Čtvrtek 22. dubna 2021, svátek má Evženie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 22. dubna 2021 Evženie

Ještěže máme ve "státních hmotných rezervách" těch 26 000 policajtů!

2. 03. 2021 13:05:09
Je fajn, že jich máme tolik v zásobě. Napadá mě však, jestli to náhodou nejsou ti samí, co se starají o náš klidný spánek, když náhodou není nouzový stav? A pokud to jsou ti samí, kdo teď bude dělat to, co dělají jinak oni?

Nemohu si pomoci, ale pořád se mi při té představě vrací na mysl taková jedna legrační scéna. Už je to hrozně dávno, co šel v televizi, která měla v té době jen dva programy, 1. a 2., takový pořad, v jehož úvodu (nebo na konci, už nevím) běžel němý film, ve kterém Buster Keaton nebo Charlie Chaplin (video s Keatnem je pod článkem) utíká newyorskými ulicemi a za ním se řítí smečka policajtů, která se neustále zvětšuje, odevšad vylézají další a další až jsou jich stovky...

Tak nějak si představuji sebe, když kdesi překročím jakousi neviditelnou hranici mezi okresy a prchám směrem do svého bydliště a za mnou neběží ti směšní američtí policajti s typickými čepicemi a pendreky, ale příslušníci zásahových jednotek v taktických vestách a s pistolemi proklatě nízko spuštěnými, které sem dovezly takové ty dodávky se zamřížovanými okénky a tmavými skly, co u nás v ulici číhávaly, když se ještě v Edenu hrál fotbal za přítomnosti diváků a zavítala k nám Sparta nebo Baník.

Jenom tak pro zajímavost od roku 2012 se každým rokem zvyšuje početní stav policie a klesá trestná činnost (což je celoevropský trend) a v porovnání s většinou států EU máme velmi podivně vyhlížející statistiky: na 100 000 obyvatel máme o třetinu vyšší stav policistů než Německo a třikrát více než Norsko, přičemž obě tyto země mají na 100 000 obyvatel zhruba stejné množství trestných činů. Pokud to tedy neznamená, že je naše policie o třetinu (nebo třikrát) méně schopná, což asi není důvodné si něco takového myslet (podívejte se na realistický seriál Hlava Medúzy), musíme mít enormní množství policajtů v pořádkových a „dohledových“ složkách či v oněch „hmotných rezervách“. Dá se to tak shrnout konstatováním, že jsme policejní stát.

Je to patrné i z toho, že když se někde na náměstí sejde sto lidí, což se v Praze stávalo poměrně často, monitoruje je minimálně padesát policistů, vyráží antikonfliktní tým a vzlétá vrtulník. Jelikož se nehraje fotbal, nedemonstruje se, a i zločinné rejdy jsou v nouzovém stavu mírnější, tak máme „naštěstí“ dost policistů k tomu, aby byly zajištěny vládní restrikce ohledně pohybu osob a dodržování hygienických standardů. Jak to ale reálně vypadá? I s pomocí armády a celní správy jsou zajištěny spojnice mezi okresy a třeba u nás za rohem opět číhají ony plné policejní dodávky, přestože se v Edenu zrovna nekope. Naproti tomu vídám každý den početné skupiny zcela nepřizpůsobivých občanů, pro které žádná pravidla neplatí. Ty nikdo neřeší, protože je s nimi daleko těžší pořízení než se spořádanými občany, kteří něco opomenou nebo se trestuhodně chtějí podívat za rodiči v sousedním okrese.

Mám tak pocit, že nesmyslnost vládních opatření se netýká jen toho, co je aktuálně otevřeno a zavřeno, co se omezilo a co vesele běží dál, ale ty nesmysly se dějí i na úrovni řešení jednotlivců. Osobně jsem byl svědkem toho, jak si policisté vyšlápli na kluka, který si včas nenasadil roušku na prázdné refýži, a naproti němu se válela na schodech před obchodem banda deseti houmlesáků, mezi kterými procházeli ostatní lidé, přičemž o dodržování, byť základních hygienických norem a zákazu konzumace alkoholu se nedalo vůbec mluvit. A nic, jako by byli neviditelní. Ono to tak funguje odjakživa, ale v těchto časech je to ještě zřetelnější. Policie, včetně té městské a obecní málo pomáhá a chrání, ale o to více buzeruje a škodí.

Nevěřím ve všemocnost represí, a to ani ve standardním společenském stavu. Jsou sice lidé, na které platí jen dohled a obava z trestu, ale častěji to vede spíše jen k potopení větší části pomyslného ledovce, u kterého všechny zajímá jen ta část nad hladinou, a bohužel ne jeho reálná velikost. Ten ledovec se dá zmenšit jen změnami společnosti a jejího klimatu, ke kterému nijak nepřispívají represivní složky, ale naopak jen její kultivace, na kterou má vliv mimo jiné i politika. Tento princip je pak naprosto markantní aktuálně, kdy policie neřeší ani tak kriminální delikty, ale jen přestupky a provinění se proti mnohdy absurdním a nesmyslným opatřením. Demoralizovaní občané pravidla, a to i ta rozumná a nutná, nedodržují, kdykoli je mohou nedodržovat, a dodržují jen to a tehdy, když se někdo dívá. Ovšem zabezpečit, aby se stále někdo díval, na to nestačí 26 000 policajtů, ani 260 000 policajtů, to zabezpečí jen přesvědčení lidí, že je nutné něco dělat, aby neškodili sami sobě a svým blízkým a bližním. Represe má pak nastoupit jen na ty, se kterými není jiné pořízení.

Takový stav tady možná byl před rokem, ale od té doby se ze společnosti vytrácí solidarita a osobní zodpovědnost, přestože nám v televizi denně ukazují vzorové příklady obého. Jistěže je u nás mnoho zodpovědných a obětavých lidí, ale reálný stav ukazuje, že je zde i mnoho lidí zcela opačného „vyznání“ a kromě těch, na které, jak už bylo uvedeno, platí jen ten pendrek, je zde armáda docela normálních lidí, které někdo otrávil, znechutil a demoralizoval. A dokud se nepodaří tyto lidi přesvědčit, bude to se zlepšením epidemiologické situace bez dostatečného množství vakcín (a možná i s nimi) těžké.

https://www.policie.cz/clanek/statisticke-prehledy-kriminality-za-rok-2019.aspx

https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=Crime_statistics/cs

https://www.policie.cz/web-informacni-servis-statistiky.aspx

Autor: Jiří Turner | úterý 2.3.2021 13:05 | karma článku: 22.35 | přečteno: 613x

Další články blogera

Jiří Turner

Dětská běsítka

Pokrok, o kterém je známo, že se nedá zastavit, káže, že děti se nemají bít a strašit. Jsem z generace, která byla bita a strašena, což se na ní podepsalo tím, že umíme schytat nějakou tu ránu a také se až tak moc nebojíme.

22.4.2021 v 10:36 | Karma článku: 19.40 | Přečteno: 416 | Diskuse

Jiří Turner

Za podporu An-Nusra 14 let vězení, za podporu ruského terorismu potlesk na otevřené scéně?

Vypadá to, jako by některé z nás trápila více podpora syrských povstalců proti Asadovu režimu než podpora ruského režimu, který vyvíjí na našem území a na území našich spojenců nepřátelskou činnost mající charakter terorismu.

21.4.2021 v 11:37 | Karma článku: 13.02 | Přečteno: 295 | Diskuse

Jiří Turner

Stačí panu prezidentovi týden na vystěhování z Hradu i z Lán? (glosa)

Má prý hodně knížek a sám vím, jak to trvá je dobře zabalit. Naštěstí má doma Kaťušu a ta mu jistě pomůže. Pochopitelně jako všichni realisté předpokládám, že Miloš Zeman bude abdikovat a požádá v Rusku o politický azyl.

20.4.2021 v 9:38 | Karma článku: 43.14 | Přečteno: 7532 | Diskuse

Jiří Turner

Tenkrát na blízkém Východě (6. kapitola: Stužica magická)

„Procházka pralesem je procházkou v mysli Boha, který sice má plán, ale tolik nápadů, že neví, jestli je má realizovat postupně, nebo všechny najednou. Člověka pak z toho pralesa můžeš vyrvat snadno, hůř vyrveš prales z člověka.“

18.4.2021 v 11:15 | Karma článku: 9.80 | Přečteno: 142 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Marek Zeman

Dálkový přístup osobní kontakt pacienta s lékařem nemůže nahradit. Nebo jen někdy...

Někteří jsou přesvědčení, že "nová doba" znamená digitalizaci našich životů. Kanceláře doma on-line, styk mezi lidmi on-line, peníze (bankovky) nepotřebujeme- máme karty. A také netřeba chodit k lékaři- stačí on-line vyšetření...

22.4.2021 v 21:35 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 10 | Diskuse

Vladimir Rogalewicz

Kultura a sport zase na posledním místě

Na základní škole jsme se učili o Aténách a o Spartě. Většina z nás se identifikovala s moudrými a kultivovanými Aténami. Pro dnešní situaci nacházím předobraz spíš v Bibli: klanění se Zlatému teleti.

22.4.2021 v 20:57 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 45 | Diskuse

Miloslav Závorka

Vždy jde o to, na které straně barikády stojíme

Každý národ má své dějiny a vůdce, kteří svou moudrostí či hloupostí určují směřování té které země. A barikáda je jakousi hranicí mezi dobrem a zlem. Každý máme svůj vzor chování, který nás něčím oslovuje.

22.4.2021 v 19:36 | Karma článku: 11.38 | Přečteno: 173 | Diskuse

Ivo F. Cilich

Soud shodil další opatření

Tak se ministr Petr Arenberger konečně dočkal a už mu to jeho nařízení shodil soud, přesně jak si přál.

22.4.2021 v 16:32 | Karma článku: 26.08 | Přečteno: 734 | Diskuse

Bohumila Truhlářová

Zeman trumfl Jiráska svou soudobou statí: ´Proti všem´

A k tomu si zpívá: ́Pikle kujme, kujme pikle, obvyklé i neobvyklé ́... Romány, pohádky – všechno by to bylo vcelku veselé, kdyby to nebylo tak smutné...Kdyby nás partička plácající se vzájemně po ramenou nedovedla do hanby

22.4.2021 v 16:18 | Karma článku: 23.32 | Přečteno: 437 | Diskuse

Najdete na iDNES.cz