Čtvrtek 2. dubna 2020, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 2. dubna 2020 Erika

Veřejnoprávní masáž v Kabinetu doktora Honzáka

3. 03. 2020 11:16:06
Takové hodnocení jsem si dnes přečetl a bylo to jedno z těch mírných. Někomu přijde tento pořad málo akční, jinému možná málo korektní a jsou patrně i tací, pro které je problémem to, kdo je Radkin Honzák a kdo talk show vysílá.

Tak zvaná talk show není asi mým nejoblíbenějším televizním žánrem, ale obecně mám takové pořady raději než pořady o vaření a gastronomii, které nejsou o vaření a gastronomii, ale mají charakter reality show, nebo talentové soutěže, které připomínají spíše estrádu či konkurz do cirkusu. Každý si však může vybrat dle svého vkusu, a to jistě platí i o talk show, kterou lze pojmout rozličnými způsoby.

Karel Šíp kdysi vsadil na vlídnost a korektnost a vsadil dobře, každý nemusí mít chuť na kontroverze a určitou agresivitu, která je typická třeba pro Jana Krause. Šípův pořad sice může někomu někdy připadat jako takové tlachání o ničem, ale jeho intelektuální náboj stále výrazně převyšuje podobné pořady různých „bavičů“, které vcelku zaslouženě průběžně na všech kanálech u diváků propadávají.

Pro mě osobně je naprostou špičkou tohoto typu pořadu Ebenova talk show Na plovárně. Připadá mi totiž, že je naopak „o něčem“. Hostem je vždy jen jedna zajímavá a někdy i velmi významná osobnost, o níž a o jejích názorech a myšlenkách se něco dozvíme. Zde je také jediným úkolem moderátora se pouze chytře ptát. Přestože má Marek Eben jistě i potenciál někoho bavit, nechává to čistě na svém hostovi. A tento model se mi líbí.

Naopak Jan Kraus má sklon některé své hosty přivádět do úzkých a někdy i rovnou zesměšňovat. Někomu tento přístup evidentně vadí, navíc Kraus kromě oné nekorektnosti nikterak neskrývá své názory včetně těch politických, což asi mnohým přijde jaksi nepatřičné. Tomu sice moc nerozumím, ale není nic snazšího než si přepnout na Primu LOVE.

Kritici Honzákova pořadu upozorňují na určitou těžkopádnost člověka, který je kromě své profese skvělým glosátorem všemožných událostí a společenských témat, ale pro kterého je tato role nová. Vnímají, že mu chybí ona protřelost televizních bavičů, která vynikne zvláště v situacích, kdy hosté moc zábavní nejsou. V tom mají jistě pravdu. Na druhou stranu je přístup psychiatra, který si zve hosty na základě souvztažnosti diskutované problematiky a jejich životních příběhů poměrně originálním prvkem.

Přijde mi však poněkud zbytečné, když se jako ve výše zmíněných případech tato show tváří jako něco jiného, než čím je, tedy jako jakási terapeutická poradna. Určitý „psychiatrický“ problém a náhled na něj ze strany odborníka může být jistě inspirativní, ale neměli bychom však zapomínat, že se stále díváme víceméně na zábavný pořad. Na prvek určité iluze bychom konečně neměli při sledování televize zapomínat nikdy.

Nemohu se nějak zbavit pocitu určitého nepochopení totální kritiky, kterou předkládají vysloveně negativní recenze (odkazy naleznete pod článkem). Zdá se mi, že řadě lidí patrně nejvíce vadí tento pořad z důvodu, jak na jiných místech Radkin Honzák komentuje veřejné a politické dění. Žijeme v době, kdy se třeba vyjádření soucitu s válečnými uprchlíky stane důvodem někoho navždy ocejchovat jako jakéhosi nepřítele státu. Stejným nepřítelem té „rozumné“ většiny se stane i ten, kdo amorality a chorobné projevy národem vyvolených politiků pojmenuje přímo a bez obalu.

Výsledným postojem se tak stává přijetí jakési konspirační teorie, jejíž podstatou je představa, že jakýmisi pražskokavárenskými, havlistickými a sluníčkářskými živly ovládaná veřejnoprávní televize útočí na chudáka diváka prostřednictvím stejně naladěných spiklenců, jako jsou Moravec, Wollner, Tvarůžková či Fridrichová, ke kterým teď aktuálně přibyl i Radkin Honzák. V jistém smyslu to tak klidně může být, záleží asi jen na tom, co si kdo pod těmi pejorativními přívlastky představí.

http://vasevec.parlamentnilisty.cz/blogy/zoufala-uz-nasejejich-ct-jeste-zkusi-na-divaky-zrudnam-psychiatrem

https://www.expres.cz/celebrity/kabinet-dr-honzaka-radkin-honzak-ceska-televize-talkshow.A200302_121228_dx-celebrity_vlt

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Vysmival-se-ceskym-blbeckum-Zemana-vyhlasil-za-nejvetsiho-skudce-zeme-Ted-dostane-vlastni-porad-na-CT-1-609595

https://www.novinky.cz/kultura/clanek/nejsledovanejsi-show-ma-sip-honzak-na-urovni-krause-40309960

https://www.idnes.cz/kultura/film-televize/televizionar-kabinet-dr-honzaka.A200110_112636_filmvideo_ts

Autor: Jiří Turner | úterý 3.3.2020 11:16 | karma článku: 22.81 | přečteno: 1911x

Další články blogera

Jiří Turner

Významnou rolí intelektuálů je mlčet, když nejsou potřeba aneb ozvěna Fokusu V. Moravce

Když hoří dům, je úkolem intelektuála s ostatními hasit. Na rozebírání charakteru a významu ohně v umění či na radostné konstatování, že nám požár dává skvělou šanci postavit dům nový, není v takovém případě asi ta pravá chvíle.

1.4.2020 v 13:08 | Karma článku: 41.03 | Přečteno: 11818 | Diskuse

Jiří Turner

Jsme ve válce? Tak kde je armáda a kde jsou aktivní zálohy?

Pokud je to tak, kde je kromě několika desítek vojenských lékařů, zdravotníků a stovky pomocníků policie těch zbylých dvacet tisíc? V době, kdy jiní riskují životy, jsou vojáci zalezlí ve štábech a kasárnách a hrají si na vojáčky.

31.3.2020 v 11:11 | Karma článku: 29.23 | Přečteno: 1519 | Diskuse

Jiří Turner

Kdo to zavinil? Číňani, Italové, lyžaři, pendleři a Pražáci!

Také globalizace, evropská integrace, demokracie a liberalismus. Selhali pak prakticky všichni: EU, OSN, WHO, vlády, zdravotníci a kdokoli jiný se namane. Existují jistě i reální viníci a vždy někdo chybuje, ale má cenu teď řešit?

30.3.2020 v 11:24 | Karma článku: 19.97 | Přečteno: 1078 | Diskuse

Jiří Turner

Pohlreichu, Punčocháři, Ridi, vraťte se na zem a zůstaňte nohama na ní!

Tito pánové se stali jakýmisi mluvčími podnikatelů, kteří požadují od státu kompenzaci ušlých zisků, jež způsobila nařízení vlády. I ti, jenž nejsou restrikcemi zasaženi, chápou, že podnikatelé mají problém.Ten však máme všichni.

27.3.2020 v 12:44 | Karma článku: 47.05 | Přečteno: 32562 | Diskuse

Další články z rubriky Média

Jiří Turner

Nový kanál ČT3 je prý jak prošlá konzerva a ČT nás chce otrávit!

Bojovníci proti veřejnoprávnu mají asi další argument podporující názor, že všeobecný úpadek ČT musí nutně vést k jejímu zániku. Je otázkou, kdo jí nahradí, a hlavně čím ji nahradí. "Dobře našlápnuto" měla třeba TV Barrandov.

26.3.2020 v 13:14 | Karma článku: 30.42 | Přečteno: 1760 | Diskuse

Karel Trčálek

Média nemají právo nikoho urážet, polemika s panem Nožičkou

Vsadím se o cokoliv, že Břetislav Olšer tento můj článek na svém vyhlášeném webu nezveřejnění. Říká se tomu cenzura a pan Olšer je velmi zdatný cenzor

25.3.2020 v 19:00 | Karma článku: 21.05 | Přečteno: 669 | Diskuse

Josef Nožička

Média nemají právo nikoho urážet, byť vůči Okamurovi můžeme mít tisíc výhrad

Je označení předsedy SPD jakožto „Pitomia“ v souladu se svobodou projevu nebo je to již za hranou toho, co si mohou média dovolit?

25.3.2020 v 17:22 | Karma článku: 45.50 | Přečteno: 5789 | Diskuse

Josef Prouza

Televize hrozně straší, jsem vyděšený k smrti

Jako zodpovědný senior jsem nakoupil potraviny, barikáduju se doma podle moudra z pohádky „Kdo nemusel, nevycházel“ a když vyperu roušku, uklidím, uvařím, sním, umyju, sedám k televizi. A mráz mi jezdí po zádech jak na saních.

23.3.2020 v 9:08 | Karma článku: 36.26 | Přečteno: 1506 | Diskuse

Štěpán Sekanina

SARS COV 2 aneb MUDr. Peková v ohrožení života?

Je to skutečně přehnaný titulek? Spekulace a umanutost příznivců spikleneckých teorií můžete přejít smíchem. Fakta ne. Ty mají potenciál zabíjet. Už to víme.

21.3.2020 v 13:30 | Karma článku: 34.07 | Přečteno: 2419 | Diskuse

Schillerová navrhne zrušit daň z nabytí nemovitostí a odpočty hypoték

Ministryně financí Alena Schillerová navrhne na vládě zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitostí. Věří, že by to...

Česko patrně srazilo míru nakažlivosti viru na méně než polovinu

Model českých odborníků tvrdí, že v Česku se výrazně zpomalilo šíření viru SARS-CoV-2. Podle jejich údajů klesla...

Žil jako nemohoucí stařec. Pak Marek zhubl 57 kilo a je z něj idol žen

Marek Láca žil v osmadvaceti letech jako nemohoucí stařec, bez energie, bez ženy, zato však s pořádnou nadváhou. Ta už...

Italská duše trpí. Běžte domů, křičí na sebe sousedé z balkonů ve Florencii

Ulice toskánské metropole Florencie, které jsou jindy plné turistů a kde se milenci z mostu Ponte Vecchio vždy kochali...

Psycholožka: Češi zvolili nejužitečnější strategii, jak zvládnout krizovou situaci

Na všechny z nás dopadá celosvětová krize spojená s nákazou koronavirem. Máme obavy o zdraví své i svých blízkých,...