Je veřejnoprávnější Luboš Xaver Veselý, nebo Newsroom ČT 24?

28. 09. 2019 9:25:24
Není obvyklé, že vzplane boj mezi veřejnoprávními médii, ono to tak ale úplně není, Luboš Xaver Veselý je i tváří internetové televize XTV, která se o nezávislost pokoušet nemusí. Ale jak je to v případě Newsroom ČT 24 a ČRo?

O co jde: Redaktorka „Newsroom 24“ se zeptala Luboše Xavera Veselého, protagonistu pořadu X talk internetové televize XTV a moderátora Českého rozhlasu, jestli zvládl svůj rozhovor s Andrejem Babišem v pořadu ČRo Rozhovory, a to si dovolila hodně. Tento rozhovor byl totiž kritizován mimo jiné na serveru Hlídací pes, že se z něho stala opět jen sebeprezentace českého premiéra a jeho moderátor se dopustit poručení kodexu Českého rozhlasu.

Současná válka mezi pořadem Newsroom ČT 24 a moderátorem Českého rozhlasu Lubošem Xaverem Veselým je defacto válkou dvou veřejnoprávních médií, protože ČRo za Veselého postavil. Je oprávněná kritika Luboše Xavera Veselého Hlídacím psem, nebo je oprávněná jeho kritika pořadu Newsroom ČT 24, který označuje za „nejodpornější bulvár, který existuje“?

Veselý i ČRo se hájí tím, že: „nešlo o diskusi, ale o zábavní pořad“. Podle kritiků však došlo k hodinovému rozhovoru mezi premiérem Andrejem Babišem a Veselým, ve kterém nebylo ani stopy po kritických dotazech. Jak napovídá anotace show, má se jednat o pořad plný rozhovorů se zpěváky, herci, sportovci, lékaři a dalšími známými osobnostmi, kteří se vyskytují ve veřejném prostoru, takže ani moderátor, ani Český rozhlas neviděli žádné pochybení. Celý spor v podstatě vychází z toho, jestli je správné zvát si vrcholové politiky do zábavního pořadu, aniž by byli konfrontováni s nepříjemnými dotazy a tématy. Článek Hlídacího psa si zaregistroval i pořad České televize Newsroom ČT 24, který moderátora navštívil v rámci rubriky „Mediální přestřelka“.

Veselý reaguje na kritiku, kterou mu takto adresoval Hlídací pes poté, co vedl nekritický rozhovor s premiérem, čímž se podle Hlídacího psa mohl dopustit poručení kodexu Českého rozhlasu,“ popisuje facebooková stránka Newsroom ČT 24 a dodává, že článek kodexu ČRo 1.3 stanoví, že Český rozhlas je povinen pečlivě posuzovat, zda pořady či jejich části nesměřují, ať již otevřeně nebo skrytě, k prosazování určitých obchodních nebo politických zájmů. Součástí sdělení na sociálních sítích Newsroom ČT 24 je i rozhovor, který zároveň sdílel Luboš Xaver Veselý na svém Facebooku a YouTube.

Nejsem právě fanoušek Luboše Veselého, ale XTV je soukromé médium, takže pokud se její moderátor chová k některým politikům servilně, je to jeho věc, respektive věc provozovatelů televize. Je však otázkou, jestli se tak má chovat tentýž moderátor, pokud právě pracuje pro veřejnoprávní médium. Mnozí patrně soudí, že právě takto by se veřejnoprávní média měla prezentovat, a ČT je často pod palbou kritiky, že se v mnohých případech touto cestou nevydala. Některé pořady a třeba i zmíněný portál Newsroom ČT 24 dělají pravý opak. Má logiku argument, že do pořadu pozvaný zpěvák mluví také o zpívání, doktor o medicíně a sportovec o sportu. Politik by tak asi měl mluvit také o politice a otázky by jistý kritický náboj měli mít.

Z toho vyplývá otázka, jestli se mají politici zvát do pořadů, ve kterých se neřeší nic, co se týká jejich veřejných funkcí, ani to, co by s tím mohlo mít nějakou souvislost, respektive, kde se sami mohou prezentovat zcela v jiném světle, než jak je to obvyklé? Není takové počínání právě onou skrytou kampaní, která má přebít kontroverzní témata i výroky a postoje politiků. Na první pohled není nic špatného na tom, že nějaký politik, třeba zmíněný Andrej Babiš, mluví o svém mládí, o svých zálibách a jiných zcela civilních věcech, na druhé straně se spekuluje, že v tomto romantickém období vstoupil do služeb StB. Asi záleží na tom, co chce který posluchač o svém premiérovi slyšet, jestli vysvětlení jeho problematické minulosti, nebo onu idylu.

Mám-li vyjádřit svůj názor, který v tomto případě není nijak jednoznačný, přijde mi celá aféra jaksi zbytečná. Způsob vedení rozhovoru s Andrejem Babišem není asi nutné prošetřovat, úplně stačí když k tomu jinak smýšlející novinář zaujme nějaké stanovisko. Nevidím nic špatného na tom, že některé „názorové“ a investigativní pořady ČT „do toho šijou“, když jiné mají neutrální informativní charakter. Naopak se mi zdá zcela zbytečně hysterická reakce pana Veselého, který místo aby v klidu polemizoval se svými kritiky, označuje je za „nejodpornější bulvár“, což je v dnešním stavu médií vyjádření docela absurdní.


Zdroje:

https://g.cz/souboj-verejnopravnich-titanu-pohrbil-lubos-xaver-vesely-porad-newsroom-ct-24-nebo-ma-sam-z-ostudy-kabat/

https://hlidacipes.org/andrej-babis-si-v-rozhlase-vypravel-co-chtel-neslo-o-diskusi-ale-o-zabavny-porad-haji-se-cro/

https://www.youtube.com/watch?v=Ow8Kny7hDdc

Autor: Jiří Turner | sobota 28.9.2019 9:25 | karma článku: 33.82 | přečteno: 9264x

Další články blogera

Jiří Turner

Milion chvilek: Chtějme nemožné, abychom dostali to nejlepší!

Milion chvilek prý nepoleví, dokud Babiš neodstoupí. Je nereálné, aby tento legitimně zvolený premiér abdikoval, stejně jako byly před lety nereálné požadavky, aby odešli legálně zvolení komunističtí funkcionáři.

14.11.2019 v 11:40 | Karma článku: 23.91 | Přečteno: 857 | Diskuse

Jiří Turner

Nad Prahou zazářil půlměsíc

Přestože Měsíc dnes dospěje do fáze úplňku, dostala se malá část Prahy pod vliv půlměsíce. Jsou tací, které by tato skutečnost přiměla bít na poplach, ale jsou i tací, kteří si bez předsudků dovedou užít kontakt s jinou kulturou.

12.11.2019 v 11:04 | Karma článku: 10.44 | Přečteno: 551 | Diskuse

Jiří Turner

Vláda i prezident musí prostě ten 17. listopad nějak vydržet. A co my ostatní?

Chápu, že se někomu oslava svátku sametové revoluce drží docela těžko. Není to asi hezký svátek pro bývalé konfidenty, pro prominenty minulého režimu ani pro ty, kteří se opět s dnešními komunisty a totalitními režimy bratříčkují.

6.11.2019 v 10:41 | Karma článku: 23.45 | Přečteno: 626 | Diskuse

Jiří Turner

Učitelovic, ta chamraď setsakramentská

Ač byli vždy učitelé vzdělanější než byl obecný průměr a měli zodpovědnost za to nejcennější, co máme, byli vždy podprůměrně odměňováni. Byli chudí a společensky nevýznamní bez ohledu na to, jak si své poslání plnili. Má to změnit

3.11.2019 v 11:07 | Karma článku: 19.63 | Přečteno: 785 | Diskuse

Další články z rubriky Média

Tomáš Vyoral

Léčba Kellnerem. Bakalovi novináři a ČT na infarkt. K antibabiš/zeman jim přibyl Kellner

Je mi uvědomělých novinářů líto. Zrovna před očekávaným listopadem musejí tříštít své úderky a k antibabiš, antizeman, antičína a antirusko jim přibyl ještě Kellner. Skličující situace v boji za tu jejich "liberální demokracii".

30.10.2019 v 11:33 | Karma článku: 44.23 | Přečteno: 2690 | Diskuse

Tomáš Vyoral

Když Petr Dvořák lže, jak jeho ČT tiskne. Poslancům prý vadí "nezávislé" zpravodajství

Tak se mi zdá, že ředitel ČT kouká na jinou TV. Obdobně jak trenéři fotbalové Sparty, soudě dle jejich pozápasových rozhovorů, sledují často jiný zápas. Jeho dopolední vyjádření ke schvalování výročních zpráv bylo plné demagogie.

24.10.2019 v 12:11 | Karma článku: 43.22 | Přečteno: 2329 | Diskuse

Michaela Piontková

Když nemáš IG, měj aspoň Bc.

Nahradí sociální sítě vzdělání? Lze je v některých případech považovat za nezbytné? O jejich reálném využití v různých profesích se dozvíte v dnešním článku.

17.10.2019 v 20:46 | Karma článku: 18.86 | Přečteno: 842 | Diskuse

Martin Faltýn

iDnes Premium - jak se vám líbí?

Server iDnes.cz jde se současnými trendy zpoplatňování článků. Nutno říci, že se nezpronevěřil informačnímu poslání a na rozdíl od jiných šel tzv. cestou "Premium" článků. Jaké jsou mé zkušenosti po 14 dnech a jaké jsou vaše?

16.10.2019 v 12:42 | Karma článku: 14.85 | Přečteno: 1803 | Diskuse

Josef Nožička

Zeptáš se na Čapí hnízdo? Neodmaturuješ… (dle reportáže České televize)

Bylo opravdu studentům plzeňské střední školy vyhrožováno, že budou mít problémy u maturity, pokud se budou při besedě s Andrejem Babišem ptát na Čapí hnízdo? Nebo jde jen o dezinformaci ze strany České televize?

14.10.2019 v 8:03 | Karma článku: 43.14 | Přečteno: 3398 | Diskuse

Najdete na iDNES.cz