Sobota 25. června 2022, svátek má Ivan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 25. června 2022 Ivan

Otevřený dopis Lionelu Messimu

9. 02. 2021 11:23:56
Chtěl jsem původně napsat Bohu Všemohoucímu, potom Elonu Muskovi a nakonec Andreji Babišovi. Aby mě ale brali vážně, musel bych v prvního věřit, od druhého si koupit elektromobil a třetího volit. S Messim žádný problém není.

Milý Lioneli,

promiň mi tu důvěrnost, ale já Tě mám, ty kluku argentinská, opravdu rád. Hrával jsem na stejném postu jako ty, a to za starší žáky Liazu Mnichovo Hradiště, a řekl bych, že jsem měl hodně podobný herní styl. Ale to víš, byla jiná doba, hrálo se jinak, takže jsem do mladšího dorostu už nepostoupil. Bylo to i tím, že jsem byl trochu roztěkaný a fotbal nebyl jediným mým zájmem. Musím Ti také upřímně říct, že toho Ronalda, metrosexuála nagelovanýho, vůbec nemusím. To jsem ale trochu odbočil.

Nedávno jsem se dozvěděl, že jsi na základě kontraktu poslední čtyři roky pracoval za 555 milionů eur. Jenom za to, že ‘s ten kontrakt podepsal, jsi prý dostal 115 milionů eur a Tvůj roční plat bez bonusů, reklamních smluv a kdečeho jiného je tak cca 138 milionů eur. Česká koruna aktuálně posiluje, takže v našich penězích to dělá celkově necelých 14,4 miliardy. Upřímně Ti k tomu blahopřeji. Tak mě napadá, že ta částka odpovídá ročnímu rozpočtu našeho hlavního města. Mimochodem, nechtěl bys ho koupit? Já vím, že ne, to já jen tak žertuji.

Vzpomněl jsem si na Tebe, milý Leo, když se u nás mluvilo (a opět zase mluví) o financování vrcholového sportu. V České republice (to je kousek od Vídně) se o to stará jeden slavný sportovec, ne tak slavný jako ty, ale hrával za Kladno jako Jarda Jágr, kterého určitě znáš, ale do NHL se nedostal. Zapomněl jsem napsat, že řeč je o hokeji. To je ten sport, ve kterém se jezdí po ledě s takovými zahnutými klacky a místo meruny se hraje tvrdým, černým, placatým a docela malým kusem gumy. Asi to znáš, ale já jen pro jistotu, v Argentině, ani ve Španělsku to moc nefrčí.

Promiň, pořád odbíhám od tématu. K tomu financování: Mně by moc zajímalo, co si myslíš o tom, jak se má stát o sport starat, aby to mělo nějaký smysl a bylo to alespoň trochu spravedlivé. Já vím, že lumpárny se ději ve fotbale asi všude, ale představ si, že se u nás podplácí desetitisícovými částkami rozhodčí a hráči klubů, které hrají soutěže, které téměř nikoho nezajímají, chodí na ně pár desítek dědků a dozvíš se o nich jen v souvislosti se sázkami. Kvůli nim se prý také uplácí. Hraje se v nich asi na takové úrovni, jakou mají zápasy desetiletých kluků u vás v Rosariu na pláži u řeky. No a pak jsou u nás taky čachry s těmi dotacemi. Já pořád nějak nerozumím tomu, proč by měl být vrcholový fotbal nebo hokej dotován státem. Co si o tom myslíš?

Zmínil jsem se o tvém přijmu, o dotacích a Ty víš lépe než já, o jaké další peníze ještě ve fotbale jde. Teď mně přišly na mysl daně. Asi tušíš, co mám na mysli, viď? No, chápu Tě, já ty daně taky strašně nerad platím. Obraťme list. Nevím, co si o tom myslíš, ale mě už kolikrát napadlo, jestli ten vrcholový sport (v těch tam či onde populárních sportech) by měl být pořád chápán jako sport. Jestli ho prostě neoddělit od toho normálního sportování. Mně připadá, že je v tom takový rozdíl, jako když mi doma mamina zkrátí kalhoty a jak funguje nějaký oděvní podnik. Společné je pouze to, že se v obou případech šije. Víš, myslím si, že třeba profesionální fotbal by mohl být pouze ten zábavný průmysl, který živí skrze reklamu, sázky a vstupenky sami diváci a je proto zbytečné ho nějak dotovat. Co myslíš ty?

Pak tady také máme sporty, které až tak moc populární nejsou, respektive je téměř nikdo neprovozuje, ale jsou populární jinde a my je buď vůbec neumíme nebo v nich máme třeba jednu jedinou hvězdu. Nevím, jestli by se měla stavět rychlobruslařská hala pro jednu výbornou rychlobruslařku, jak to onehdy chtěl náš pan premiér, nebo jestli by měl stát podporovat curling, který u nás hraje cirka třicet hráčů. To je jako s hokejem v Argentině. Asi se shodneme, že je fajn, když kluci (i holky) hrají u vás i u nás fotbal nebo dělají jakýkoli jiný sport. Je fajn, když jsou takové sporty někde populární a rozšířené mezi amatéry. K tomu přispívají mimo jiné i ti profesionálové. Pak má asi smysl na tom postavit nějakou podporu sportu, a to podle registrovaných členů a také třeba prostřednictvím škol, aby děti mohly po škole hrát fotbal (nebo cokoli jiného) na slušném hřišti a nemusely za to platit tisíce. Píšu Ti to, protože vím, že podporuješ sportování dětí ve své rodné zemi, a moc by mě zajímalo, jaký máš názor na ty systémové záležitosti, jestli tedy o nich také přemýšlíš. Napiš mi to klidně do diskuse na Blog iDnes, nebo jestli se stydíš soukromě do mailu.

Na závěr bych rád reagoval na informaci, že prý vyděláváš každou vteřinu cca 4 eura. Já jsem tento článek psal asi tak čtyřicet minut, což v určité souvislosti s Tvým příjmem dělá po zaokrouhlení cca 10 000 eur. Upřímně si myslím, že kromě mladých sportovců je třeba podporovat i ty, co propagují jejich podporování. Číslo svého účtu ti pošlu neveřejně.

Měj se moc hezky a pozdravuj Antonellu a kluky, Thiaga, Matea i malého Cira.

S pozdravem

Jiří Turner, bývalý útočník a šuter SK Liazu Mnichovo Hradiště

V Praze dne 8.2. 2021

Autor: Jiří Turner | úterý 9.2.2021 11:23 | karma článku: 17.91 | přečteno: 708x

Další články blogera

Jiří Turner

Deset mýtů o Izraeli

„Dějiny nelze studovat objektivně. Historik musí být upřímný, profesionální a transparentní a netvrdit, že je něčím, čím není, tedy objektivní. Ke studiu dějin je naopak morální motivace potřebná.“

8.6.2022 v 10:17 | Karma článku: 13.49 | Přečteno: 530 | Diskuse

Jiří Turner

Ptáci

Něco se muselo stát. Roztomilí a plaší ptáčkové se náhle změnili v útočící monstra napadající svými ostrými zobáky všechny, kteří se přiblíží k jejich teritoriu. Nekoukal jsem večer na Hitchcocka, jen jsem si vyšel se psy.

6.6.2022 v 10:32 | Karma článku: 12.32 | Přečteno: 356 | Diskuse

Jiří Turner

Jan Žižka jako symbol národního mindráku

Ten mýtus počal vznikat velmi záhy, v době obrození se ho Alois Jirásek chopil způsobem sobě vlastním, pod vlivem komunistické ideologie k němu přistoupil Otakar Vávra a brzy uvidíme Žižku v Jáklově filmu à la Hollywood.

2.6.2022 v 11:00 | Karma článku: 18.62 | Přečteno: 790 | Diskuse

Jiří Turner

Chytil se nožičkou za větvičku aneb šíření dezinformací je opět bez omezení

Jediným výsledkem zablokování dezinformačních serverů bylo to, že část občanů počala hledat a tvořit někde jinde. Hloupost se nedá zakázat, jedinou zbraní je humor a zesměšňování lží v očích těch, kteří by jim chtěli věřit.

31.5.2022 v 11:37 | Karma článku: 26.32 | Přečteno: 931 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Ladislav Jakl

Už nás zase straší

Za pár dnů začíná největší cyklistický svátek v roce – Tour de France. A nejen na sportovních stránkách se množí poplašné titulky o hrozbě covidu nad pelotonem.

24.6.2022 v 15:24 | Karma článku: 32.26 | Přečteno: 699 | Diskuse

Jan Pražák

Zpověď obyčejné ženy

Když se Lenka rozhodla pořídit si dítě bez vztahu a starat se o něj v roli samoživitelky, brala jsem to jako vlastní selhání. Kladla jsem si za vinu, že jsem pro ni nedokázala zajistit úplnou rodinu tak dlouho, jak bylo potřeba.

24.6.2022 v 14:34 | Karma článku: 17.45 | Přečteno: 486 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Strach požírá duši

Zdejší debaty o tom, jestli stejnopohlavní páry budou moci uzavírat manželství, dospěly až do té absurdity, že odpůrkyně manželství pro homosexuály „radí“ aktivistům, kteří taková manželství podporují, jaké heslo mají používat.

24.6.2022 v 12:33 | Karma článku: 12.56 | Přečteno: 338 | Diskuse

David Vlk

Jak voní obyčejný život.

Ten chlapík chodil k nám do krámu v Olomouci už delší dobu. Nedělá nikdy velké nákupy, jen takové staromládenecké. Má rád hotové polévky, držkovku , gulášovku a taky hovězí gulášek a utopence.

24.6.2022 v 11:56 | Karma článku: 28.63 | Přečteno: 842 | Diskuse

Ladislav Dvořák

8 chyb které děláte při A/B testování

Potřebujete vědět, jestli nový design zvýší prodeje? Vyplatí se Vám newsletter? Jak velká ikona přiměje lidi kliknou? Odpověď získáte díky A/B testování.

24.6.2022 v 10:27 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 77 | Diskuse

Najdete na iDNES.cz