Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 27. ledna 2022 Ingrid

Jana Michailidu je z přesvědčení komunistka… a všichni hysterici jsou z toho na větvi

7. 01. 2022 18:39:23
Kandidátka na šéfku Pirátů ví, jak na sebe upoutat mediální pozornost, je ovšem otázkou, jestli je taková publicita její osobě i straně aktuálně užitečná. Řekl bych, že asi ne, ale jinak je to dobré téma pro ideologickou disputaci

Představitelé Pirátů v čele s Ivanem Bartošem se doposud snažili prezentovat svoji stranu spíše jako liberální střed, ale mnozí je z levicovosti stejně podezřívali, což je dost možná tím, co Piráty ve volbách poškodilo. Otázkou je, co si kdo pod tou levicovostí představuje a co je na té levicovosti obecně špatné. Analogicky se lze stejně zeptat i na vnímání komunistické ideologie.

Žil jsem dvacet čtyři let v režimu, který se komunistickou ideologií zaštiťoval. Mně a jistě i mnohým jiným se pojem komunismus slil s tímto totalitním režimem, potažmo ještě s horšími režimy bolševickými či maoistickými, které jsme si dokonce brali za vzor, a teoretika komunismu Karla Marxe jsme vnímali jako prvního z viníků a mnozí to tak vnímají dodnes. Na základní a původní principy komunistické ideologie však mohou lidé totalitou nepostižení nahlížet poněkud jinak. Týká se to těch, kteří žili v demokratických zemích i těch, kteří se narodili až po změně režimu, případně se od té předešlé doby dokázali oprostit.

Není nezajímavé se zamyslet i nad přístupem těch, kteří v totalitě žili. „Praktikujících“ komunistů, byly u nás skoro 2 miliony. Kolik z nich bylo těch ideologicky přesvědčených? Jak nahlížet na ty, kteří přesvědčení předstírali, kteří svůj soulad s režimem využívali, kteří se tvářili, že mu fandí, a z loajality těžili nebo jim ta usnadňovala život? Byli lepší než ti přesvědčení, a byl vůbec československý poválečný režim dílem nositelů této ideologie, nebo to byl podnik ambiciózních a mocichtivých jedinců, kteří využili silného bratra z Východu, sílu domácího plebsu a podporu vyčůránků, kteří brzy pochopili, jak na to?

Když nyní máme hodnotit komunistickou ideologii, komunistický režim a komunisty, co a koho bychom vlastně měli hodnotit? Mně osobně na KSČM, která se konečně nedostala do Sněmovny, především vadilo to, že se nedistancovala od zločinných režimů z minulosti i od své mateřské KSČ, že relativizovala či přímo falšovala historická fakta a paktovala se s nepřátelskými režimy. Co mají však tito komunisté společného s Marxem, respektive co má Marx společného s nimi? Byl snad Marx strůjce zločinných režimů a je zodpovědný za zločiny a bezpráví páchané organizacemi i jednotlivci ve jménu idejí, které kdysi definoval?

Teoretikové komunismu, počínaje Ježíšem Kristem, konče právě Karlem Marxem jsou v tom docela nevinně. Ten Ježíš je pochopitelně nadsázka, byť obecné principy komunismu mají docela křesťanský charakter, ale paralelně se lze zamyslet, jestli jsou dávné autority církve svaté odpovědné za zločiny svých nástupců, tedy činy praktiků, kteří si Písmo vyložili posvém?

Získal-li někdo pocit, že se snažím ospravedlňovat dřívější i dnešní zastánce komunistické ideologie, není tomu tak. Jsem celoživotní antikomunista a nic se na tom už asi nezmění. Návrat ke kořenům komunismu může být určitá módní póza, ale lidé hledají svou identitu i různá východiska ledaskde, v tuzemských i exotických náboženstvích, v okultismu, ve vědě, ale i v různých filozofických směrech, které sami o sobě nejsou zločinné, byť vše výše uvedené lze lehko zneužít.

Aktuální ideologie politiky se i díky populistickým hnutím značně odideologizovala. Tou vůdčí ideologií se stalo „plné břicho a žádné starosti“. Není proto nikterak divné, že především mladí lidé loví v různých ideologických vodách. Sami možná mnohdy vůbec netuší, co chytí, ale lovit potřebují, protože ideologie prosperity, či všemocné ruky trhu jim nestačí, neboť se mnohé neosvědčilo, respektive to nelze použít jako univerzální východisko. Osobně přesně totéž spatřuji v komunismu, ale těžko někomu brát naději, že to třeba lze i jinak a lépe.

Suma sumárum, komunista, který nechce mít nic společného s dřívějšími ani současnými totalitními režimy, zločinnými aplikacemi této ideologie a s nedemokratickými a nehumánními principy, mi přijde méně nebezpečný než vyčůránek proplouvající ideologiemi pouze s touhou namastit si kapsu, pohladit si ego a vychutnávat si moc. Z dřívějších zkušeností mi také přijde dobré konfrontovat nositele ideologií s jejich reálnými postoji a činy, ale ne dříve, než je uskuteční.

Osobně si myslím, že Jana Michailidu si těmito svými výroky zavřela cestu ke svému předsednictví. Pokud se ukáže, že jsem se mýlil, je namístě zamyslet se nad tím, co jsou vlastně ti Piráti zač? Ovšem trval bych na této chronologii, přijde mi totiž docela hloupé takové hodnocení učinit jen na základě jednoho vyjádření jedné ženy, a to ještě bez úvahy nad tím, k čemu se vlastně vyjadřovala.

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/jana-michailidu-pirati-komunismus-ideologie.A220105_152822_domaci_mgn

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/kandidatka-na-sefku-piratu-jsem-presvedcenim-komunistka-40383021

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/komunistka-ma-dvakrat-vic-nominaci-na-sefku-piratu-nez-bartos-40383150

Autor: Jiří Turner | pátek 7.1.2022 18:39 | karma článku: 20.49 | přečteno: 949x

Další články blogera

Jiří Turner

Proč se říká…(V.)

...panický strach, Pandořina skříňka, Prokrústovo lože, Pyrrhovo vítězství, sisyfovská práce či Tantalova muka? Jak se do frazémů dostal Prométheus, Penelopa, Sfinga, Sirény, Skylla s Charybdou, Titáni a vládce bohů Zeus?

26.1.2022 v 12:03 | Karma článku: 12.60 | Přečteno: 200 | Diskuse

Jiří Turner

Kdo je schopen objektivně hodnotit kauzu Evy Michalákové?

Před lety jsem byl po zveřejnění prvních informací ohledně této kauzy šokován, když jsem ale pak sledoval její politizaci, poněkud jsem znejistěl. Nedávný verdikt Evropského soudu pro lidská práva tak jen prohloubil mé pochybnosti

24.1.2022 v 10:42 | Karma článku: 15.37 | Přečteno: 830 | Diskuse

Jiří Turner

Proč se říká…(IV.)

...být v moci Morfeově, bohatý jako Midas nebo sladký jako nektar? Kdo to byl původně Lucifer, jak to bylo s Narcisem a kým byl Nestor? Co všechno nás pojí s Odysseem a jak málo toho má oidipovský komplex společného s Oidipem?

22.1.2022 v 13:12 | Karma článku: 12.22 | Přečteno: 236 | Diskuse

Jiří Turner

Šílené devadesátky?

V rámci aktuální retrospekce nastartované kriminálním seriálem Devadesátky by si ti, kteří tu dobu nezažili, mohli myslet, že se jednalo o časy naprosto absurdní. Je to dané úhlem pohledu, ale mně se v těch devadesátkách líbilo.

21.1.2022 v 11:34 | Karma článku: 29.55 | Přečteno: 1000 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jiří Kobza

Starejme se sami o sebe

Jak uvedla 24. ledna ČTK, Kyjev na ruskou žádost stáhl z parlamentu zákon o Krymu a Donbasu. Jde o návrh zákona o základech státní politiky v přechodném období.

27.1.2022 v 9:44 | Karma článku: 23.55 | Přečteno: 282 | Diskuse

Jan Bartoň

Po hysterii covidové hysterie protiruská

Západní propaganda inspirovaná administrativou USA dnes tluče na invazi Ruska na Ukrajinu. Vylučují to i vojenští experti, přesto jsou podávány stále nové termíny ruské invaze na Ukrajinu.

27.1.2022 v 8:30 | Karma článku: 30.52 | Přečteno: 519 | Diskuse

Karel Trčálek

Rus touží po tom, aby Česko nebylo v NATO? Reakce jednotky rychlé reakce!

V článku, jehož název je zmíněn v nadpise, a který byl zde zveřejněný ani ne před dvěma hodinami, se jeho autor zaobírá velmi zajímavými myšlénkami, se kterými jsme se mohli ovšem seznámit už mnohokrát na mnoha jiných místech

26.1.2022 v 18:04 | Karma článku: 19.90 | Přečteno: 372 | Diskuse

Karel Ábelovský

Ministerstvo války? To jako vážně? (reakce)

Po přečtení stejnojmeného článku na který zde reaguji, jsem zadal do vyhledávače "ministerstvo války", protože jediní, kdo takto titulují naše ministerstvo obrany, jsou lidé z SPD. Hádejte, co na mne vyskočilo, nebo to zkuste ...

26.1.2022 v 16:16 | Karma článku: 20.86 | Přečteno: 521 | Diskuse

Ladislav Zelinka

Prezidentské volby 2023: Pohled na dva kandidáty na Hrad

Volby se mají konat přibližně za rok, můžeme se však již nyní podívat, kdo kandiduje. Dnes bych chtěl představit dvě osobnosti.

26.1.2022 v 14:18 | Karma článku: 12.46 | Přečteno: 673 | Diskuse

Najdete na iDNES.cz