Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 28. května 2023 Vilém

Nejste dobrý Čech!

21. 03. 2023 12:13:22
Máte pocit, že bychom měli různě vnímat velmi podobné události jen proto, že se s odstupem 85 let netýkají našeho státu, ale státu sousedního? Dobré podněty k zamyšlení a prozření můžeme nacházet i v literatuře a filmu.

Ta věta, “Nejste dobrý Čech”, mi ulpěla v paměti z filmu Obsluhoval jsem anglického krále natočeného podle novely Bohumila Hrabala. Ani jsem nehledal, jestli je převzata z knihy, nicméně její smysl je jasný. Hoteliér Brandejs ztvárněný Josefem Abrhámem těmito slovy propouští hlavního hrdinu, číšníka Dítěte ze svého hotelu z důvodu jeho kolaborantského počínání.

Pro ty, co neznají knihu ani film, se tato část filmu odehrává krátce před okupací. Jan Dítě je zamilován do sudetské Němky, se kterou se posléze ožení, a zcela ignoruje skutečnost, že Němci jsou nepřátelé. Hrabalův i Menzelův neotřelý, až absurdistický pohled na dobu i životní příběh člověka dobou zmítaného nutí diváka přemýšlet o tom, že nebyli a nejsou jen jasně vyprofilovaní, zásadoví “hrdinové” a “antihrdinové”, ale i lidé naopak zcela nevyhranění podléhající různým osobním pohnutkám. V časech klidu a míru jsou takoví lidé v tomto ohledu nezajímaví, naopak v časech neklidných a válečných může být jejich nezúčastněnost, loajalita, případně náklonost k nepříteli vnímána jako zrada a kolaborace.

Řekl bych, že většina našinců vnímá události předcházející roku 1939 shodně a jednoznačně. Chápeme hitlerovské Německo jako zlo, okleštění a posléze okupaci českých zemí jako akt bezpráví a agrese a chování nacistů u nás jako počínání zločinné, a to bez ohledu na domnělé i reálné chyby prvorepublikové vlády včetně historicky rozporuplného přístupu k sudetským Němcům. Apropo, ne často, a ne zcela jednoznačně se o sudetoněmecké otázce v předválečném období mluvilo a mluví. Naopak se vcelku jednotně uvádí, že československé orgány měly plné právo potlačovat nepokoje v Sudetech, které byly mimo jiné vyvolávány i přístupem prvorepublikové vlády. Separatistické tendence Sudetských Němců, kterých posléze využil Hitler, a které byly nástupem Hitlera k moci umocněny, jsou obecně shledávány jako nezákonné bez ohledu na to, že Henleinova sudetoněmecká SdP vyhrála zcela legitimně v roce 1935 volby.

Nechci v tomto článku ani zcela obecně fušovat do řemesla historikům a rozebírat složitě hodnotitelnou politiku a všemožné počiny prvorepublikové vlády a prezidenta Masaryka. Je zjevné, že si tuto kapitolu našich dějin poněkud idealizujeme, což je konečně pochopitelné, protože v roce 1918 vznikl po staletích na troskách mocnářství vyspělý a demokraticky koncipovaný stát, na jehož pozitiva jsme po válce bohužel nenavázali. Jde mi jen o to, jak je předválečná situace obecně vnímána. Sudeťáci jsou prostě v tomto fokusu vnímáni jako rozvraceči republiky, posléze hitlerovská pátá kolona a všichni jejich sympatizanti jsou zrádci a kolaboranti nebo alespoň “nedobří Češi”. A basta.

Možná je patrné, kam mířím. Mám pocit, že se stále více našinců diví, že je na ně jinými lidmi z důvodu jejich k přístupu k válce na Ukrajině nahlíženo jako na nedobré Čechy, případně jako na lidi typu Jana Dítěte, kteří odmítají akceptovat realitu i jasné morální principy a zohledňují jen své vlastní emoce a zájmy. Těžko bychom našli lepší historickou paralelu, než je ta naše a ukrajinská, a neslyšel jsem nikdy, že by nějaký normální člověk ospravedlňoval okupaci našich zemí Německem bezprávím páchaným na sudetoněmeckém obyvatelstvu, českým nacionalismem a podobnými argumenty. A pokud někdo bude argumentovat tím, že je principiální rozdíl v tom, když se to týká vlastního národa a když se jedná o stát a národ sousední, měl by se zamyslet sám nad sebou.

Nevyjadřuji rád takto kategorické soudy, ale kdo aktuálně jednoznačně podporuje ve válce na Ukrajině Rusko, nemůže být dobrým Čechem, a to jednoduše proto, že nemůže být dobrým člověkem. A ti z nás, kteří se aktuálně snaží tuto problematiku všemožně relativizovat hledáním různých absurdních argumentů, a to na základě vlastních emocí, a hlavně zájmů, by se pak asi měli zamyslet, nestávají-li se prosťáčky z Hrabalova pera, ke kterým můžeme cítit určité sympatie jen na papíře, plátně, a ještě jen s určitým odstupem času.

Autor: Jiří Turner | úterý 21.3.2023 12:13 | karma článku: 17.15 | přečteno: 435x

Další články blogera

Jiří Turner

Měli být snad vítkovští žháři upáleni?

Soud podmínečně propustil dva ze čtyř žhářů, kteří ve Vítkově před čtrnácti lety zapálili dům obývaný Romy a způsobili těžké popáleniny malému dítěti. Politici nechápou, romští aktivisté a postižení se bouří. Oprávněně?

19.5.2023 v 7:32 | Karma článku: 30.61 | Přečteno: 946 | Diskuse

Jiří Turner

Příruční klíč k určování dezolátů

Kdo se v tom má vyznat? Stejně jako se sváteční houbař neobejde bez knihy či aplikace, tak i amatérský sociolog potřebuje nástroj k určování svých bližních. I hezký hříbek může být nejedlý, a ne každá muchomůrka je jedovatá.

18.5.2023 v 6:29 | Karma článku: 18.52 | Přečteno: 660 | Diskuse

Jiří Turner

Komu a za co vlastně máme být vděčni?

V této době se vždy diskutuje o různých aspektech našeho osvobození. Historické reálie konce 2.světové války jsou jasné, ale musí být vždy vnímány v kontextu zločinných ruských režimů a Ruska jako dřívějšího i současného okupanta.

9.5.2023 v 14:48 | Karma článku: 24.03 | Přečteno: 505 | Diskuse

Jiří Turner

Zase nějakej cikán dostal nějakou cenu...

Cenu Magistra Literaza debut roku získala autobiografická kniha novináře, hudebníka a moderátora PatrikaBangySkutečná cesta ven. Zjevně si ale ledaskdo myslí, že Romové dostávají neoprávněně ceny jen proto, že jsou Romové.

2.5.2023 v 18:42 | Karma článku: 36.57 | Přečteno: 6768 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Bohumír Šimek

Svoboda a otroctví

Co nás osvobozuje a co nás vede do otroctví? Otázka je i dnes, v době Putinovy genocidy na Ukrajině, znovu aktuální. Již ve čtvrtém století biskup Augustin prohlásil: „Miluj a dělej, co chceš!“ Platí to i dnes?

27.5.2023 v 23:16 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 31 | Diskuse

Miloslava Cejpková

Jsem senior - no a co?

Jestli máte "tevelizi" /jak říkala má 3letá vnučka/,koukáte a slyšíte to mnohokrát - "už je mi bohužel...", "narodil jsem se buhužel už..." - co to je za nesmysl? Člověk má být šťastný, že neodešel z našeho světa dřív,

27.5.2023 v 22:29 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 67 | Diskuse

Jan Berwid-Buquoy

5 způsobů, jak vytvořit dokonalou omluvu...

Americký časopis TIME otiskl zajímavé myšlenky psychologie úspěchu tří docentek vysoké školy Oberlin College (US stát Ohio) pod názvem „5 ways to craft te perfect apology“. Jde v nich o umění vytvořit správnou omluvu.

27.5.2023 v 21:54 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 66 | Diskuse

Richard Peterka

Německá ekonomika je v recesi. Máme se bát?

Největší země eurozóny čelí strukturálnímu hospodářskému propadu. Hrozí, že bývalá ekonomická velmoc stáhne zbytek Unie dolů sebou.

27.5.2023 v 18:11 | Karma článku: 10.17 | Přečteno: 149 | Diskuse

Vladimír T. Gottwald

Úsměvy a úšklebky XXVIII. (o perlorodkách, slepcích a Jamrtálu)

U Bansethů v Nuslích vylovil jsem v mušli na záchodku perlorodku. – Ale už jsem uschlý. (limerik z Jamrtálu)

27.5.2023 v 9:00 | Karma článku: 24.75 | Přečteno: 1197 | Diskuse

Tříletou dceru Bereniky Kohoutové srazilo na přechodu pro chodce auto

Teprve tříletou dceru Bereniky Kohoutové (32) srazilo v úterý v centru Prahy auto přímo na přechodu pro chodce. Jak se...

Taťána lže a mstí se, říká Brzobohatý. Rád se převlékám za ženu, připouští

Modelka Taťána Kuchařová (35) v církevní žalobě píše, že její bývalý muž Ondřej Brzobohatý (40) není sexuálně vyhraněn....

Zemřel slovenský herec a hudebník Daniel Heriban. Bylo mu 43 let

Heriban, známý například ze seriálů Horná Dolná a Hnízdo nebo z filmů Únos či Sviňa, zemřel podle informací TV JOJ ve...

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Co zas chce, ty vole, reaguje Jágr na volání bezradné Branišové od faxu

Hokejista Jaromír Jágr (51) a jeho partnerka, modelka Dominika Branišová (28) pobavili sledující na Instagramu...