Úterý 28. listopadu 2023, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. listopadu 2023 René

Co vláda dělá, špatně dělá!

14. 11. 2023 14:29:32
Všechno je špatně: zahraniční politika, vnitřní politika, ekonomická politika, populistická i odpovědná politika. Každý něco chce. Možná vyzvou ke stávce i odbory hrobníků, které budou chtít kompenzovat aktuální nedostatek mrtvol.

Přijde mi zbabělé, hloupé a sobecké v okamžiku, kdy konečně někdo zavelel k šetření, spustit vlnu kritiky a vydírat. Že to dělá opozice, je docela normální, přestože hrudky másla na hlavách jejích představitelů jsou nemalé, ale možná právě proto „babišovci“ křičí, a v případě „okamurovců“ je řev jejich přirozeným politickým projevem. Zdá se mi ale, že k té paušální kritice a k okopávání kotníků se přidali i ti, kteří by měli chápat, že problémem bylo a stále je to, po kom tato vláda zemi zdědila, v jaké situaci se tak stalo, proč vznikla koalice, která je problematická sama o sobě, a že místo nekonečného výčtu požadavků finančního charakteru nastal čas utahování opasků.

Nedávno jsem zaregistroval stávku vysokoškolských pedagogů, kteří se cítí být finančně podhodnoceni. Mají jistě pravdu, ale, co vím, tento stav, trvá s trochou nadsázky od dob Komenského, takže stávkovat za zvýšení mezd v době rozpočtových škrtů, je, milí akademici prominou, chucpe. Teď se chystají stávkovat i ostatní učitelé, což považuji od učitelů, stejně jako od lékařů, za určitý projev „terorismu“, neboť si jako rukojmí berou děti, respektive nemocné. Najednou je tu problém s pracovním vytížením lékařů a sester, který ovšem přetrvává ještě z dob socialismu, nicméně nastupuje generace zdravotnických pracovníků, která na rozdíl od těch předchozích požaduje nadstandardní platy, ale standardní pracovní dobu se striktním dodržováním Zákoníku práce, což ve zdravotnictví nikdy neexistovalo a systém na to připraven není, a ještě dlouho nebude. Ještě by mohli začít stávkovat po americkém vzoru herci, aby si vydupaly navýšení dotací do „kultury“.

Vrátím-li se k vládě, přijde mi až úsměvné, jaké pitomosti dovedou někteří „experti“, komentátoři i novináři rozmáznout. Fialova „supermarketová anabáze“ se asi moc nevyvedla (doporučuji podívat se na Babišovy), ale v zásadě se nestalo nic, co by se mohlo někoho dotknout a někoho rozzlobit. Skutečnost, že z velké části islámská země, jakou je Nigérie, má výhrady k vládě, která velmi silně podporuje Izrael, je docela logické, a že bychom snad měli kvůli Nigérii měnit svou zahraniční politiku, se mi zdá docela absurdní. Na druhou stranu mě osobně přijde značně problematické to, jak sebe a potažmo i vládu zesměšnila, a tím i diskreditovala ministryně obrany Jana Černochová, když blábolila o našem vystoupení z OSN. Řekl bych, že to je, na rozdíl od šaškáren s šifrovaným telefonem ministra vnitra, skutečný důvod k odchodu z vlády.

Každá vláda prosazující nepopulární opatření na rozdíl od vlád, které rozdávají a činí různé populistické kroky, ztrácí podporu a tím i volební preference. To tak prostě je. Na druhou stranu míra kritiky a vyjádření nespokojenosti by měly mít určitou míru. Osobně bych této vládě vytkl problémy s komunikací a paradoxně i to, že se dříve i teď její členové, koaliční strany i vláda jako celek uchyluje k populistickým krokům, které jsou v kontextu s neatraktivními opatřeními zcela kontraproduktivní. Za všechny bych jmenoval zrušení superhrubé mzdy, které sice navrhlo tehdy vládnoucí ANO, ale tehdejší opozice, dnešní koalice to podpořila, čímž se zbavila možnosti superhrubou mzdu nyní znovu zavést, což by byl asi nejvýznamnější mimořádný příspěvek do státního rozpočtu, cca 120 miliard.

Slyším a čtu, a to i na těchto stránkách, jak je tato vláda špatná, ale jen zřídkakdy zaregistruji, na základě čeho někdo k takovému přesvědčení došel. Naopak se stále ozývá zcela obecné a paušální omílání frází, případně zcela subjektivní kritika konkrétních politiků. Je docela směšné, jak se třeba jen během jedné televizní relace přihlásí zástupci několika segmentů, přičemž každý jeden z nich tvrdí a také náležitě argumentuje, že právě tomuto segmentu nesmí býti kráceny finance. Školství, zdravotnictví, kultura, sport, zemědělství, armáda, policie, drobní podnikatelé, velkopodnikatelé, všichni považují za nehorázné, že by oni měli být „ochuzeni“. Nedávno jsem slyšel stížnost představitele skautů, který lkal, že budou muset omezit kvůli sníženým státním dotacím výlety do přírody. V tomto kontextu mi výše uvedená ironická poznámka o hrobnících přijde docela namístě. Mnozí asi skrze řádění rozdavačných populistů zapomněli, že stát není dojná kráva.

Je tedy zjevné, že zásadní chybou bylo, a to se netýká jen té předešlé vlády, že si na základě neodpovědné ekonomické politiky všichni zvykli natahovat pacičku, kdykoli mají pocit, že se jim něčeho nedostává. („Zmrzli nám meruňky, hraboši sežrali brambory, vládo, kompenzuj nám to!“) Navíc začali být překotně dotováni i ti, kteří si o nic neřekli, ale bylo dobré je obdarovat coby potencionální voliče. Teď mám na mysli třeba důchodce a v případě zrušení superhrubé mzdy všechny zaměstnance, kteří obecně navýšení mzdy o několik tisíc ani nepožadovali. Nastal tak zcela paradoxní stav, že ti, kterým byly zbytečně přidány tisíce měsíčně, dnes křičí jako protržení, že díky zvýšení daní přijdou o stovky. Každý našinec, sebe nevyjímaje, bezpečně ví, kde se má šetřit, a kde ne, protože každý z nás měl nebo má nějaké zaměstnání, nějaké zájmy, nějaké názory, nějaké vzdělání, patří do nějaké sociální třídy a má i nějaké ty emoce. Marně přemýšlím, jaké úsporné opatření by nikoho nepoškodilo, nic neohrozilo a bylo ještě reálně proveditelné.

Podíváme-li se do historie, tak všechny „ekonomické zázraky“ nebo jen úspěchy na úrovni státu mohly nastat jen tehdy, když došlo k určitému společenskému konsenzu a někdo občany státu v krizi přesvědčil, že jen skrze „slzy a krev“ a spoustu neatraktivních (a dokonce někdy i nedemokratických) kroků vede cesta k úspěchu. Jsem velmi skeptický, pomyslím-li na to, kdo by u nás mohl k něčemu takovému zavelet a získal pro to i podporu obyvatelstva. Vypadá to, že tato koalice svou vlastní vinou, vinou okolností a cílenou dehonestací o tuto možnost přichází, ale představa, že se toho ujmou Babišovi populisté, či snad Okamurovi „lovci dezolátů“, mi přijde zcela absurdní.

Nikdo jiný tu ovšem není. Jinými slovy, ať se nám to líbí, nebo nelíbí, nikdo jiný než nějaká podoba této koalice a z ní vzešlé vlády není schopen, a hlavně ochoten provádět racionální a odpovědnou politiku vedoucí minimálně k zastavení nepříznivých ekonomických trendů. Čím dřív si to ti, kteří nyní dávají volební preference populistům, případně „dezolátním“ populistům, uvědomí, tím lépe. A vřele bych doporučil těm, kteří se chystají si své penízky vydupat, aby si uvědomili, že i když se jim to povede, „okradou“ tím nutně někoho jiného a potažmo v budoucnu své děti.

Autor: Jiří Turner | úterý 14.11.2023 14:29 | karma článku: 24.36 | přečteno: 676x

Další články blogera

Jiří Turner

Babiš, Ztracený, stávka. Jak se to rýmuje?

Nerýmuje, ale něco to o nás vypovídá. Volební preference Babišova hnutí vypovídají o naší morálce, triumf Ztraceného v anketě Český slavík říká něco o našem vkusu a aktuální stávka cosi o naší zodpovědnosti a soudnosti.

27.11.2023 v 11:37 | Karma článku: 20.06 | Přečteno: 463 | Diskuse

Jiří Turner

Je načase vyhlásit protestní hladovku!

Vzdor inflaci, drahým energiím a skandálním cenám másla, sádla, cukru, mouky, bůčku, buřtů, ořechů a čokolády jsem opět jako mnozí jiní přibral. Jen nevím, jestli mám hladověním podpořit učitele, lékaře či škodováky. Asi všechny.

22.11.2023 v 8:33 | Karma článku: 23.23 | Přečteno: 557 | Diskuse

Jiří Turner

Máme 17. listopadu vůbec co slavit?

Ze socialismu jsme se prý za 34 let dopracovali k jinému socialismu a místo komunistické totality nás ovládá nová progresivistická totalita unijní. S chutí bych autory těchto mouder poslal na několikaletou „stáž“ zpátky do totáče.

17.11.2023 v 8:19 | Karma článku: 32.19 | Přečteno: 3052 | Diskuse

Jiří Turner

Izrael ovládne Gazu – a co bude dál?

Zbude jen ještě větší nenávist na obou stranách. Nenávist vyvolaná smrtí a utrpením lidí. Palestinci budou žít v nějaké podobě protektorátu, což bude generovat další a další radikály, a Izraelci budou dál žít ve stavu ohrožení.

16.11.2023 v 10:15 | Karma článku: 25.48 | Přečteno: 1432 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Josef Prouza

Tak a dost kopání do vlády! Přichází soucit

Kdepak jemné okopávání kotníků! Vláda dostává rány zleva, zprava, pod pás, do slabin. Místo pochval a potlesku urážky, smích nebo rovnou výsměch. A tolik dobrého již vykonala, což vám tu hned předestřu. Sledujte!

28.11.2023 v 9:43 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 14 | Diskuse

Jan Bartoň

Stávka v Česku – nesouhlasím, ale chápu

Proběhla stávka, která ukázala, že česká vláda nemá situaci pod kontrolou a že její politiku většina, a dnes už výrazná většina obyvatel Česka, nepodporuje.

28.11.2023 v 8:00 | Karma článku: 16.03 | Přečteno: 299 | Diskuse

Pavel Ďuran

Stávka učitelů byla nezákonná!

Stejně jako se pohybovali za hranou zákona všichni ti, kdo včera zastavili práci a vyjádřili tak svůj postoj ke krokům naší vlády. Vláda Petra Fialy by měla všechny žalovat!

28.11.2023 v 0:00 | Karma článku: 17.17 | Přečteno: 460 | Diskuse

Jan Berwid-Buquoy

Nešťastná země zvaná Rusko

Rusko je, bylo a patrně zůstane chudobincem Evropy. S obrovským úspěchem se vyhýbá evropské civilizaci a ve své vnitřní perverzitě to povařuje za vítězství. Vzdálíte-li se od ruských metropolí a zabloudíte na venkov

27.11.2023 v 18:47 | Karma článku: 19.94 | Přečteno: 406 | Diskuse

Jaroslav Chudáček

Reakce na článek blogera Zieglera "Komunisté změnili Čechy v nemyslící pasivní stádo".

Nechci nijak popírat špatný vliv komunistů na myšlení Čechů a Moravanů. Těch špatných vlivů tady však bylo více:

27.11.2023 v 17:04 | Karma článku: 22.02 | Přečteno: 868 | Diskuse

Hrozilo, že mi rozbije hlavu žehličkou, říká Vaňková o domácím násilí

Zpěvačka Šárka Vaňková (36) se po úspěchu v první řadě SuperStar přestěhovala do Prahy a kromě velké slávy zažívala i...

Českého slavíka vyhrála Ewa Farna. Do Síně slávy vstoupil Václav Neckář

V pražském Foru Karlín se rozhodlo o letošních držitelích Českých slavíků. Mezi zpěvačkami vyhrála Ewa Farna, která si...

Jana Bendiga na Slavících posypali moukou a počastovali rasistickou nadávkou

Předávání hudebních cen Český slavík se neobešlo bez skandálu. Na červeném koberci to zpěvák Jan Bendig (29) schytal...

Ulož.to končí se sdílením souborů. Kvůli evropské legislativě, vysvětluje

Internetové úložiště Ulož.to Disk od prosince nebude umožňovat stahování souborů, které si na něj uživatelé sami...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...