Úterý 28. listopadu 2023, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. listopadu 2023 René

Veškeré zlo přichází z Východu

12. 10. 2023 9:38:42
Hunové, Mongolové, Tataři, Turci. Mor, cholera, covid. Maoismus, bolševismus, neobolševismus. Janova Apokalypsa varuje před zlem z Východu a také Kain se skryl před tváří boží na východ od ráje. A teď k tomu všemu ještě ti sršáni.

Východ by měl ze své podstaty na rozdíl od Západu symbolizovat počátek, zrod a naději, ale je to jen jedna jeho tvář. Nedávno jsem četl polemiku s podobnou nadsázkou, jakou jsem použil výše, ve které její autor naopak (patrně zcela vážně) hájí Východ a spatřuje říši zla na Západě. Jakoby snad ani nečetl Pána prstenu, ve kterém je sídlem zla v podobě temného pána Saurona právě východ Středozemě.

Ano, mají pravdu, soudruzi. Ze západu přitáhl Dagobert, kterého porazil Sámo, který přitáhl chvíli před ním. Západní mocnosti nás trýznily celá staletí. Na Západ jsme Jindrovi Ptáčníkovi posílali díky našemu patronovi (že by to byl první kolaborant se Západem?) voly a hřivny, odtamtud k nám později přišli udělat pořádek křižáci a ze Západu se na nás přišel podívat i Napoleon. V obecné rovině vyvolala obě světové války západní mocnost a také fašismus a nacismus jsou výmysly Západu. A když jsme už u těch ideologií, tak i teoretický komunismus vznikl na Západě, blouznění Káji Marxe však museli uvést do praxe až „borci“ z Východu.

A jdeme dál. První atomovou bombu vyrobili a pak také použili Američané, stejně jako bojové chemické látky jiní Zápaďáci. Aktuální neomarxismus se také šíří ze Západu a s ním i genderové teorie, politická korektnost, multikulturalismus, progresivismus a sebezničující imigrační politika. Prostě, všechno je jinak. Jak říkával po litru becherovky Miloš Zeman, blahé paměti: „Východ by pro nás měl být tou pravou inspirací a k Západu na základě historických zkušeností musíme přistupovat obezřetně. Vzpomeňme na Mnichov!“

Ono by to celé mohlo vypadat jako taková klukovská přebíjená, ve které zvítězí ten, kdo nakonec použije ten nejblbější argument, ale v postsovětských zemích se postupná inklinace k Východu začíná projevovat, respektive minulé i aktuální východní zlo je úspěšně bagatelizováno či relativizováno, a naopak se říší zla v rámci často paušalizujících a zjednodušujících představ o hrůzách oné korektnosti, multikulturalismu či progresivismu stává Západ. Je nepochybné, že euroatlantická civilizace i díky nadnárodním strukturám prodělává společenskou i politickou krizi (kdy jsme v žádné krizi nebyli?), ale v hodnocení Východ versus Západ bychom asi měli vnímat ty zásadní skutečnosti.

V prvé řadě je to životní úroveň, ke které se příslušné státy dopracovaly díky svému politicko-ekonomickému systému, který jistě není dokonalý, ale staví úroveň života řadového občana (zásadním kritériem vyspělosti státu je, jak se žije tomu nejchudšímu, nikoli nejbohatšímu) úplně jinam, než je tomu v Rusku, v Číně a o drtivé většině jiných asijských států ani nemluvě. Těch několik málo v tomto ohledu úspěšných zemí pak bezezbytku přijalo západní systémy.

Zvykli jsme si žehrat na jisté, mnohdy jen zdánlivé nebo nutné omezování občanských svobod, aniž bychom si uvědomovali, jakými svobodami na rozdíl od totalitních systému disponujeme. Velmi rychle jsme zapomněli, jak to bylo s našimi právy, povinnostmi a svobodami ještě v době, od které nás nedělí ani dvě generace. Mnozí vzhlíží k autoritářským režimům, aniž by si uvědomovali, že by v nich nechtěli žít ani den, natož pak celý život. Zapomínáme, že luxus demokracie je nutně vyvažován řadou negativních dopadů, ale proto není demokracie horší než systémy s prvky diktatury, autoritářství a totalitních pořádků.

Situace v Maďarsku, výsledek slovenských voleb, predikce voleb v Polsku a průzkumy u nás ukazují, že velká část společnosti v postsovětských zemích je ochotna naslouchat politikům, kteří v lepším případě nabádají k odtržení od západních struktur a systémů, a v tom horším (to se netýká Polska) jsou ochotni ladit svoji politiku s Ruskem, přičemž jsou schopni jeho zločinný režim s jeho zločinnými projevy i aktuální nebezpečnou ruskou imperiální politiku bagatelizovat nebo ignorovat.

Populističtí politici říkají to, co občané chtějí slyšet a mnoho lidí přejímá názory a postoje na základě manipulativních informací a názorů, které se díky médiím a sociálním sítím mohou šířit (a také šíří) zcela jinou rychlostí a intenzitou, než tomu bylo ještě docela nedávno. Tato skutečnost vytváří stav, v rámci kterého můžeme vnímat příslušnou problematiku docela zkresleně. V tomto ohledu tak můžeme být vděčni za ty sršáně, jejichž působení zatím uniklo dezinformacím. Jsou z východu? Jsou! A škodí? Škodí! Nemají zde co pohledávat? Nemají! Je třeba je zlikvidovat? Je! Kéž by to bylo tak jednoduché i s ideologiemi.

Autor: Jiří Turner | čtvrtek 12.10.2023 9:38 | karma článku: 37.35 | přečteno: 4304x

Další články blogera

Jiří Turner

Babiš, Ztracený, stávka. Jak se to rýmuje?

Nerýmuje, ale něco to o nás vypovídá. Volební preference Babišova hnutí vypovídají o naší morálce, triumf Ztraceného v anketě Český slavík říká něco o našem vkusu a aktuální stávka cosi o naší zodpovědnosti a soudnosti.

27.11.2023 v 11:37 | Karma článku: 20.07 | Přečteno: 463 | Diskuse

Jiří Turner

Je načase vyhlásit protestní hladovku!

Vzdor inflaci, drahým energiím a skandálním cenám másla, sádla, cukru, mouky, bůčku, buřtů, ořechů a čokolády jsem opět jako mnozí jiní přibral. Jen nevím, jestli mám hladověním podpořit učitele, lékaře či škodováky. Asi všechny.

22.11.2023 v 8:33 | Karma článku: 23.23 | Přečteno: 557 | Diskuse

Jiří Turner

Máme 17. listopadu vůbec co slavit?

Ze socialismu jsme se prý za 34 let dopracovali k jinému socialismu a místo komunistické totality nás ovládá nová progresivistická totalita unijní. S chutí bych autory těchto mouder poslal na několikaletou „stáž“ zpátky do totáče.

17.11.2023 v 8:19 | Karma článku: 32.19 | Přečteno: 3052 | Diskuse

Jiří Turner

Izrael ovládne Gazu – a co bude dál?

Zbude jen ještě větší nenávist na obou stranách. Nenávist vyvolaná smrtí a utrpením lidí. Palestinci budou žít v nějaké podobě protektorátu, což bude generovat další a další radikály, a Izraelci budou dál žít ve stavu ohrožení.

16.11.2023 v 10:15 | Karma článku: 25.48 | Přečteno: 1432 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Monika Lorenzová

O filmu Tajemství a smysl života

Česká verze filmu Tajemství: Problém smyslu života mezi dvěma ženami, manželkou (s dětmi) a milenkou, byl vyřešen! Tajemství nám ukazuje pohled na smysl života z narcistického břehu existence.

28.11.2023 v 8:19 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 43 | Diskuse

Jan Andrle

Koule

Někdo je má, někdo je nemá. Článek je o tom, kdo je podle mě měl, kdo by je měl dneska mít a kdo je bohužel nemá. Nic sexistického, jen konstatování politické...

27.11.2023 v 21:01 | Karma článku: 15.18 | Přečteno: 314 | Diskuse

Jakub Moravčík

Rakušanocie opět sebrala básníka a písničkáře Pavla J. Hejátka

Šikana nejperzekuovanějšího českého (a aktuálně nemocného) básníka a písničkáře Pavla J. Hejátka Rakušanovou policií má ode dneška další neblahé pokračování

27.11.2023 v 19:37 | Karma článku: 18.56 | Přečteno: 515 | Diskuse

Zdeňka Ortová

Zvláštní vliv televize na moji psychiku

Zjistila jsem o sobě zajímavou věc a zajímalo by mě, jestli to máte taky. Zkrátka, jestli když si pustíte televizi, tak...

27.11.2023 v 10:09 | Karma článku: 23.26 | Přečteno: 590 | Diskuse

Jiří Herblich

Nová společnost, nebo jen vize nové společnosti? 13

Nehledejte a buďte připraveni na dobu, která se pomalu blíží tím, že pochopíte vše již dnes.........

27.11.2023 v 6:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 38 | Diskuse

Hrozilo, že mi rozbije hlavu žehličkou, říká Vaňková o domácím násilí

Zpěvačka Šárka Vaňková (36) se po úspěchu v první řadě SuperStar přestěhovala do Prahy a kromě velké slávy zažívala i...

Českého slavíka vyhrála Ewa Farna. Do Síně slávy vstoupil Václav Neckář

V pražském Foru Karlín se rozhodlo o letošních držitelích Českých slavíků. Mezi zpěvačkami vyhrála Ewa Farna, která si...

Jana Bendiga na Slavících posypali moukou a počastovali rasistickou nadávkou

Předávání hudebních cen Český slavík se neobešlo bez skandálu. Na červeném koberci to zpěvák Jan Bendig (29) schytal...

Ulož.to končí se sdílením souborů. Kvůli evropské legislativě, vysvětluje

Internetové úložiště Ulož.to Disk od prosince nebude umožňovat stahování souborů, které si na něj uživatelé sami...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...