Úterý 4. října 2022, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 4. října 2022 František

Jan Šiška (recenze „velkofilmu“ Jan Žižka)

21. 09. 2022 10:31:21
Nešel jsem do kina na historický film, nešel jsem si pro poučení, natož, probůh, pro umělecký zážitek. Šel jsem ze zvědavosti a s nadějí, že se při sledování filmu à la Hollywood docela normálně pobavím. Nestalo se.

Ještě před tím, než jsme vyrazili na nový český velkofilm Petra Jákla pyšnící se na české poměry astronomickým rozpočtem, přečetl jsem si několik veskrze negativních recenzí. Běžně se mi ovšem stává, že zcela zdrbaný film mě dobře pobaví, a naopak oceňovaný umělecký kus dokonale unudí.

Věděl jsem předem, že nebudu sledovat žádnou filmovou rekonstrukci, ale určitou historickou fikci, v rámci které autoři ztvární cosi nedoloženého, potažmo nedoložitelného. Tento přístup mi vůbec nevadí, ba právě naopak. Jsem obdivovatelem díla Umberta Eca, jehož stěžejní díla jsou také onou historickou fikcí, jenomže podloženou hlubokými historickými znalostmi a respektem k historickým reáliím.

Jinými slovy mi přišlo chytré, když se autoři rozhodli natočit film o tom, co se o Janu Žižkovi neví. Čekal jsem tedy takovou filmovou rekonstrukci à la Hollywood s tím, že Jákl bude respektovat fakta, která mu na stříbrném podnose naservíroval ve své skvělé monografii Petr Čornej, případně další historici. S vědomím, že film už nebude muset být poplatný době a režimu, tedy onomu zideologizovanému mýtu, který zkresluje husitství už od obrozeneckých časů, jsem předpokládal určitou vyváženost. V tomto ohledu jsem byl připravený zkousnout i nějaké ty pitomosti, které si „Hollywood“ – bůh ví proč – nikdy v tomto žánru nedokáže odpustit.

Dotkl jsem se posledního filmového zpracování tohoto tématu z roku 1956 z dílny Otakara Vávry. Ten film je poplatný všemu výše uvedenému, nicméně byl to na svou dobu kvalitní, zábavný a vysoce profesionálně natočený film, který, když si odmyslíme onu pokroucenou realitu, je koukatelný i po téměř sedmdesáti letech, což je dle mého soudu přesně to, co v rámci kvality, profesionality i zábavnosti Jáklův pokus postrádá.

Naivně jsem se domníval, že v roce 2022 jsme už konečně vystřízlivěli z náhledu na husitské hnutí, jako na „mohutný český zářez do světových dějin“, že nevnímáme řádění husitů jako onu esenci češství, a že nás realita oněch událostí už nenaplňuje pýchou a nacionálními emocemi, ale můžeme to poučeni netendenčními historiky klidně vnímat jako prostou kapitolu našich národních dějin. Myslel jsem si, že s tím by pak mělo souviset i vnímání hlavních postav, tedy Žižky, Václava IV., Zikmunda Lucemburského a dalších.

Bohužel Petr Jákl ve svém filmu pouze zkopíroval ona klišé a stereotypy, které nám kdysi vtloukali do hlavy, jakými byl psychopatický Václav, Zikmund – liška ryšavá a Žižka jako bojovník za práva lidu, země a národa. Realita husitských válek i doby vypovídá o něčem zcela jiném: jde o zneužití reformačního úsilí Jana Husa, které má na rozdíl od husitství minimálně evropský přesah. Jediné, co fakticky sedí, je vylíčení Žižky jako dobrého stratéga a možná i geniálního vojenského inovátora.

Vrátím-li se k dojmům z filmu, tak první, co mě po shlédnutí napadlo, byla otázka, co vlastně měl Jákl v úmyslu. Sehnal na naše poměry velký balík peněz, najal známé a bezesporu i dobré herce a pokud chtěl udělat jen úspěšný byznys, tak se mu to, jak vidno, asi i docela daří. Nemohu si pomoci, ale nedokážu pořád vnímat kinematografii jen jako kšeft. Přeci jenom si stále říkám, že filmař by měl mít i nějaké vyšší cíle a svoji invenci, intelekt i talent přetavit na něco, co dává i jiný smysl, než je ten finanční.

Tímto oslím můstkem se dostávám k tomu, co sice neumím odborně posuzovat, nicméně i jako prostý konzument vnímám, a to je technická, profesionální stránka filmu. Rád bych zmínil nějaké pozitivum, ale téměř nic mě nenapadá. Film je dějově neucelený, ba přímo zmatečný, děj postrádá solidní zápletku i gradaci. Vše mi přijde ploché a nenápadité, což se tvůrci pokoušejí nahradit až brutálními efekty, což mi sice nevadí, ale není to záchrana.

V této souvislosti nemohu nezmínit něco tak obecně banálního (pro filmaře však jistě zásadního), jako je světlo. Jákl chtěl patrně odprezentovat „temný středověk“ opravdu temně, takže většina scén probíhá v přítmí či šeru, v dešti a bahně. Pominu-li to, že v 15. století byly světelné i klimatické podmínky podobné těm dnešním, tak středověk rozhodně nebyl tak temný a nebarevný.

Na závěr se chci ještě vrátit k celkovému duchu díla. Přijde mi, jak už jsem naznačil, že se autoři v duchu tradice snaží hrát na onu nacionální notu, na ono češství, jehož by podle jejich mínění měli být husité reprezentanty, což mně osobně přijde docela ubohé, protože husitská tradice by se měla spíše vázat k reformátoru Husovi, a nikoli k řádění lůzy, která po karolínském rozkvětu nastolila dobu všeobecného úpadku českých zemí.

Z mého celkového osobního dojmu tak rezonuje asi nejvíce lítost. Lítost, jak někdo dokázal zahodit tak skvělé téma, které by měl zručný filmař přetavit minimálně v zajímavý a zábavný film, v lepším případě i ve film, který by bořil mýty, různá klišé a zkreslené představy. Možná je však všechno jinak, film vydělá peníze, a třeba se bude líbit i americkému konzumentovi. Konečně žijeme také v době, kdy zboží, a to včetně umění, prodává více reklama než kvalita.

https://cs.wikipedia.org/wiki/JanC5%BDi%C5%BEka_(film,_2022)

Autor: Jiří Turner | středa 21.9.2022 10:31 | karma článku: 38.89 | přečteno: 8508x

Další články blogera

Jiří Turner

Napoleon zvítězil u Waterloo, Hitler u Stalingradu a Babiš v senátních volbách

Nevím, jak se k porážce v Belgii postavil slavný Korsičan, ale Hitler měl ve zvyku prezentovat fatální prohry jako úspěchy či součást taktiky. Prezentovat senátní prohru ANO jako vítězství se v televizi rozhodl Karel Havlíček.

3.10.2022 v 14:03 | Karma článku: 40.90 | Přečteno: 3664 | Diskuse

Jiří Turner

Když je hodně hub, bude válka

Chlubil jsem se, kolik jsem našel krásných hřibů. Trochu mě pak zarazilo, když mi byla připomenuta pověra, kterou známe i z knížky Oty Pavla a filmového zpracování jeho díla: „...že když roste hodně hub, bude válka...“

3.10.2022 v 8:38 | Karma článku: 16.16 | Přečteno: 571 | Diskuse

Jiří Turner

Ras Putin

Jako měl Topolánek svého Dalíka, Nečas Nagyovou, Paroubek Kočku (Kočku i tu „kočku“), Babiš Schillerovou, měli Mikuláš II.,jeho manželka Alexandra Fjodorovna a následník Alexej svého Rasputina. Jen bůh ví, jak je tomu na Rusi dnes

29.9.2022 v 14:48 | Karma článku: 15.02 | Přečteno: 339 | Diskuse

Jiří Turner

VVVV – Velká vlastenecká válka, vole!

Jako Alexandr I. s Kutuzovem, jako Stalin se Žukovem, tak Vova se Šojgou vyhlásili další Velkou vlasteneckou válku. Rozdílem je jen to, že tentokrát je nenapadl žádný Napoleon či Hitler, ale sami se stali Napoleony a Hitlery.

27.9.2022 v 14:41 | Karma článku: 34.62 | Přečteno: 3925 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Libor Závodný

Archeofuturistická vize pro ČR. Část 1 – Nová sociologie

Probíhající třídní konflikt nepochází z esence struktury české společnosti a není metafyzicky nutný. Je výsledkem defektního politického systému, který je třeba nahradit. K tomu dopomůže tato nová, zatím jen zárodečná vize pro ČR.

4.10.2022 v 9:41 | Karma článku: 6.02 | Přečteno: 140 | Diskuse

Danka Štoflová

Jak rozesmát indiána - aneb „Hůl, potřebuješ jen hůl!“

Vdala jsem se za Tammyho, indiána z kmene Čerokí, žijeme v Severní Karolíně na úpatí Kouřových hor. Nekonečné lesy, krásné a hluboké, indiánům po staletí patří. Mají tak všechno co potřebují. Jejich humor je drsný,stejně jako oni.

4.10.2022 v 8:43 | Karma článku: 27.99 | Přečteno: 775 | Diskuse

Michal Konečný

Život s dvojčaty.

Mám šest vnoučat a moje žena je na tom stejně. Dokonce má přesně těch samých šest. V rámci tohoto rozlehlého vnukstva jsme si opatřili dvojčata. Nebezpečí, že si je budeme navzájem plést, jsme předešli tím, že je to kluk a holka.

4.10.2022 v 8:21 | Karma článku: 11.64 | Přečteno: 246 | Diskuse

Michael Laitman

Mikrodávkování - existuje lepší cesta ke zvýšení kreativity?

Slyšel jsem, že existuje nový trend - užívat malé množství LSD, hub obsahující psilocybin a další halucinogenní látky pro zlepšení kreativity a pracovních výsledků.

4.10.2022 v 3:51 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 72 | Diskuse

Tadeáš Firla

I ve společnosti platí, že "pýcha předchází pád"

Možná, že po volbách bude atmosféra v naší společnosti očištěna, více pokojná. Ukázalo se, že arogance, lež, nenávist se někdy řítí, jako domeček z karet. Pokora, pravda taky někdy zvítězí. Sdílím mojí radost a údiv .

3.10.2022 v 21:17 | Karma článku: 15.60 | Přečteno: 296 | Diskuse

Najdete na iDNES.cz