Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 28. května 2023 Vilém

Kratom

28. 03. 2023 11:53:39
Vedle všemožných strastí a katastrof, faktických i domnělých, kterými nás média krmí, tu máme další zlo. Přišlo k nám jako ostatní zla z Asie, nazývá se kratom, a boj s ním vypadá jako další marný boj s fenoménem zvaným drogy.

Jen na okraj uvedu, že se po delší době pouštím do tématu, ke kterému, na rozdíl od všeho ostatního, o čem obvykle píšu, mohu alespoň formálně přistupovat z pozice odborníka, respektive člověka, který se přírodními psychoaktivními látkami zabýval nejen v rámci studia, ale i následně. Vědecké poznání od těch dob sice obecně pokročilo, ale řekl bych, že nikam nepokročila schopnost společnosti problematiku psychoaktivních látek řešit, a to včetně mnohdy na hlavu postavené legislativy. Je to spíše naopak, systémy včetně toho našeho vedou dlouhodobě marný boj, a to prakticky se všemi aspekty které se týkají fenoménu obecně zvaného drogy.

Začnu poněkud zeširoka. Psychoaktivních látek je nepředstavitelné množství. Velmi různorodě působí a v podstatě na každého jednoho člověka účinkuje stejná látka rozdílně. Všichni známe klasické tvrdé drogy spojené s kriminalitou, narkomafiemi, pašeráky, vařiči, dealery a také fatálními důsledky jejich užívání. Známe relaxační drogy lavírující v řadě ohledů se zákonem, přičemž nejrozšířenější z nich, alkohol, není prakticky nijak omezován a je nedílnou součástí našich společenských norem. Právě alkohol je jedním z mnohých paradoxů, a to třeba v tom smyslu, že jsou často kriminalizovány prakticky neškodné nebo “standardně” škodlivé látky, přičemž alkohol a také tabákové výrobky jsou zcela legální a je na ně navázán obrovský byznys i příjmy státních pokladen.

Je asi zbytečné deklarovat, že boj s klasickými tvrdými drogami je zcela legitimní a nutný, a to hlavně z hlediska kriminality, se kterou souvisí i dostupnost drogy. Na druhou stranu je naivní představa, že se dá zamezit tomu, aby si lidé byli bez větších problémů schopni si různé psychoaktivní látky opatřit. Otázkou je i to, jestli je vždy nutné jim v tom bránit, protože ne všechny látky musí nutně při vhodném používání vysloveně škodit. Má-li o tom někdo pochybnosti, pak pro něho musí být i nepřijatelné nějaké to pivo, sklenička vína či panáček destilátu. Mnoho kontrolovaně užívaných halucinogenů či marihuany totiž nepředstavuje větší riziko než alkohol. Spíše je to naopak, nemírná konzumace alkoholu způsobuje daleko větší problémy, než třeba netoxický a nenávykový psilocybin obsažený u nás hlavně v lysohlávkách.

Psychoaktivní látky lze dělit nesčetnými způsoby. Komplikovanost nějakého právního i zdravotního systémového dělení se dá dokumentovat na skupině stimulantů, do které jsou vedle pervitinu a kokainu zahrnuty i kofein a nikotin. Značné rozdíly jsou ve zmíněných halucinogenech či v kanabinoidech. Některé “drogy”, jsou výhradně importovány a bývá na ně navázán organizovaný zločin, jiné se ilegálně vyrábí a ilegálně distribuují, další si každý může s určitou mírou rizika sám vypěstovat a jsou i takové, které vám, aniž byste to tušili, rostou za domem. Obecně jsou psychoaktivní látky návykové i nenávykové, toxické i netoxické, pro člověka devastační, bezproblémově, relaxační i léčebné.

Velmi pestrá je i historie přístupu systému k této problematice. Pominu-li dávné i exotické kulty konzumentů, moderní systémy s nelegálními drogami bojují, přičemž ona legalita a nelegalita bývá určována často jinými faktory než faktickým působením příslušných látek na člověka. Jenom pro zajímavost, démonizace LSD byla možná jen produktem alkoholové lobby, nikoli nějakým odborným stanoviskem. Drtivá většina psychoaktivních látek, toxických i netoxických, návykových i nenávykových je pak veřejnosti téměř neznámá, a proto je také jejich jakákoli popularizace nesmyslná. Poměrně specifickou skupinou jsou legálně dostupné přípravky obsahující psychoaktivní látky, jejichž vliv a tím pádem i nebezpečnost je poměrně spekulativní, protože, jak už jsem naznačil, mnoho zcela standardně používaných potravin, hlavně nápojů a samozřejmě i léků psychoaktivní látky obsahuje. Tímto se konečně dostávám ke kratomu.

Kratomem se nazývá produkt z listí stromu Mitragyna speciosa, které obsahuje koktejl opioidních látek, především mitragynin, jenž má několikanásobně silnější účinek než třeba morfin. Realita je však taková, že komerčně distribuovaný kratom obsahuje těchto látek jen malé množství. Proto se používá i v rámci substituční léčby narkomanie, což samo o sobě o něčem vypovídá. Požití normální doporučené dávky volně dostupného nemusí řada lidí vůbec poznat, ale je to jako u všech psychoaktivních látek značně individuální. Nepanuje ani shoda v tom, jestli je jeho řízené a cílené užívání škodlivé či užitečné. Klidně to může být ve zcela konkrétních případech tak i tak.

Těmto nejasnostem, které jsou v rámci psychoaktivních látek zcela odůvodněné a běžné, odpovídá i různý legislativní přístup různých zemí. Osobně bych řekl, že zákaz prodeje odpovídá stanovisku: “Máte chlast, cigára, případně marjánu”,které systém s jistými omezeními akceptuje (a také na nich pěkně profituje), “takže to by stačilo.” Jelikož se jedná o importovaný exotický produkt z jihovýchodní Asie, není těžké legální přísun zastavit, čímž se ovšem okamžitě rozjede dovoz a distribuce nelegální. Otázkou tak zůstává, a to hlavně pro státy, jako je Česká republika, kde je dosud kratom legálně prodáván, jestli má takové opatření vůbec smysl. Kromě vzniku černého trhu se zákazem tento produkt okamžitě zpopularizuje. Představte si, že jste puberťáky, kteří lační po všem, co je přinejmenším kontroverzní a také zakazované. V rámci medializace a následných restrikcí se stane tento přípravek, který je dětmi a adolescenty aktuálně konzumován možná jen jako dočasná móda, extrémně lákavým zbožím, se kterým mohou děti ze zvědavosti začít i experimentovat mimo rámec standardního používání.

Aby nedošlo k nedorozumění, vůbec mi nepřijde dobré, aby děti užívaly takovéto látky, možná jim však mohou více škodit tabákové výrobky, alkohol či marihuana a o tzv. tanečních drogách, jakou je například extáze (MDMA),ani nemluvě. Škodlivá je v tomto smyslu i nadměrná konzumace energetických nápojů a přeslazených limonád, na něž si lze taktéž vytvořit závislost. Má-li někdo snad pocit, že se zákazem konzumace a se zákazem prodeje dětem a mladistvým stal nedostupným i alkohol, cigarety či marihuana, měl by se vrátit nohama na zem. Zákaz prodeje těchto produktů dětem a mladistvým je zažitý a nepochybně správný, ale je otázkou, jak přistupovat k novým produktům nejisté škodlivosti, ze kterých se tímto stane lákadlo.

Teoreticky jistě platí, že místo popularizujících restrikcí je lepší osvěta a sní i určitá opatrnost k unáhleným rozhodnutím. Poskytnu dávný příklad: V době mých gymnaziálních studií (což je více jak 40 let) vyhlásil “moudrý” stát boj proti sběru a užívání lysohlávek. Co se stalo? Okamžitě jsme počali pořádat “houbařské” expedice a s použitím důmyslných fint jsme si hráli s esenbáky hlídajícími u známých lokalit na slepou bábu. Po čase nás to přestalo bavit, a co vím, nikdo z nás se nestal díky nenávykovému psilocybinu narkomanem. V tomto duchu by se dalo i předpokládat, že kratom vyšumí dříve, než se přijmou a zaběhnou systémová opatření. Může se ovšem stát, že se bude stávat stále více populárním.

Zákaz komerčního prodeje tohoto výrobku by mohl být i určitým precedentem. Snadno by mohlo nějakého chytráka třeba na základě několika případů “zhoubičkovaných” adolescentů napadnout prosadit významné restrikce nejen na zmíněné lysohlávky, ale třeba i na chrastici rákosovitou obsahující v míře nemalé halucinogenní DMT. Kvůli obsahu DMT se sice nařízením vlády č. 455/2009 Sb. dostala chrastice rákosovitá od 1. 1. 2010 v trestním zákoníku do skupiny rostlin, jejichž pěstování je trestné, ale jelikož jde o trávu, která u nás roste prakticky na všech vlhkých místech, je to docela absurdní, a rád bych viděl, jak by medializací zvýšený zájem o tento zdroj halucinogenu příslušné orgány řešily. Postavil by se na každou podmáčenou louku policajt? Asi ne. Nepochybně je dobré se zamyslet nad tím, jaké absurdity plodí unáhlené zákazy a restrikce, což lze dokumentovat na konopí, které pěstitele vyrábějícího masti na kolena může poslat za mříže.

Na závěr si dovolím toto moje možná poněkud nesourodé zamyšlení shrnout: Boj s narkokriminalitou je naprosto legitimní a nepochybně správný. Kriminalizace stávajících, zcela obecně užívaných relaxačních (i léčebných) psychoaktivních látek (např. konopí) je naprosto zbytečná, nesmyslná a kontraproduktivní. Se zakazováním kratomu a podobných produktů bych byl na základě výše uvedeného spíše opatrný a řídil bych se výsledky výzkumu a pozorováním, jestli se jedná o skutečný problém nebo jen přechodnou módní záležitost, kterou podporuje aktuální mediální zájem, na jehož základě vznikl i tento článek, neboť jeho autora by jinak asi ani nenapadlo o jedné z tisíců psychoaktivních látek psát.

https://cbdsvet.cz/2020/04/27/co-je-to-vlastne-kratom-a-jake-jsou-jeho-ucinky/

https://cbdsvet.cz/2020/04/27/co-je-to-vlastne-kratom-a-jake-jsou-jeho-ucinky/

https://refresher.cz/133583-Kratom-si-v-automatu-mozna-brzy-nekoupis-Cesko-planuje-regulaci

Nebezpečný trend jménem kratom


Autor: Jiří Turner | úterý 28.3.2023 11:53 | karma článku: 15.52 | přečteno: 454x

Další články blogera

Jiří Turner

Měli být snad vítkovští žháři upáleni?

Soud podmínečně propustil dva ze čtyř žhářů, kteří ve Vítkově před čtrnácti lety zapálili dům obývaný Romy a způsobili těžké popáleniny malému dítěti. Politici nechápou, romští aktivisté a postižení se bouří. Oprávněně?

19.5.2023 v 7:32 | Karma článku: 30.61 | Přečteno: 946 | Diskuse

Jiří Turner

Příruční klíč k určování dezolátů

Kdo se v tom má vyznat? Stejně jako se sváteční houbař neobejde bez knihy či aplikace, tak i amatérský sociolog potřebuje nástroj k určování svých bližních. I hezký hříbek může být nejedlý, a ne každá muchomůrka je jedovatá.

18.5.2023 v 6:29 | Karma článku: 18.52 | Přečteno: 660 | Diskuse

Jiří Turner

Komu a za co vlastně máme být vděčni?

V této době se vždy diskutuje o různých aspektech našeho osvobození. Historické reálie konce 2.světové války jsou jasné, ale musí být vždy vnímány v kontextu zločinných ruských režimů a Ruska jako dřívějšího i současného okupanta.

9.5.2023 v 14:48 | Karma článku: 24.03 | Přečteno: 505 | Diskuse

Jiří Turner

Zase nějakej cikán dostal nějakou cenu...

Cenu Magistra Literaza debut roku získala autobiografická kniha novináře, hudebníka a moderátora PatrikaBangySkutečná cesta ven. Zjevně si ale ledaskdo myslí, že Romové dostávají neoprávněně ceny jen proto, že jsou Romové.

2.5.2023 v 18:42 | Karma článku: 36.57 | Přečteno: 6768 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Olga Medová

Kávu si osladím. Nebo ne.

Začalo to někdy před dvaceti lety na úřadě... „Jak se jmenujete?“ „Oliveriusová.“ „Cože??? Oliva Jůzová?“ „Neee...“

27.5.2023 v 21:44 | Karma článku: 6.08 | Přečteno: 96 | Diskuse

Marek Valiček

53 pohlaví country

O tom, co se aktuálně děje v Cannes mám málo informací. Jenže... i ten červenej koberec na hvězdami prošpikovaném Boulevard de la Croisette včera večer jistě ještě více zčervenal závistí při porovnání s eventem ve Středoklukách.

27.5.2023 v 10:12 | Karma článku: 18.34 | Přečteno: 378 | Diskuse

Petr Kotek

Chlapeček, nebo holčička? To je tak omezující…

Instagram a jemu podobné sítě zvané sociální by se měly zakázat. Omezují totiž mladé lidi, kteří teprve formují svou identitu, ve svobodné volbě pohlaví.

27.5.2023 v 9:00 | Karma článku: 12.36 | Přečteno: 375 | Diskuse

Horst Anton Haslbauer

Další zavzpomínání na domov ze zajetí

Co takové škvrně prožije, když je na dvoře s mnoha různými zvířaty. Jelikož bylo malé, zcela jej přehlížely. Jednou vyšla Alma ze dveří, když se zrovna krmily slepice. Přeci jen se chtěla podívat, co je mezi tolika slepicemi

27.5.2023 v 7:46 | Karma článku: 14.84 | Přečteno: 218 | Diskuse

Karel Trčálek

Pohřešovaná diplomacie jako dárek ke stým narozeninám dezoláta Kissengera

Rusko a Švédsko si navzájem vyhošťují diplomaty (zatímco Lotyši nosí ke švédskému velvyslanectví květiny) a zavírají konzuláty. Patrně je to příspěvek ke kvapem se blížícím dvaaosmdesátým narozeninám největšího diplomata

26.5.2023 v 17:29 | Karma článku: 16.76 | Přečteno: 223 | Diskuse

Tříletou dceru Bereniky Kohoutové srazilo na přechodu pro chodce auto

Teprve tříletou dceru Bereniky Kohoutové (32) srazilo v úterý v centru Prahy auto přímo na přechodu pro chodce. Jak se...

Taťána lže a mstí se, říká Brzobohatý. Rád se převlékám za ženu, připouští

Modelka Taťána Kuchařová (35) v církevní žalobě píše, že její bývalý muž Ondřej Brzobohatý (40) není sexuálně vyhraněn....

Zemřel slovenský herec a hudebník Daniel Heriban. Bylo mu 43 let

Heriban, známý například ze seriálů Horná Dolná a Hnízdo nebo z filmů Únos či Sviňa, zemřel podle informací TV JOJ ve...

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Co zas chce, ty vole, reaguje Jágr na volání bezradné Branišové od faxu

Hokejista Jaromír Jágr (51) a jeho partnerka, modelka Dominika Branišová (28) pobavili sledující na Instagramu...