Úterý 28. listopadu 2023, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. listopadu 2023 René

Umělá idiocie

19. 06. 2023 11:32:53
Blbost se šíří rychlostí světla, to je na základě rychlosti přenosu informací exaktní údaj. Existuje-li umělá inteligence, která konkuruje lidské chytrosti, tak musí nutně existovat i umělá idiocie, překonávající člověčí blbost.

Podstatou umělé inteligence je rychlé zpracování velkého objemu dat za účelem řešení určité úlohy, přičemž výraz „inteligence“ odkazuje na princip flexibilního lidského myšlení, analogicky je tak podstatou umělé idiocie rychlé zpracování velkého objemu hovadin. Umělou inteligenci zprostředkovávají počítače, přičemž budoucnost má být v těch kvantových, které nebudou založeny jen na principu bitu, jenž je buď nulou nebo jedničkou (to jsem ještě schopen pochopit), ale operují s qubity, které mohou být nulou a jedničkou zároveň (to už mi hlava nebere), umělou idiocii nám pak přináší média a sociální sítě.

Prostá blbost je docela normální součástí lidského projevu, všichni občas nějakou pitomost uděláme a každý z nás je někdy za blba. Je to výraz lidské intelektuální nedokonalosti, povahy a jistě též ega. Ta idiocie se může snadno znásobit, pokud se na jednom místě ve stejný čas vyskytne více jedinců projevujících se coby idioti. I to je normální a dozajista k tomu přispívá fenomén davu. Všichni to známe: fotbalové zápasy, demonstrace či jiné hromadné konflikty, jejichž extrémní podobou je válka. To patrně existuje od chvíle, kdy nějaký diluviální opičák vzal šutr a rozbil jím hlavu jiného opičáka a ostatní opičáci ho následovali, ale to opravdové sdílení blbosti přinesla až média a dílo zkázy dokonaly sociální sítě.

Právě k médiím a sociálním sítím se váže přívlastek „umělá, protože na tomto fenoménu není dle mého soudu nic přirozeného. Nechci se prezentovat jako staromilec paušálně hanící vědeckotechnický pokrok, ale mám vážné pochybnosti o tom, jestli je výsledkem onoho vědeckého a technologického progresu vždy ten pokrok. Prostřednictvím médií a sociálních sítí lze jistě přenášet a sdílet mnoho jednoznačně pozitivních informací, ale nemohu se zbavit pocitu, že drtivá většina informací, pokud přímo neškodí, tak je z obecného hlediska onou blbostí, tedy něčím, co nemá žádný pozitivní efekt a v lepším případě slouží k zábavě, přičemž stojí za zamyšlení, čím vším jsme schopni se pravidelně bavit.

Osobně používám Facebook i Twitter (obojí spíše pasivně) a pochopitelně konzumuji veškerá běžná média. Zrovna dnes ráno jsem se přistihl, že skoro hodinu místo čerpání alespoň trochu smysluplných informací sleduji, čtu a poslouchám tak nesmyslné hovadiny, že jsem se zcela upřímně zastyděl, byť nebylo nikoho, kdo by mé dětinsky pitomé počínání sledoval. Po této zdrcující sebereflexi jsem se jal surfovat výše nastíněnými zdroji a hledat to, co by mi dávalo trochu smysl, tedy mělo to věcný užitek, zvyšovalo to moji informovanost, vedlo to k vytvoření náhledu či názoru, nebo mě to jen potěšilo či pobavilo. Zhruba hodinový výsledek takového hledání byl značně skličující.

Řekl bych, že tak zhruba 5 % toho, co jsem zkonzumoval, bych mohl označit za přínosné, milé či zábavné, přičemž jsem do toho pozitivního zahrnul i sledování videa hrajících si pejsků. Připadal jsem si jako bulimik, který hned po ránu sežral dvacetinásobek své „krmné dávky“, teď z toho má deprese, a navíc ani nemůže narozdíl od potravního bulimika pozřené někde vyvrhnout. Shlédl jsem tedy svůj oblíbený pondělní satirický pořad, který ve mně vyvolal pocit chutné a racionální snídaně, ale než jsem stačil vypnout počítač, přistihl jsem se, že sleduji svatbu jakési naší celebrity, o jejíž existenci jsem do té chvíle neměl nejmenší tušení. Vytěsnil jsem sice ihned ze svého harddisku jméno nevěsty i ženicha a do večera snad skončí v koši i veškeré ostatní informace, ale nejméně pět minut jsem tím včetně nějaké absurdní reklamy zabil. Nakonec jsem přes veškerá svá aktuální předsevzetí málem neodolal shlédnutí jakéhosi MMA videa, ve kterém asi jeden borec zmrzačil svého soupeře.

Počínám vařit oběd, což mi přijde jako docela smysluplná činnost, a za chvíli půjdu na procházku se psy, a to je činnost, která reprezentuje veškerá má kritéria dobře využitého času. Mezitím jsem ovšem také napsal a chystám se zveřejnit tento článek. Dívám se od sporáku směrem k počítači a říkám si, jestli tímto, byť jen miniaturním počinem, nepřidám zrnko k té hoře balastu, která nás obklopuje, jestli kritika umělé idiocie, která se stala nedílnou součástí naší existence, není stejně idiotská, a to bez ohledu na to, kolik lidí si to přečte a co to s nimi udělá. Když o tom tak přemýšlím, říkám si, rozpomínaje si na Terminátora, jestli kromě té umělé idiocie nemůže být v některých svých důsledcích škodlivá i ta umělá inteligence. Asi ano, ale o tom třeba příště.

Autor: Jiří Turner | pondělí 19.6.2023 11:32 | karma článku: 16.81 | přečteno: 523x

Další články blogera

Jiří Turner

Babiš, Ztracený, stávka. Jak se to rýmuje?

Nerýmuje, ale něco to o nás vypovídá. Volební preference Babišova hnutí vypovídají o naší morálce, triumf Ztraceného v anketě Český slavík říká něco o našem vkusu a aktuální stávka cosi o naší zodpovědnosti a soudnosti.

27.11.2023 v 11:37 | Karma článku: 20.07 | Přečteno: 468 | Diskuse

Jiří Turner

Je načase vyhlásit protestní hladovku!

Vzdor inflaci, drahým energiím a skandálním cenám másla, sádla, cukru, mouky, bůčku, buřtů, ořechů a čokolády jsem opět jako mnozí jiní přibral. Jen nevím, jestli mám hladověním podpořit učitele, lékaře či škodováky. Asi všechny.

22.11.2023 v 8:33 | Karma článku: 23.23 | Přečteno: 557 | Diskuse

Jiří Turner

Máme 17. listopadu vůbec co slavit?

Ze socialismu jsme se prý za 34 let dopracovali k jinému socialismu a místo komunistické totality nás ovládá nová progresivistická totalita unijní. S chutí bych autory těchto mouder poslal na několikaletou „stáž“ zpátky do totáče.

17.11.2023 v 8:19 | Karma článku: 32.19 | Přečteno: 3052 | Diskuse

Jiří Turner

Izrael ovládne Gazu – a co bude dál?

Zbude jen ještě větší nenávist na obou stranách. Nenávist vyvolaná smrtí a utrpením lidí. Palestinci budou žít v nějaké podobě protektorátu, což bude generovat další a další radikály, a Izraelci budou dál žít ve stavu ohrožení.

16.11.2023 v 10:15 | Karma článku: 25.48 | Přečteno: 1432 | Diskuse

Další články z rubriky Média

Josef Nožička

Česká televize by se měla nad sebou zamyslet

Pokud to takhle s Českou televizí půjde dál, neměl by spolek Milion chvilek pro demokracii příliš dlouho otálet se svoláním co nejmasovější demonstrace na podporu její nezávislosti.

15.11.2023 v 8:10 | Karma článku: 39.67 | Přečteno: 1527 | Diskuse

Ztlumeno

Titulky se zvýrazňováním slov nejsou vhodné pro osoby s postižením sluchu

Je velmi potěšující, když autor mediálního obsahu, opatří své video titulky. Avšak kvůli neznalosti problematiky mnohdy vznikne něco, čemu se titulky říkat nedá, protože nesplňují zcela základní parametry titulkování.

26.10.2023 v 7:12 | Karma článku: 5.18 | Přečteno: 155 | Diskuse

Ivo Cerman

Překvapivá obvinění Izraele v pořadu Máte slovo!

Výsledkem pořadu Máte slovo bylo další obvinění Izraele z vraždění dětí a pohádka o dobrotivé vládě Hamásu v pásmu Gazy.

23.10.2023 v 7:04 | Karma článku: 45.87 | Přečteno: 9095 | Diskuse

Martin Faltýn

Rád zaplatím zvýšené poplatky za veřejnoprávní ČT

Asi vás to překvapuje. Mne nikoli. Jakkoli vláda s námi jedná stylem "Ať naříkají, ale ať platí!" a i z jiných důvodů je film Pyšná princezna neoblíbený. Zvýšení poplatků ale není agitační pohádka. Platit budem, víc vám neřeknu!

21.10.2023 v 10:00 | Karma článku: 28.34 | Přečteno: 838 | Diskuse

Ivo Cerman

Obhájce terorismu na Fakultě humanitních studií UK

Stávkující humanistická fakulta chce prý peníze na „kvalitu“, ve skutečnosti za vaše peníze živí antisemitskou propagandu.

18.10.2023 v 9:32 | Karma článku: 36.72 | Přečteno: 1347 | Diskuse

Hrozilo, že mi rozbije hlavu žehličkou, říká Vaňková o domácím násilí

Zpěvačka Šárka Vaňková (36) se po úspěchu v první řadě SuperStar přestěhovala do Prahy a kromě velké slávy zažívala i...

Českého slavíka vyhrála Ewa Farna. Do Síně slávy vstoupil Václav Neckář

V pražském Foru Karlín se rozhodlo o letošních držitelích Českých slavíků. Mezi zpěvačkami vyhrála Ewa Farna, která si...

Jana Bendiga na Slavících posypali moukou a počastovali rasistickou nadávkou

Předávání hudebních cen Český slavík se neobešlo bez skandálu. Na červeném koberci to zpěvák Jan Bendig (29) schytal...

Ulož.to končí se sdílením souborů. Kvůli evropské legislativě, vysvětluje

Internetové úložiště Ulož.to Disk od prosince nebude umožňovat stahování souborů, které si na něj uživatelé sami...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...