Babiš, Ztracený, stávka. Jak se to rýmuje?

27. 11. 2023 11:37:28
Nerýmuje, ale něco to o nás vypovídá. Volební preference Babišova hnutí vypovídají o naší morálce, triumf Ztraceného v anketě Český slavík říká něco o našem vkusu a aktuální stávka cosi o naší zodpovědnosti a soudnosti.

Začnu tím nejbanálnějším: Anketa Český slavík, jež vyústila v galavečer ne nepodobný Ein Kessel Buntes, tedy v bizár nedůstojný i tak aktuálně pokleslého žánru, jakým je popmusic, měla už po několikáté vítěze, který by se dle mého soudu nemohl v „normálním světě“ dostat ani do nominace. Nejsem nezaujatý, protože poslouchám zcela jinou hudbu, takže jsem i na fenomén jménem Karel Gott nenahlížel jinak, než „jen“ na dobrého interpreta, který se ovšem obklopil špičkovými hudebníky, měl výborné autory hudby a nadprůměrné textaře. Nic takového, a to je do jisté míry objektivně hodnotitelné, Ztracený nemá, naopak je jeho hudba jen smutnou podobou hudebního „fastfoodu“. Je sice dobré vzít v úvahu, jakýže segment společnosti v takové anketě hlasuje, nicméně výše zmíněný nesklízí úspěchy jen v anketách. Nemohu se tak zbavit pocitu, že i toto je určitým symptomem nemocné společnosti.

Aktuální volební preference ANO, potažmo SPD, jsou na jednu stranu pochopitelné, neboť každá vláda, která začne činit nepopulární, tedy úsporná opatření, ztrácí u určité části společnosti oblibu. Populistům, kteří jsou z podstaty věci a z dlouhodobého hlediska škodliví pro jakýkoli systém, vždy fandí ta méně vzdělaná, méně přemýšlivá a méně zodpovědná část veřejnosti. O tom, jak velká část veřejnosti to je, může dobře vypovídat třeba to, kolik lidí žije v exekucích a dluhových pastích. Pokud takto fungují sami, může asi podle nich takto fungovat i stát. Alarmující je však to, že tato vláda evidentně ztrácí i podporu té části společnosti, která by si nutnost restrikcí měla uvědomovat. Kdo jiný, než například učitelé by si měl uvědomovat zodpovědnost s ohledem na budoucnost následujících generací.

Tímto volně přecházím k tématu dnešní stávky. Už jsem se v tomto smyslu vyjadřoval, takže jen stručně uvedu, že vybrat si k vynucení nápravy desetiletí neřešených problémů situaci, kdy vláda naprosto nutně zavádí politiku úspor a rozpočtových škrtů, je prostě chucpe. To cílím především na učitele. Odbory, které „hrdinně“ zvedly prapory protestu pak považuji za zcela přežitý subjekt, který se z obecně prospěšného ombudsmana vyvinul ve škůdce státu a politickou sílu, respektive se odboroví vůdci chovají jako politikové hledící evidentně na své ambice, viz pan Středula a jemu podobní, nikoli na ochranu zájmů „proletariátu“. Jinými slovy, odbory mají zodpovědně a realisticky hájit zájmy zaměstnanců před zvůlí zaměstnavatelů, nikoli štvát národ proti vládě, která činí (lépe či hůře) kroky, které mají vyvést stát ze sebedestruktivní cesty.

Z výše uvedeného by se mohlo zdát, že jsem s touto vládou a její politikou zcela spokojen. Není to vůbec pravda. Kritický přístup vyvolávající celospolečenskou diskusi k důležitým tématům je zcela v pořádku. Stávky tohoto druhu však nejsou podnětem k diskusi, ale jsou jen podobou vydírání, a to vydírání ve zcela nevhodnou dobu. Těší mě, že přes masovou podporu těchto nátlakových akcí jsou i tací, kteří se od stávkování distancovali. Za všechny bych jmenoval ředitele Svobodné základní školy Londýnská Martina Ševčíka, který se pro média i rodiče svých žáků a žáky samotné vyjádřil způsobem, který dle mého soudu odpovídá tomu, jak by se moudří, uvážliví a zodpovědní lidé měli k problémům stavět: Vidíme problémy, nejsme s mnohými kroky spokojeni, ale vyznáváme zcela jinou podobu a formu snahy o jejich řešení. Osobně to vnímám velmi podobně.

Autor: Jiří Turner | pondělí 27.11.2023 11:37 | karma článku: 22.79 | přečteno: 573x

Další články blogera

Jiří Turner

Dvě sociální demokracie? A není to málo, „příteli“ Paroubku?

Ambice některých lidí jsou bezbřehé a patrně rostou přímo úměrně se ztrátou soudnosti a věkem. Hrobař staré dobré sociální demokracie se vložil do nové sociálně demokratické strany a nepokřtil mu ji nikdo jiný než lánský důchodce.

28.2.2024 v 14:05 | Karma článku: 19.12 | Přečteno: 295 | Diskuse

Jiří Turner

Jak levně, rychle a spolehlivě oživit protiromské nálady ve společnosti?

Recept na to našel zpěvák Jan Bendig, který na Českém slavíku zinscenoval své rasově motivované přebílení, patrně aby vzbudil u posluchačů lítost na trpkým osudem romského chlapce, který musí překonávat překážky a příkoří.

22.2.2024 v 11:16 | Karma článku: 25.26 | Přečteno: 821 | Diskuse

Jiří Turner

Koho brání Národní domobrana?

Taky tápete ve všech těch vlasteneckých hnutích a spolcích, které vznikly na ochranu našich národních zájmů a které se svorně prezentují jako nezávislé, apolitické a nadstranické iniciativy? Tak se na jednu z nich podívejme.

21.2.2024 v 15:39 | Karma článku: 36.68 | Přečteno: 2381 | Diskuse

Jiří Turner

A terazky mi povedztě, čo vy si predstavujetě pod takým slovom grýndýl?

Být Hřibem, volám Jandejskovi, aby zemědělci přijeli s traktory každé pondělí, tak pohodová dopravní situace v Praze totiž už dlouho nebyla. Nicméně i všeliká vyjádření protestujících „sedláků“ stojí za úvahu.

19.2.2024 v 15:01 | Karma článku: 36.00 | Přečteno: 3244 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Ladislav Pokorný

„Policie zavádí opatření proti skupinám s odlišnými ideovými postoji.“ No konečně

Policisté z Jihomoravského kraje jako první vyslyšeli volání českých politiků, hodnotových médií i zodpovědných občanů po tvrdším kurzu vůči proruským dezolátům a obecně kritikům vlády. Konečně.

29.2.2024 v 20:50 | Karma článku: 11.76 | Přečteno: 98 | Diskuse

Iva Votočková

Kolik "facek" potřebuješ ty, abys pochopil/a? ;-)

Dokud věříme, že za mizérii našich životů mohou ti druzí, tak máme jednu velkou jistotu a to, že v podstatě nemáme šanci se z té mizérie dostat. A to neplatí jen pro partnerský život ale pro život obecně.

29.2.2024 v 17:00 | Karma článku: 8.16 | Přečteno: 152 | Diskuse

Pavla Drahoňovská

Norování

Do mé emailové schránky mi přišla žádost od organizace „Svoboda zvířat“ o kontaktování ministra zemědělství, aby se zasadil o ukončení norování.

29.2.2024 v 10:16 | Karma článku: 9.08 | Přečteno: 184 | Diskuse

Karel Wágner

Jak chudí platí na bohaté

Zelená dohoda pro Evropu, jinak též Green Deal, jako soubor politických iniciativ, má podporovat přeměnu EU na spravedlivou a prosperující společnost.

29.2.2024 v 9:09 | Karma článku: 27.94 | Přečteno: 691 | Diskuse

Filip Vracovský

Vychováváme děti z Ukrajiny pro zákopy ?

Krátké zamyšlení na víc než aktuální téma. Vstupte na vlastní nebezpečí, za nic neručím a vstupné tradičně nevracím....

29.2.2024 v 6:24 | Karma článku: 26.83 | Přečteno: 2261 |

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...

Brzobohatý řádil v šatech a paruce. Poprvé veřejně jako Tiffany Richbitch

Ondřej Gregor Brzobohatý (41) vystoupil poprvé veřejně v šatech jako drag queen Tiffany Richbitch. Byl hostem druhého...

Šlo o rozhovor, hájí Gondíková s Benešovou focení do pánských časopisů

Herečky Adéla Gondíková (50) a Lucie Benešová (49) jsou spolužačky z konzervatoře a přátelí se už přes třicet let. V...

Menzelová pomáhá nemocnému Víznerovi. Byl bys hrdý, vzkázala manželovi

Olga Menzelová (46) poslala prostřednictvím Instagramu dojemný vzkaz svému zesnulému muži Jiřímu Menzelovi k jeho...