Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 22. března 2023 Leona

Na slovíčko s druhým nejdůvěryhodnějším současným českým politikem

8. 02. 2023 14:07:40
Prvním je Babiš a trojici nejdůvěryhodnějších politiků uzavírá Zeman. Tím druhým je Tomio Okamura. Vždycky jsem si myslel, že důvěryhodným je ten, kdo nelže. Tak jak se stane, že tři vyhlášení lháři požívají takové důvěry občanů?

Tu informaci přinesly „Novinky“ a je potřeba hned na začátek říci, že tento typ průzkumů prováděných CVVM (Centrum pro výzkum veřejného mínění) může být poněkud zavádějící. Posuďte sami (zde). Na každý pád, když jsem včera náhodně shlédl brífink poslanců SPD před schůzí Sněmovny, tak s touto skutečností pan Okamura operoval, a aby podstatu této své důvěryhodnosti potvrdil skutky, tak deset minut lhal, překrucoval, zkresloval, spekuloval a bez argumentů napadal.

Ve vystoupení Tomia Okamury můžeme zaregistrovat zmínku o „jakési zprávě Ministerstva vnitra o extrémismu“, která má být nekalým prostředkem politického boje koalice, potažmo Fialovy vlády, a kde má být podle Tomia Okamury tím extrémismem míněno zaměření SPD na zdražování, energetickou krizi a touhu po míru na Ukrajině. Dost možná si někteří voliči SPD umí tuto zprávu dohledat, ale myslím si, že jim stačí výklad pana předsedy. Nicméně, kdyby si ji (zde) přečetli, dozvěděli by se z ní toto:

Ve sledovaném období představitelé hnutí Svoboda a přímá demokracie upozadili xenofobní témata. Prioritně se věnovali kritice vlády, její domácí i zahraniční politiky.

Silným tématem hnutí se stala válka na Ukrajině. Tomio Okamura v televizním interview např. uvedl, že neví, kdo válku reálně rozpoutal. K dotazu moderátora, zda ruský útok byl vyvolán nutností chránit ruskou tamní etnickou menšinu, uvedl, že „na tom něco pravdy být může.“ Naprosto jasno mají politici hnutí o vládní podpoře bránící se Ukrajině. Okamura představitele vlády označoval za „válečné štváče“, poslanec Jiří Kobza psal o vládě „vlastizrady“, o služkách „zaoceánských bankéřů“ apod. Kobza rovněž obvinil „novinářské prostitutky“ či „neukojené mocichtivé feny“ ze snahy zatáhnout Českou republiku a celou Evropu do války.

Podařilo se vyvrátit řadu lží a dezinformací šířených kremelskou propagandou, které sdílel ve sledovaném období europoslanec Ivan David. Poslanci hnutí Svoboda a přímá demokracie nominovali jako svého kandidáta do prezidentských voleb Jaroslava Baštu. Předseda hnutí o něm uvedl, že „chce jako jediný odvolat premiéra Fialu a jeho vládu.“ Ve snaze získat podporu voličů nespokojených se současnou vládou prezentoval Okamura protiústavní názor, že prezident má takovou pravomoc „bez jakýchkoli dalších podmínek“.

Obvodní soud v Bruntále odsoudil k peněžitému trestu 45.000,- bruntálského zastupitele za SPD Daniela Makaye za jeho výroky o „výborné strategii“ Vladimira Putina během války na Ukrajině, doplněné např. i doporučením k využití vodíkové bomby. Trest za popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidy potvrdil i Krajský soud v Ostravě. Obvodní soud pro Prahu 7 udělil dvouletý podmíněný trest bývalému poslanci SPD Lubomírovi Volnému pro trestný čin šíření poplašné zprávy.

Tomio Okamura tedy ze Souhrnné situační zprávy za 2. pololetí roku 2022 o projevech extremismu a předsudečné nenávisti (tak se ta oficiální a veřejně přístupná zpráva MV jmenuje), která je zcela standardní zprávou dokumentující to, co dělají v tomto ohledu bezpečnostní složky každého státu, použil jen první větu o SPD, kterou náležitě rozvil, a zbylé tři odstavce popisující extrémistické projevy členů strany už jaksi zmínit zapomněl. Jenom připomínám, že šíření kremelské propagandy, ospravedlňování ruské invaze na Ukrajinu, popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidy i vyzývání k protiústavnímu svržení vlády je projevem politického extrémismu. Podotýkám také, že SPD se ve čtrnáctistránkové zprávě zabývají jen ony tři citované odstavce, vše ostatní se týká jiných extrémistů, radikálů a sociopatů.

Obdobným způsobem lze zpochybnit i řadu jiných výroků, které zazněly z úst Tomia Okamury a ostatních poslanců SPD. Už mnohokrát to někdo udělal a takové analýzy lze snadno dohledat. Ovšem musí je někdo chtít dohledávat a chtít se s nimi seznamovat. Předpokládám, že Okamurovi sympatizanti, jejichž vzorek z něho učinil druhého nejdůvěryhodnějšího politika současnosti, to asi dělat nechtějí. Uspokojí je zřejmě jen naprosto nekonstruktivní dehonestace vlády a distancování se od rusko-ukrajinského konfliktu, což je projev naivní představy o nastolení míru, zajištění naší bezpečnosti a vyřešení energetické krize.

Jsem přesvědčen, že Fialova vláda má být stejně jako jakákoli jiná vláda kritizována a má být tlačena k řešení problémů. V zásadních otázkách to musí být i v určité shodě s opozicí, kteréžto by mělo jít o věc, a nejen o samoúčelnou kritiku. Nemyslím si, že tato vláda pracuje bezchybně a v mnohých ohledech jsem vůči ní velmi kritický, na druhou stranu je třeba vnímat, že se nacházíme v naprosto bezprecedentní situaci. V jiné bezprecedentní situaci byla i předešlá vláda, která také chybovala, ale zásadní kritiku si dle mého soudu zaslouží jen za to, jaké populistické počiny dělala před covidem.

Myslím si, že by se v budoucnu ANO (třeba bez Andreje Babiše) mohlo stát normální opoziční stranou, ale v případě SPD tomu moc nevěřím. Posuďte sami, jestli je toto projev konstruktivní kritiky, na základě které by se mělo a mohlo něco pozitivního změnit:

Fialova vláda sprostě obelhala voliče. Chystá bezprecedentní ožebračení občanů formou zvyšování mnoha daní.
Jurečkovo ministerstvo sociálních věcí navrhuje zvýšit věk odchodu do důchodu na 68 let, což by byl nejvyšší důchodový věk v Evropě. Je to cynická a asociální bezohlednost!
Téměř třetina Čechů aktuálně žije s rostoucími dluhy nebo jen s minimální finanční rezervou. Lidé se propadají do chudoby kvůli Fialově vládě.
Fialova vláda prosazuje zákon, kterým nás chce zavléci do války. My ale chceme mír, a nikoliv válku!

Fialova vláda a ministr zdravotnictví Válek nesou odpovědnost za nedostatek léků.

Hnutí SPD prosazuje jednodenní volby, avšak nikoli v pátek, jak navrhuje Fialova vláda, ale vhodnější je podle našeho názoru sobota a neděle.

(Citováno z oficiálních stránek SPD)

Nebo třeba toto „Okamurovo desatero“, které sice může obecně obsahovat některé pozitivní cíle, ale je otázkou, zdali jsou ty cíle reálné. Pokud je pak někdo schopen se zamyslet nad prostředky, měl by dojít k tomu, že Okamura mluví o nějakém jiném státě, který má zcela jiný potenciál, jinou historii, jiné normy a je zcela jinak ukotven. Posuďte sami:

1) Odstoupení od Green Dealu Evropské unie.

2) Odstoupení od systému emisních povolenek EU, který zdražuje energie a suroviny.

3) Vystoupení z Evropské energetické burzy a prodej levné české elektřiny napřímo českým občanům a firmám.

4) Obnovení národního importéra plynu a nákup levného plynu přímo od producentů, nikoliv přes německé překupníky jako je tomu v současnosti.

5) Obnovení národního zpracovatele ropy.

6) Zrušení solární daně a veškerých dotací, které zdražují elektrickou energii pro spotřebitele.

7) Zajištění potravinové bezpečnosti. Podpora českých zemědělců a potravinářů.

8) Přechodné snížení DPH u energií (sociální tarif), pohonných hmot, základních potravin a léků a snížení ceny těchto komodit.

9) Snížení neúčelných výdajů státu.

10) Srovnání podmínek tuzemských a zahraničních firem působících v ČR – Zavedení sektorové daně pro nadnárodní internetové giganty (Google, Facebook atd.), které v ČR generují obrovské zisky bez zdanění v ČR, a zdanění vyvádění nezdaněných dividend z ČR nadnárodními korporacemi.

(Citováno z oficiálních stránek SPD)

Docela rád bych věděl, jestli si ti, co považují Tomia Okamuru za důvěryhodného politika, myslí, že by ten na základě takovéto „rukověti“, něco vyřešil, nějak našemu státu prospěl, tedy zabezpečil prosperitu, zajistil mír, šťastný život lidí a politickou stabilitu. SPD totiž nepřináší žádná reálná řešení, nenabízí žádnou strategii ani cestu. To, co dělá Tomio Okamura, je jen populistické tlachání, kterým se pokouší mobilizovat prostoduché, nespokojené a frustrované občany. Myslím si, že si toho je Okamura dobře vědom, ale on prostě jen provozuje prosperující politickou firmu. Bohužel se stal mluvčím výše zmíněných občanů a také lidí s extrémistickými názory a choutkami. A ve svých řadách má, jak je zvýše citovaného patrné, i zjevné fanatiky.

Nedělám si iluze, že bych tímto článkem nějakého „okamurovce“ přiměl, pokud by si ho vůbec přečetl, alespoň přemýšlet, ale jsem přesvědčen, že je naprosto zásadní chybou nechávat všechny ty lži, manipulace, dezinformace a podvody jen tak být s tím, že to prostě k politice a současné době patří. Pokud se s tím smíříme, tak to tak skutečně bude, a to možná v míře, kterou si ani nedokážeme představit.

Autor: Jiří Turner | středa 8.2.2023 14:07 | karma článku: 35.68 | přečteno: 3917x

Další články blogera

Jiří Turner

Nejste dobrý Čech!

Máte pocit, že bychom měli různě vnímat velmi podobné události jen proto, že se s odstupem 85 let netýkají našeho státu, ale státu sousedního? Dobré podněty k zamyšlení a prozření můžeme nacházet i v literatuře a filmu.

21.3.2023 v 12:13 | Karma článku: 13.97 | Přečteno: 337 | Diskuse

Jiří Turner

Když vychovávají nevychovaní učitelé

A nejen nevychovaní, ale i zcela nezpůsobilí k tomu kohokoli učit a vychovávat. Učitel totiž krom toho, že musí disponovat danými znalostmi a schopností je předávat, musí budit respekt, úctu a působit také jako příklad.

16.3.2023 v 9:40 | Karma článku: 24.14 | Přečteno: 758 | Diskuse

Jiří Turner

Co takhle uspořádat demonstraci "Česko proti hlouposti"?

“Nuzota z lidí lotry činí a vlky z lesů žene hlad.” Nevím, jestli to Villon myslel i takto, ale nejen fyzická, ale i duševní a morální chudoba z lidí lotry činí. Dobré vzdělání a s ním spojená výchova jsou pak nejlepší prevencí.

13.3.2023 v 9:29 | Karma článku: 42.41 | Přečteno: 6591 | Diskuse

Jiří Turner

S bídáky proti bídě

Dnes se na Václavském náměstí pořádá demonstrace označená jako “celonárodní setkání”, kterou organizuje předseda PRO Rajchl, senátorka Zwyrtek Hamplová, bloger Vidlák a další osobnosti našeho veřejného života.

11.3.2023 v 9:52 | Karma článku: 44.10 | Přečteno: 10495 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Sára Mašínová

Z Deníku: Úterý 21. března 2023

Pane Bože, Dej mi moudrost, Dej mi víru, A dej mi myšlení, Abych dobře vládla, Aby bylo dobře lidem všem, i všem přírodě, Amen.

22.3.2023 v 0:13 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 55 | Diskuse

Václav Kunft

Mráček na Čínsko-Ruském nebi.

Celkem bez velkého zájmu medií se po nebi prohání mráček, který by mohl ohrozit Čínsko-Ruské objímání. Oba diktátoři zdůrazňovali společné zájmy, jedním z nich je drancování Afriky.

21.3.2023 v 16:30 | Karma článku: 10.70 | Přečteno: 190 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K jordánsko-izraelskému diplomatickému incidentu

Bdělé oko a ucho jordánské a jednostranně přecitlivělé duše na ammánském ministerstvu zahraničí zaznamenaly dva jevy provázející nedávnou návštěvu člena izraelské vlády Becalela Smotriče v Paříži.

21.3.2023 v 14:26 | Karma článku: 6.75 | Přečteno: 120 | Diskuse

Ivan Kazimour

Generál Pavel

Osoba generála Pavla mne zaujala již v r. 2019, kdy jsem četl knihu Vladimíra Mertlíka V první linii. Když se pak později objevily zprávy o jeho možné kandidatuře na funkci prezidenta republiky, uvítal jsem to.

21.3.2023 v 14:17 | Karma článku: 9.19 | Přečteno: 436 | Diskuse

Jan Ziegler

Tleskám premiérovi za zaříznutí hradních amnestií

Tak už je to potvrzeno, prezident Miloš Zeman se dvakrát pokoušel udělit amnestie pro své trestné stíhané podřízené, předseda vlády Petr Fiala však této neskutečné podlosti zabránil.

21.3.2023 v 10:09 | Karma článku: 24.15 | Přečteno: 354 | Diskuse

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...