Vize 2023: Prezident Babiš, premiér Faltýnek, nebo „ruská rošáda“?

8. 10. 2019 11:34:42
Kdyby nebyl pan prezident tak dehydrovaný, bylo by elegantním řešením, aby si Andrej Babiš po dvou letech vedení budoucí nové vlády a po vítězných prezidentských volbách v roce 2023 s Milošem Zemanem vyměnili posty.

Začínám být realista: ANO v roce 2021 opět vyhraje parlamentní volby a vytvoří vládu. Možná s SPD, možná s Trikolorou, možná s KSČM a možná i s ČSSD. Andrej Babiš by jistě vyhrál i prezidentské volby v roce 2023, ale to by znamenalo, že by musel funkci premiéra přenechat nějakému ze svých zaměstnanců a řídit do prezidentských voleb stát coby šedá eminence. Pak by ovšem konečně mohla naplno nastat ta doba „kdy bude líp“, tedy vláda jedné strany podpořená v jakési nové „národní frontě“ výše uvedenými potenciálními koaličními partnery. Tím zaměstnancem by mohl být současný „korunní princ“, ale třeba i někdo jiný. Ono elegantní řešení v podobě „ruské rošády“ s Milošem Zemanem poněkud komplikuje ta prokletá „dehydrace“ a také určité potíže v podobě kandidatury úřadujícího premiéra na prezidenta, ale s těmi by si pánové asi poradili.

Nabízí se ovšem i jiná řešení, ta ovšem naráží na potíže ústavní. Například: nastolení prezidentského systému, ve kterém by byla osoba premiéra pouze formální nebo sloučení prezidentské a premiérské funkce, případně návrat k monarchii a obnovení postu císaře. Už se to jinde "osvědčilo" a historie se jak známo opakuje. To sice působí nyní, tj. v roce 2019 šíleně, ale představme si, jak by pro nás byla současná situace nereálnou před dvaceti lety (premiér oligarcha a prezident negativ Václava Havla). Do hry by také mohl zasáhnout Václav Klaus, kterého český volič dobře zná, a tudíž ho bude tam či onam volit raději, než nějakého akademika nebo nedej bože nezávislého intelektuála či snad dokonce aktivistu, jako to udělali „hloupí“ slovenští bratři.

Nechci si zde hrát na nějakého politologického prognostika, pouze si uvědomuji, že některé z nastíněných variant jsou reálně možné, a tudíž cítím obavu, že by mohly nastat. Poněkud nostalgicky se dívám zpět, na někdejší střídání vlád sociální demokracie a ODS, a to se všemi těmi Topolánky, Paroubky i nedehydrovaným Milošem Zemanem, které jsem kdysi nemohl ani vystát. Možná to souvisí s tím, že stále považuji střídání „jakési pravice“ s „jakousi levicí“, nebo, chcete-li, liberálních politických sil s konzervativními za to nejlepší, co zatím bylo v politice vymyšleno a realizováno. Souvisí to asi s tím, že považuji za dobrou onu soutěž určitých neextrémních ideologických principů, které díky onomu střídání vytváří vyvážený systém.

Naopak nečitelnost populistických hnutí, která kašlou na nějaké primární ideologické principy, mě poněkud znervózňuje. Tím spíše mně vadí, že právě populismus ignoruje i principy ekonomické. Ve snaze zavděčit se občanům, vlády a parlamenty vzešlé z populistických hnutí činí kroky, které vedou stát do stavu vnitřní zadluženosti a neefektivnosti systému, který se brání jakýmkoli nepopulárním opatřením. Není těžké si povšimnout, jak jsou reálně zanedbávány zásadní problémy naší společnosti, ať už je to třeba důchodová reforma nebo důsledky klimatických změna a problémy ekologické. Jak je snadné ignorovat tyto problémy tím, že se poukáže na to, že je to jen výplod fantazie nějaké autistické holčičky. Populisté se zabývají tím, co je výhodné nyní, co bude za deset či dvacet let, ať si řeší populisté budoucí.

Stát řízený populisty počíná mít i nečitelnou zahraniční politiku. Je to logické, protože metodika nikoho nenaštvat a pokud možno se každému zavděčit, odvádí politiky od ochoty jasně definovat naše zahraničněpolitická stanoviska. Pokud navíc má z důvodu podchycení různých společenských nálad jinou zahraniční politiku vláda a prezident, začínáme navenek působit jako „banánová republika“, jejíž ideologií je sklidit co nejvíce banánů, a to jakýmkoli způsobem a bez ohledu na to, jaké to může mít důsledky.

Chtěl jsem napsat sci-fi o roce 2023. Poněkud se to zvrhlo do podoby aktuálního absurdního dramatu, které by ani Havel nevymyslel. Moc bych si přál, aby se z toho nestal katastrofický film.

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/babis-hrad-kandidatura-zeman-televize-nova-strepiny.A191007_111600_domaci_kop

Autor: Jiří Turner | úterý 8.10.2019 11:34 | karma článku: 34.38 | přečteno: 3010x

Další články blogera

Jiří Turner

Zamyšlení nad zatuchlostí českého disentu (polemika s článkem paní Krusic)

Tak nám ten disent za těch třicet let tak nějak zatuchl, ba co dím, zasmrádl. Ti, co nestihli včas umřít, mají dnes velmi různorodé role, ale není právě aktuální společenskou módou je velebit. Intuice nám velí je označit za odpad.

12.10.2019 v 10:20 | Karma článku: 28.81 | Přečteno: 1294 | Diskuse

Jiří Turner

Black Friday aneb také stojíte frontu na Gotta?

Místo piety jsme svědky cirkusu. Místo tiché vzpomínky vidíme okázalé projevy smutku nebo hysterické výlevy lidí, kteří asi zapomínají, že zemřel starý nemocný muž. Úcta se projevuje jinak a dramatický smutek není na místě.

11.10.2019 v 9:58 | Karma článku: 44.49 | Přečteno: 7496 | Diskuse

Jiří Turner

Hon na PhDr. et JUDr. Zdeňka Ondráčka Ph.D.

Já bych používal jen jeden titul: RSDr.–„rozhodnutím strany doktor“. Ondráček se prezentuje tituly PhDr., JUDr. a Ph.D., aniž by absolvoval právnickou a filozofickou fakultu. Ale co na tom? A že opsal v DP pár odstavců? A kdo ne?

9.10.2019 v 11:09 | Karma článku: 43.32 | Přečteno: 11611 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Rostislav Szeruda

Turecká invaze

„To jsou Kurdové,“ řekl nám pohrdavě náš turecký průvodce na výletě do Istanbulu asi před třiceti lety, když jsme se vzpamatovali ze šoku. Ne každý den se člověku stane, aby potkal na rušné ulici medvěda – běžícího medvěda.

13.10.2019 v 19:02 | Karma článku: 20.54 | Přečteno: 530 | Diskuse

Miroslav Gruner

Sovětské impérium paradoxně možná zničil ortodoxní komunista Vasil Bil´ak

Možná se mi budete smát, když napíšu, proč si to myslím. Ale uvědomil jsem si to před chvílí: Vasil Bil ́ak, jeden za zvatelů armád Varšavské smlouvy v srpnu 1968 do ČSSR, byl nejspíš autorem celého nápadu a získal pro něj ostatní

13.10.2019 v 18:49 | Karma článku: 8.79 | Přečteno: 265 | Diskuse

Vít Klíma

Kadiš za Karla Gotta

Kadiš je chvalozpěv, který se pronáší v synagoze při předepsaných příležitostech. Kadiš jatom - kadiš sirotků, se přeříkává na pohřbu, v domě zemřelého během celé doby smutku, a poté při každém výročí jeho úmrtí.

13.10.2019 v 18:34 | Karma článku: 19.05 | Přečteno: 282 | Diskuse

Radek Sárközi

Kam patří dvouleté děti? Do školky, k mamince, do jeslí, internátu nebo dětské skupiny?

V aktuální diskuzi o jeslích se zapomíná na skutečnost, že nejvíc dětí do tří let navštěvuje mateřské školy. Podmínky pro dvouleťáky je nutné výrazně zlepšit především u 45000 dětí ve školkách, a to včetně podpory jejich učitelek.

13.10.2019 v 8:08 | Karma článku: 29.06 | Přečteno: 4386 | Diskuse

Jan Dvořák

Na rovinu: Bez komunistů by se zdravotnictví položilo

Stále více se potvrzuje, jak prozíravé od Václava Havla bylo po roce 89 dát komunistům šanci, aby se mohli i nadále plnohodnotně podílet na rozvoji společnosti.

12.10.2019 v 10:09 | Karma článku: 17.33 | Přečteno: 581 | Diskuse

Najdete na iDNES.cz