Neděle 5. února 2023, svátek má Dobromila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 5. února 2023 Dobromila

Ideologie strašení

20. 12. 2022 14:34:38
Na Mikuláše se to ještě dá snést, ale na Ježíška už je toho trochu moc. Veřejnoprávní televizní publicistika věnuje strašení tak 50% vysílacího času, komerční televize poctivých 80%. Heslo doby zní: Máme se zle a bude ještě hůře!

Na otázku „Jak se máš?“ odpovídám, že dobře. To proto, abych naštval neustále štkající stěžovatele a i proto, že je to prostě pravda. Mám se dobře, protože jsem bohatý, a bohatý jsem proto, že mám více než potřebuji. Z tohoto pohledu je fakticky bohatá většina našinců, jenomže právě ve vnímání oněch potřeb je zakopaný pes. Chtě nechtě musím akceptovat skutečnost, že někdo se může cítit chudým, protože nemá na Ferrari a jachtu, a někdo bohatým, má-li pro děti vždy dostatek jídla, byť by to bylo jídlo, které bychom nedali ani psovi. Mimochodem mám pocit, že moji psi mají kvalitnější a dražší stravu než já. To není nic výjimečného a o něčem to asi také svědčí.

Rozumím tomu, že nikomu z nás se nelíbí zdražování a inflační znehodnocování financí, nárůst jejichž příjmů většinou marně onu inflaci stíhá. Jsem také přesvědčen, že jednou ze základních funkcí státu je zabezpečovat co možná nejvyšší životní úroveň svých občanů. Z dlouhodobého hlediska je politika jednoznačně strůjkyní bohatství státu, respektive jeho obyvatel, protože názorně vidíme, že bohatství jedince a státu jsou dvě různé věci. Z mého pohledu by se však právě bohatství státu mělo posuzovat od životní úrovně těch nejchudších a na státu závislých, to jsem ale trochu odbočil. Chtěl jsem vlastně jen konstatovat, že byť je politika zásadní, nemohou její aktéři vždy v danou chvíli zabezpečit, aby na občany nedolehly různé makroekonomické aspekty.

Přestože nepovažuji makroekonomii za zcela exaktní vědní disciplínu (ekonomie je kombinací matematiky, filozofie, sociologie a politologie, z čehož jenom matematika je tou jakžtakž exaktní vědou), lze vysledovat určité, často opakující se zákonitosti, na základě čehož je obecně známo, že ekonomické krize často zásadním způsobem ovlivňují společenské nálady, tedy ona psychologie. I současná recese je do značné míry řetězovou reakcí pramenící z nejistoty a strachu, protože fakticky nedošlo k ničemu, co by reálně mělo třeba prudké zdražení způsobit.

Přiznám se, že v tomto smyslu moc nechápu, proč média, a to právě prostřednictvím ekonomů neustále dramatizují zdaleka ne tak dramatickou realitu a straší, aniž by ony katastrofické věštby měly zcela racionální základ, respektive jejich případné naplnění si ekonomičtí experti svými idiotskými prognózami sami zabezpečují. Abych nebyl špatně pochopen, nechci tvrdit, že ekonomické krize způsobují ekonomové, ale jsem přesvědčen, že se hodně málo snaží je odvracet a mírnit. V tomto směru považuji u různých „ekonomických guru“ ono libování si ve vlastní domnělé neomylnosti jako chorobu, kterou se neustále pokouší nakazit celou společnost.

Když se občas dívám na narvané nákupní vozíky, často naplněné nesmyslným množstvím nesmyslného zboží, a poslouchám nářky těch, kteří je tlačí ke kufrům svých luxusních aut a ono zboží pak vezou do svých rezidencí, tak si říkám, že nebýt těch nářků, je to pozitivní. Majetní lidé by měli hodně nakupovat a ti chudší by měli rozumně šetřit, aby se nedostali do skutečných problémů, které ovšem nezpůsobí krize, ale pouze jejich neschopnost se se zhoršenými podmínkami vyrovnat a přizpůsobit se. Jinými slovy mediální prezentace dané situace a jejího vývoje by měla být směrem k trhu realisticky pozitivní a směrem k ohroženým občanům vysvětlující a k rozumné opatrnosti nabádající.

Možná jsem trochu zbytečně zabrousil do ekonomie více, než jsem chtěl, což mi asi zcela nepřísluší, přestože jsem vlastně chtěl psát jen o jakých si mediálně společenských aspektech. O tom, jak tradiční českou ubrečenost a nespokojenost se snaží ještě více živit média, přičemž i ta docela seriózní se nechávají strhnout, aby nezůstala pozadu a vyhověla tak přání svých konzumentů si společně poplakat, postěžovat si a zaradovat se z toho, že je na tom nějaký vhodně vybraný respondent ještě hůře, a to bez ohledu na to, jestli na tom opravdu špatně je, nebo je to jen jeho pocit.

Autor: Jiří Turner | úterý 20.12.2022 14:34 | karma článku: 25.20 | přečteno: 577x

Další články blogera

Jiří Turner

Zabila spícího stanovým kolíkem a další příběhy „ze života“

Jiná zase spícího vlasáče ostříhala, a ten pak zemřel v rozvalinách. Nejen u Thermopyl se proslavilo oněch „300“ a i s Barackem to bylo zcela jinak? Tušíte vůbec kam směřuje liška, když běží k Táboru? Není nad to číst bulvár.

3.2.2023 v 11:42 | Karma článku: 10.55 | Přečteno: 279 | Diskuse

Jiří Turner

Víte, co je největší povolební hloupostí? Zabývat se tím, jak by volili ti, co nevolili!

Ani „Ten, jehož jméno se nevyslovuje“ si netroufl tvrdit, že všichni, co nevolili, by volili jeho. Ne tak někteří mudrlanti. V tomto směru lze jen automaticky počítat s tím, že nevoliči by volili stejně jako voliči. S ničím jiným.

2.2.2023 v 22:05 | Karma článku: 19.24 | Přečteno: 331 | Diskuse

Jiří Turner

„Pane generále, během mé služby se nic zvláštního nestalo!“

„Ale stane se! Ale stane se a vám z toho, pane kancléři, veselo nebude!“ Postupně začíná „předávání směny“ na Pražském hradě, a my se můžeme těšit na situace hodné pera humoristy. Dost možná to však bude spíše tragikomické.

2.2.2023 v 9:41 | Karma článku: 36.40 | Přečteno: 3860 | Diskuse

Jiří Turner

Podivný případ docenta Ševčíka

Doc. Ing. před jménem a za jménem CSc. a k tomu přídomek „hlásná trouba Kremlu“. Do kolonky zaměstnání vepsáno: Děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze. A to může někomu připadat jako problém.

31.1.2023 v 12:15 | Karma článku: 28.49 | Přečteno: 1194 | Diskuse

Další články z rubriky Média

Vladimír Špurek

Spájanie rozbíjaním?

Rekacia na článok pani Hanusovej. Na úvod položím rečnícku otázku. Ak je niečo dva razy, je to seriál? Totiž sa zdá, že pani Hanusová sa rozbehla na krížovú či skôr možno antikrížovú výpravu proti mužom. Kladiem si tú istú otázku,

2.2.2023 v 16:52 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 110 | Diskuse

Blanka Fay

Vážně je potřeba odsuzovat mluvčí právě zvoleného prezidenta Pavla?

Byl to historický moment, který jsme u televize prožívali vesměs všichni. Po letech arogantních promluv směrem k lidem i novinářům, bude naši zemi reprezentovat člověk, který symbolizuje úplně jiné hodnoty.

2.2.2023 v 2:51 | Karma článku: 20.55 | Přečteno: 538 | Diskuse

František Kubásek

Liberálové, proč se tak divíte, když někdo aplikuje vaši vlastní medicínu?

Poslední reakce na docela trapné bilboardy Andreje Babiše, varujícími před válkou, mě utvrdily v tom, že liberální demokraté, kterým já říkám "libtardi", nemají ani trochu sebereflexe a od Babiše se neliší vůbec v ničem.

18.1.2023 v 11:49 | Karma článku: 39.04 | Přečteno: 1228 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Primitivismus protiukrajinské pomlouvačné propagandy

Nebýt obrázku, který přistál v jedné mé komunikační platformě, na nenávistnou kampaň vedenou proti Ukrajině bych nereagoval, neboť je to jediný smysluplný způsob, jak se k ní postavit. Ne zakazovat, ale ignorovat.

30.12.2022 v 17:05 | Karma článku: 26.43 | Přečteno: 712 | Diskuse

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...

Zemřela zpěvačka Naďa Urbánková. Proslavila se hity Závidím či Drahý můj

Ve věku 83 let zemřela v pátek zpěvačka a herečka Naďa Urbánková, držitelka pěti Zlatých slavíků, interpretka hitů...

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Jak poznat přetížená játra. Příznaky, které by vás měly varovat

Již dávno neplatí, že za nemocná játra může jen a pouze nadměrná konzumace alkoholu. Stále častěji je totiž na vině...