Vize 2023: Prezident Babiš, premiér Faltýnek, nebo „ruská rošáda“?

8. 10. 2019 11:34:42
Kdyby nebyl pan prezident tak dehydrovaný, bylo by elegantním řešením, aby si Andrej Babiš po dvou letech vedení budoucí nové vlády a po vítězných prezidentských volbách v roce 2023 s Milošem Zemanem vyměnili posty.

Začínám být realista: ANO v roce 2021 opět vyhraje parlamentní volby a vytvoří vládu. Možná s SPD, možná s Trikolorou, možná s KSČM a možná i s ČSSD. Andrej Babiš by jistě vyhrál i prezidentské volby v roce 2023, ale to by znamenalo, že by musel funkci premiéra přenechat nějakému ze svých zaměstnanců a řídit do prezidentských voleb stát coby šedá eminence. Pak by ovšem konečně mohla naplno nastat ta doba „kdy bude líp“, tedy vláda jedné strany podpořená v jakési nové „národní frontě“ výše uvedenými potenciálními koaličními partnery. Tím zaměstnancem by mohl být současný „korunní princ“, ale třeba i někdo jiný. Ono elegantní řešení v podobě „ruské rošády“ s Milošem Zemanem poněkud komplikuje ta prokletá „dehydrace“ a také určité potíže v podobě kandidatury úřadujícího premiéra na prezidenta, ale s těmi by si pánové asi poradili.

Nabízí se ovšem i jiná řešení, ta ovšem naráží na potíže ústavní. Například: nastolení prezidentského systému, ve kterém by byla osoba premiéra pouze formální nebo sloučení prezidentské a premiérské funkce, případně návrat k monarchii a obnovení postu císaře. Už se to jinde "osvědčilo" a historie se jak známo opakuje. To sice působí nyní, tj. v roce 2019 šíleně, ale představme si, jak by pro nás byla současná situace nereálnou před dvaceti lety (premiér oligarcha a prezident negativ Václava Havla). Do hry by také mohl zasáhnout Václav Klaus, kterého český volič dobře zná, a tudíž ho bude tam či onam volit raději, než nějakého akademika nebo nedej bože nezávislého intelektuála či snad dokonce aktivistu, jako to udělali „hloupí“ slovenští bratři.

Nechci si zde hrát na nějakého politologického prognostika, pouze si uvědomuji, že některé z nastíněných variant jsou reálně možné, a tudíž cítím obavu, že by mohly nastat. Poněkud nostalgicky se dívám zpět, na někdejší střídání vlád sociální demokracie a ODS, a to se všemi těmi Topolánky, Paroubky i nedehydrovaným Milošem Zemanem, které jsem kdysi nemohl ani vystát. Možná to souvisí s tím, že stále považuji střídání „jakési pravice“ s „jakousi levicí“, nebo, chcete-li, liberálních politických sil s konzervativními za to nejlepší, co zatím bylo v politice vymyšleno a realizováno. Souvisí to asi s tím, že považuji za dobrou onu soutěž určitých neextrémních ideologických principů, které díky onomu střídání vytváří vyvážený systém.

Naopak nečitelnost populistických hnutí, která kašlou na nějaké primární ideologické principy, mě poněkud znervózňuje. Tím spíše mně vadí, že právě populismus ignoruje i principy ekonomické. Ve snaze zavděčit se občanům, vlády a parlamenty vzešlé z populistických hnutí činí kroky, které vedou stát do stavu vnitřní zadluženosti a neefektivnosti systému, který se brání jakýmkoli nepopulárním opatřením. Není těžké si povšimnout, jak jsou reálně zanedbávány zásadní problémy naší společnosti, ať už je to třeba důchodová reforma nebo důsledky klimatických změna a problémy ekologické. Jak je snadné ignorovat tyto problémy tím, že se poukáže na to, že je to jen výplod fantazie nějaké autistické holčičky. Populisté se zabývají tím, co je výhodné nyní, co bude za deset či dvacet let, ať si řeší populisté budoucí.

Stát řízený populisty počíná mít i nečitelnou zahraniční politiku. Je to logické, protože metodika nikoho nenaštvat a pokud možno se každému zavděčit, odvádí politiky od ochoty jasně definovat naše zahraničněpolitická stanoviska. Pokud navíc má z důvodu podchycení různých společenských nálad jinou zahraniční politiku vláda a prezident, začínáme navenek působit jako „banánová republika“, jejíž ideologií je sklidit co nejvíce banánů, a to jakýmkoli způsobem a bez ohledu na to, jaké to může mít důsledky.

Chtěl jsem napsat sci-fi o roce 2023. Poněkud se to zvrhlo do podoby aktuálního absurdního dramatu, které by ani Havel nevymyslel. Moc bych si přál, aby se z toho nestal katastrofický film.

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/babis-hrad-kandidatura-zeman-televize-nova-strepiny.A191007_111600_domaci_kop

Autor: Jiří Turner | úterý 8.10.2019 11:34 | karma článku: 34.43 | přečteno: 3025x

Další články blogera

Jiří Turner

Milion chvilek: Chtějme nemožné, abychom dostali to nejlepší!

Milion chvilek prý nepoleví, dokud Babiš neodstoupí. Je nereálné, aby tento legitimně zvolený premiér abdikoval, stejně jako byly před lety nereálné požadavky, aby odešli legálně zvolení komunističtí funkcionáři.

14.11.2019 v 11:40 | Karma článku: 23.91 | Přečteno: 857 | Diskuse

Jiří Turner

Nad Prahou zazářil půlměsíc

Přestože Měsíc dnes dospěje do fáze úplňku, dostala se malá část Prahy pod vliv půlměsíce. Jsou tací, které by tato skutečnost přiměla bít na poplach, ale jsou i tací, kteří si bez předsudků dovedou užít kontakt s jinou kulturou.

12.11.2019 v 11:04 | Karma článku: 10.44 | Přečteno: 551 | Diskuse

Jiří Turner

Vláda i prezident musí prostě ten 17. listopad nějak vydržet. A co my ostatní?

Chápu, že se někomu oslava svátku sametové revoluce drží docela těžko. Není to asi hezký svátek pro bývalé konfidenty, pro prominenty minulého režimu ani pro ty, kteří se opět s dnešními komunisty a totalitními režimy bratříčkují.

6.11.2019 v 10:41 | Karma článku: 23.45 | Přečteno: 626 | Diskuse

Jiří Turner

Učitelovic, ta chamraď setsakramentská

Ač byli vždy učitelé vzdělanější než byl obecný průměr a měli zodpovědnost za to nejcennější, co máme, byli vždy podprůměrně odměňováni. Byli chudí a společensky nevýznamní bez ohledu na to, jak si své poslání plnili. Má to změnit

3.11.2019 v 11:07 | Karma článku: 19.63 | Přečteno: 785 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Pavel Strunz

Zrušte nefér zisky Agrárně-Naftových Oligarchů

Andrej Babiš nepodá demisi jako reakci na nějaké demonstrace či výzvy. Andreje Babiše lze k něčemu přimět jedině v případě, kdy akci pocítí finančně.

14.11.2019 v 23:44 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 97 | Diskuse

Jan Dvořák

Vážné podezření, že sobotní demonstrace na Letné má být preventivně " rozptýlena"

Zpravodajská sekce Miliónu chvilek pro demokracii infiltrováním do speciálních složek odhalila přípravu přísně utajovaného mocenského zákroku, který se s 50% pravděpodobností uskuteční proti demonstrantům v sobotu na Letné.

14.11.2019 v 18:33 | Karma článku: 20.50 | Přečteno: 667 | Diskuse

Vilém Barák

S Německem bez skutečného přátelství

Tak nějak žijeme vedle sebe, počítáme zisky, výhody, investovaný kapitál, podíl vývozu, ale bez skutečného přátelství. Jako kdyby nám Německo stále něco dlužilo a jenom čekáme na vhodnou příležitost se domnělých nároků domoci.

14.11.2019 v 14:14 | Karma článku: 14.62 | Přečteno: 567 | Diskuse

Aleš Mrázek

Poslanci SPD projevili starost o transparentnost neziskovek, výsledek je žalostný

Poslanci Radek Koten, Tomio Okamura, Radim Fiala a další členové poslaneckého klubu SPD předložili návrh na změnu Občanského zákoníku, která má prý posílit transparentnost neziskových organizací.

14.11.2019 v 14:05 | Karma článku: 17.26 | Přečteno: 737 | Diskuse

Magdalena Westman

Milion chvilek pro demokracii?

Pro jakou demokracii se to vlastně angažujeme? Liberální demokracie je prodaná! F. Fukuyama ve své eseji Konec historie z roku 1989 poukazuje na skutečnost, že západní liberalismus zvítězil nad všemi svými ideologickými rivaly.

14.11.2019 v 13:37 | Karma článku: 17.31 | Přečteno: 832 | Diskuse

Najdete na iDNES.cz