Úterý 28. listopadu 2023, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. listopadu 2023 René

Izrael ovládne Gazu – a co bude dál?

16. 11. 2023 10:15:45
Zbude jen ještě větší nenávist na obou stranách. Nenávist vyvolaná smrtí a utrpením lidí. Palestinci budou žít v nějaké podobě protektorátu, což bude generovat další a další radikály, a Izraelci budou dál žít ve stavu ohrožení.

Není asi žádnou originální myšlenkou, že oba válečné konflikty, které se odehrávají v naší blízkosti a mají celosvětový přesah, nemají žádné reálné východisko, to si dnes už patrně uvědomuje téměř každý. Rusové nekapitulují a nevrátí Ukrajině okupovaná území a Ukrajina asi nebude schopna je zpět dobít. Někde na historickém území Palestiny nevznikne samostatný palestinský stát a Židé se s Araby neusmíří. Nic tomu nenasvědčuje. Okamžiky, kdy takové příležitosti vznikly, byly promarněny, a to na obou místech.

Opakuji, a to už po několikáté (asi proto, že to pořád někdo nechce pochopit), že seriózní hledání řešení palestinsko – izraelského konfliktu není projevem antisemitismu. Ten je třeba odsoudit ve všech jeho podobách, stejně jako jakoukoli podporu palestinského terorismu. Určitá podobnost obou zmíněných konfliktů je i v tom, že Ukrajina aktuálně nesmí přestat bojovat a Izrael musí dokončit „deratizaci“ Gazy. Ten by měl jen intenzivně usilovat o to, aby maximálně eliminoval dopady na civilní obyvatelstvo, a také by měl zásadně krotit své vlastní radikály. Jednak je to jediný humánní přístup a také jediná cesta k tomu, aby si neznepřátelil i ty, kteří mu byli dosud nakloněni. Pokud si proti sobě poštve majoritní část západní společnosti, zůstane po čase sám a tím ohrozí svou faktickou existenci. Je třeba si v tomto ohledu říci, že Izrael vznikl jen na základě vůle mocností euroatlantického prostoru a jen na základě trvalé podpory Západu stále existuje. Ani svým odhodláním, ani svou mimořádnou vojenskou vyspělosti by se sám okolnímu muslimskému světu neubránil.

Žádný válečný konflikt nemůže trvat věčně, a tak je zcela namístě přemýšlet o tom, co bude dál. Je naivní představa, že likvidací teroristů se vše vyřeší. Jednak jsou palestinští radikálové (společně s jinými muslimskými radikály) všude v okolních zemích a také nenávist v řadách palestinského obyvatelstva přetrvá bez ohledu na to, co učinili „jejich lidé“ nevinným lidem v kibucech u hranic. Kdo by toto nechtěl pochopit, nechť si představí emoce rodičů, jejichž děti bez pomoci umírali v sutinách rozbombardovaných domů Gazy. Asi je nikdo nepřesvědčí, že to nešlo jinak, i když to třeba skutečně jinak nešlo. Ty emoce jsou stejné na obou stranách bez ohledu na to, kdo tento konflikt rozpoutal i kdo nese historicky větší vinu. Těžko si tak představit stát, ve kterém čtvrtina obyvatel bytostně nenávidí zbylé tři čtvrtiny a opačně, přičemž navíc v okolních státech žije dvakrát více Palestinců než Židů v Izraeli.

Už i vrcholní západní politikové mluví o nutnosti vzniku nezávislého palestinského státu, ovšem nikdo asi neví, kde by takový stát mohl vzniknout. Nikde na stávajícím území Izraele včetně okupovaných Golanských výšin to možné není, to Izrael docela pochopitelně nepřipustí. Z izraelské nomenklatury také unikl „nápad“, že by to mohlo být někde na Sinaji. I kdyby s tím snad Egypt souhlasil, jako že nesouhlasí, má tato informace charakter jen jakési provokace. Kdo na Sinaji jako já někdy byl, ten mi asi potvrdí, že to rozhodně není vhodné místo pro život, natož pak pro vznik státu. Realita je taková, že ve většinově nehostinných podmínkách Blízkého východu jsou všechna místa pro život vhodná, již dávno obsazena a nikdo je patrně cirka 11 milionům Palestinců nedaruje.

Problém, který nemá řešení, ne nepodobný problému, co bude s územím a jeho obyvateli mezi Ruskem a Ukrajinou. Tam je alespoň ta „výhoda“, že je směrem na východ i na západ kam jít. V této souvislosti si tak opět můžeme uvědomit fatální chyby, které se v minulosti staly, ze kterých se mocné státy nepoučily, neboť i lidstvo jako takové je zjevně v tomto ohledu zcela nepoučitelné. Myslím si, že to jediné, co se dá na jakékoli úrovni (nadnárodní struktury, státy, národy a jakkoli velké či malé komunity) dělat, je nutnost zcela zásadně a radikálně potírat všechny projevy nesnášenlivosti, nacionalismu a domnělých územních nároků. To je totiž jediná skutečná příčina výše zmíněných i všech ostatních konfliktů.

Autor: Jiří Turner | čtvrtek 16.11.2023 10:15 | karma článku: 25.48 | přečteno: 1432x

Další články blogera

Jiří Turner

Babiš, Ztracený, stávka. Jak se to rýmuje?

Nerýmuje, ale něco to o nás vypovídá. Volební preference Babišova hnutí vypovídají o naší morálce, triumf Ztraceného v anketě Český slavík říká něco o našem vkusu a aktuální stávka cosi o naší zodpovědnosti a soudnosti.

27.11.2023 v 11:37 | Karma článku: 20.06 | Přečteno: 463 | Diskuse

Jiří Turner

Je načase vyhlásit protestní hladovku!

Vzdor inflaci, drahým energiím a skandálním cenám másla, sádla, cukru, mouky, bůčku, buřtů, ořechů a čokolády jsem opět jako mnozí jiní přibral. Jen nevím, jestli mám hladověním podpořit učitele, lékaře či škodováky. Asi všechny.

22.11.2023 v 8:33 | Karma článku: 23.23 | Přečteno: 557 | Diskuse

Jiří Turner

Máme 17. listopadu vůbec co slavit?

Ze socialismu jsme se prý za 34 let dopracovali k jinému socialismu a místo komunistické totality nás ovládá nová progresivistická totalita unijní. S chutí bych autory těchto mouder poslal na několikaletou „stáž“ zpátky do totáče.

17.11.2023 v 8:19 | Karma článku: 32.19 | Přečteno: 3052 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Monika Lorenzová

O filmu Tajemství a smysl života

Česká verze filmu Tajemství: Problém smyslu života mezi dvěma ženami, manželkou (s dětmi) a milenkou, byl vyřešen! Tajemství nám ukazuje pohled na smysl života z narcistického břehu existence.

28.11.2023 v 8:19 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 39 | Diskuse

Jan Andrle

Koule

Někdo je má, někdo je nemá. Článek je o tom, kdo je podle mě měl, kdo by je měl dneska mít a kdo je bohužel nemá. Nic sexistického, jen konstatování politické...

27.11.2023 v 21:01 | Karma článku: 15.18 | Přečteno: 309 | Diskuse

Jakub Moravčík

Rakušanocie opět sebrala básníka a písničkáře Pavla J. Hejátka

Šikana nejperzekuovanějšího českého (a aktuálně nemocného) básníka a písničkáře Pavla J. Hejátka Rakušanovou policií má ode dneška další neblahé pokračování

27.11.2023 v 19:37 | Karma článku: 18.56 | Přečteno: 509 | Diskuse

Zdeňka Ortová

Zvláštní vliv televize na moji psychiku

Zjistila jsem o sobě zajímavou věc a zajímalo by mě, jestli to máte taky. Zkrátka, jestli když si pustíte televizi, tak...

27.11.2023 v 10:09 | Karma článku: 23.11 | Přečteno: 589 | Diskuse

Jiří Herblich

Nová společnost, nebo jen vize nové společnosti? 13

Nehledejte a buďte připraveni na dobu, která se pomalu blíží tím, že pochopíte vše již dnes.........

27.11.2023 v 6:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 38 | Diskuse

Hrozilo, že mi rozbije hlavu žehličkou, říká Vaňková o domácím násilí

Zpěvačka Šárka Vaňková (36) se po úspěchu v první řadě SuperStar přestěhovala do Prahy a kromě velké slávy zažívala i...

Českého slavíka vyhrála Ewa Farna. Do Síně slávy vstoupil Václav Neckář

V pražském Foru Karlín se rozhodlo o letošních držitelích Českých slavíků. Mezi zpěvačkami vyhrála Ewa Farna, která si...

Jana Bendiga na Slavících posypali moukou a počastovali rasistickou nadávkou

Předávání hudebních cen Český slavík se neobešlo bez skandálu. Na červeném koberci to zpěvák Jan Bendig (29) schytal...

Ulož.to končí se sdílením souborů. Kvůli evropské legislativě, vysvětluje

Internetové úložiště Ulož.to Disk od prosince nebude umožňovat stahování souborů, které si na něj uživatelé sami...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...