Úterý 28. listopadu 2023, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. listopadu 2023 René

Máme 17. listopadu vůbec co slavit?

17. 11. 2023 8:19:41
Ze socialismu jsme se prý za 34 let dopracovali k jinému socialismu a místo komunistické totality nás ovládá nová progresivistická totalita unijní. S chutí bych autory těchto mouder poslal na několikaletou „stáž“ zpátky do totáče.

Osobně nejsem příznivec oslav, monstrózních už vůbec ne, a řeči, kterými nás v tomto období častují mnohdy ti, kteří žádnou zásluhu na změně režimu nemají, se mi z duše protiví. Není potřeba nic slavit, ale je jistě dobré si tyto události připomínat a brát si z nich to, co je stěžejní, a neplést si v tomto ohledu nějaké osobní dojmy způsobené vlastní frustrací a blbou náladou ze zcela zásadními historickými změnami. A už vůbec není dobré používat toto výročí jako munici v politickém boji.

Jsem poslední, kdo by se chtěl vymezovat proti projevům kritičnosti a nespokojenosti. Ty jsou jednoznačně zdravé, a pokud jsou fakticky podložené, mohou být zdrojem pozitivních revolučních i evolučních změn. To je konečně také poselství 17. listopadu a procesu, který počal daleko dříve. Donekonečna můžeme diskutovat o tom, jestli změny, které odstartovaly listopadové události roku 1989, byly dostatečně revoluční, nebo naopak příliš revoluční, a jestli by nebylo lepší, kdyby sametová revoluce byla počátkem uvážlivého evolučního procesu. K ničemu se nedobereme, stejně jako v případě výčtu chyb, které se posléze zjevně staly, byly-li ty nevyhnutelné, či nikoli.

Pouští-li se někdo do srovnávání doby předlistopadové a polistopadové, měl by tak dle mého soudu činit velmi obezřetně, a to s ohledem na historické reálie, seriózní zdroje, fakta, a pokud čerpá i z vlastních vzpomínek, které porovnává s aktuální situací, měl by se oprostit od subjektivních pocitů, stejně jako privátních dnešních problémů. Pamětníci, ke kterým se bohužel také řadím, musí vzít v potaz „skutečnost“, že tehdy slunce tak nějak líp svítilo, tráva byla zelenější, holky povolnější a všechno méně nebo lépe stálo.

Vztahuji-li to na svoji osobu, mohl bych si i já na základě svých osobních vzpomínek a emocí dobu normalizace vlastně pochvalovat. Měl jsem moc hezké dětství a v zásadě bezproblémové dospívání. Netrpěl jsem nedostatkem pozornosti svých blízkých ani jsem nestrádal materiálně. V roce 1989 jsem dokončil studia a v ranných porevolučních dobách jsem nastoupil do pracovního procesu a všechno to tak nějak fungovalo. Dostalo se mi však také „reakcionářské“ výchovy, takže jsem si už před převratem uvědomoval, v jakém absurdním skanzenu žiju, a že moje pocitová svoboda je svobodou vězně, jehož vězení je ohraničeno státními hranicemi a jeho život je dán vězeňským řádem režimu.

V tomto ohledu mi tak přijde zcela nepatřičné mluvit o dnešní době, jako o době nesvobody, nové totality apod. Myslím si, že ten, kdo tak činí, účelově lže, nebo není schopen či ochoten porovnávat relevantní skutečnosti tehdejší a dnešní doby. Budu-li adresnější, tak pro všechny ty, kteří se takto v médiích a na sociálních sítích vyjadřují, by byl takový příspěvek v předlistopadových dobách tím posledním, co by kdekoli zveřejnili. Možná polovina autorů na tomto blogu i jakýchkoli jiných platformách by měla za principiálně stejnou protirežimní publicistiku a svobodomyslné názory totální utrum a mnozí by museli příslušným orgánům ledacos vysvětlovat, přičemž by mohli být rádi, že jim někdo jenom znepříjemní život vyhazovem z práce či ze školy. A pokud o nové totalitě mluví politikové, dnes především ti opoziční, je to smutné a s ohledem na působení na své „věřící“ voliče i trestuhodné.

Ti, kdo si totalitní časy pamatují asi rychle zapomněli, v jakém režimu jsme žili, a řada těch, kteří se narodili později, patrně poslouchá jen jeden typ vzpomínek a jen jednu podobu argumentace pamětníků, a to je prosím řeč o relativně klidných dobách normalizace, ne o hrůzách let padesátých u nás, neřkuli třeba v Sovětském svazu. Ne, nikomu neupírám jakoukoli kritiku čehokoli, ale myslím si, že je dobré ji vztahovat k jakémusi vlastnímu ideálu fungování státu, k vlastním politickým a ideologickým principům, ke svému pocitu svobody, nikoli k obecnému srovnávání doby nesvobody s dobou svobodnou, ve které zcela nepochybně žijeme, a to i proto, že se v našich, potažmo v evropských dějinách v připomínané době stalo něco obecně pozitivního. „Wind of Change“ skutečně zavál a obrátil se jen v místech, který zmiňuje text písně, nikoli u nás.

Autor: Jiří Turner | pátek 17.11.2023 8:19 | karma článku: 32.19 | přečteno: 3052x

Další články blogera

Jiří Turner

Babiš, Ztracený, stávka. Jak se to rýmuje?

Nerýmuje, ale něco to o nás vypovídá. Volební preference Babišova hnutí vypovídají o naší morálce, triumf Ztraceného v anketě Český slavík říká něco o našem vkusu a aktuální stávka cosi o naší zodpovědnosti a soudnosti.

27.11.2023 v 11:37 | Karma článku: 20.07 | Přečteno: 463 | Diskuse

Jiří Turner

Je načase vyhlásit protestní hladovku!

Vzdor inflaci, drahým energiím a skandálním cenám másla, sádla, cukru, mouky, bůčku, buřtů, ořechů a čokolády jsem opět jako mnozí jiní přibral. Jen nevím, jestli mám hladověním podpořit učitele, lékaře či škodováky. Asi všechny.

22.11.2023 v 8:33 | Karma článku: 23.23 | Přečteno: 557 | Diskuse

Jiří Turner

Izrael ovládne Gazu – a co bude dál?

Zbude jen ještě větší nenávist na obou stranách. Nenávist vyvolaná smrtí a utrpením lidí. Palestinci budou žít v nějaké podobě protektorátu, což bude generovat další a další radikály, a Izraelci budou dál žít ve stavu ohrožení.

16.11.2023 v 10:15 | Karma článku: 25.48 | Přečteno: 1432 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Iva Votočková

Jestli si můžu něco přát

Postavila jsem vodu na čaj. Stromoví venku zní tak tiše. Za okny něžně sněží. Přála bych vám vidět to, co vidím já z okna své kanceláře. Sem tam i nějaká srnka kolem projde. Jsem prostě neskutečná klikařka.

28.11.2023 v 8:05 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 54 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Hanební parchanti

Ne, nejde o recenzi Tarantinova filmu, ale o označení jistého druhu humanoidů, který se neštítí toho nejhoršího, totiž vydírání dítětem.

28.11.2023 v 7:46 | Karma článku: 19.09 | Přečteno: 282 | Diskuse

Alena Šnajdrová

Pomoc, nesnáším telefonování

Už prakticky od dětství se s tím potýkám. Stokrát radši jdu někam osobně, než bych tam volala. Do jisté míry mě vysvobodily emaily a esemesky. Neznámá čísla neberu a známá jak kdy... Naštěstí vím, že v tom nejsem sama.

28.11.2023 v 3:25 | Karma článku: 9.14 | Přečteno: 215 | Diskuse

Irena Fuchsová

Když nemůžeš, tak přidej!

Nevím, kde se to ve mně bere. Přijedu z Činoherního klubu do Kolína, nakoupím, sotva lezu, táhnu domů těžkou tašku přes starý most na Zálabí a pak potkám smutného kamaráda a musím se s ním zastavit a zeptat se ho, co mu je...

27.11.2023 v 22:28 | Karma článku: 15.96 | Přečteno: 263 | Diskuse

Iva Votočková

Co všechno moje tělo, co už vydrželo

"Nejsem obyčejná holka, jsem obyčejná žena. Zvyklá na to, co mám i nemám, jsem otevřená změnám. Mý oči jsou hladový, já je málokdy sklopím. Život běží a to, co běží, na nás nechá stopy." Ewa Farná z písně Tělo

27.11.2023 v 17:16 | Karma článku: 12.27 | Přečteno: 261 | Diskuse

Hrozilo, že mi rozbije hlavu žehličkou, říká Vaňková o domácím násilí

Zpěvačka Šárka Vaňková (36) se po úspěchu v první řadě SuperStar přestěhovala do Prahy a kromě velké slávy zažívala i...

Českého slavíka vyhrála Ewa Farna. Do Síně slávy vstoupil Václav Neckář

V pražském Foru Karlín se rozhodlo o letošních držitelích Českých slavíků. Mezi zpěvačkami vyhrála Ewa Farna, která si...

Jana Bendiga na Slavících posypali moukou a počastovali rasistickou nadávkou

Předávání hudebních cen Český slavík se neobešlo bez skandálu. Na červeném koberci to zpěvák Jan Bendig (29) schytal...

Ulož.to končí se sdílením souborů. Kvůli evropské legislativě, vysvětluje

Internetové úložiště Ulož.to Disk od prosince nebude umožňovat stahování souborů, které si na něj uživatelé sami...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...