Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 22. března 2023 Leona

Podivný případ doktora Druláka

21. 01. 2023 11:39:07
První náměstek ministra, ředitel Ústavu mezinárodních vztahů, velvyslanec ve Francii a univerzitní profesor. Dnes ze strany MZV nežádoucí osoba, podporovatel Bašty, odborně erudovaný „disident“ a v jistém smyslu i mučedník.

Petra Druláka jsem poprvé zaregistroval již na samém počátku milénia jako ředitele Ústavu mezinárodních vztahů, posléze jako náměstka na Ministerstvu zahraničních věcí, a ještě později jako velvyslance ve Francii. Vnímal jsem ho jako v zásadě mainstreamového politologa a respektovaného odborníka v oboru politické ekonomie a mezinárodních vztahů. V roce 2007 se Drulák výrazně angažoval jako podporovatel amerického radaru v Brdech a Lisabonské smlouvy. Donedávna doktor Drulák zastával proevropské liberální názory, vedl polemiky s konzervativní a euroskeptickou částí ODS, jmenovitě v roce 2007 s Václavem Klausem. Tato stanoviska však začal v průběhu let více a více opouštět, až se stal kritikem liberalismu, progresivismu, Evropské unie a havlovského pojetí lidských práv. Názorový obrat pak dokonal po vypuknutí války na Ukrajině.

Na konci minulého roku se stalo to, co okomentoval na iDnes Miroslav Korecký:

Petr Drulák má pro působení na poli zahraniční politiky výtečný životopis: první náměstek ministra, ředitel Ústavu mezinárodních vztahů, velvyslanec ve Francii, profesor na několika univerzitách... Přesto je z něj dnes persona non grata a ministerstvo tlačí na ústav, jemuž sám léta šéfoval, aby se ho kvůli jeho kritickým názorům zbavil. Dostal už dva vytýkací dopisy, prošetřovala ho etická komise a aktuálně on sám podal na svého zaměstnavatele žalobu.

Aktuálně, jak je zřejmé z různých vystoupení Druláka v médiích, naposledy včera na CNN Prima News (což je jedno z mnoha vystoupení na této stanici), tato situace eskaluje. Petr Drulák se také stal v prezidentských volbách aktivním podporovatelem Jaroslava Bašty a signatářem z mého pohledu ostudné výzvy iniciativy Mír a spravedlnost . Jeho některé veřejně prezentované názory se shodují s proruskou válečnou propagandou, díky čemuž je jako odborná i politická autorita citován ruskými médii, což z něho docela pochopitelně činí pro Ministerstvo zahraničních věcí poněkud problematickou osobnost.

Drulák se hájí tím, že je dlouhodobě za projevování svých názorů trestán a v tomto smyslu kritizuje vládu, ministerstvo a potažmo politické klima v zemi, ve které je podle něho potlačována a kriminalizována svoboda projevu a právo na vyslovení názoru. Tyto kontroverze z něho pochopitelně činí přitažlivou personu pro různá média, a to nejen ta seriózní. Z Druláka se tak stává vysoce odborně fundovaný „disident“, bojovník za pravdu a v jistém smyslu i mučedník.

Nemíním v tomto svém článku vést na dálku s Petrem Drulákem nějakou odbornou polemiku, v tomto ohledu pro něho vůbec nemohu být dostatečně erudovaným partnerem, ale čím více o celé této záležitosti čtu a uvažuji, tím více docházím k přesvědčení, že vůbec nejde o nějaký odbornostní problém, ale pouze o problém etický, a hlavně problém principiální. Nutně se musíme zamýšlet nad principy loajality státního zaměstnance, nad odpovědností odborníka, jehož názory mohou oslovovat odbornou i laickou veřejnost, ale také nad už zmíněnými principy svobody projevu.

Mohlo by se to jevit jako velké dilema, ale mně to tak nepřipadá. Od zaměstnance Ministerstva zahraničních věcí, a to jako náměstka ministra, velvyslance i pracovníka Ústavu mezinárodních vztahů se logicky vyžaduje určitá míra loajality se stanovisky ministerstva, potažmo vlády, která řídí zahraniční politiku. Volnomyšlenkářství patří na akademickou půdu, kam se měl dle mého soudu Drulák již dávno plně uchýlit. Ústav mezinárodních vztahů je sice z podstaty své existence institucí stojící mezi akademickou sférou a sférou veřejnou a je zde také prováděn nezávislý výzkum, nicméně jeho činnost nemůže směřovat proti zájmům státu a ku prospěchu nepřátelské mocnosti.

Myslím si také, že člověk takovýchto zkušeností a takového renomé by měl být, jakožto vědec, při prezentaci svých názorů a postojů opatrný. Drulákovy loňské teze ohledně Ukrajiny (viz rozhovory na CNN Prima News) se totiž ukázaly naprosto zcestné a bohužel i jeho současné postoje se odklání od racionálního vnímání situace a mají stále více ideologický charakter. Netuším, co se mohlo stát, že se liberální a prozápadní politolog stal kritikem idejí, které dříve hájil, a už vůbec nechápu, že rezignoval na morální aspekt problematiky, což ho dle mého soudu svedlo i z cesty nezávislého odborníka. Nemohu k tomu říci asi nic jiného než to, že do jisté míry extrémní situace odkrývá mnohdy skryté lidské a morální kvality každého z nás.

Autor: Jiří Turner | sobota 21.1.2023 11:39 | karma článku: 25.43 | přečteno: 1219x

Další články blogera

Jiří Turner

Nejste dobrý Čech!

Máte pocit, že bychom měli různě vnímat velmi podobné události jen proto, že se s odstupem 85 let netýkají našeho státu, ale státu sousedního? Dobré podněty k zamyšlení a prozření můžeme nacházet i v literatuře a filmu.

21.3.2023 v 12:13 | Karma článku: 13.67 | Přečteno: 333 | Diskuse

Jiří Turner

Když vychovávají nevychovaní učitelé

A nejen nevychovaní, ale i zcela nezpůsobilí k tomu kohokoli učit a vychovávat. Učitel totiž krom toho, že musí disponovat danými znalostmi a schopností je předávat, musí budit respekt, úctu a působit také jako příklad.

16.3.2023 v 9:40 | Karma článku: 24.14 | Přečteno: 758 | Diskuse

Jiří Turner

Co takhle uspořádat demonstraci "Česko proti hlouposti"?

“Nuzota z lidí lotry činí a vlky z lesů žene hlad.” Nevím, jestli to Villon myslel i takto, ale nejen fyzická, ale i duševní a morální chudoba z lidí lotry činí. Dobré vzdělání a s ním spojená výchova jsou pak nejlepší prevencí.

13.3.2023 v 9:29 | Karma článku: 42.41 | Přečteno: 6591 | Diskuse

Jiří Turner

S bídáky proti bídě

Dnes se na Václavském náměstí pořádá demonstrace označená jako “celonárodní setkání”, kterou organizuje předseda PRO Rajchl, senátorka Zwyrtek Hamplová, bloger Vidlák a další osobnosti našeho veřejného života.

11.3.2023 v 9:52 | Karma článku: 44.10 | Přečteno: 10495 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jaroslav Kvapil

Rok, kdy umřel vynálezce ostnatého drátu

(Povídka) Stojím před zchátralým nárožním činžákem, z kterého jsem odstartoval do života. Až po delším vyzvánění na kdovíkolikátý zvonek otvírá vchodové dveře starší muž a kupodivu přistoupí na mé přání se po domě rozhlédnout.

21.3.2023 v 14:06 | Karma článku: 7.77 | Přečteno: 202 | Diskuse

Šárka Razýmová

Ňaderná zbraň

Jsou lékařské obory, kde jsou si pacient a lékař prakticky rovni. Třeba psychiatrie, kde oba ví, že mají pravdu. Mnohem víc je ale těch, v nichž se pacient chytá do poněkud nekomfortních diskriminačních pastí.

21.3.2023 v 12:41 | Karma článku: 29.13 | Přečteno: 3644 | Diskuse

David Vlk

Já chci mír!

Kurňa křeček co sežral papriku za dvacet pět korun. To bude ta asi fialová drahota, nebo jak se tomu říká. Snad půjdu příště taky demonstrovat.

20.3.2023 v 20:05 | Karma článku: 39.19 | Přečteno: 5164 | Diskuse

Josef Ulman

Manipulační techniky proruských dezolátů 3. díl - Praktická ukázka

Tak jsem se dozvěděl, že žádní dezoláti neexistují, případně jsou to prostě lidé s jiným názorem. Nebo že existují, ale je to zcela marginální skupina. Tak jo...pojďme se na ně podívat...

20.3.2023 v 18:00 | Karma článku: 38.51 | Přečteno: 3946 | Diskuse

Václav Kamaryt

Nižší valorizace důchodů – ekonomické důvody

V souvislosti se snížením valorizace důchodů se používá argument. Nižší valorizaci vyžadují ekonomické důvody.

20.3.2023 v 10:30 | Karma článku: 20.19 | Přečteno: 545 | Diskuse

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...