o extremismu v ČR zmínila o klubu jako o bezpečnostní hrozbě pro stát, a to v kapitole levicových neobolševických uskupení. Od té doby je monitorován Bezpečnostní informační službou.

Od 90. let sympatizují s klubem kromě komunistů Sládkovi Republikáni a před svým rozpuštěním to byla i Dělnická strana Tomáš Vandase. Ke klubu se hlásí i Český svaz bojovníků za svobodu, který se pod vedením Jaroslava Vodičky zcela odchýlil od svých původních ušlechtilých ideálů. Současné vedení spolku také tvrdí, že centrála klubu má společnou adresu (je to paradoxně ona ulice Politických vězňů) s KSČM jen díky nízkému nájmu. Tento spolek si také zcela neoprávněně přivlastňuje tradici i atributy skutečných ochránců hranic, jakými byli v dávné historii Chodové či později v období 1. republiky Finanční stráž a Stráž obrany státu v době ohrožení Československa hitlerovským Německem.

Ptám se tedy společně s Karlem Krylem, jehož verš jsem použil v názvu článku, komu se zde mají stavět pomníky? Pohraničníci, kteří zahynuli pří výkonu služby, byli ve své podstatě obětmi komunistického režimu stejně jako ti, které zadrželi, zranili nebo zabili. Je dobré si připomínat absurditu i zločinnost tohoto režimu a je zcela nemístné tento režim prostřednictvím pohraniční stráže oslavovat.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Pohraniční_stráž

https://www.klub-pohranici.cz/

https://cs.wikipedia.org/wiki/Klub_%C4%8Desk%C3%A9ho_pohrani%C4%8D%C3%AD

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/cinovec-pohranicni-straz-pomnik-klub-ceskeho-pohranici_1908211336_pj

http://www.zdeneksmida.cz/ochrana-statnich-hranic/strazci-prvorepublikovych-hranic.html

https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cesk%C3%BD_svaz_bojovn%C3%ADk%C5%AF_za_svobodu

Autor: Jiří Turner | úterý 24.9.2019 11:06 | karma článku: 38.60 | přečteno: 3883x

Další články blogera

Jiří Turner

Milion chvilek: Chtějme nemožné, abychom dostali to nejlepší!

Milion chvilek prý nepoleví, dokud Babiš neodstoupí. Je nereálné, aby tento legitimně zvolený premiér abdikoval, stejně jako byly před lety nereálné požadavky, aby odešli legálně zvolení komunističtí funkcionáři.

14.11.2019 v 11:40 | Karma článku: 23.91 | Přečteno: 855 | Diskuse

Jiří Turner

Nad Prahou zazářil půlměsíc

Přestože Měsíc dnes dospěje do fáze úplňku, dostala se malá část Prahy pod vliv půlměsíce. Jsou tací, které by tato skutečnost přiměla bít na poplach, ale jsou i tací, kteří si bez předsudků dovedou užít kontakt s jinou kulturou.

12.11.2019 v 11:04 | Karma článku: 10.44 | Přečteno: 551 | Diskuse

Jiří Turner

Vláda i prezident musí prostě ten 17. listopad nějak vydržet. A co my ostatní?

Chápu, že se někomu oslava svátku sametové revoluce drží docela těžko. Není to asi hezký svátek pro bývalé konfidenty, pro prominenty minulého režimu ani pro ty, kteří se opět s dnešními komunisty a totalitními režimy bratříčkují.

6.11.2019 v 10:41 | Karma článku: 23.45 | Přečteno: 626 | Diskuse

Jiří Turner

Učitelovic, ta chamraď setsakramentská

Ač byli vždy učitelé vzdělanější než byl obecný průměr a měli zodpovědnost za to nejcennější, co máme, byli vždy podprůměrně odměňováni. Byli chudí a společensky nevýznamní bez ohledu na to, jak si své poslání plnili. Má to změnit

3.11.2019 v 11:07 | Karma článku: 19.63 | Přečteno: 785 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Karel Januška

Justiční mafie

Nejenom některé soudy vynášejí nespravedlivá rozhodnutí, i některé úřady se domnívají, že mohou vládě mluvit do všeho, co učiní.

15.11.2019 v 4:45 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 59 | Diskuse

Vilém Ravek

Deset malých prasátek – Agatha Christie po Česku.

Po více než třech měsících intenzivního úsilí našich elitních kriminalistů byl nedávno případ zajetých selátek prasete divokého ukončen. Kdyby Agáta Christie ještě žila a bydlela v Česku, napsala by o tom skvělou detektivku.

14.11.2019 v 19:27 | Karma článku: 13.60 | Přečteno: 237 | Diskuse

Karel Trčálek

Doufám, že ruský velvyslanec dostal v Černínském paláci pořádný kartáč!

Protože nic jiného na Rusy neplatí než pořádný kartáč, respektive karabáč. Oni jsou na to zvyklí už od cara

14.11.2019 v 18:52 | Karma článku: 14.07 | Přečteno: 284 | Diskuse

Karel Trčálek

Lidé už dokážou rozlišit víc jak čtyřicet různých pohlaví

Podle genderových a LGBT aktivistů máme k dispozici už čtyřicet různých pohlaví a to jsme dle všeho teprve na začátku

14.11.2019 v 17:50 | Karma článku: 22.12 | Přečteno: 550 | Diskuse

Jan Ziegler

Nechme politiku a nezařízněme zbytečně naše fotbalisty

Dnes večer čeká naše fotbalisty důležitý zápas s Kosovem. Já a jistě se mnou mnozí další věří, že vyhrajeme a postoupíme na mistrovství Evropy, avšak bylo by hloupé si to pokazit zbytečnými provokacemi.

14.11.2019 v 17:15 | Karma článku: 11.15 | Přečteno: 274 | Diskuse

Najdete na iDNES.cz