Čtvrtek 2. dubna 2020, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 2. dubna 2020 Erika

Ochránce utlačované většiny se ujal funkce

21. 02. 2020 12:45:17
Kdyby nový ombudsman složil slib do rukou šéfa komunistů, dalo by se říci, že je to absurdní, shodou okolností ho však složil do rukou předsedy SPD, což je symbolické. Jaká a čí práva bude tedy tento veřejný ochránce práv hájit?

Kdyby nový ombudsman složil slib do rukou šéfa komunistů, dalo by se říci, že je to absurdní. Shodou okolností ho však složil do rukou předsedy SPD, což je symbolické. Jaká a čí práva bude tedy tento veřejný ochránce práv hájit?

Ombudsman skládá slib do rukou předsedy Poslanecké sněmovny, ten však aktuálně navazuje bratrskou spolupráci kdesi v jihovýchodní Asii, a jelikož byl první místopředseda stižen srdeční slabostí, této role se ujal místopředseda druhý, tedy Tomio Okamura. Patrně osud. Nikoho vhodnějšího bychom však pro tento akt asi nenašli, i kdybychom se hodně snažili. Jaká a čí práva bude tedy tento veřejný ochránce práv hájit? Řeklo by se, že je jasné, že ona ochrana by se měla týkat těch lidí, kteří se z nějakého důvodu nemohou domoci svých práv standardní cestou, tedy prostřednictvím státní správy a justice. Stanislav Křeček má ale asi jiné priority.

Nový ombudsman se ještě před převzetím funkce blýsknul řadou pozoruhodných výroků, třeba: „Kancelář ombudsmana nemá nic společného s lidskými právy.“ To řekl veřejný ochránce práv, a já už začínám chápat, proč byl pro mnohé tento kandidát zcela nepřijatelný a proč ho naopak podporovala současná vládní garnitura a prezident. Nechce-li se veřejný ochránce práv zabývat lidskými právy, čí práva ho tedy zajímají? Snad jen jako doposud práva nájemníků, které asi nepovažuje za lidi, ale pouze za subjekty, které posloužili jeho podnikání a kariéře, která byla korunovaná postem, na kterém tento člověk asi nikdy neměl stanout?

Nemíní-li se úřad ombudsmana zaobírat lidskými právy v případech diskriminace, nabízí se otázka: čím se zabývat chce? Diskriminace, a to v tom nejširším smyslu slova, není jistě jediným tématem, ale připomeňme si, že smysl ombudsmana nespočívá v tom, aby suploval orgány činné v trestním řízení, vstupoval do rozhodnutí soudů a napravoval tak domnělá či reálná pochybení justice. Ombudsman má spíše vyplňovat prostor, kam působnost justice zcela nezasahuje, kde jsou lidé vystaveni svévoli úřadů, kde se z různých byrokratických důvodů a z absence možného výkonu spravedlnosti nemohou domoci svých práv a kde jsou porušovány principy rovného přístupu, morálky a zdravého rozumu.

Působí přinejmenším podivně, když Stanislav Křeček bezprostředně po svém zvolení počal do veřejného prostoru trousit svá moudra ohledně občanských aktivit, příslušníků jiných náboženství a etnik. Pominu-li to, že by člověk na takovém postu měl být uvážlivý ve svých výrocích, tedy že by měl, když už mu není dána prestiž a noblesa prvního českého ombudsmana Otakara Motejla, alespoň moudře působit, tak je třeba, aby nedělal ostudu a neznevažoval smysl a vážnost úřadu, který bude řídit. Pokud Křeček chce, jak také uvedl, „očistit úřad ombudsmana od aktivismu“ (myšlen je patrně pořád onen lidskoprávní aktivismus), tak by se sám neměl chovat jako aktivista v otázkách, ohledně kterých se nikdo ombudsmana neprosí, aby se k nim vyjadřoval.

Ombudsman může mít stejně jako kdokoli jiný své osobní názory a postoje, ale stejně jako každý jiný veřejně činný člověk musí zvažovat, jak a jestli je bude prezentovat a nejsou-li náhodou v rozporu s tím, kým se stal. Je pravdou, že mnoho dobrých vzorů ve vysoké politice aktuálně nenalezne, a je příznačné, že právě ti, kteří jeho volbu podporovali, v této oblasti fatálně selhávají. Občan Křeček může mít všemožné výhrady proti hnutí Milion chvilek pro demokracii, ale pokud tato platforma nepotřebuje službu ombudsmana, nebo pokud nějaký občan nepotřebuje být před ní veřejným ochráncem chráněn, neporušuje zákony, dobré mravy a demokratické principy, nediskriminuje občany a neškodí jim, není její činnost tématem pro ombudsmana. Tentýž občan Křeček může cítit antipatii k příslušníkům jiných ras a náboženství, ale z hlediska své funkce si její projevy musí nechat na doma.

Anna Šabatová (stejně jako kdysi Otakar Motejl) se z podstaty toho, kým celý život byla, zabývala porušováním lidských práv velmi intenzivně, podle mnohých intenzivněji, než bylo nutné. Stanislav Křeček to chce jinak. Přestože se asi velkého překvapení nedočkáme, nechme se překvapit jak. Obávám se však, že stejně tak jako kdysi dokázal Otakar Motejl (a jeho nástupci) přesvědčit, že tento úřad má smysl, může dnes Stanislav Křeček ukázat jeho naprostou nepotřebnost. Je to pouze o lidech.

Autor: Jiří Turner | pátek 21.2.2020 12:45 | karma článku: 40.17 | přečteno: 10606x

Další články blogera

Jiří Turner

Významnou rolí intelektuálů je mlčet, když nejsou potřeba aneb ozvěna Fokusu V. Moravce

Když hoří dům, je úkolem intelektuála s ostatními hasit. Na rozebírání charakteru a významu ohně v umění či na radostné konstatování, že nám požár dává skvělou šanci postavit dům nový, není v takovém případě asi ta pravá chvíle.

1.4.2020 v 13:08 | Karma článku: 41.15 | Přečteno: 12109 | Diskuse

Jiří Turner

Jsme ve válce? Tak kde je armáda a kde jsou aktivní zálohy?

Pokud je to tak, kde je kromě několika desítek vojenských lékařů, zdravotníků a stovky pomocníků policie těch zbylých dvacet tisíc? V době, kdy jiní riskují životy, jsou vojáci zalezlí ve štábech a kasárnách a hrají si na vojáčky.

31.3.2020 v 11:11 | Karma článku: 29.23 | Přečteno: 1536 | Diskuse

Jiří Turner

Kdo to zavinil? Číňani, Italové, lyžaři, pendleři a Pražáci!

Také globalizace, evropská integrace, demokracie a liberalismus. Selhali pak prakticky všichni: EU, OSN, WHO, vlády, zdravotníci a kdokoli jiný se namane. Existují jistě i reální viníci a vždy někdo chybuje, ale má cenu teď řešit?

30.3.2020 v 11:24 | Karma článku: 20.16 | Přečteno: 1084 | Diskuse

Jiří Turner

Pohlreichu, Punčocháři, Ridi, vraťte se na zem a zůstaňte nohama na ní!

Tito pánové se stali jakýmisi mluvčími podnikatelů, kteří požadují od státu kompenzaci ušlých zisků, jež způsobila nařízení vlády. I ti, jenž nejsou restrikcemi zasaženi, chápou, že podnikatelé mají problém.Ten však máme všichni.

27.3.2020 v 12:44 | Karma článku: 47.06 | Přečteno: 32619 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Pavel Rampas

... další ! Je "radost" sledovat vymývání mozků online

Další ukázka, docela čerstvá... Mezi tím jsem s několika lidmi řešil, že už umírají zdravotníci a je to hrůza. To už vám z té emoční paměti nikdo nevymaže, až zjistíte, že je všechno jinak...

2.4.2020 v 14:27 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 |

Tomáš Břicháček

Jak překonat pandemii

Buďme každý na svém místě, chovejme se odpovědně a ohleduplně, nereptejme, pomáhejme si, povzbuzujme se, snažme se spojovat, a ne rozdělovat, vytěžme z celé situace co nejvíce pozitivního.

2.4.2020 v 13:15 | Karma článku: 9.04 | Přečteno: 135 | Diskuse

Karel Januška

Správní soudnictví

Úvaha pro zákonodárce, vládu, soudce a občany. Zrušením činnosti správních soudů lze získat náklady, které by mohly uhradit ztráty způsobené koronavirovým nebezpečím.

2.4.2020 v 13:14 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 61 | Diskuse

Marek Trizuljak

Ráno - Deník z karantény, den osmnáctý

Táhlo mě to ráno do vikýře až neodbytně. Na nebi jas už dlouho před východem slunce a barevná čára na obzoru.

2.4.2020 v 12:23 | Karma článku: 10.55 | Přečteno: 156 | Diskuse

Zuzana Palečková

Až ten koronavínus odejde a karanenta zmizí

Nejsme sami, plácáme se v tom napříč kontinenty. Jen ta rána bývají někdy dost trudná. Avšak když si jeden pěkně popovídá sám se sebou, může se nakonec i zasmát.

2.4.2020 v 11:37 | Karma článku: 7.30 | Přečteno: 254 | Diskuse

Schillerová navrhne zrušit daň z nabytí nemovitostí a odpočty hypoték

Ministryně financí Alena Schillerová navrhne na vládě zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitostí. Věří, že by to...

Česko patrně srazilo míru nakažlivosti viru na méně než polovinu

Model českých odborníků tvrdí, že v Česku se výrazně zpomalilo šíření viru SARS-CoV-2. Podle jejich údajů klesla...

Žil jako nemohoucí stařec. Pak Marek zhubl 57 kilo a je z něj idol žen

Marek Láca žil v osmadvaceti letech jako nemohoucí stařec, bez energie, bez ženy, zato však s pořádnou nadváhou. Ta už...

Italská duše trpí. Běžte domů, křičí na sebe sousedé z balkonů ve Florencii

Ulice toskánské metropole Florencie, které jsou jindy plné turistů a kde se milenci z mostu Ponte Vecchio vždy kochali...

Psycholožka: Češi zvolili nejužitečnější strategii, jak zvládnout krizovou situaci

Na všechny z nás dopadá celosvětová krize spojená s nákazou koronavirem. Máme obavy o zdraví své i svých blízkých,...