Úterý 28. listopadu 2023, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. listopadu 2023 René

Malá lekce "sionismu" v podání Jany Černochové či Jana Krause a ještě něco navíc

1. 11. 2023 11:13:30
Tragické události v Izraeli vyvolávají emoce, které válcují racionální přístup. Na jedné straně jsou aktivisté ignorující zločiny Hamásu,na straně druhé je na ty, kteří mluví o příčinách a důsledcích, nahlíženo jako na antisemity.

Nejprve je asi dobré si ujasnit pojmy. Jsem přesvědčen, že zmatení pojmů bývá příčinou fatálních nedorozumění vedoucích ke zbytečným kontroverzím. Výraz sionismus, který jsem použil v názvu článku, nemá prakticky žádné pejorativní zabarvení. Jen v rámci bolševické ideologie, což si osobně pamatuji, se tento pojem jaksi ideologicky slil s pojmy jako imperialismus, militarismus apod. Podstatou sionismu byla snaha o přesídlení Židů do Izraele a vytvoření židovského státu, s čímž souvisí oprávněnost a tím i ochrana existence státu Izrael. Paradoxně v téže době vznikl i pojem židobolševismus, který spojuje teze bolševického a židovského spiknutí s cílem ovládnout svět, což je na rozdíl od bolševiků ze strany Židů mýtus, ale pro jeho propagaci se hodilo, že mezi prvními americkými komunisty byli i Židé.

Pojem antisemitismus, který se aktuálně používá mnohdy zcela absurdně, vyjadřuje fobii a nenávist původně k Semitům, což jsou Židé, stejně jako Arabové, později především Židům, a to jak k etniku, tak i náboženství. V tomto ohledu jakákoli kritika politiky státu Izrael nemá, pokud neobsahuje onu nenávist k Židům, nic společného s antisemitismem. V obecné rovině kritika ani nenávist k režimům a jejich ideologii není, respektive by neměla znamenat, nenávist k národu či rase. V tomto ohledu je názor, že kritika politiky Izraele je plíživou formou antisemitismu, ničím neopodstatněnou spekulací, pro kterou nenajde ani Jan Kraus žádný relevantní argument. Může snad být soucit s nevinnými palestinskými dětmi v Gaze, trpících stejně jamko izraelské děti v napadených kibucech, projevem antisemitismu? To snad nemůže nikdo myslet vážně.

Pokud v rámci sionismu uvažujeme o oprávněnosti vzniku a existenci židovského státu, je třeba jednoznačně konstatovat, že na základě Rezoluce Valného shromáždění OSN v roce 1947 měly na území Britského mandátu Palestina vedle sebe vzniknout židovský a arabský stát a široké okolí Jeruzaléma mělo být pod mezinárodním dohledem. Krach tohoto plánu vedl k prvnímu izraelsko-arabskému konfliktu a stal se základní příčinou všech konfliktů následujících. Těžko vinit Izrael, že o vznik palestinského státu neusiloval, ten měl dost starostí uhájit svou vlastní existenci, selhaly především světové mocnosti, které to direktivně neprosadily.

Jak už jsem dříve uvedl, jsem přesvědčen, že aktuální názorové kontroverze v této problematice jsou výsledkem spojování veškerých jejich aspektů. Palestinci mají nepochybně právo na svůj vlastní stát, to však absolutně neomlouvá zvěrstva páchaná Hamásem. Izrael má nepochybně právo se bránit i likvidovat teroristy, nicméně jistě existuje míra intenzity i způsobu týkající se dopadu na civilní obyvatelstvo Gazy. V souvislosti s právem Palestinců na vlastní stát na území Palestiny logicky souvisí i fakt, že Arabové na tomto území žijí tisíce let. Žili zde pochopitelně i Židé, kteří posléze vytvořili diaspory po celém světě, ti se ovšem na toto území v drtivé většině vrátili až po vzniku státu Izrael, a jejich historické právo na určitou část problematického území bylo v době vzniku státu Izrael minimálně stejné jako v případě Palestinců, a myslím si, že se těžko hledá argument proti tomu, že by toto právo nemělo stále trvat.

Náboženská podstata židovství, která vytváří společně s etnickou a národní identitou Židů poměrně unikátní spojení, historicky souvisí se vznikem dvou dalších monoteistických náboženství vycházejících z judaismu, tedy s křesťanstvím na přelomu letopočtu a s islámem v 7. stol. n.l. Křesťanství i později islám jsou tedy pouze výsledkem reformátorského úsilí, jehož tradičními představiteli se stali Ježíš a Muhammad, přičemž existence prvně jmenovaného je historicky velmi mlhavá a druhý je zcela reálnou historickou postavou. Z podstaty věci se z teologického hlediska bavíme o stále jednom bohu a různě motivovaných prorocích. Tato fakta uvádím jen proto, že náboženské aspekty problému mají od samého počátku spíše charakter záminky než faktického problému a jejich neznalost vytváří argumentační zmatky.

Všímám si, že od počátku války na Ukrajině negativně ovlivňuje veřejné mínění určitá propagandistická snaha některých médií. Podstata tohoto konfliktu je zcela jasná, není pochyb o tom, kdo je agresor a kdo obránce, ale někdy až přehnaná adorace Ukrajiny působí často kontraproduktivně. Osobně považuji za nutnost Ukrajinu všeobecně podporovat, nicméně to nebrání vnímat všechny aspekty konfliktu zcela realisticky. To samé platí i o konfliktu palestinsko-izraelském. Obecná podpora Izraele mi přijde naprosto správná i logická, ale to neznamená, že musí být ignorována nebo překrucována historická fakta, a kriticky lze hodnotit i různé problematické počiny kohokoli, včetně izraelských vlád.

Nemám pochopení pro aktuální propalestinský aktivismus, nicméně pokud ministryně obrany reaguje na v zásadě relevantní postoj ze strany generálního tajemníka OSN tak, že mluví o vystoupení ČR z této organizace (aniž by to mohla jakkoli ovlivnit), tak tím spoluvytváří naprosto nepatřičné společenské klima, v rámci kterého se proti sobě postaví fanatičtí podporovatelé Izraele a jeho kritici, kteří třeba ještě nedávno nebyli nikterak názorově vyhraněni. V tomto ohledu mi přijde smutné a velmi škodlivé, že média v touze po stále rostoucí bulvárnosti, s níž souvisí libování si v kontroverzích a senzacích, nedokážou poskytovat faktickou i názorovou vyváženost, která by vedla k objektivnímu přístupu k dané problematice.

Pokud může být podpora Palestinců v aktuálním konfliktu projevem jakýchsi pseudoliberálních a pseudohumanistických postojů, což se ani tak netýká muslimské populace, tam je to asi trochu složitější, ale aktivistů a části především západní společnosti, lze se ptát, z čeho pramení mnohdy nekritická adorace Izraele. Chápu ty, kteří mají k židovství osobní vztah, stejně jako je osobní zaujatost a nekritičnost zřejmá i u muslimů. Myslím, že náš „sionismus“ pramení také z antiislamismu, který z řady racionálních i iracionálních důvodů sílí v celé euroatlantické civilizaci, a to zejména v postkomunistických zemích, které jsou sice problematickým islámem postiženy minimálně, ale o to více se ho bojí. Posledně uvedenou skutečností se tak pomyslný kruh uzavírá, a nic tak nedává naději, že by mohl nastat pokoj a smír v (ne)svaté zemi, stejně jako v celém nesvatém světě.

Autor: Jiří Turner | středa 1.11.2023 11:13 | karma článku: 19.67 | přečteno: 851x

Další články blogera

Jiří Turner

Babiš, Ztracený, stávka. Jak se to rýmuje?

Nerýmuje, ale něco to o nás vypovídá. Volební preference Babišova hnutí vypovídají o naší morálce, triumf Ztraceného v anketě Český slavík říká něco o našem vkusu a aktuální stávka cosi o naší zodpovědnosti a soudnosti.

27.11.2023 v 11:37 | Karma článku: 20.08 | Přečteno: 476 | Diskuse

Jiří Turner

Je načase vyhlásit protestní hladovku!

Vzdor inflaci, drahým energiím a skandálním cenám másla, sádla, cukru, mouky, bůčku, buřtů, ořechů a čokolády jsem opět jako mnozí jiní přibral. Jen nevím, jestli mám hladověním podpořit učitele, lékaře či škodováky. Asi všechny.

22.11.2023 v 8:33 | Karma článku: 23.23 | Přečteno: 557 | Diskuse

Jiří Turner

Máme 17. listopadu vůbec co slavit?

Ze socialismu jsme se prý za 34 let dopracovali k jinému socialismu a místo komunistické totality nás ovládá nová progresivistická totalita unijní. S chutí bych autory těchto mouder poslal na několikaletou „stáž“ zpátky do totáče.

17.11.2023 v 8:19 | Karma článku: 32.19 | Přečteno: 3052 | Diskuse

Jiří Turner

Izrael ovládne Gazu – a co bude dál?

Zbude jen ještě větší nenávist na obou stranách. Nenávist vyvolaná smrtí a utrpením lidí. Palestinci budou žít v nějaké podobě protektorátu, což bude generovat další a další radikály, a Izraelci budou dál žít ve stavu ohrožení.

16.11.2023 v 10:15 | Karma článku: 25.48 | Přečteno: 1432 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Monika Lorenzová

O filmu Tajemství a smysl života

Česká verze filmu Tajemství: Problém smyslu života mezi dvěma ženami, manželkou (s dětmi) a milenkou, byl vyřešen! Tajemství nám ukazuje pohled na smysl života z narcistického břehu existence.

28.11.2023 v 8:19 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 63 | Diskuse

Jan Andrle

Koule

Někdo je má, někdo je nemá. Článek je o tom, kdo je podle mě měl, kdo by je měl dneska mít a kdo je bohužel nemá. Nic sexistického, jen konstatování politické...

27.11.2023 v 21:01 | Karma článku: 15.99 | Přečteno: 348 | Diskuse

Jakub Moravčík

Rakušanocie opět sebrala básníka a písničkáře Pavla J. Hejátka

Šikana nejperzekuovanějšího českého (a aktuálně nemocného) básníka a písničkáře Pavla J. Hejátka Rakušanovou policií má ode dneška další neblahé pokračování

27.11.2023 v 19:37 | Karma článku: 19.23 | Přečteno: 550 | Diskuse

Zdeňka Ortová

Zvláštní vliv televize na moji psychiku

Zjistila jsem o sobě zajímavou věc a zajímalo by mě, jestli to máte taky. Zkrátka, jestli když si pustíte televizi, tak...

27.11.2023 v 10:09 | Karma článku: 23.72 | Přečteno: 600 | Diskuse

Jiří Herblich

Nová společnost, nebo jen vize nové společnosti? 13

Nehledejte a buďte připraveni na dobu, která se pomalu blíží tím, že pochopíte vše již dnes.........

27.11.2023 v 6:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 38 | Diskuse

Hrozilo, že mi rozbije hlavu žehličkou, říká Vaňková o domácím násilí

Zpěvačka Šárka Vaňková (36) se po úspěchu v první řadě SuperStar přestěhovala do Prahy a kromě velké slávy zažívala i...

Českého slavíka vyhrála Ewa Farna. Do Síně slávy vstoupil Václav Neckář

V pražském Foru Karlín se rozhodlo o letošních držitelích Českých slavíků. Mezi zpěvačkami vyhrála Ewa Farna, která si...

Jana Bendiga na Slavících posypali moukou a počastovali rasistickou nadávkou

Předávání hudebních cen Český slavík se neobešlo bez skandálu. Na červeném koberci to zpěvák Jan Bendig (29) schytal...

Ulož.to končí se sdílením souborů. Kvůli evropské legislativě, vysvětluje

Internetové úložiště Ulož.to Disk od prosince nebude umožňovat stahování souborů, které si na něj uživatelé sami...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...