Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 5. prosince 2022 Jitka

VVVV – Velká vlastenecká válka, vole!

27. 09. 2022 14:41:23
Jako Alexandr I. s Kutuzovem, jako Stalin se Žukovem, tak Vova se Šojgou vyhlásili další Velkou vlasteneckou válku. Rozdílem je jen to, že tentokrát je nenapadl žádný Napoleon či Hitler, ale sami se stali Napoleony a Hitlery.

Co napsat k tématu, ke kterému bylo řečeno a napsáno vše, a to ze všech možných i nemožných pohledů? Na druhou stranu je těžké (alespoň pro mne) nenapsat nic, když Rusko už i formálně započalo válku, pro níž je označení „Velká vlastenecká“ zcela absurdní. V tomto ohledu je pochopitelně těžko soudit, do jaké míry bude tato válka velká a do jaké míry bude výrazem vlastenectví, respektive nacionalismu.

Jak velká, tedy rozsáhlá a dlouhá bude, si vůbec nedovoluji ani odhadovat, nicméně mám asi oprávněnou obavu, že aktuální mobilizace rezervistů je eskalací konfliktu, a s každým dalším ruským neúspěchem poroste jeho rozsah. Do jisté míry je však částečná ruská mobilizace pozitivním signálem, a to v tom smyslu, že ruské vojenské neúspěchy zatím nejsou řešeny užitím účinnějších zbraní včetně těch strategických.

Je také těžké soudit, do jaké míry bude tato válka „vlastenecká“. Zatím to vypadá, že ruský národ svého vůdce ve válečném tažení na Ukrajině z velké části podporuje. Je ovšem otázka, jestli to tak skutečně většina prostých Rusů vnímá, a hlavně zdali to budou lidé takto vnímat, až jim budou přicházet oznámení o smrti, otců, synů, bratrů a přátel, což se již děje, ale dá se předpokládat, že s nasazením neprofesionálních vojáků ztráty na životech dramaticky porostou.

V tomto ohledu je třeba zmínit, že Rusko, ač to v 21. století působí trochu podivně, sáhlo po taktice z napoleonských válek a z války 2. světové. Ona taktika spočívá v tom, že se tisíce lidí pošle „na jatka“, a ti, co náhodou nepadnou, zabezpečí vojenský úspěch. V případě války obranné (té skutečně vlastenecké), ať už jí předcházelo cokoli, je to i morálně obhajitelné a mnoho lidí šlo tenkrát bojovat za vlast s přesvědčením. Nějak si však neumím představit, že někdo půjde rád padnout do cizí země, kterou se jeho prezident rozhodl dobýt, a to bez ohledu na to, že její východní část prý není její. Neumím si to ovšem představit třeba proto, že nejsem Rus.

Nechci se pouštět do jakýchkoli analýz, protože většina i fundovaných analytiků se v uplynulých měsících zcela fatálně zmýlila, a to zřejmě z důvodu, že se průběh této války vůbec předvídat nedá. To, co se naopak předvídat dá, je skutečnost, že tuto válku bude muset někdo vyhrát, přičemž pro Rusko už může být v této chvíli těžké prezentovat jako výhru ovládnutí území, které defacto ovládalo už od roku 2014. Cílem již zcela „regulérní“ války, ve které padne možná statisíce Rusů, tak už musí být něco více než jen připojení separatistických republik k Rusku. Z logiky věci by to mělo být ovládnutí nebo zničení celé Ukrajiny.

V tomto kontextu se patrně nacházíme na pokraji totální války, ve které oběma stranám půjde o všechno, respektive o bytí a nebytí Ukrajiny jako takové a o bytí a nebytí ruského režimu. Přijde mi, odmyslíme-li si možnost, že v Rusku proběhne revoluce, která svrhne stávající režim, nebo vypukne jaderná válka, že z této situace vyplývá poměrně málo možných scénářů. Vlastně jenom jeden, a to ten, že Rusko Ukrajinu porazí a bude jí ovládat, případně diktovat podmínky, protože představa, že Rusové budou z okupovaných území vyhnáni, uznají porážku a smíří se s tím, mi připadá zcela nereálná.

Z výše uvedené teorie tak vyplývá, že svět se ocitl v situaci, ze které nerezultuje žádné pozitivní východisko. Naopak na západ od Ukrajiny budou sílit názory, že demokratický svět se pustil do předem prohrané války, že Ukrajina měla být obětována stejně, jako bylo v druhé polovině minulého století coby sovětské satelity obětovány Československo nebo Maďarsko. Jsou mi sice z duše protivní všichni ti Orbánové, Klausové či Okamurové, kteří neustále meldují stanovisko, že do války na Ukrajině nemáme zasahovat, nicméně je otázkou, jestli intervence Západu mohou být východiskem z fakticky bezvýchodné situace. Pokud se Rusku nebude dařit konvenční válka, je reálné nebezpečí, že přejde k válce nekonvenční. Co se stane pak? Půjdou USA a NATO při napadení Ukrajiny taktickými zbraněmi hromadného ničení do globálního jaderného konfliktu? Patrně ne, a Rusko ví, že ne.

Jsme v pasti. Stejně jako Napoleon i Hitler poznali, že Rusko nelze dobýt, poznáváme, že Rusko nelze porazit, aniž bychom přivedli svět na pokraj jaderné katastrofy, a to i přesto, že právě ono je nyní v roli agresora. Pokud se Rusko nerozpadne zevnitř, neporazí sebe sama, tak si svou „Velkou vlasteneckou válku“ opět vyhraje. Jenom mě nějak nenapadá, jak se máme zachovat, abychom nebyli za ty voly.

Autor: Jiří Turner | úterý 27.9.2022 14:41 | karma článku: 34.67 | přečteno: 3939x

Další články blogera

Jiří Turner

Nebinární ptakopysk

Argumentovat v genderové problematice tím, že pánbůh stvořil jen dvě jednoznačná pohlaví a v tomto formátu že funguje celá příroda i společnost, je, kulantně řečeno, poněkud unáhlené. Jak to tedy je z čistě biologického hlediska?

3.12.2022 v 10:31 | Karma článku: 25.68 | Přečteno: 3987 | Diskuse

Jiří Turner

Koho zajímají Paroubkovy názory na Danuši Nerudovou, ať zvedne tlapku!

Ne, že by „jeden z nejoblíbenějších českých politiků“ neměl právo své názory vyjádřit, ale moc nerozumím tomu, proč někomu takovému dávají prostor prestižní média. U nás jsou všechny tlapky připaženy a na zemi.

2.12.2022 v 14:38 | Karma článku: 25.54 | Přečteno: 673 | Diskuse

Jiří Turner

Kramný je nevinný!

Vy to nevíte, nebo se k tomu neumíte vyjádřit? Může to být tím, že nemáte dostatek informací.Nemáte je, protože nejste vyšetřovatelé, státní zástupci a soudci. Naštěstí máme politiky, kteří vědí všechno nejlépe. Tedy, myslí si to.

1.12.2022 v 10:25 | Karma článku: 40.93 | Přečteno: 14131 | Diskuse

Jiří Turner

Přejdi Jordán a poznáš nevěstku z Jericha

Jericho je dnes malé město ležící na západním břehu řeky Jordán. Je to místo, kde již od úsvitu věků žili lidé. V biblických dobách to bylo město významné a děly se tam prý pozoruhodné věci, ke kterým se také váží ustálená rčení.

29.11.2022 v 18:56 | Karma článku: 12.44 | Přečteno: 413 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jitka Gotterová

Roušky, respirátory a cosi shnilého mezi lidem českým

Se zájmem jsem si přečetla článek blogerky Dáši Stárkové s názvem Kam se poděla ohleduplnost aneb v roušce exotem , kde autorka lidu českému vytýká neohleduplnost, bezohlednost, nezodpovědnost ba doslova prohnilost ........

5.12.2022 v 7:00 | Karma článku: 16.33 | Přečteno: 369 | Diskuse

Ztlumeno

Osvěta v plném proudu - i vy můžete pomoci

Mnoho videí na internetu není opatřeno titulky. U nějakých "z dovolené", to není důležité. Avšak u videí politiků, naučných, nebo třeba dokumentárních, to je k zlosti. Zejména proto, že titulky nepoužívají pouze neslyšící.

5.12.2022 v 5:32 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 87 | Diskuse

Jan Berwid-Buquoy

Německý císař coby nejoblíbenější „Čech“

V dějinách lidstva dochází někdy k roztomilým omylům. Ale proč ne, když to slouží míru a konstruktivní spolupráci? Češi a Němci, společným úsilím v míru, dokázali velkolepá díla. Proč ne i v budoucnu?

4.12.2022 v 23:05 | Karma článku: 9.89 | Přečteno: 246 | Diskuse

Lubomír Stejskal

O nalezeném pokladu

Mojžíš, jedna z klíčových postav staroizraelské historie. Byl pověřen unikátní misí: vyvést lid Izraele z egyptského otroctví a přivést ho k branám Zaslíbené země. Tu spatřil, ale vstoupit do ní mu dopřáno nebylo.

4.12.2022 v 21:59 | Karma článku: 6.22 | Přečteno: 108 | Diskuse

Filip Vracovský

Čas na strunách....

Nedělní malování nejen slovem pro náhodné kolemjdoucí i stálé návštěvníky.... Třeba někoho potěšíme, o nic míň ostatně v šapitó našeho bytí nejde....

4.12.2022 v 19:58 | Karma článku: 10.41 | Přečteno: 202 | Diskuse

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...