Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 23. května 2022 Vladimír

Jana Michailidu je z přesvědčení komunistka… a všichni hysterici jsou z toho na větvi

7. 01. 2022 18:39:23
Kandidátka na šéfku Pirátů ví, jak na sebe upoutat mediální pozornost, je ovšem otázkou, jestli je taková publicita její osobě i straně aktuálně užitečná. Řekl bych, že asi ne, ale jinak je to dobré téma pro ideologickou disputaci

Představitelé Pirátů v čele s Ivanem Bartošem se doposud snažili prezentovat svoji stranu spíše jako liberální střed, ale mnozí je z levicovosti stejně podezřívali, což je dost možná tím, co Piráty ve volbách poškodilo. Otázkou je, co si kdo pod tou levicovostí představuje a co je na té levicovosti obecně špatné. Analogicky se lze stejně zeptat i na vnímání komunistické ideologie.

Žil jsem dvacet čtyři let v režimu, který se komunistickou ideologií zaštiťoval. Mně a jistě i mnohým jiným se pojem komunismus slil s tímto totalitním režimem, potažmo ještě s horšími režimy bolševickými či maoistickými, které jsme si dokonce brali za vzor, a teoretika komunismu Karla Marxe jsme vnímali jako prvního z viníků a mnozí to tak vnímají dodnes. Na základní a původní principy komunistické ideologie však mohou lidé totalitou nepostižení nahlížet poněkud jinak. Týká se to těch, kteří žili v demokratických zemích i těch, kteří se narodili až po změně režimu, případně se od té předešlé doby dokázali oprostit.

Není nezajímavé se zamyslet i nad přístupem těch, kteří v totalitě žili. „Praktikujících“ komunistů, byly u nás skoro 2 miliony. Kolik z nich bylo těch ideologicky přesvědčených? Jak nahlížet na ty, kteří přesvědčení předstírali, kteří svůj soulad s režimem využívali, kteří se tvářili, že mu fandí, a z loajality těžili nebo jim ta usnadňovala život? Byli lepší než ti přesvědčení, a byl vůbec československý poválečný režim dílem nositelů této ideologie, nebo to byl podnik ambiciózních a mocichtivých jedinců, kteří využili silného bratra z Východu, sílu domácího plebsu a podporu vyčůránků, kteří brzy pochopili, jak na to?

Když nyní máme hodnotit komunistickou ideologii, komunistický režim a komunisty, co a koho bychom vlastně měli hodnotit? Mně osobně na KSČM, která se konečně nedostala do Sněmovny, především vadilo to, že se nedistancovala od zločinných režimů z minulosti i od své mateřské KSČ, že relativizovala či přímo falšovala historická fakta a paktovala se s nepřátelskými režimy. Co mají však tito komunisté společného s Marxem, respektive co má Marx společného s nimi? Byl snad Marx strůjce zločinných režimů a je zodpovědný za zločiny a bezpráví páchané organizacemi i jednotlivci ve jménu idejí, které kdysi definoval?

Teoretikové komunismu, počínaje Ježíšem Kristem, konče právě Karlem Marxem jsou v tom docela nevinně. Ten Ježíš je pochopitelně nadsázka, byť obecné principy komunismu mají docela křesťanský charakter, ale paralelně se lze zamyslet, jestli jsou dávné autority církve svaté odpovědné za zločiny svých nástupců, tedy činy praktiků, kteří si Písmo vyložili posvém?

Získal-li někdo pocit, že se snažím ospravedlňovat dřívější i dnešní zastánce komunistické ideologie, není tomu tak. Jsem celoživotní antikomunista a nic se na tom už asi nezmění. Návrat ke kořenům komunismu může být určitá módní póza, ale lidé hledají svou identitu i různá východiska ledaskde, v tuzemských i exotických náboženstvích, v okultismu, ve vědě, ale i v různých filozofických směrech, které sami o sobě nejsou zločinné, byť vše výše uvedené lze lehko zneužít.

Aktuální ideologie politiky se i díky populistickým hnutím značně odideologizovala. Tou vůdčí ideologií se stalo „plné břicho a žádné starosti“. Není proto nikterak divné, že především mladí lidé loví v různých ideologických vodách. Sami možná mnohdy vůbec netuší, co chytí, ale lovit potřebují, protože ideologie prosperity, či všemocné ruky trhu jim nestačí, neboť se mnohé neosvědčilo, respektive to nelze použít jako univerzální východisko. Osobně přesně totéž spatřuji v komunismu, ale těžko někomu brát naději, že to třeba lze i jinak a lépe.

Suma sumárum, komunista, který nechce mít nic společného s dřívějšími ani současnými totalitními režimy, zločinnými aplikacemi této ideologie a s nedemokratickými a nehumánními principy, mi přijde méně nebezpečný než vyčůránek proplouvající ideologiemi pouze s touhou namastit si kapsu, pohladit si ego a vychutnávat si moc. Z dřívějších zkušeností mi také přijde dobré konfrontovat nositele ideologií s jejich reálnými postoji a činy, ale ne dříve, než je uskuteční.

Osobně si myslím, že Jana Michailidu si těmito svými výroky zavřela cestu ke svému předsednictví. Pokud se ukáže, že jsem se mýlil, je namístě zamyslet se nad tím, co jsou vlastně ti Piráti zač? Ovšem trval bych na této chronologii, přijde mi totiž docela hloupé takové hodnocení učinit jen na základě jednoho vyjádření jedné ženy, a to ještě bez úvahy nad tím, k čemu se vlastně vyjadřovala.

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/jana-michailidu-pirati-komunismus-ideologie.A220105_152822_domaci_mgn

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/kandidatka-na-sefku-piratu-jsem-presvedcenim-komunistka-40383021

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/komunistka-ma-dvakrat-vic-nominaci-na-sefku-piratu-nez-bartos-40383150

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jiří Turner | pátek 7.1.2022 18:39 | karma článku: 20.49 | přečteno: 954x

Další články blogera

Jiří Turner

Na počátku bylo Slovo…

...a to Slovo bylo u Boha a to Slovo bylo Bůh.“ Tak začíná Janovo evangelium a ta slova nás vrací na počátek knihy Genesis a také symbolicky ke slovům z biblických příběhů, která se vžila a obohatila naši slovesnou kulturu.

21.5.2022 v 12:10 | Karma článku: 8.64 | Přečteno: 165 | Diskuse

Jiří Turner

Horempádem

„Až se budeš vracet z Končistý, měl bys něco ulovit. Kamzíka, sviště, to je jedno, nejsem vybíravý. „Jak víš, Miloši, že se tam chystám?“ „Jak víš, Miloši, že ráno vyjde slunce a v noci bude tma?“ parodoval moji otázku náčelník.

20.5.2022 v 11:48 | Karma článku: 9.81 | Přečteno: 189 | Diskuse

Jiří Turner

Čtyři z tanku a pes po osmdesáti letech

Vzpomněl jsem si na tento seriálový klenot v souvislosti s časosběrným souhrnem informací ruské televize o válce na Ukrajině, proti kterému jsou osudy Janka, Gustíka, Grigorie, Marusje a Šarika literaturou faktu.

18.5.2022 v 21:33 | Karma článku: 38.65 | Přečteno: 6915 | Diskuse

Jiří Turner

Integrovat ukrajinské lékařky, architektky a učitelky umí každej…

...s utečenci z řad obyvatel romských osad v Zakarpatii to je poněkud složitější. Trochu mi to připomíná problematiku úložiště radioaktivního odpadu. Všichni chápou, že se někam dát musí, ale nikdo ho za domem mít nechce.

12.5.2022 v 15:02 | Karma článku: 18.67 | Přečteno: 876 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Fuchs

Pod vlajkou vlčího háku

Obránci Mariupolu z pluku Azov budou souzeni před lidovým soudem v Doněcku, ohlásil samozvaný "prezident" DNR Denis Pušilin. Vzhledem k faktu, že v DNR je stále (resp znova) institut trestu smrti, všichni víme, co bude následovat.

23.5.2022 v 19:26 | Karma článku: 11.17 | Přečteno: 294 | Diskuse

Martin Pánek

Elon Musk nerozumí svobodě slova ani moderování obsahu na sociálních sítích

Nejbohatší člověk světa Elon Musk se rozhodl koupit sociální síť Twitter, údajně proto, že nerespektuje svobodu slova.

23.5.2022 v 13:24 | Karma článku: 7.64 | Přečteno: 260 | Diskuse

Vladimír Zeman

S krizí si tato vláda evidentně neví rady.

Když člověk poslouchá nedělní pořady s politiky vládního uskupení a opozice, musí snad každý nabýt dojem, že se děje něco, co neumíme řešit. Čeká se na něco, co za nás vyřeší Brusel? Ten je ovšem bezradný úplně stejně.

23.5.2022 v 10:02 | Karma článku: 33.25 | Přečteno: 712 | Diskuse

Ondřej Šebesta

Německo versus Ukrajina

Německá společnost je také unavená z dlouholeté podpory migrantů. Všichni si ještě pamatujeme, jak je Mutti Merkel víceméně k imigraci vyzvala a jak podlehla dojmu, že je možné se s VVP kamarádit.

23.5.2022 v 7:00 | Karma článku: 14.46 | Přečteno: 449 | Diskuse

Michal Sabó

Boje o Azovstav: Ukrajinské Thermopyly a ruská ostuda

80 dnů. Přesně tak dlouho zatápěl ruským okupantům pluk Azov v Mariupolu. Díky jejich odvaze byl zastaven ruský postup v oblasti a Rusko utrpělo těžké ztráty. A co vůbec ruská ofenziva?? Má naději na úspěch??

23.5.2022 v 6:39 | Karma článku: 19.57 | Přečteno: 518 | Diskuse

Najdete na iDNES.cz