Ukradená stávka?

29. 11. 2023 7:30:45
Stávkovali učitelé kvůli problémům ve školství, nebo vstoupili do ulic a na tribuny aktivisté, kteří tak činí kdykoli, když se k tomu naskytne příležitost? Opravdu bolševiky, dezoláty a proruské trolly trápí platy kuchařek?

Možná už konečně někoho napadlo, že stávka je poměrně problematický prostředek k vyvolání diskuse a tím i k nápravě čehokoli nepatřičného. Tedy napadlo to asi představitele učitelských odborů, kteří se od „Středulových fans“ distancovali. A není divu. S fanglí do ulic kromě „výletníků“, kteří využili příležitost navštívit metropoli, vyšli všemožní dezoláti a lidé ochotni demonstrovat asi s kýmkoli a za cokoli.

Již v minulém článku jsem uvedl, že chování i aktuální charakter odborů považuji za zcela nepatřičný. Odbory se mají starat o vztahy mezi zaměstnanci a zaměstnavateli, a to jak v případě jednotlivců, tak v rámci kolektivního vyjednávání, což rozhodně neznamená „kolektivní vyjednávání“ občanů České republiky s vládou. Občané rozhodují ve volbách. V mezivolebním období je pochopitelně zcela regulérní vyjadřovat nespokojenost, ovšem jen jako signál. V civilizovaném a demokratickém světě vlády neustanovuje a nesvrhává ulice a část aktivisticky naladěné společnosti také nestanovuje ekonomickou strategii či cokoli jiného.

Myslím si, že je zcela nežádoucí, aby odbory fungovali jako politická síla, přičemž i stávající vyjednávání v rámci tripartity považuji za nesmyslné, protože odbory nejsou reprezentanty žádného reprezentativního segmentu, od toho jsou třeba profesní organizace, zástupci sdružení, manažeři klíčových firem a odborníci. Odborový předák není tím, kdo by měl radit, natož pak diktovat vládě, co má či nemá dělat. Bylo až komické, jak se třeba Josef Středula snažil kultivovaně vystupovat, když poskytoval interview televizi, a jak se prezentoval na tribuně. Tam to totiž působilo, jako by se reinkarnoval Klement Gottwald.

Z reportáží a z rozhovorů s řadovými demonstranty se poměrně jasně ozýval požadavek: „Chceme se mít lépe!“ Je mi tak trochu líto těch, kteří možná v dobré víře a pod vlivem určité cíleně vyvolávané společenské hysterie zatoužili vyjádřit protest, mnohdy dost možná ani nevěda proti čemu, respektive neschopni říci, co kdo učinil špatně a jaké kroky by měly vést k tomu, aby se stabilizovaly veřejné finance, umořoval se státní dluh, plnili by se naše závazky a zároveň by rostla životní úroveň občanů. Troufám si tvrdit, že takový recept nemá vůbec nikdo, takže jde jen o to, koho tento problematický stav postihne více a koho méně, přičemž každý z nás může a v zásadě i musí mít jiné priority. Nikdo svéprávný nemůže zpochybnit podporu školství, ale to samé platí pro zdravotnictví, sociální služby, budování infrastruktury apod. Zcela relevantními se však aktuálně jeví třeba i výdaje na zbrojení. Takže, kde šetřit a kde nešetřit?

Teď se začínají různé odborové svazy hádat, kdo byl kým infiltrován, kdo zneužit, a diví se, že náhle v jednom pytli skončili establishmentu vzdorující středoškoláci, jejich učitelé, hutníci ze severní Moravy a salónní odboráři s různými radikály, bolševiky, dezoláty, proruskými trolly a s „lumpenproletariátem“ toužícím vyřvat do světa svoji frustraci při jakékoli příležitosti. Musím říci, že mě až zaráží naivita představitelů učitelských odborů i učitelů samotných, kteří asi očekávali, že pokud svou, třeba i smysluplnou kritiku spojí s celonárodním paušálním protestem, bude to mít jinou váhu. Zdá se mi, že rozumný hlas poněkud zaniká v hulákání výše uvedených iracionálních požadavků

Není důvod si myslet, že by tuto akci nebyla vláda schopna ustát, ale dlouhodobé občanské nepokoje mohou nakonec vládu přimět k odstoupení. Ne, že by mi bylo líto onoho nesourodého orgánu a jeho členů, ale jímá mě hrůza z toho, kdo by se toho ujal. Kdyby to měli být ti, kteří se nyní proti vládě účelově paktují, ti, kteří se na současném stavu významně podíleli, společně s těmi, kteří dosud dokázali jen kritizovat a škodit, tak to potěš pánbůh.

Autor: Jiří Turner | středa 29.11.2023 7:30 | karma článku: 34.80 | přečteno: 2403x

Další články blogera

Jiří Turner

Dvě sociální demokracie? A není to málo, „příteli“ Paroubku?

Ambice některých lidí jsou bezbřehé a patrně rostou přímo úměrně se ztrátou soudnosti a věkem. Hrobař staré dobré sociální demokracie se vložil do nové sociálně demokratické strany a nepokřtil mu ji nikdo jiný než lánský důchodce.

28.2.2024 v 14:05 | Karma článku: 19.13 | Přečteno: 295 | Diskuse

Jiří Turner

Jak levně, rychle a spolehlivě oživit protiromské nálady ve společnosti?

Recept na to našel zpěvák Jan Bendig, který na Českém slavíku zinscenoval své rasově motivované přebílení, patrně aby vzbudil u posluchačů lítost na trpkým osudem romského chlapce, který musí překonávat překážky a příkoří.

22.2.2024 v 11:16 | Karma článku: 25.26 | Přečteno: 821 | Diskuse

Jiří Turner

Koho brání Národní domobrana?

Taky tápete ve všech těch vlasteneckých hnutích a spolcích, které vznikly na ochranu našich národních zájmů a které se svorně prezentují jako nezávislé, apolitické a nadstranické iniciativy? Tak se na jednu z nich podívejme.

21.2.2024 v 15:39 | Karma článku: 36.68 | Přečteno: 2381 | Diskuse

Jiří Turner

A terazky mi povedztě, čo vy si predstavujetě pod takým slovom grýndýl?

Být Hřibem, volám Jandejskovi, aby zemědělci přijeli s traktory každé pondělí, tak pohodová dopravní situace v Praze totiž už dlouho nebyla. Nicméně i všeliká vyjádření protestujících „sedláků“ stojí za úvahu.

19.2.2024 v 15:01 | Karma článku: 36.00 | Přečteno: 3244 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Štěpánka Bergerová

Jezdí jak pražskej autobusák ...

...................................... aneb budou nám opravdu lépe, nejen ve veřejné dopravě, šoférovat roboti ???

29.2.2024 v 21:46 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 20 | Diskuse

Ladislav Pokorný

„Policie zavádí opatření proti skupinám s odlišnými ideovými postoji.“ No konečně

Policisté z Jihomoravského kraje jako první vyslyšeli volání českých politiků, hodnotových médií i zodpovědných občanů po tvrdším kurzu vůči proruským dezolátům a obecně kritikům vlády. Konečně.

29.2.2024 v 20:50 | Karma článku: 16.32 | Přečteno: 183 | Diskuse

Iva Votočková

Kolik "facek" potřebuješ ty, abys pochopil/a? ;-)

Dokud věříme, že za mizérii našich životů mohou ti druzí, tak máme jednu velkou jistotu a to, že v podstatě nemáme šanci se z té mizérie dostat. A to neplatí jen pro partnerský život ale pro život obecně.

29.2.2024 v 17:00 | Karma článku: 8.16 | Přečteno: 167 | Diskuse

Pavla Drahoňovská

Norování

Do mé emailové schránky mi přišla žádost od organizace „Svoboda zvířat“ o kontaktování ministra zemědělství, aby se zasadil o ukončení norování.

29.2.2024 v 10:16 | Karma článku: 9.10 | Přečteno: 186 | Diskuse

Karel Wágner

Jak chudí platí na bohaté

Zelená dohoda pro Evropu, jinak též Green Deal, jako soubor politických iniciativ, má podporovat přeměnu EU na spravedlivou a prosperující společnost.

29.2.2024 v 9:09 | Karma článku: 28.15 | Přečteno: 709 | Diskuse

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...

Brzobohatý řádil v šatech a paruce. Poprvé veřejně jako Tiffany Richbitch

Ondřej Gregor Brzobohatý (41) vystoupil poprvé veřejně v šatech jako drag queen Tiffany Richbitch. Byl hostem druhého...

Šlo o rozhovor, hájí Gondíková s Benešovou focení do pánských časopisů

Herečky Adéla Gondíková (50) a Lucie Benešová (49) jsou spolužačky z konzervatoře a přátelí se už přes třicet let. V...

Menzelová pomáhá nemocnému Víznerovi. Byl bys hrdý, vzkázala manželovi

Olga Menzelová (46) poslala prostřednictvím Instagramu dojemný vzkaz svému zesnulému muži Jiřímu Menzelovi k jeho...