Úterý 28. listopadu 2023, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. listopadu 2023 René

Rozsudek v kauze Feri prý dává šanci na změnu – otázkou je jakou

9. 11. 2023 8:38:07
V mediálním světě nad zatím nepravomocným rozsudkem pro Dominika Feriho jasně převládá prezentace pocitu zadostiučinění či přímo radosti. Je však otázkou, zdali je důvodem k radosti i obecná právní podstata tohoto precedentu.

Už jsem se jednou k tomuto tématu vyjadřoval a přiznám se, že je to pro mě záležitost vyvolávající i určité rozpaky a obavy. Když o tomto problému byť jen diskutuji, mám také vždy pocit, že musím znovu a znovu ubezpečovat diskutující, že moje pochybnosti a obavy nepramení z bagatelizace násilí páchaného na ženách. Pominu-li odporný zločin znásilnění, je pro mě nepřijatelné i jen obtěžování či vydírání, které u nás donedávna mělo téměř charakter společenské normy. Považuji za zcela správné, že se tato norma mění, ale to je jen jedna rovina problému.

Nejsem právník, ale mám určité právní povědomí, jehož podstatou je, že v civilizovaném světě a k tomu odpovídajícímu právnímu systému patří mimo jiné princip in dubio pro reo, vyjadřující skutečnost, že pochybnosti jdou vždy ve prospěch obviněného. Jinými slovy to znamená, že je společensky přijatelnější, když po světě běhá neusvědčený (nedostatečně usvědčený) pachatel trestného činu, než že ve vězení sedí nevinný člověk. Dobře vím, že ne každý se s tímto principem ztotožňuje, ale bude to možná i tím, že se lidé nedokážou vžít do kůže oběti justičního omylu a jeho blízkých.

Je zcela normální, že neprávnická veřejnost reaguje na rozsudky emocionálně. Obhájce musí hájit zájmy klienta, ale žalobce i soudce by měli vždy ke kauze přistupovat nezaujatě, tedy oprostit se od sympatií i antipatií, přání a společenské objednávky. Je to jistě velmi těžké, a proto také je povolání soudce tak prestižní a mimořádně zodpovědné. Nejsem si zcela jistý, jestli je to obrázek všech prvoinstančních soudců, protože množství vrácených a změněných rozsudků soudů nadřízených mně – a nejen mně – připadá poměrně značné. V praxi to může znamenat, že soudcové vyšších soudů se více drží oné právní podstaty.

Tato skutečnost může nastat i u odvolacího soudu v kauze „Feri“, výsledkem pak bude pocit osobní i společenské frustrace. Prostou podstatou problému je skutečnost, jestli je možné někoho usvědčit na základě tvrzení jedné poškozené osoby, a to ještě mnohdy s odstupem řady let a také s vědomím řady nejasností a faktorů vyplývajících ze specifické podstaty těchto trestných činů. Problémy navíc vždy prohlubuje, pokud je obviněný veřejně známý nebo majetný člověk, neřkuli politik. Otázka tedy zní, jestli v takových případech, tedy v situaci, kdy je obžaloba založena jen na tvrzení poškozené, čin v době spáchání nebyl nahlášen, obviněným je politik a existují i jiné problematické okolnosti, je možné nemít pochybnosti.

Aby bylo jasné, netvrdím, že je Feri nevinný, naopak jsem přesvědčen, že řadu amorálních skutků této podstaty spáchal, což do jisté míry ani sám nepopírá, ale na mých pocitech, stejně jako pocitech kohokoli jiného kromě poškozených vůbec nezáleží, tím spíše je zcela mimo i to, že mu někdo z jakéhokoli důvodu potrestání přeje. Vůbec nechci spekulovat o tom, kdo a jaký by měl zájem na tom, aby byl Feri odsouzen a vlastně ani tak nejde o něho, jako o precedent, který stejně jako může otevřít dosud zavřené dveře k odsouzení dosud nepotrestatelných násilníků, tak může vést i k tomu, o čem se čas od času dočteme, tedy o kauzách různých cizích herců, zpěváků a jiných celebrit, na které se valí žaloby a trestní oznámení za údajné skutky, které se mnohdy měly odehrát před desítkami let.

Do Sněmovny také míří návrh zákona, který vedle redefinice znásilnění zavádí pojmy sexuální nátlak a sexuální útok, které mají mít coby trestné činy daleko širší skutkové vymezení. Myslím si, že je to principiálně správné, ale nelze pominout skutečnost, že se logicky rozšiřuje i možnost zneužití, přičemž dokazování skutku, u kterého většinou nejsou svědci a v případě nenásilného sexuálního nátlaku ani žádné důkazy, bude vše postaveno na výpovědi poškozené. Přiznám se, že si vůbec nedovedu představit, jaké budou soudci k takových situacích vynášet rozsudky, a hlavně, čím svá rozhodnutí odůvodní, aniž by na princip in dubio pro reo zcela nerezignovali.

Aktuálně se justice, potažmo policie potýká s problémem pachových stop, jejichž spolehlivost se počíná jevit mnohem horší, než se předpokládalo, a došlo již k několika poměrně fatálním justičním omylům. V případě sexuálního násilí asi nic takového nehrozí, většinou se nenajdou žádné nové důkazy, které by zpochybnily obvinění nebo vedly k jeho překvalifikování. O to je dokazování těchto činů problematičtější.

Obecný trend, stejně jako společenská poptávka vedou k tomu, že sexuální násilí včetně činů, na které se nahlíželo jako na obtěžování či nevhodné chování, bylo přísně postihováno. Povede-li to k tomu, že oběti trestných činů budou bezodkladně kontaktovat policii a potencionální násilníci budou mít oprávněný strach z postihu, je to dobrá zpráva. Po vede-li to však i k tomu, že se, přeženu-li to, budou řešit dvacet let staré případy plácnutí přes zadek a z toho vzniklé údajné dvacetileté trauma poškozené, tak už to tak dobrá zpráva není, a to nemluvím o velmi jednoduchém zneužití, a to z jakýchkoli myslitelných pohnutek.

Nelze si dělat iluze, že je výše popsaný problém řešitelný, ne nadarmo má alegorická podoba spravedlnosti zavázané oči a váhy v její ruce jsou snadno vychýlitelné. Ve své podstatě to bude vždy především záležitost míry, v rámci které je vcelku jasné, co je odsouzeníhodné a trestné, ale rozdíl mezi neslušným chováním a zločinem je vždy předmětem určitého společenského klimatu. Možná naše civilizace spěje k tomu, že si budou lidé před milostným aktem vyměňovat notářsky ověřené písemné souhlasy a vilný pohled na příslušné dámské (a možná i pánské) partie bude podnětem pro zásah mravnostní policie. Mimo to existuje i sama podstata právních principů, jejichž změny by rozhodně neměly být překotné.

Autor: Jiří Turner | čtvrtek 9.11.2023 8:38 | karma článku: 23.21 | přečteno: 545x

Další články blogera

Jiří Turner

Babiš, Ztracený, stávka. Jak se to rýmuje?

Nerýmuje, ale něco to o nás vypovídá. Volební preference Babišova hnutí vypovídají o naší morálce, triumf Ztraceného v anketě Český slavík říká něco o našem vkusu a aktuální stávka cosi o naší zodpovědnosti a soudnosti.

27.11.2023 v 11:37 | Karma článku: 20.06 | Přečteno: 463 | Diskuse

Jiří Turner

Je načase vyhlásit protestní hladovku!

Vzdor inflaci, drahým energiím a skandálním cenám másla, sádla, cukru, mouky, bůčku, buřtů, ořechů a čokolády jsem opět jako mnozí jiní přibral. Jen nevím, jestli mám hladověním podpořit učitele, lékaře či škodováky. Asi všechny.

22.11.2023 v 8:33 | Karma článku: 23.23 | Přečteno: 557 | Diskuse

Jiří Turner

Máme 17. listopadu vůbec co slavit?

Ze socialismu jsme se prý za 34 let dopracovali k jinému socialismu a místo komunistické totality nás ovládá nová progresivistická totalita unijní. S chutí bych autory těchto mouder poslal na několikaletou „stáž“ zpátky do totáče.

17.11.2023 v 8:19 | Karma článku: 32.19 | Přečteno: 3052 | Diskuse

Jiří Turner

Izrael ovládne Gazu – a co bude dál?

Zbude jen ještě větší nenávist na obou stranách. Nenávist vyvolaná smrtí a utrpením lidí. Palestinci budou žít v nějaké podobě protektorátu, což bude generovat další a další radikály, a Izraelci budou dál žít ve stavu ohrožení.

16.11.2023 v 10:15 | Karma článku: 25.48 | Přečteno: 1432 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Iva Votočková

Jestli si můžu něco přát

Postavila jsem vodu na čaj. Stromoví venku zní tak tiše. Za okny něžně sněží. Přála bych vám vidět to, co vidím já z okna své kanceláře. Sem tam i nějaká srnka kolem projde. Jsem prostě neskutečná klikařka.

28.11.2023 v 8:05 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 50 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Hanební parchanti

Ne, nejde o recenzi Tarantinova filmu, ale o označení jistého druhu humanoidů, který se neštítí toho nejhoršího, totiž vydírání dítětem.

28.11.2023 v 7:46 | Karma článku: 17.60 | Přečteno: 267 | Diskuse

Alena Šnajdrová

Pomoc, nesnáším telefonování

Už prakticky od dětství se s tím potýkám. Stokrát radši jdu někam osobně, než bych tam volala. Do jisté míry mě vysvobodily emaily a esemesky. Neznámá čísla neberu a známá jak kdy... Naštěstí vím, že v tom nejsem sama.

28.11.2023 v 3:25 | Karma článku: 9.14 | Přečteno: 206 | Diskuse

Irena Fuchsová

Když nemůžeš, tak přidej!

Nevím, kde se to ve mně bere. Přijedu z Činoherního klubu do Kolína, nakoupím, sotva lezu, táhnu domů těžkou tašku přes starý most na Zálabí a pak potkám smutného kamaráda a musím se s ním zastavit a zeptat se ho, co mu je...

27.11.2023 v 22:28 | Karma článku: 15.96 | Přečteno: 250 | Diskuse

Iva Votočková

Co všechno moje tělo, co už vydrželo

"Nejsem obyčejná holka, jsem obyčejná žena. Zvyklá na to, co mám i nemám, jsem otevřená změnám. Mý oči jsou hladový, já je málokdy sklopím. Život běží a to, co běží, na nás nechá stopy." Ewa Farná z písně Tělo

27.11.2023 v 17:16 | Karma článku: 12.27 | Přečteno: 257 | Diskuse

Hrozilo, že mi rozbije hlavu žehličkou, říká Vaňková o domácím násilí

Zpěvačka Šárka Vaňková (36) se po úspěchu v první řadě SuperStar přestěhovala do Prahy a kromě velké slávy zažívala i...

Českého slavíka vyhrála Ewa Farna. Do Síně slávy vstoupil Václav Neckář

V pražském Foru Karlín se rozhodlo o letošních držitelích Českých slavíků. Mezi zpěvačkami vyhrála Ewa Farna, která si...

Jana Bendiga na Slavících posypali moukou a počastovali rasistickou nadávkou

Předávání hudebních cen Český slavík se neobešlo bez skandálu. Na červeném koberci to zpěvák Jan Bendig (29) schytal...

Ulož.to končí se sdílením souborů. Kvůli evropské legislativě, vysvětluje

Internetové úložiště Ulož.to Disk od prosince nebude umožňovat stahování souborů, které si na něj uživatelé sami...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...