Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 23. května 2022 Vladimír

Ještě vás baví ty propagandistické reportáže Michala Kubala a Davida Borka?

7. 04. 2022 12:03:03
Kde je ten nezávislý a vyvážený přístup, kterým se ČT tak honosí? Kde je prostor pro informace a názory druhé strany? Kdo nám poskytne jiný než černobílý pohled na ukrajinský konflikt, když jiný fokus válcuje cenzura a dehonestace

Mohlo by se zdát, že výše uvedené otázky jsem opsal z nějakého proruského webu, na který se při nedávné blokaci pozapomnělo, ale není to tak. Takové otázky nejsou ve veřejném prostoru nijak neobvyklé a setkáme se s nimi otevřeně či skrytě mezi řádky u úvah zdánlivě seriózních lidí a médií.

Psycholog by na tomto místě asi uvedl, že je to důsledek docela běžného a přirozeného jevu projevujícího se tak, že v některých lidech stále se opakující prezentace jakýchsi pravd, výkladů a hodnocení vyvolá touhu hledat jiné, alternativní „pravdy“, výklady a hodnocení.

Tak jako před lety možná poněkud arogantní propagace vědy, vědců a tím i vědeckého přístupu přispěla k hledání a nacházení různých nevědeckých přístupů a alternativních výkladů, tak i jednostranné ustavičné protěžování, nebo naopak odsuzování někoho či něčeho vede řadu lidí nejen k pochybnostem, ale i k zcela odlišným hodnocením.

Určitou paralelou k aktuálním událostem na Ukrajině jsou události z 30. let minulého století u nás. Tehdy i dnes by se našli lidé, jejichž názor se bude opírat o argumenty typu: „Vždyť ona u nás až taková demokracie, jak se říká, nebyla. Sudetští Němci přeci byli skutečně diskriminováni a ten Hitler úplně špatný taky nebyl, když chtěl zatočit s komunisty. Je jen škoda, že už to nestačil dotáhnout do konce s těmi cikány a židáky. Za protektorátu jsme se zas tak špatně neměli a nezapomínejme na to, že se díky Ádovi začalo u nás jezdit napravo.

Doufám, že to nejsou argumenty významné části společnosti, ale rozhodně to nejsou argumenty jen několika deviantů-zločinců, přestože něco z výše uvedeného naplňuje podstatu trestného činu, ovšem jen za předpokladu, když se takový názor šíří veřejně. Ta vyjádření jsou absurdní, přestože se v nich objevují i určité racionální aspekty: Možná si opravdu 1.republiku někdy trochu idealizujeme. Chyby v přístupu k sudetským Němcům se reálně staly. Komunismus, respektive ruský bolševismus si ve svých důsledcích s nacismem příliš nezadal. Kdo držel v protektorátu hubu a krok, ten většinou přežil a v relativním klidu válku přečkal.

Žádný z těchto argumentů však neomlouvá naše napadení a obsazení, nic neomlouvá nespravedlivě vedenou válku a neospravedlňuje její oběti a utrpení přeživších. Podobné je to s hodnocením ukrajinského konfliktu. Není třeba si idealizovat ukrajinský režim a Ukrajince, lze diskutovat o tom, jestli Ukrajina zastávala dobrou politiku k ruské menšině i ke svému většímu sousedovi, lze zkrátka zpochybnit kdeco, ale nic z toho neomlouvá Rusko za rozpoutání války, nic neospravedlňuje způsob vedení této války a válečná zvěrstva.

Poněkud jsem odbočil, ale to jen proto, abych vysvětlil, že žádný jiný, morálně opodstatněný alternativní pohled na válku na Ukrajině neexistuje. Po válce bude možné rozebírat cokoli a během války je třeba chápat, že k určité válečné propagandě se uchyluje i ukrajinská strana a s ní i sympatizující svět. Je to ospravedlnitelné, protože je dobrý účel, kterým je například burcovat veřejné mínění v jiných zemích nebo povzbuzovat bojovou morálku obránců. Naopak ospravedlnitelná není propaganda ruská, která popírá vlastní existenci války, útoky na civilní obyvatelstvo, zvěrstva a válečné zločiny. Na základě toho lze chápat, proč posté uvidíme v televizi na ulici ležící mrtvoly ve městě Buča, a ne relativně poklidný život v místech, která nebyla válkou zasažena, že se budeme dívat na zdevastované domy, divadla, školy a nemocnice, a ne na ta místa na Ukrajině, kterých se válka v tomto směru nedotkla.

Těžko může mít někdo za zlé válečnému zpravodajovi, že neprezentuje jakýsi „vyvážený postoj“ k agresorovi a obránci své vlasti. Těžko může být očitý svědek válečných hrůz a zvěrstev jaksi nad věcí a pokoušet se třeba počínání okupantů pochopit či ospravedlnit. Přiznám se, že pro mě osobně je nepochopitelný onen „vyvážený a nezávislý“ přístup i u konzumenta zprostředkovaných zpráv a reportáží. Pominu-li to, že víra v ruský mediální obraz „speciální operace“ hraničí se slabomyslností, tak ani lži, mystifikace a účelově překroucená fakta ospravedlňující válku si nezaslouží mít ve veřejném prostoru žádnou seriózní prezentaci.

To samé platí i pro mediální prezentaci uprchlické krize. Možná, že už někoho unavují a otravují reportáže, ve kterých jsme svědky ochoty pomáhat válečným utečencům, příkladů solidarity, nezištné dobročinnosti, stejně jako ochoty státu se na tom zásadně podílet a takové projevy podporovat. Někdo by si možná přál, aby byly v rámci „objektivity“ stejnou měrou prezentovány případy zneužívání této pomoci, projevy nevděku či to, jak někde banda opilých Ukrajinců převrací popelnice. Je pravděpodobné, že i něco takového se vyskytuje, ale asi neexistuje žádný veřejný zájem, který by opravňoval prezentovat ojedinělé excesy jako obecný stav. Dost na tom, že tyto projevy někteří lidé velmi ochotně šíří po sociálních sítích.

Před časem jsem byl hojně kritizován za názor, že v této době je třeba zcela jasných a jednoznačných postojů, že zvláště u veřejně aktivních lidí není správné stylizovat se do rolí jakýchsi nad věcí stojících chytráků ochotných kdykoli o čemkoli spekulovat, cokoli relativizovat a donekonečna nabízet různé alternativy i tam, kde je principiálně vše jasné. Chápu, že někdo může mít válečné mediální masáže už plné zuby, ale přijde mi hloupé si na to stěžovat. Nic významnějšího se aktuálně neděje, a kdo to konzumovat nechce, může přepnout program, přeladit stanici nebo kliknout na jinou stránku. V obecné rovině je pak třeba vždy a za jakýchkoli okolností odsuzovat agresi a podporovat spravedlivý boj Ukrajiny za svobodu.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jiří Turner | čtvrtek 7.4.2022 12:03 | karma článku: 29.58 | přečteno: 1964x

Další články blogera

Jiří Turner

Na počátku bylo Slovo…

...a to Slovo bylo u Boha a to Slovo bylo Bůh.“ Tak začíná Janovo evangelium a ta slova nás vrací na počátek knihy Genesis a také symbolicky ke slovům z biblických příběhů, která se vžila a obohatila naši slovesnou kulturu.

21.5.2022 v 12:10 | Karma článku: 8.64 | Přečteno: 165 | Diskuse

Jiří Turner

Horempádem

„Až se budeš vracet z Končistý, měl bys něco ulovit. Kamzíka, sviště, to je jedno, nejsem vybíravý. „Jak víš, Miloši, že se tam chystám?“ „Jak víš, Miloši, že ráno vyjde slunce a v noci bude tma?“ parodoval moji otázku náčelník.

20.5.2022 v 11:48 | Karma článku: 9.81 | Přečteno: 189 | Diskuse

Jiří Turner

Čtyři z tanku a pes po osmdesáti letech

Vzpomněl jsem si na tento seriálový klenot v souvislosti s časosběrným souhrnem informací ruské televize o válce na Ukrajině, proti kterému jsou osudy Janka, Gustíka, Grigorie, Marusje a Šarika literaturou faktu.

18.5.2022 v 21:33 | Karma článku: 38.62 | Přečteno: 6915 | Diskuse

Jiří Turner

Integrovat ukrajinské lékařky, architektky a učitelky umí každej…

...s utečenci z řad obyvatel romských osad v Zakarpatii to je poněkud složitější. Trochu mi to připomíná problematiku úložiště radioaktivního odpadu. Všichni chápou, že se někam dát musí, ale nikdo ho za domem mít nechce.

12.5.2022 v 15:02 | Karma článku: 18.67 | Přečteno: 876 | Diskuse

Další články z rubriky Média

Lubomír Stejskal

Co nepřeju internetovému deníku Neviditelný pes

Ta zpráva mě hluboce zasáhla. Víc než jiné, stejně smutné. Obvykle otevírám nové vydání Neviditelného psa hned po půlnoci, tentokrát jsem tak učinil až ráno. Tím tentokrát myslím sobotu 21. května.

22.5.2022 v 22:38 | Karma článku: 29.27 | Přečteno: 1260 | Diskuse

Tomáš Balvín

Já, Kryl a Spotify

Dnes mám pro Vás trochu delší povídání, ale věřím a doufám že se nebudete nudit. Povídání o mně, o Krylovi a o Spotify. Už jen pro ty verše to stojí za přečtení.

22.4.2022 v 17:00 | Karma článku: 18.38 | Přečteno: 310 | Diskuse

Josef Nožička

Jde opravdu současné vládní koalici o stabilitu pro veřejnoprávní média?

Jde skutečně ministru kultury Baxovi a současné vládní koalici jako celku o to, aby byla veřejnoprávní média vyvážená a nezávislá na politicích?

18.4.2022 v 18:20 | Karma článku: 35.04 | Přečteno: 918 | Diskuse

Jiri Borovy

LEGO Star Wars: The Skywalker Saga - Nová naděje

Druhá část, kterou jsem si v LEGO hře LEGO Star Wars: The Skywalker Saga je úplně první díl (dle natáčení), starý 45 let. Užijte si Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje ve verzi LEGO.

14.4.2022 v 8:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 54 | Diskuse

Jiri Borovy

LEGO Star Wars: The Skywalker Saga - Skrytá hrozba

Tak začínám hrát novou hru ze světa Star Wars. Je to LEGO hra, možná i poslední, co vyšla dle filmů, seriálů... Je to nejzábavnější LEGO hra, co znám, tak si užijte její 1. část z devíti.

13.4.2022 v 20:22 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 88 | Diskuse

Najdete na iDNES.cz