Úterý 28. listopadu 2023, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. listopadu 2023 René

Zdraví Duškové v nemocné společnosti

6. 09. 2023 7:08:07
Kontroverzní vyjádření Jaroslava Duška stále rezonují a stále podněcují společenskou diskusi. Někdy to vypadá tak, že těmi zdravými jsou ezoterikové, šarlatáni, pavědci, blouznivci a blázni a nemocní jsou ti, kteří je nechápou.

Už je to více jak měsíc, kdy známý herec Jaroslav Dušek pocítil potřebu vysvětlit národu, jak je to s těmi zdravými a nemocnými, a jak vlastně funguje svět, o kterém si někteří z nás bláhově myslí, že jeho podstata je racionální a je založen na vědecky poznaných a podložených skutečnostech, a ne na magii a kouzlech, která vytváří a živí lidská fantazie. Včera toto téma na iDnes opět otevřela Ivana Lesková a upozornila na to, že s Duškem sympatizují i někteří lékaři.

Osobně bych řekl, že názory Jaroslava Duška jsou důležité jen pro Jaroslava Duška, ale ono to asi bude složitější. Před lety jsem se na docela dlouhou dobu dostal do kontaktu s lidmi jak vystřiženými z Harryho Pottera, respektive žijící své životy jako svůj fantazy román. Nikdo neví, kolik lidí propadlo představám ezoteriků, okultistů, čarodějů a celé škály pavědců, ale je jisté, že tito lidé významně ovlivňují společnost, která se právě tímto stává dle mého přesvědčení v určitém smyslu nemocnou.

Na stranu druhou bych chtěl podotknout, že je v této oblasti těžké dělat kategorické soudy a škatulkovat lidi s určitými alternativními názory a přístupy. Jde logicky o škálu na jejímž jednom konci jsou učinění blázni a na druhém lidé s otevřenou myslí zdráhající se automaticky přijímat mnohdy překonaná dogmata. Nechci stanovovat polohu, kde se nachází pan Dušek, ale z příslušného článku mám pocit, že se ho zastávají lidé, myšleno lékaři, pohybující se jaksi na hraně seriózní medicíny, což asi mohou být lidé pro lékařskou vědu užiteční, stejně jako škodliví, přičemž je patrně v reálném čase těžké to posuzovat.

Řekl bych ale, že v této problematice panuje jedno zcela zásadní nedorozumění. Myslím, že už dnes žádný odborník nezpochybňuje, že lidské zdraví ovlivňuje velké množství faktorů a proces léčby a uzdravení je taktéž velmi komplexní záležitostí, přičemž vůle, psychika i víra v uzdravení hrají významnou roli. Nemoc a zdraví ovšem nejsou jen otázkou volby. Zdravý životní styl, stejně jako psychická rovnováha jistě významně ovlivňují lidské zdraví, ale, zjednodušeně řečeno, se vám asi slepé střevo nezanítí proto, že učiníte nějaký amorální skutek. Stejně tak platí, že člověk nemůže na základě vlastního rozhodnutí změnit svou genetickou výbavu, která má na jeho zdraví zcela zásadní vliv. Snadno lze na základě dlouhého života a pokojného stáří zločinců a různých kreatur zpochybnit skutečnost, že lidské zdraví, délku života či jeho milosrdný závěr ovlivňuje naše morálka a naše skutky.

Žijeme v době, kterážto není, myslím, o nic nemocnější než jiné doby, v níž jsme svědky velké renesance různých alternativ, které jsou v přímém rozporu s vědeckým poznáním i vědeckotechnickou podstatou tohoto světa. Náš život fatálně ovlivňují vědeckotechnické „zázraky“, ale jsme ochotni si nechat hádat z ruky, z karet či z horoskopů. Lékařská věda stále přináší další a další poznatky o fungování našich těl, které vedou k novým léčebným metodám, a přitom se mnozí z nás uchylují do rukou různých šarlatánů, a máme i tendenci věřit vykladačům jakési dosud nepoznané „Pravdy“, jakým je třeba právě Jaroslav Dušek.

Dokud má ona alternativa podobu hry ne nepodobné Duškovým Čtyřem dohodám, je dle mého soudu vše v pořádku, přičemž vedle zábavného balastu promlouvá skrze autora a herce i jistá moudrost. Pokud nás ale alternativní výklady a principy počnou odvádět od exaktně ověřených skutečností k ničím nepodloženým spekulacím, může to mít různé neblahé společenské dopady, a to i ty s tímto zdánlivě nesouvisející. V medicíně máme nepochybně značné rezervy v kvalitě péče i v přístupu k pacientům, což je třeba stále napravovat, to by nás však nemělo vést k využívání služeb čarodějů včetně těch, kteří kouzlí na zdánlivě vědeckých základech.

Mentálně zdravá společnost, což je jen nedosažitelný cíl, ke kterému je třeba se přibližovat, se logicky sestává z mentálně zdravých jedinců (v tom tkví podstata té nedosažitelnosti). Podmínky proto mohou být zabezpečovány stejně jako v jiných oblastech jen prolínajícím se procesem výchovy a vzdělání. Některé alternativní přístupy mohou vést k hledání nových cest, jiné k tmářství. Možná je někdy i pro odborníky těžké je rozlišovat, jindy však k tomu postačí selský rozum. Tímto fokusem lze hodnotit i názory pana Duška: Ano, můžeme zásadně ovlivňovat naše zdraví, ale jsme limitováni faktory, které ovlivnit nemůžeme a nemoc se tak nestává otázkou naší volby.

Autor: Jiří Turner | středa 6.9.2023 7:08 | karma článku: 35.30 | přečteno: 3621x

Další články blogera

Jiří Turner

Babiš, Ztracený, stávka. Jak se to rýmuje?

Nerýmuje, ale něco to o nás vypovídá. Volební preference Babišova hnutí vypovídají o naší morálce, triumf Ztraceného v anketě Český slavík říká něco o našem vkusu a aktuální stávka cosi o naší zodpovědnosti a soudnosti.

27.11.2023 v 11:37 | Karma článku: 20.08 | Přečteno: 476 | Diskuse

Jiří Turner

Je načase vyhlásit protestní hladovku!

Vzdor inflaci, drahým energiím a skandálním cenám másla, sádla, cukru, mouky, bůčku, buřtů, ořechů a čokolády jsem opět jako mnozí jiní přibral. Jen nevím, jestli mám hladověním podpořit učitele, lékaře či škodováky. Asi všechny.

22.11.2023 v 8:33 | Karma článku: 23.23 | Přečteno: 557 | Diskuse

Jiří Turner

Máme 17. listopadu vůbec co slavit?

Ze socialismu jsme se prý za 34 let dopracovali k jinému socialismu a místo komunistické totality nás ovládá nová progresivistická totalita unijní. S chutí bych autory těchto mouder poslal na několikaletou „stáž“ zpátky do totáče.

17.11.2023 v 8:19 | Karma článku: 32.19 | Přečteno: 3052 | Diskuse

Jiří Turner

Izrael ovládne Gazu – a co bude dál?

Zbude jen ještě větší nenávist na obou stranách. Nenávist vyvolaná smrtí a utrpením lidí. Palestinci budou žít v nějaké podobě protektorátu, což bude generovat další a další radikály, a Izraelci budou dál žít ve stavu ohrožení.

16.11.2023 v 10:15 | Karma článku: 25.48 | Přečteno: 1432 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Evžen Korec

Vražedné řádění myslivců má další oběť. Kolik lidí ještě musí přijít o život?

Nápad vyrazit se začátkem víkendu na ryby přinesl muži z Ostravy smrt. Netušil, že ve stejné lokalitě vyrazili dva myslivci lovit divoká prasata.

28.11.2023 v 10:49 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 58 | Diskuse

Iva Votočková

Jestli si můžu něco přát

Postavila jsem vodu na čaj. Stromoví venku zní tak tiše. Za okny něžně sněží. Přála bych vám vidět to, co vidím já z okna své kanceláře. Sem tam i nějaká srnka kolem projde. Jsem prostě neskutečná klikařka.

28.11.2023 v 8:05 | Karma článku: 6.07 | Přečteno: 89 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Hanební parchanti

Ne, nejde o recenzi Tarantinova filmu, ale o označení jistého druhu humanoidů, který se neštítí toho nejhoršího, totiž vydírání dítětem.

28.11.2023 v 7:46 | Karma článku: 22.79 | Přečteno: 377 | Diskuse

Alena Šnajdrová

Pomoc, nesnáším telefonování

Už prakticky od dětství se s tím potýkám. Stokrát radši jdu někam osobně, než bych tam volala. Do jisté míry mě vysvobodily emaily a esemesky. Neznámá čísla neberu a známá jak kdy... Naštěstí vím, že v tom nejsem sama.

28.11.2023 v 3:25 | Karma článku: 9.77 | Přečteno: 250 | Diskuse

Irena Fuchsová

Když nemůžeš, tak přidej!

Nevím, kde se to ve mně bere. Přijedu z Činoherního klubu do Kolína, nakoupím, sotva lezu, táhnu domů těžkou tašku přes starý most na Zálabí a pak potkám smutného kamaráda a musím se s ním zastavit a zeptat se ho, co mu je...

27.11.2023 v 22:28 | Karma článku: 17.28 | Přečteno: 308 | Diskuse

Hrozilo, že mi rozbije hlavu žehličkou, říká Vaňková o domácím násilí

Zpěvačka Šárka Vaňková (36) se po úspěchu v první řadě SuperStar přestěhovala do Prahy a kromě velké slávy zažívala i...

Českého slavíka vyhrála Ewa Farna. Do Síně slávy vstoupil Václav Neckář

V pražském Foru Karlín se rozhodlo o letošních držitelích Českých slavíků. Mezi zpěvačkami vyhrála Ewa Farna, která si...

Jana Bendiga na Slavících posypali moukou a počastovali rasistickou nadávkou

Předávání hudebních cen Český slavík se neobešlo bez skandálu. Na červeném koberci to zpěvák Jan Bendig (29) schytal...

Ulož.to končí se sdílením souborů. Kvůli evropské legislativě, vysvětluje

Internetové úložiště Ulož.to Disk od prosince nebude umožňovat stahování souborů, které si na něj uživatelé sami...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...