Čtvrtek 2. dubna 2020, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 2. dubna 2020 Erika

Nový kanál ČT3 je prý jak prošlá konzerva a ČT nás chce otrávit!

26. 03. 2020 13:14:02
Bojovníci proti veřejnoprávnu mají asi další argument podporující názor, že všeobecný úpadek ČT musí nutně vést k jejímu zániku. Je otázkou, kdo jí nahradí, a hlavně čím ji nahradí. "Dobře našlápnuto" měla třeba TV Barrandov.

Je zvláštní, že takový komentář jsem si nepřečetl v Parlamentních listech (to neznamená, že tam něco takového není), ale napsala to Tereza Spáčilová a „otiskl“ Reflex (čtěte zde). Marně si hlavu lámu, co někoho může přimět vytýkat České televizi to, že reaguje na aktuální situaci mimo jiné tím, že pro starší občany, kteří by prioritně měli trávit víc času doma, zařazuje pořady, které má obecně tato věková skupina v oblibě. Má-li nějaký důchodce rád americké sitkomy, nikdo mu nebrání sledovat je v hojné míře na komerčních kanálech a nikdo ho nenutí nový kanál ČT vůbec ladit.

Myslím si, že tato aktivita ČT zasluhuje spíše pochvalu a mimořádnou chválou bych nešetřil v případě pořadu, který taktéž reaguje na vzniklou situaci, jímž je UčíTelka. Žádná komerční televize takto nezareagovala, stejně jako žádná komerční televize nepřináší takový objem informací k aktuálnímu tématu č.1. Nikdo jim to nemá za zlé a nikdo nekritizuje onu porci plytké zábavy v podobě nekonečných seriálů, béčkových filmů, zábavných pořadů, reality show a nekonečných reklam. Komu se to líbí a komu to vyhovuje, ten to konzumuje, komu ne, ten sleduje něco jiného nebo nechává „bednu“ vypnutu.

Nechci vůbec tvrdit, že každý projekt ČT je zdařilý, komerčně úspěšný (což asi není úplně totéž) a že veřejnoprávní médium musí oslovit každého. Smyslem veřejnoprávní televize je nabízet to, co jiní nenabízí. Retro filmy nebo jiné starší pořady sice vysílají i jiné kanály, ale projekt ČT3 má smysl v určité koncentraci takové televizní a filmové tvorby, stejně jako je to třeba v případě retro kanálů hudebních. Vadí snad někomu, že se jiní jejich prostřednictvím vrací do „zlatých sedmdesátek“ či „osmdesátek“, přestože on jede na vlně aktuální muziky? Asi ne.

Nemohu si odpustit ani vyjádření názoru, že Nemocnice na kraji města, Televarieté, Eliška a její rod, O poklad Anežky české, Karel Gott v Lucerně a jiné, nejsou zrovna pořady, které by někoho mohly vysloveně urážet. Konečně i vysílání 30 případů majora Zemana na Barrandově mělo onehdy velký ohlas. Záleží asi jen na tom, jestli se na něco takového někdo dívá jako na svědectví doby (myšleno vznik seriálu), nebo s nostalgii, že je tato pohnutá doba minulostí. Dle vkusu, věku i nátury se na mnohé počiny staré třicet, čtyřicet, padesát let můžeme dívat s ironickým úsměvem, ale můžeme si také položit otázku, co z dnešní tvorby, naší i zahraniční, přežije jen jeden jediný rok. Konzumujeme často zábavu na jedno použití, stejně jako užíváme jiné rychloobrátkové zboží, a to i tehdy, když ze své podstaty vůbec nemá takový charakter.

Přestože rozhodně nejsem seriálový typ, včera jsme se se ženou dívali na Nemocnici na kraji města. Je pravda, že mi některé pasáže přišli trochu legrační a moje paní měla i určité výhrady odborného charakteru, oba jsme si ale vzpomněli, jak jsme kdysi „Nemocnici“ hltali. A přestože jsme teprve padesátníci, kteří rozhodně nežijí minulostí, tak nám těch padesát minut vůbec nic neudělalo. Těšíme se, až budou dávat Byli jednou dva písaři, což je, myslím, dílo zcela nadčasové a bude možná bavit lidi i za dalších padesát let.

Ze svého čistě osobního pohledu bych bez problémů oželel drtivou většinu různých komerčních stanic, ale za Českou televizi bych hledal náhradu asi poměrně těžko. Myslím si, že jí prospívá kritika, která cílí na určité snahy o její programovou komercionalizaci, stejně jako diskuse o jejích investigativních pořadech a zpravodajství. Možná trochu paradoxně se domnívám, že by její programy měly přinášet právě to, co komerční televize nepřináší. Přijde mi zbytečné, aby se ČT snažila konkurovat Primě či Nově v masivní seriálové tvorbě naší i cizí provenience, či v různých reality show. K tomu je ovšem třeba, aby její méně komerční pořady respektovali i ti, co je nesledují. Dobrým příkladem je právě ČT3.

Autor: Jiří Turner | čtvrtek 26.3.2020 13:14 | karma článku: 30.42 | přečteno: 1760x

Další články blogera

Jiří Turner

Významnou rolí intelektuálů je mlčet, když nejsou potřeba aneb ozvěna Fokusu V. Moravce

Když hoří dům, je úkolem intelektuála s ostatními hasit. Na rozebírání charakteru a významu ohně v umění či na radostné konstatování, že nám požár dává skvělou šanci postavit dům nový, není v takovém případě asi ta pravá chvíle.

1.4.2020 v 13:08 | Karma článku: 41.12 | Přečteno: 12054 | Diskuse

Jiří Turner

Jsme ve válce? Tak kde je armáda a kde jsou aktivní zálohy?

Pokud je to tak, kde je kromě několika desítek vojenských lékařů, zdravotníků a stovky pomocníků policie těch zbylých dvacet tisíc? V době, kdy jiní riskují životy, jsou vojáci zalezlí ve štábech a kasárnách a hrají si na vojáčky.

31.3.2020 v 11:11 | Karma článku: 29.23 | Přečteno: 1530 | Diskuse

Jiří Turner

Kdo to zavinil? Číňani, Italové, lyžaři, pendleři a Pražáci!

Také globalizace, evropská integrace, demokracie a liberalismus. Selhali pak prakticky všichni: EU, OSN, WHO, vlády, zdravotníci a kdokoli jiný se namane. Existují jistě i reální viníci a vždy někdo chybuje, ale má cenu teď řešit?

30.3.2020 v 11:24 | Karma článku: 20.16 | Přečteno: 1083 | Diskuse

Jiří Turner

Pohlreichu, Punčocháři, Ridi, vraťte se na zem a zůstaňte nohama na ní!

Tito pánové se stali jakýmisi mluvčími podnikatelů, kteří požadují od státu kompenzaci ušlých zisků, jež způsobila nařízení vlády. I ti, jenž nejsou restrikcemi zasaženi, chápou, že podnikatelé mají problém.Ten však máme všichni.

27.3.2020 v 12:44 | Karma článku: 47.05 | Přečteno: 32609 | Diskuse

Další články z rubriky Média

Karel Trčálek

Média nemají právo nikoho urážet, polemika s panem Nožičkou

Vsadím se o cokoliv, že Břetislav Olšer tento můj článek na svém vyhlášeném webu nezveřejnění. Říká se tomu cenzura a pan Olšer je velmi zdatný cenzor

25.3.2020 v 19:00 | Karma článku: 21.05 | Přečteno: 669 | Diskuse

Josef Nožička

Média nemají právo nikoho urážet, byť vůči Okamurovi můžeme mít tisíc výhrad

Je označení předsedy SPD jakožto „Pitomia“ v souladu se svobodou projevu nebo je to již za hranou toho, co si mohou média dovolit?

25.3.2020 v 17:22 | Karma článku: 45.50 | Přečteno: 5790 | Diskuse

Josef Prouza

Televize hrozně straší, jsem vyděšený k smrti

Jako zodpovědný senior jsem nakoupil potraviny, barikáduju se doma podle moudra z pohádky „Kdo nemusel, nevycházel“ a když vyperu roušku, uklidím, uvařím, sním, umyju, sedám k televizi. A mráz mi jezdí po zádech jak na saních.

23.3.2020 v 9:08 | Karma článku: 36.26 | Přečteno: 1506 | Diskuse

Štěpán Sekanina

SARS COV 2 aneb MUDr. Peková v ohrožení života?

Je to skutečně přehnaný titulek? Spekulace a umanutost příznivců spikleneckých teorií můžete přejít smíchem. Fakta ne. Ty mají potenciál zabíjet. Už to víme.

21.3.2020 v 13:30 | Karma článku: 34.07 | Přečteno: 2419 | Diskuse

Schillerová navrhne zrušit daň z nabytí nemovitostí a odpočty hypoték

Ministryně financí Alena Schillerová navrhne na vládě zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitostí. Věří, že by to...

Česko patrně srazilo míru nakažlivosti viru na méně než polovinu

Model českých odborníků tvrdí, že v Česku se výrazně zpomalilo šíření viru SARS-CoV-2. Podle jejich údajů klesla...

Žil jako nemohoucí stařec. Pak Marek zhubl 57 kilo a je z něj idol žen

Marek Láca žil v osmadvaceti letech jako nemohoucí stařec, bez energie, bez ženy, zato však s pořádnou nadváhou. Ta už...

Italská duše trpí. Běžte domů, křičí na sebe sousedé z balkonů ve Florencii

Ulice toskánské metropole Florencie, které jsou jindy plné turistů a kde se milenci z mostu Ponte Vecchio vždy kochali...

Psycholožka: Češi zvolili nejužitečnější strategii, jak zvládnout krizovou situaci

Na všechny z nás dopadá celosvětová krize spojená s nákazou koronavirem. Máme obavy o zdraví své i svých blízkých,...