Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 28. května 2023 Vilém

S bídáky proti bídě

11. 03. 2023 9:52:13
Dnes se na Václavském náměstí pořádá demonstrace označená jako “celonárodní setkání”, kterou organizuje předseda PRO Rajchl, senátorka Zwyrtek Hamplová, bloger Vidlák a další osobnosti našeho veřejného života.

Nejprve musím konstatovat, že uspořádat demonstraci proti vládě, kterou část občanů viní z aktuálních ekonomických problémů, není ničím nelegálním, zavrženíhodným a ve své podstatě může někdy takový způsob protestu vytvořit tlak na establishment, který může být tímto způsobem legálně vyzýván k promptnímu řešení různých problémů.

Osobně si sice nemyslím, že jen vláda je odpovědná za současný stav, který nám je tak usilovně prezentován jako katastrofický, až tomu snad opravdu věříme, a považuji za do značné míry spekulativní, jestli se dalo aktuálním problémům zcela zabránit. Je však patrné, že se stala řada chyb, ale na druhou stranu se nenaplnily různé katastrofické předpovědi. Mnoho lidí také stále nechce pochopit, že už nežijeme v socialismu s centrálně řízenou ekonomikou, že tedy vláda nemůže určovat cenu vajec apod.

V tomto ohledu tak dnešní demonstrující budou jaksi plakat na špatném hrobě. Ona totiž ta řešení ohledně cen energií, které se postupně vrací do normálu, či potravin nejsou tak snadná, jak je různí populisté prezentují, na druhou stranu je extrémně vysoká inflace nepochybně způsobená i systémovými chybami.

Jak jsem již uvedl, považuji takovýto protest za zcela legitimní a pochopitelný, ale to, co mě poněkud zarazilo, jsou požadavky organizátorů i samotné osoby organizátorů. Nevím, jestli si dnešní demonstrující zjistili, co jsou ti lidé zač, případně jestli je to v rámci výletu do Prahy většinou ze severních Čecha ze severní Moravy vůbec zajímá. Také mám určité pochybnosti o tom, jestli se ti lidé zamysleli nad reálností a v některých případech také etikou příslušných požadavků, případně jestli jsou toho všichni vůbec schopni.

Zásadním organizátorem akce se jeví Jindřich Rajchl, předseda strany PRO, který na mě působí jako tak nedůvěryhodná (posuďte sami z odkazů) osoba, že bych s ním nešel ani na jím organizovaný masopust. Dalšími zajímavými lidmi, kteří se na akci podílí, jsou senátorka Zwyrtek Hamplová či bloger Vidlák. První jmenovaná je opět nositelkou takových názorů a postojů (třeba v souvislosti s covidem či válkou na Ukrajině), že se zdá být až neuvěřitelné, že zároveň mohla být i poměrně úspěšnou právničkou i političkou. Odkazy na blogera Vidláka, který je typickým šiřitelem různých, někdy vskutku absurdních konspiračních teorií, jsou pak už jen takovým humorným oživením tohoto článku (zde a zde).

Vrátím-li se k účastníkům demonstrace, které ve chvíli, kdy píšu tento článek, již přiváží do Prahy svozové autobusy, tak je mi jich tak trochu líto. Někdo je přesvědčil, že touto demonstrací bojují za lepší život, ale realita bude taková, že pouze pomáhají naplňovat osobní ambice a možná také peněženky aktivistických politiků a různých pochybných existencí. Pocit, že řešením problémů je hulákání na Václaváku, mi přijde poměrně naivní.

V tomto ohledu je asi dobré zmínit protesty organizované organizací Milion chvilek pro demokracii, protože by někoho mohlo napadnout, že je to podobný druh protestu. Opak je pravdou. Tyto masové protesty, ač neměly žádný faktický dopad, nebyly motivovány tím, že má někdo mnohdy vlastní vinou “vítr v peněžence” a “prázdné břicho”, ale byly cíleny na Andreje Babiše, tedy na morálku a politickou (ne)kulturu a tím i na neslučitelnost chování a jednání politiků s výkonem jejich funkcí.

Tato akce má alarmující název Česko proti bídě, který vyvolává pocit, že obecně v bídě žijeme a do ještě větší se řítíme. V tomto ohledu si dovoluji podotknout, že by si každý na základě mnoha dostupných informací měl srovnat v hlavě, co to skutečně znamená žít v bídě, co sám mohl udělat a neudělal a v budoucnu udělat může, aby v “bídě” nežil. Ta rada je prostá: uvážlivě ve volbách volit své zástupce a místo demonstrací pořádanými různými hochštaplery vzít svůj život do vlastních rukou, pracovat a nečekat na to, že se o něj postará stát. Ta doba je už dávno pryč.

Kdo je pravý Vidlák? Kdo píše Vidlákovy kydy? A kolik Vidláků bylo na Václaváku?

https://www.youtube.com/c/sifrovanysvet

Autor: Jiří Turner | sobota 11.3.2023 9:52 | karma článku: 44.11 | přečteno: 10509x

Další články blogera

Jiří Turner

Měli být snad vítkovští žháři upáleni?

Soud podmínečně propustil dva ze čtyř žhářů, kteří ve Vítkově před čtrnácti lety zapálili dům obývaný Romy a způsobili těžké popáleniny malému dítěti. Politici nechápou, romští aktivisté a postižení se bouří. Oprávněně?

19.5.2023 v 7:32 | Karma článku: 30.61 | Přečteno: 946 | Diskuse

Jiří Turner

Příruční klíč k určování dezolátů

Kdo se v tom má vyznat? Stejně jako se sváteční houbař neobejde bez knihy či aplikace, tak i amatérský sociolog potřebuje nástroj k určování svých bližních. I hezký hříbek může být nejedlý, a ne každá muchomůrka je jedovatá.

18.5.2023 v 6:29 | Karma článku: 18.52 | Přečteno: 660 | Diskuse

Jiří Turner

Komu a za co vlastně máme být vděčni?

V této době se vždy diskutuje o různých aspektech našeho osvobození. Historické reálie konce 2.světové války jsou jasné, ale musí být vždy vnímány v kontextu zločinných ruských režimů a Ruska jako dřívějšího i současného okupanta.

9.5.2023 v 14:48 | Karma článku: 24.03 | Přečteno: 505 | Diskuse

Jiří Turner

Zase nějakej cikán dostal nějakou cenu...

Cenu Magistra Literaza debut roku získala autobiografická kniha novináře, hudebníka a moderátora PatrikaBangySkutečná cesta ven. Zjevně si ale ledaskdo myslí, že Romové dostávají neoprávněně ceny jen proto, že jsou Romové.

2.5.2023 v 18:42 | Karma článku: 36.57 | Přečteno: 6768 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Bohumír Šimek

Svoboda a otroctví

Co nás osvobozuje a co nás vede do otroctví? Otázka je i dnes, v době Putinovy genocidy na Ukrajině, znovu aktuální. Již ve čtvrtém století biskup Augustin prohlásil: „Miluj a dělej, co chceš!“ Platí to i dnes?

27.5.2023 v 23:16 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 31 | Diskuse

Miloslava Cejpková

Jsem senior - no a co?

Jestli máte "tevelizi" /jak říkala má 3letá vnučka/,koukáte a slyšíte to mnohokrát - "už je mi bohužel...", "narodil jsem se buhužel už..." - co to je za nesmysl? Člověk má být šťastný, že neodešel z našeho světa dřív,

27.5.2023 v 22:29 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 69 | Diskuse

Jan Berwid-Buquoy

5 způsobů, jak vytvořit dokonalou omluvu...

Americký časopis TIME otiskl zajímavé myšlenky psychologie úspěchu tří docentek vysoké školy Oberlin College (US stát Ohio) pod názvem „5 ways to craft te perfect apology“. Jde v nich o umění vytvořit správnou omluvu.

27.5.2023 v 21:54 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 66 | Diskuse

Richard Peterka

Německá ekonomika je v recesi. Máme se bát?

Největší země eurozóny čelí strukturálnímu hospodářskému propadu. Hrozí, že bývalá ekonomická velmoc stáhne zbytek Unie dolů sebou.

27.5.2023 v 18:11 | Karma článku: 10.17 | Přečteno: 150 | Diskuse

Vladimír T. Gottwald

Úsměvy a úšklebky XXVIII. (o perlorodkách, slepcích a Jamrtálu)

U Bansethů v Nuslích vylovil jsem v mušli na záchodku perlorodku. – Ale už jsem uschlý. (limerik z Jamrtálu)

27.5.2023 v 9:00 | Karma článku: 24.89 | Přečteno: 1198 | Diskuse

Tříletou dceru Bereniky Kohoutové srazilo na přechodu pro chodce auto

Teprve tříletou dceru Bereniky Kohoutové (32) srazilo v úterý v centru Prahy auto přímo na přechodu pro chodce. Jak se...

Taťána lže a mstí se, říká Brzobohatý. Rád se převlékám za ženu, připouští

Modelka Taťána Kuchařová (35) v církevní žalobě píše, že její bývalý muž Ondřej Brzobohatý (40) není sexuálně vyhraněn....

Zemřel slovenský herec a hudebník Daniel Heriban. Bylo mu 43 let

Heriban, známý například ze seriálů Horná Dolná a Hnízdo nebo z filmů Únos či Sviňa, zemřel podle informací TV JOJ ve...

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Co zas chce, ty vole, reaguje Jágr na volání bezradné Branišové od faxu

Hokejista Jaromír Jágr (51) a jeho partnerka, modelka Dominika Branišová (28) pobavili sledující na Instagramu...