Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 22. března 2023 Leona

Podivný případ docenta Ševčíka

31. 01. 2023 12:15:52
Doc. Ing. před jménem a za jménem CSc. a k tomu přídomek „hlásná trouba Kremlu“. Do kolonky zaměstnání vepsáno: Děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze. A to může někomu připadat jako problém.

Tenhle čtyřiašedesátiletý chlapík s image rockové hvězdy se možná minul povoláním, mohl být sportovec, jako jeho strýc a teta (Josef Odložil a Věra Čáslavská) a mohl se stát i nějakým aktivistou, kterým se vlastně stal, přestože se také vydal na dráhu vysokoškolského učitele.

Nedávno jsem v rámci „nechtěné“ rubriky „Podivné případy“, ve které se aktuálně zamýšlím nad proruskými postoji veřejně činných lidí“, psal o doktoru Drulákovi, jehož názory příliš nekonvenují s prezentací státního zaměstnance, a usoudil jsem v tomto směru, že jsou spíše vhodné k vyvolání diskuse na akademické půdě. Kam potom ale hypoteticky „poslat“ docenta Ševčíka?

Asi bych měl předem deklarovat, že naprosto ctím akademické svobody a akademickou půdu vnímám jako „Hyde Park“, kde může být, coby názor, vyřčeno i to, co mnohde jinde ne. Ovšem vyvolání diskuse je něco jiného než pokusy o permanentní indoktrinaci studentů, z kterýchžto se mnozí bouří a na vymývání mozků docentem Ševčíkem si stěžují.

Svoji nelibost s touto skutečností veřejně prezentuje i rektor VŠE, ale on je tím prvním, kdo musí prezentovat ony svobody a rozhodnutí akademického senátu, který odmítl Ševčíka „odstřelit“. Ta nelibost i stížnosti se netýkají seriózně prezentovaného názoru, ale lží a dezinformací, které Ševčík šířil a stále šíří. V odkazech najdete, jak snadné je s odstupem několika měsíců naprosto jednoznačně zpochybnit nesmysly, které pan docent pronesl na jaře a v létě loňského roku.

V tomto ohledu je také třeba odlišovat, snahu o korekci válečné propagandy, ke které se z docela pochopitelných důvodů uchylují obě válčící strany, a zásadní ideologickou i faktickou podstatu konfliktu. Nikdo přeci po nikom nechce, aby doslova věřil třeba počtům zničené ruské techniky a počtu zlikvidovaných okupantů. Seriózní média často v takových případech poznamenávají, že příslušnou informaci nelze ověřit.

Lze také zcela seriózně diskutovat o chybách, které se staly před vypuknutím konfliktu, a to jak ze strany Západu, tak i Ukrajiny. Osobně si myslím, že na takové analýzy je čas po válce, ale v žádném případě nic neospravedlňuje počínání Ruska, coby imperiálního agresora ani válečné zločiny páchané ruskou armádou. Tyto skutečnosti také činí putinovský režim režimem zločinným.

Pokud si přečtete nebo poslechnete některá níže uvedená vyjádření docenta Ševčíka, lehko nabudete dojmu, že ten není veden snahou objektivizovat problematiku, ale jasně vyjadřuje svoji nenávist vůči Západu a strukturám, jejichž jsme dobrovolnými členy, a naopak adoruje ruský režim, byť to činí takovým způsobem, aby nemohl být trestně stíhán.

Vyjádření pana Ševčíka mi nepříjemně připomínají třeba argumentaci zpochybňovačů zločinnosti holokaustu, kteří se vyjadřují ve smyslu „vždyť oni ti Židé taky nebyli svatí“. Nelze asi tvrdit, že antisemitismus nemá žádné reálné příčiny, ale je naprosto absurdní jimi omlouvat židovské pogromy a zmíněný holokaust. V tomto smyslu nelze zavírat oči před tím, že na Ukrajině existovali a stále jistě existují vyhranění nacionalisté, ale propagandistické potírání nacismu je ze strany Ruska jen průhlednou záminkou. Konečně, pokud dnes budeme vnímat extrémní nenávist Ukrajinců k Rusům, nebude to mít už jen historickou podstatu, ale i zcela pochopitelnou podstatu aktuální.

Pokud do svého stanoviska zapracuji výše uvedené skutečnosti a níže uvedené odkazy, tak se nemohu vyjádřit jinak, než že docent Ševčík nepatří na žádnou českou vysokou školu a měli bychom být schopni v rámci jeho veřejných vystoupení odlišovat mezi obecnými vyjádřeními názoru a dezinformacemi s proputinovskou propagandou. Akademické svobody i svoboda slova mají prostě své meze. A pokud někomu z vás přijde, že svoboda slova a svoboda veřejného vyjádření jakéhokoli stanoviska se nesmí jakkoli omezovat, zamyslete se nad tím, jestli byste v rámci zcela adekvátní paralely chtěli, aby vaše děti učil a ovlivňoval ten, kdo relativizuje zločinnost Adolfa Hitlera a nacistické ideologie a zároveň popírá legitimitu zcela opačných stanovisek.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/volby-prezidentske-sevcik-dal-rozhovor-hlasne-troube-kremlu-jeho-pozici-resil-ministr-s-rektorem-vse-224164

https://www.mujrozhlas.cz/pro-proti/s-sevcikovymi-nazory-nesouhlasim-ale-dokazat-ze-jde-o-dezinformace-vyvodit-z-toho

https://prazska.drbna.cz/zpravy/spolecnost/8780-sevcik-argumentuje-jako-kreml-rika-student-jsou-to-lzi-reaguje-nove-zvoleny-dekan.html

https://www.youtube.com/watch?v=TQfm_kKgKC4

https://www.youtube.com/watch?v=yYTIoLH_rkM

Autor: Jiří Turner | úterý 31.1.2023 12:15 | karma článku: 28.69 | přečteno: 1225x

Další články blogera

Jiří Turner

Nejste dobrý Čech!

Máte pocit, že bychom měli různě vnímat velmi podobné události jen proto, že se s odstupem 85 let netýkají našeho státu, ale státu sousedního? Dobré podněty k zamyšlení a prozření můžeme nacházet i v literatuře a filmu.

21.3.2023 v 12:13 | Karma článku: 13.67 | Přečteno: 332 | Diskuse

Jiří Turner

Když vychovávají nevychovaní učitelé

A nejen nevychovaní, ale i zcela nezpůsobilí k tomu kohokoli učit a vychovávat. Učitel totiž krom toho, že musí disponovat danými znalostmi a schopností je předávat, musí budit respekt, úctu a působit také jako příklad.

16.3.2023 v 9:40 | Karma článku: 24.14 | Přečteno: 758 | Diskuse

Jiří Turner

Co takhle uspořádat demonstraci "Česko proti hlouposti"?

“Nuzota z lidí lotry činí a vlky z lesů žene hlad.” Nevím, jestli to Villon myslel i takto, ale nejen fyzická, ale i duševní a morální chudoba z lidí lotry činí. Dobré vzdělání a s ním spojená výchova jsou pak nejlepší prevencí.

13.3.2023 v 9:29 | Karma článku: 42.41 | Přečteno: 6591 | Diskuse

Jiří Turner

S bídáky proti bídě

Dnes se na Václavském náměstí pořádá demonstrace označená jako “celonárodní setkání”, kterou organizuje předseda PRO Rajchl, senátorka Zwyrtek Hamplová, bloger Vidlák a další osobnosti našeho veřejného života.

11.3.2023 v 9:52 | Karma článku: 44.10 | Přečteno: 10495 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jakub Kouřil

Škrpál

Do chrámu se vcházelo jedině naboso. Modlili se tam chudáci, co neměli ani kapsy, i boháči ve zlatých šatech.

21.3.2023 v 17:50 | Karma článku: 7.09 | Přečteno: 87 | Diskuse

Karel Trčálek

Špína pana Ladislava Větvičky

Známý myslitel Ladislav Větvička se už mnohokrát ostře vyjádřil na adresu fialového hnusu, který nás měl zatáhnout do války na Ukrajině

21.3.2023 v 16:46 | Karma článku: 26.53 | Přečteno: 583 | Diskuse

Lukáš Burget

Arogantní policie versus Železný charakter

Moderátor Jakub Železný z České televize by si po nedávné smrti jeho bratra zasloužil shovívavost a nebylo by vhodné, aby si z něho blogeři po jeho extempore s policií utahovali. Ano, nebylo, kdyby to udělal poprvé...

21.3.2023 v 15:41 | Karma článku: 42.24 | Přečteno: 3751 | Diskuse

Jiří Turner

Nejste dobrý Čech!

Máte pocit, že bychom měli různě vnímat velmi podobné události jen proto, že se s odstupem 85 let netýkají našeho státu, ale státu sousedního? Dobré podněty k zamyšlení a prozření můžeme nacházet i v literatuře a filmu.

21.3.2023 v 12:13 | Karma článku: 13.67 | Přečteno: 332 | Diskuse

Jozef Varga

81 rokov od prvého transportu Židov zo Slovenska

Prvý transport s tisíckou mladých 18 - 35 ročných židovských dievčat bol vypravený z Popradu 25.marca 1942 s tým, že idú za prácou. Týmto dňom začala prvá etapa deportácie Židov zo Slovenska do táborov smrti, ktorá trvala do...

21.3.2023 v 12:05 | Karma článku: 9.56 | Přečteno: 120 | Diskuse

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...