Škrtněte ekonomy a bude po ekonomických problémech

4. 12. 2023 16:53:16
Jak je to prosté! Ptáte se, jak se škrtají ekonomové? Inu, tak jako ideologie, zakáže se o ekonomice mluvit a psát. Je to stejně snadné, jako se zbavit světonázoru, náboženského přesvědčení, politických preferencí, práva i morálky

Poněkud ironicky bych podotkl, že dobrých rad není nikdy dost. Autorka článku, na který s trochou nadsázky reaguji, má jasno: Problém s důchody, který zatěžuje a brzy ještě fatálněji zatíží demografický vývoj, se dá vyřešit i bez toho, aby se zvyšoval věk odchodu do důchodu, zvyšovaly se odvody a snižovala se výše reálného důchodu. Stačí přeci najít jen prostředky ve státním rozpočtu. Jak to ale udělat, když je ten, jak všichni víme, v hlubokém deficitu? Je to snadné. Stačí přeci zrušit dotace, které jsou v drtivé většině spojeny s ideologiemi.

Nechť mi konzumenti jasnozřivých řešení paní Šichtařové prominou, ale to je taková okamurovsko-rajchlovská argumentace, která cílí na jedince neschopné či neochotné o problematice přemýšlet. Stačí vyřvat do světa: Dotace jsou zlo a ideologie taky, takže stačí je zrušit, a je to! Co je dotace ví každý, ale možná si mnozí neuvědomují, co všechno jsou ideologie. Nechci zde definice citovat nebo se je snažit nějak prostě reprodukovat, a tak hodně zjednodušeně uvedu, že ideologie se zásadně dotýkají všeho nehmotného, co je součástí lidské existence, a tím pádem zásadně ovlivňují náš hmotný svět. Politika, náboženství, světonázor, právo, morálka, hospodářské principy i ekonomie, to všechno jsou aplikace ideologií.

Není-li součástí ideologie naší civilizace, jak tomu prý bylo ve staré Spartě, svrhnout postižené dítě ze skály, stává se součástí naší ideologie pomoc postiženým a jejich rodinám. Součástí stejné ideologie je solidární princip zdravotní péče, která je založena na potřebě, nikoli na výši příspěvku, kterýžto je dán možnostmi pojištěnce. Na základě určitých ideologických principů je dotován třeba sport, s ohledem na budoucnost je dotováno vzdělání, základní vědecký výzkum a dotačně jsou podporovány i nové technologie. Možná i s ohledem na duševní zdraví obyvatel je dotována také kultura a dotovány jsou i počiny v oblasti ochrany životního prostředí. Je toho daleko více a více je i poskytovatelů dotací, ale je obecně velmi subjektivní určovat, které jsou lepší, které horší a které špatné.

Naopak je snadné říci, že je jednoznačně špatné zneužívání dotací, a ještě horší že jsou dotační podvody. Na tuto oblast logicky cílí všichni odpůrci dotační politiky a v tomto ohledu mají rozhodně pravdu, ale to je problém systémový nikoli principiální. Principiálním problémem ale může být zbytečnost některých dotací, jejich neadresnost a neopodstatněnost. Osobně bych třeba zrušil veškeré dotace pro vrcholový sport a pro veškerá kulturní zařízení. Ať si to zaplatí ti, kdo o to stojí. V ten moment by mě asi počali kamenovat třeba ti, kteří by platili tisíce za návštěvy divadel a posléze i divadelníci, na jejichž představení by po započtení všech nákladů do ceny lístku nikdo nechodil.

Je asi dobré si tak uvědomit, že v mnoha oblastech dotace částečně či plně kryjí to, co by vynaložil občan z vlastní kapsy. Pochopitelně ne vždy a ne každý, ale to souvisí s oním solidárním principem. Obyvatelé paneláků v jistém smyslu přispívají na dotace pro ty, jenž si na střechy svých domů dávají solární panely a pořizují si nové kotle, bezdětní přispívají rodičům dětí, misomusové dotují kulturymilovné, zdraví postižené, bohatí chudé, nesportovně založení lidé nechtěně pomáhají sportovním fanouškům i sportovcům atd.

Vůbec se nebráním myšlence, že dotační systém je extrémně přebujelý, že v jeho rámci existují zbytečnosti, nespravedlnosti a značné úniky, ale každý rozumný člověk dobře ví, že dotační politiku nelze na základě nějakého politického rozhodnutí zrušit ze dne na den ani z roku na rok. Pokud by byla ochota (jako že ji nevidím), je snad možné započít v této oblasti nějaký evoluční proces vedoucí ke zrušení obecně vnímaných pitomostí a je i nutné dělat příslušné systémové restrikce, ale to je asi tak všechno. To může vést k úsporám, ale spatřovat ve zcela nereálném totálním rušení dotací zdroj pro vyrovnání rozpočtového deficitu a tím i nalezení prostředků pro budoucí důchody, je dle mého soudu, paní Šichtařová promine, jen ideologicky motivované matení lidí, kteří jsou ochotni bez jakýchkoli argumentů (všimněte si, že ani ve zmíněném článku není jediný faktický argument) něčemu takovému věřit.

Autor: Jiří Turner | pondělí 4.12.2023 16:53 | karma článku: 37.18 | přečteno: 6851x

Další články blogera

Jiří Turner

Dvě sociální demokracie? A není to málo, „příteli“ Paroubku?

Ambice některých lidí jsou bezbřehé a patrně rostou přímo úměrně se ztrátou soudnosti a věkem. Hrobař staré dobré sociální demokracie se vložil do nové sociálně demokratické strany a nepokřtil mu ji nikdo jiný než lánský důchodce.

28.2.2024 v 14:05 | Karma článku: 19.12 | Přečteno: 295 | Diskuse

Jiří Turner

Jak levně, rychle a spolehlivě oživit protiromské nálady ve společnosti?

Recept na to našel zpěvák Jan Bendig, který na Českém slavíku zinscenoval své rasově motivované přebílení, patrně aby vzbudil u posluchačů lítost na trpkým osudem romského chlapce, který musí překonávat překážky a příkoří.

22.2.2024 v 11:16 | Karma článku: 25.26 | Přečteno: 821 | Diskuse

Jiří Turner

Koho brání Národní domobrana?

Taky tápete ve všech těch vlasteneckých hnutích a spolcích, které vznikly na ochranu našich národních zájmů a které se svorně prezentují jako nezávislé, apolitické a nadstranické iniciativy? Tak se na jednu z nich podívejme.

21.2.2024 v 15:39 | Karma článku: 36.68 | Přečteno: 2381 | Diskuse

Jiří Turner

A terazky mi povedztě, čo vy si predstavujetě pod takým slovom grýndýl?

Být Hřibem, volám Jandejskovi, aby zemědělci přijeli s traktory každé pondělí, tak pohodová dopravní situace v Praze totiž už dlouho nebyla. Nicméně i všeliká vyjádření protestujících „sedláků“ stojí za úvahu.

19.2.2024 v 15:01 | Karma článku: 36.00 | Přečteno: 3244 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Olča Vodová

paprsky v trávě jako žlutá kuřátka

(také jste šli někdy parkem na sklonku zimy?).....................................................................................................

29.2.2024 v 21:19 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 2 | Diskuse

Zdeňka Ortová

Jsem žena a MDŽ mám ráda

K tvrzení, že MDŽ je svátek zprofanovaný, jen podotknu, že může být, ale ženy, kterým je věnovaný, rozhodně zprofanované nejsou.

29.2.2024 v 17:35 | Karma článku: 13.53 | Přečteno: 175 | Diskuse

Ladislav Jakl

Být fér znamená lhát?

V parku se hlasitě hádá manželský pár o tom, kam pojedou na dovolenou. Z lavičky je pozorují dva něžní chlapci, a jeden z nich praví: „Vidíš, Kryštůfku, já ti říkal, že tahleta smíšená manželství nedělají dobrotu“.

29.2.2024 v 16:15 | Karma článku: 33.69 | Přečteno: 527 | Diskuse

Milan Šupa

Jak se naučit to nejtěžší? Milovat své nepřátele!

To, co bylo dosud už neobstojí! V tlaku nadcházející očisty už nebudou udržitelné, dnes ještě běžné postoje vůči bližním, plné zloby, nenávisti, netolerance, antipatie, bezohlednosti, nebo odsuzování.

29.2.2024 v 16:02 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 65 | Diskuse

Jiří Herblich

Hledejte moudrost v otázkách Božství a naleznete moudrost života projeveného

Jedná-li člověk moudře, jedná s mírou Božskou, která bytuje v nás. Moudrost se skrývá a vytváří závoj, který zahaluje celého člověka a to proto, aby moudří lidé byli chráněni od života, který plyne z nevědomosti.

29.2.2024 v 7:07 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 30 | Diskuse

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...

Brzobohatý řádil v šatech a paruce. Poprvé veřejně jako Tiffany Richbitch

Ondřej Gregor Brzobohatý (41) vystoupil poprvé veřejně v šatech jako drag queen Tiffany Richbitch. Byl hostem druhého...

Šlo o rozhovor, hájí Gondíková s Benešovou focení do pánských časopisů

Herečky Adéla Gondíková (50) a Lucie Benešová (49) jsou spolužačky z konzervatoře a přátelí se už přes třicet let. V...

Menzelová pomáhá nemocnému Víznerovi. Byl bys hrdý, vzkázala manželovi

Olga Menzelová (46) poslala prostřednictvím Instagramu dojemný vzkaz svému zesnulému muži Jiřímu Menzelovi k jeho...