Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 28. května 2023 Vilém

Horempádem

20. 05. 2022 11:48:25
„Až se budeš vracet z Končistý, měl bys něco ulovit. Kamzíka, sviště, to je jedno, nejsem vybíravý. „Jak víš, Miloši, že se tam chystám?“ „Jak víš, Miloši, že ráno vyjde slunce a v noci bude tma?“ parodoval moji otázku náčelník.

Tenkrát na blízkém Východě III. díl, 5. kapitola: Horempádem

Druhého rána před kolibou u Račkových ples jsem medvěda vyhlížel zcela marně, vše ostatní však bylo na svém místě. Svišti střídavě vylézali a zalézali do nor, orli kroužili nad Klinem a stádečka kamzíků se klidně pásla na strmých stráních poblíž ledovcových morén.

Při ranní „poradě generálního štábu“ bylo zkonstatováno, že otcův kotník je způsobilý pro výstup, ale ne zcela způsobilý pro výstup s plnou polní, tudíž byla zrušena varianta noclehu někde na hřebenu. Odsouhlasen byl tedy kompromisní návrh:

„Půjdeme jako, včera Jíra, na Klin, ale jen tak nalehko a vrátíme se do Hiltonu stejnou cestou nebo oklikou přes Končistou“ sesumarizoval výsledek diskuse náčelník. Alternativa okliky mi nepřišla nikterak reálná, ale poctivě jsem zvedl ruku, když se nakonec Miloš zeptal: „Kto je za?“

Stoupat jsme začali tempem, které slibovalo dobytí Klinu koncem prázdnin, a také jsem se tímto způsobem k tomu vyjadřoval.

„Neboj, neboj, máme s tatíkem drtivý finiš,“ uklidňoval mě Milošek.

Pomalé stoupání však skýtalo prostor pro pečlivý výzkum, který jsem já včera zcela zanedbal. Ve smrtničkách se postupně začali objevovat oni potměšilí vysokohorští střevlíci.

„Nad hranici osmnáct set metrů, u nás žádný slušný tesařík nevystoupá,“ zkonstatoval Miloš a zabalil si své nádobíčko do batohu. „Co tady však dělám já?“ položil si vzápětí filozofickou otázku.

„Sestřičku,“ pokusil jsem se o vtip.

„Hele, jeď, bratříčku, ať už si na Klinu!“

Na Klinu jsme nakonec stanuli ve tři hodiny odpoledne všichni, bez ztrát na životech i na cti.

„Kamarádi, stálo to za to,“ nadechl se náčelník k proslovu.

„Připadám si jako na Mount Everestu čili Čumulugmě...

„Zkrať to, „ozval se táta, „za chvilku bude sněžit.“

„To je na Čumulungmě normální,“ nedal se Miloš.

Proslov nicméně nebyl dokončen, protože začalo nejen sněžit, ale i zcela nezřízeně foukat. Miloš se na výstup odlehčil do té míry, že si nevzal ani větrovku. Vrávoral v poryvech vichřice ve flanelové košili a klel. Opakujíc za každou kletbou: „Klin nebrat!“

„To je na Čumulungmě normální,“ parodoval jsem vůdcovi předešlé výroky. Vysloužil jsem si tím však jen doplnění kleteb o: „Šelesnik nebrat.“

Pozdější Milošovo označení opuštění vrcholu Klinu jako „strategický ústup do výchozích pozic“ bych trefněji nazval jako útěk z hory, o čemž svědčí i fakt, že jsme byli v tábořišti ani ne za dvě hodiny.

Rychlý sestup se však neobešel bez následků. Po vydatné večeři si chtěl jít náčelník ulevit, zjistil však, že je zcela imobilní.

Úplně mi odešla kolena,“ zabědoval.

Kam?“ vysekl jsem, jsa do značné míry nakažen Milošovou rétorikou.

Doprdele,“ ukončil překvapivě rychle náčelník dialog.

Druhý den ráno se naše ležení podobalo, jak zhodnotil Miloš, ležení husitů u Lipan. Tentokrát bez demokratického hlasování byl vyhlášen odpočinkový den s večerním návratem do kempu. Naše zásoby potravin byly takřka u konce, na oběd zbývala už jen polévka z pytlíku a tatranky s čokoládou.

„Až se budeš vracet z Končistý, měl bys něco ulovit. Kamzíka, sviště...to je jedno, nejsem, na rozdíl od někoho, vybíravý, prohlásil náhle do ticha náčelník.“

„Jak víš, Miloši, že se chystám na Končistou?“ tázal jsem se s hraným údivem.

„Jak víš, Miloši, že ráno vyjde slunce a v noci bude tma?“ parodoval moji otázku náčelník.

Buď, Jíro, opatrný a stále kontroluj svoji viditelnost, dnes je krásně, budeme tě mít jako na dlani,“ dodal táta, který vypadal na rozdíl od Miloše v dobré kondici i náladě.

„A do tří se vrať, ať jsme za světla v kempu,“ přidali při mém odchodu oba parťáci unisono.

Cesta na Končistou se ukázala výrazně delší než na Klin, i když jsem nestoupal do takové výšky, bylo zase stoupání na skalnatý vrchol výrazně pomalejší. Dlouho jsem v sedle pozoroval orly, hnízdící v nepřístupné východní stěně hory a také jsem v ledovcovém žlebu poctivě lovil. Sečteno potrženo stanul jsem na vrcholu krátce před druhou. Cesta zpět se nedala díky skalám zvládnout dříve než za tři hodiny, což byl problém. Řešení však bylo nasnadě, koliba se nacházela přímo pode mnou, dělilo nás toliko osm set metrů převýšení dost strmého svahu tvořeného z části jemnou sutí, z části ledem.

Co se odehrávalo na pozorovacím stanovišti u koliby, když jsem začal pozoruhodně rychle klouzat po svahu dolů, jsem se dozvěděl až později po odeznění emocí. Ty jsem upřímně nechápal, neboť sestup proběhl bez jakýchkoli problémů. Úhony doznaly pouze moje manšestrákové pumpky, a to v místech, která nejčastěji přišla do kontaktu s ledem a drobnými kamínky.

„Tak jsem tady, půl hodiny před termínem“ hlásil jsem se. „Tobě je špatně, tati?“

„Mohl ses tam zabít,“ konstatoval zcela zelený otec.

Kupodivu i věčně vtipkující Miloš na chvíli vypadl z role a beze slov kroutil hlavou a drbal se ve vousech.

Tyto reakce jsem pochopil až o řadu let později, když jsem si na Končisté na tento sestup vzpomněl. Sedmadvacetiletého, v dobré kondici a se zkušenostmi z různých vysokých hor by mě na suť pod Končistou nikdo nedostal ani párem volů.

Autor: Jiří Turner | pátek 20.5.2022 11:48 | karma článku: 10.20 | přečteno: 206x

Další články blogera

Jiří Turner

Měli být snad vítkovští žháři upáleni?

Soud podmínečně propustil dva ze čtyř žhářů, kteří ve Vítkově před čtrnácti lety zapálili dům obývaný Romy a způsobili těžké popáleniny malému dítěti. Politici nechápou, romští aktivisté a postižení se bouří. Oprávněně?

19.5.2023 v 7:32 | Karma článku: 30.61 | Přečteno: 946 | Diskuse

Jiří Turner

Příruční klíč k určování dezolátů

Kdo se v tom má vyznat? Stejně jako se sváteční houbař neobejde bez knihy či aplikace, tak i amatérský sociolog potřebuje nástroj k určování svých bližních. I hezký hříbek může být nejedlý, a ne každá muchomůrka je jedovatá.

18.5.2023 v 6:29 | Karma článku: 18.52 | Přečteno: 660 | Diskuse

Jiří Turner

Komu a za co vlastně máme být vděčni?

V této době se vždy diskutuje o různých aspektech našeho osvobození. Historické reálie konce 2.světové války jsou jasné, ale musí být vždy vnímány v kontextu zločinných ruských režimů a Ruska jako dřívějšího i současného okupanta.

9.5.2023 v 14:48 | Karma článku: 24.03 | Přečteno: 505 | Diskuse

Jiří Turner

Zase nějakej cikán dostal nějakou cenu...

Cenu Magistra Literaza debut roku získala autobiografická kniha novináře, hudebníka a moderátora PatrikaBangySkutečná cesta ven. Zjevně si ale ledaskdo myslí, že Romové dostávají neoprávněně ceny jen proto, že jsou Romové.

2.5.2023 v 18:42 | Karma článku: 36.57 | Přečteno: 6768 | Diskuse

Další články z rubriky Poezie a próza

Eva Sádecká

Objevit sám sebe

Pochválit se za snahu, spolehnout se na sebe. Sebrat všechnu odvahu a poznat v sobě přítele. Láska lásku nemine...

27.5.2023 v 23:55 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 37 | Diskuse

Filip Vajdík

Lidský mozek je umělá inteligence!

Je to jen chemický stroj bez duše. Když chatbot řekne, že se nějak cítí, tak to vychází z jeho elektrické duše, ale když to řekne člověk, tak to mu jen jeho nervy rozpohybovaly fyzický jazyk.

27.5.2023 v 22:49 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 34 | Diskuse

Eva Sádecká

Letní vánek

Hladí duši, posílá ti polibek. Je to fajn, léto ti sluší, máš víc, než loni, to mi věř. Naučit se milovat, to je velká škola. Sám sobě přítelem i učitelem, má milá.

27.5.2023 v 15:57 | Karma článku: 5.59 | Přečteno: 82 | Diskuse

Stanislava Ševčíková

Zapojme se všichni a co dřív trvalo 3 měsíce, můžeme dělat i 5 let

Tahle Anna bude pro Lidové milice, padlo rozhodnutí kdysi, ale po zrušení Lidových milic ji dostanou "Sousedé". Program na psychické a fyzické týrání politických vězňů se takto rozšířil na celou společnost. Text je sci-fi fantasy.

27.5.2023 v 12:41 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 137 | Diskuse

Václav Kunft

Jarní libozvuky

Minulý týden jsem vystřílel zimní zásobu libozvuků. Tak teď první jarní. Libozvuky jsou podsekcí Poslednin. Libozvuky nemusí dávat smysl, ale musí znít hezky.

27.5.2023 v 10:10 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 66 | Diskuse

Tříletou dceru Bereniky Kohoutové srazilo na přechodu pro chodce auto

Teprve tříletou dceru Bereniky Kohoutové (32) srazilo v úterý v centru Prahy auto přímo na přechodu pro chodce. Jak se...

Taťána lže a mstí se, říká Brzobohatý. Rád se převlékám za ženu, připouští

Modelka Taťána Kuchařová (35) v církevní žalobě píše, že její bývalý muž Ondřej Brzobohatý (40) není sexuálně vyhraněn....

Zemřel slovenský herec a hudebník Daniel Heriban. Bylo mu 43 let

Heriban, známý například ze seriálů Horná Dolná a Hnízdo nebo z filmů Únos či Sviňa, zemřel podle informací TV JOJ ve...

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Co zas chce, ty vole, reaguje Jágr na volání bezradné Branišové od faxu

Hokejista Jaromír Jágr (51) a jeho partnerka, modelka Dominika Branišová (28) pobavili sledující na Instagramu...